Stran 39 od 61 PrvaPrva ... 2935363738394041424349 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 381 do 390 od 601

Tema: LOS - krogle

  1. #381

    Privzeto

    Citat FRANCI je objavil: Pokaži objave
    Alojz1 Mislim, da je mislil ciljno ne pa izhodno hitrost.
    Vem, da je mislil hitrost ob zadetku. Če bereš poste pa preko 100m malokdo strelja.
    Univerzalne krogle ni. Zato imam res za velike razdalje Amax, ki je ena redkih, ki se odpre nad zvočno hitrostjo. Ni pa za blizu.
    Predvidevam, da z LOS kroglo ni še nič ustrelil. In je njen največji kritik. Hvali pa Geco.
    Vem, da ni vsaka krogla za vse. Sem že napisal, da jo slabim strelcem ne priporočam. Naj ostanejo kar pri mehkih, težkih svinčenkah.
    Tisti, ki zna mu bo pa pokrila vso divjad do 200m. Z malo poškodb in brez iskanj.
    Last edited by alojz1; 24. December 2014 at 16:00.

  2. #382
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Želja vsakega strelca in uporabnika divjačine je ta, da je žival na mestu in v trenutku mrtva.
    Na ta način pride v meso malo adrenalina. Meso divjadi, ki še gre po strelu, ima v sebi veliko adrenalina in je zato slabše kvalitete. Tega se veliko lovcev ne zaveda.
    Main, ne pretiravaj z nakladanjem o adrenlinu. Precej slabše je, če je vse meso podpluto in potrgano od kake čigumi mehke krogle, kot če žival zadeta v pljuča s trdo kroglo naredi še 50m. Adenalin se sprošča iz nadledvične žleze v kri, ta pa ga raznosi po telesu in v mišice. Če žival takoj izkrvavi je to zanemarljiv pojav. Aja, je pa precej adrenalina v živali, ki jo par ur gonijo psi, itd...
    Bom poskusil naredit par fotk poškodb jelena od LOS krogle, pa daj ti Main priskrbi fotke, kako zgledajo poškodbe od tistega, kar streljaš ti in kar ti vso divjad podre na mestu. Pa bomo videli kaj zgleda bolj užitno.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #383

    Privzeto

    Danes imam ravno čas, ker je zaradi sneženja jaga odpadla. Pa se bom malo razpisal o tem. Letos sem z monolitno kroglo Naturalis uplenil tri kose divjadi. Po tem kar berem tukaj in kar sem sam doživel, bi rekel, da monolitne krogle, sicer predvsem tiste, ki ne razpadajo, delujejo tako, da več kot imajo upora na poti čez tarčo, bolje delujejo. Kakšen kos srnjadi, zadet po šolsko za plečko, zna potegniti z nastrela, zaradi majhnih poškodb in ker krogla večino energije odnese naprej. Tudi krvna sled načeloma ni tako obilna kot pri kakšni mehkejši krogli. Po drugi strani pa takšne krogle zelo dobro delujejo pri kakšnem kompliciranem strelu na trdo divjad, saj imajo možnost veliko energije oddati v telo divjadi.

    Kar se pa LOSa in težje divjadi tiče, je pa tako. Ta tvoja izkušnja mi daje bolj malo zaupanja v te krogle. Je pač tako, da so se te krogle do zdaj preizkušale predvsem na srnjadi in šolskih strelih iz preže. Kakšno resno oceno na prašičih in jelenjadi, bo pa še zanimivo prebrat, če jo bomo dočakali. Tisti drobci krogle, ko se razdrobi, nabrž zadostujejo na strel na srnjad. Pri težki divjadi je pa očitno učinek podoben FMJ krogli, saj krogla, ki se razdrobi, z drobljenjem ne povzroči dovolj poškodb. Sicer zanesljivo prestreli, pravega šoka pa ni.
    Kar hočem povedati je to, da te naboje z LOS kroglo imam doma, vendar kdaj bodo prišli na vrsto za preizkus pa težko rečem. Mislim da bom dal prednost Barnesu TTSX. Žal pri nas nimamo tolikokrat možnost streljati na jelena, da bi si lahko ob tem privoščil preizkušanje takšnih krogel, ki jelena umirijo šele po tretjem strelu. Kam in kako daleč bi šel ta jelen, če ne bi ponovno streljal še dvakrat, bi bilo zanimivo izvedeti. Najbrž pa tudi ti sam nisi hotel tvegat tega in preizkušat kam bo šel jelen, zato tudi ponovno streljanje. Glede manjših poškodb je pa tako. Koliko manj škode je bilo po treh strelih z LOS v jelena, napram enemu strelu s kakšno drugo kroglo?

    In še to, glede na to da je zadnje čase veliko govora ter tudi razne primerjave med ABC in LOS celo v reviji Lovec - moje mnenje je, da imata ti dve krogli skupnega le to, da sta obe plod domačega znanja, potem se pa konča.

    Sam bi zelo na kratko monolitne uvrstil v nefragmentacijske in fragmentacijske. Po mojem mnenju so nefragmentacijske (Barnes, Naturalis, GMX...) bolj učinkovite pri veliki divjadi, kot fragmentacijske (LOS, Evolution Green...). Te druge so bolj primerne za lažjo divjad. To je pa tudi vse. Ob dobrem zadetku bo vse padlo, skorajda ne glede na kroglo. Vprašanje je le kako daleč z nastrela gre. Pri slabem bo pa velika razlika. Predvsem pri poškodbah, ki znajo bit premajhne, ter slaba krvna sled. Konkretno monolitne so namreč trde in posledično pri strelu izven vitalne cone, zna biti premalo poškodb in slaba krvna sled. To dvoje je za upoštevati predvsem v kontekstu pogonov. Za dobro pomerjene strele s preže so pa monolitne v redu. Sploh če želimo manj poškodb. Le odločiti se je potrebno, katera je posamezniku primerna. Grobo povedano je tako, kot sem napisal, nefragmentacijske so boljše za težjo divjad, fragmentacijske pa za lažjo.

    Zdaj pa udarite nazaj.

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Tudi jaz sem izkoristil dan za testiranje LOS krogel. Iz moje Tikke v kal 308 sem eno kroglo poslal v lepo na okrog 100m postavljenega jelena, za plečko v srednji višini. Jelen je strel lepo nakazal in se začel opotekati kot pijan po travniku proti meni. Ustavil mi je na kakih 40m in padel. Kaj hitro se je pobral in drugo kroglo sem mu poslal v vrat, brez vidnega učinka. Opotekal se je naprej proti gozdu in na kakih 80m se je utavil in se obrnil prečno, tako sem mu poslal še eno kroglo za pleče, kar ga je pokosilo in je obležal. Kasneje se je izkazalo, da so bile vsi trije zadetki smrtni. Srela za plečko sta bila 5cm narazen in sta dobro prizadela pljuča, strel v vrat pa ni zadel vratne hrbtenice, je pa glavno žilo in bi tudi zadostoval.Bom dodal še kakšno slikico, ko izkožimo. Iz tega in mojih prejšnjih odstrelov jelenjadi lahko potegnem sklep, da LOS krogla jelenjad vedno prebije, ne povzroča pa takšnega šoka, ki bi divjad podrl na mestu.

  4. #384

    Privzeto

    Berem razne razprave in ne morem mimo dejstva, da največ pišete o LOS kroglah ravno tisti, ki z njimi ne streljate. Največji nasprotnik je prav lovec, ki niti ene še ni ustrelil na divjad.
    Res je za pogon bolj primerna npr. Mega. Ampak za ostali lov (jaz sem parkrat streljal na 300m) je pa ta krogla odlična. Pa na veliko divjad tudi. Veliko lovcev jo uporablja pa tule ne pišejo. In pravijo, da jo ne menjajo. Pa lovijo prašiče pri sosedih ali jelenjad v naših LPN.
    Problem z zadetki izven vitalnega dela je pa z vsako kroglo. Samo nekateri ste modro tiho in takšne zadetke hitro pozabite. Zanje vemo le tisti, ki iščemo.
    Last edited by alojz1; 28. December 2014 at 10:54.

  5. #385

    Privzeto

    Res na divjad še nisem ustrelil nobene LOS krogle. Zato sem to tudi napisal. Da ne bo kdo moje pisanje jemal za sveto. Ker kot sem napisal je to le moje mnenje in to je vse. Ker je pač tak dan, da je pravi čas za debate na forumu. Drugače se niti oglašal ne bi, je bolje jagati, kot pa se preklati na forumu. Nisem pa noben nasprotnik LOSa (kot tudi nobene druge krogle ne, z izjemo SPCE ). Le objektiven poizkušam biti in opozoriti sem hotel, da glede te krogle ni na voljo nekih resnih izkušenj na težji divjadi oziroma še ni dovolj preizkušena. Kar je nenazadnje priznal tudi sam avtor prispevka v Lovcu. Ta krogla se bo še morala dokazati. Do takrat pa naj vsak sam preizkuša in si ustvarja svoje mnenje.
    Nekateri tukaj pač določene zadeve le hvalite, ne vidite pa prav nobene pomanjkljivosti. Ali po vaše, LOS krogla je najboljša. Dela najmanjše poškodbe. Je najbolj precizna. Pa tako dalje. Noben pa ne napiše, da zaradi majhnih poškodb lahko pride tudi do neželenih daljših begov, ali v primeru slabših zadetkov posledično tudi do izgubljene divjadi. Kar je še posebej pomembno recimo na pogonih. Pa o tem noben ne piše. Le o tem, kako je najbolj precizna, pa kako dela najmanjše poškodbe, pa tako naprej. Zato se včasih oglasi tudi kdo, ki vas mora dopolniti in te stvari črno na belem napisati. Ker najmanjše poškodbe in največja preciznost pač niso vedno tisto, kar na jagi dejansko potrebujemo.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Berem razne razprave in ne morem mimo dejstva, da največ pišete o LOS kroglah ravno tisti, ki z njimi ne streljate. Največji nasprotnik je prav lovec, ki niti ene še ni ustrelil na divjad.
    Res je za pogon bolj primerna npr. Mega. Ampak za ostali lov (jaz sem parkrat streljal na 300m) je pa ta krogla odlična. Pa na veliko divjad tudi. Veliko lovcev jo uporablja pa tule ne pišejo. In pravijo, da jo ne menjajo. Pa lovijo prašiče pri sosedih ali jelenjad v naših LPN.
    Problem z zadetki izven vitalnega dela je pa z vsako kroglo. Samo nekateri ste modro tiho in takšne zadetke hitro pozabite. Zanje vemo le tisti, ki iščemo.

  6. #386
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Kaj je pa po tvoje tako hudo drugačnega in bolj sofisticiranega na ABC v primerjavi z LOS? Razen da je luknja zapolnjena s svincem?
    Lepo si pokazal, da nimaš pojma kaj daješ v cev. In brez zamere.

  7. #387

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Res na divjad še nisem ustrelil nobene LOS krogle.
    Nisem mislil tebe. Skušaš biti objektiven zato bom po lovu z to kroglo z veseljem bral tvoje ugotovitve.
    Je pa tu en internetni vseznalec brez lastnih izkušenj. Večkrat sem napisal, da naj vsak lovi z tistim nabojem, ki odgovarja njegovim sposobnostim. Ni vse za vsakega. Samo druge naj pusti v njihovem načinu lova in streljanja pri miru. Jaz ne kritiziram drugih krogel razen SPCE. To sem pa že večkrat utemeljil. Po par sto videnih zadetkov z njo.

  8. #388
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Bom poskusil naredit par fotk poškodb jelena od LOS krogle, pa daj ti Main priskrbi fotke, kako zgledajo poškodbe od tistega, kar streljaš ti in kar ti vso divjad podre na mestu. Pa bomo videli kaj zgleda bolj užitno.
    Čakamo te slike tvojega jelena. Obljubil si jih.
    Cel kup slik mojega plena je v temi Geco. Si že pozabil. Poslikane so vstopne in izstopne rane, še statistika je narejena. Če ti to ni dovolj, ti ne znam več pomagat.

    Raje vržem vstran pol kilograma reber, kot pa iščem s psom.

    Popolnoma se strinjam s tem kar je napisal Deerhunter.

  9. #389
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ja Main, res sem videl kar nekat slik tvojih zadetkov na srnjadi. Jaz si takih luknej in podplutb res ne želim.
    Vsa ta debata o mojem jelenu bi bila odveč, če si jelen nebi izbral smeri bega po prvem strelu na travnik, da sem ga imel priložnost spremljati in še streljati. Če bi odskočil v drugo smer bi po 10m bil v grmovju in ko bi jaz čez 5 minut prišel pogledat, bi ležal mrtev v 50m. V to sem siguren. Povsem enak scenarij kot z vsemi jeleni ni sem jih uplenil z TIG in ne boste verjeli, enega celo s SPCE. Razlika je samo v tem, koliko je razbitega mesa in podplutb.
    Ja main, kaj dajem v cev jaz dobro vem, tvoj problem pa je, da hočeš od drugih bolje vedeti, kaj oni dajejo v cev in kako to učinkuje, ampak te baše, ker poznaš samo teorijo, pa še to bolj slabo.
    Slke pa pridejo, danes zvečer ga oderemo.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #390

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Slike pa pridejo, danes zvečer ga oderemo.
    Potem boš imel vsaj okusne praznike, če že na jago ne moremo. Jaz samo jem in skozi okno v metež gledam. Pravkar so plužili pa je spet vse ravno.

Stran 39 od 61 PrvaPrva ... 2935363738394041424349 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •