Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #1

    Privzeto 30-06 ali 308.

    Pozdravljeni,

    je kar nekaj postov na to temo ampak če ponovno malo diskusije naredimo ne bi bilo nič narobe. Kupujem karabin, v lovišču pretežno srnjad, nekaj jelenjadi, medved. Strelam skoraj nič, zanimivi so mi divji pujsi parkrat na leto v drugih LD-jih. Kako in kaj izbrati, puška bo american rifle od Rugerja. Razmišljam o krogli winchester super x power point, 11.7g. Zanima me kakšne so podpludbe?

    Lp

  2. #2

    Privzeto

    Omenjena puška je lahka. Težke krogle je kar težko streljati z njo. Pa potrebe tudi ni. Krogle so pa iste za 308, 30-06 ali 300 win. mag (pa še nekaj drugih kalibrov).
    Sedaj pa k prednosti in slabostim. 308 dosega malenkost večjo hitrost kot 30-06. To je prednost pri težkih kroglah. Pri 10g in pri kratki cevi ki jo Ruger ima pa ta razlika izgine. Sploh, če ne streljamo na ekstremno velike razdalje. Hitrost krogle okrog 850m/s je za nekatere krogle že huda in delajo kar velike luknje. Se pa hitrost lahko občutno poveča če sami polnimo. Polnitev je še vedno v okviru varne, streljanje pa manj prijetno (pok in odsun) sploh pa je to nepotrebno.
    Če pa pogledamo kdaj je kateri naboj rojen pa vidimo, da je 308 polovico mlajši. In pri športnih strelcih je kmalu izpodrinil starejšega brata. Z tem kalibrom so tako izboljšali rezultate, da so tudi tarče zmanjšali.
    Jaz priporočam 308 in krogle do 10g.

  3. #3

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    308 dosega malenkost večjo hitrost kot 30-06.
    Tule je popravek. Običajno je obratno. Vendar pa pri polnjenju lahko v 308 z 10g H monolitko dobimo okrog 900m/s. Isto kroglo v 30-06 pa še nisem meril.
    Last edited by alojz1; 27. January 2015 at 21:36.

  4. #4

    Privzeto

    Hvala za nasvet. Mi je tudi kolega svetoval, da naj uzamem 9.7g kroglo, vendar 30-06, da je še malo rezerve pri moči. Najbolj me pa skrbi odsun in podpludbe na divjadi. Nekaj mislim tudi na kompenzator.
    Imam že nabavno dovoljenje za 30-06, ampak se vse bolj nagibam k 308, saj moči je povsem dovolj tudi za jelenjad in prašiče. Balistiko imata pa skoraj enako do 300m(za lov popolnoma preveč).

    lp

  5. #5

    Privzeto

    Kupujem karabin, v lovišču pretežno srnjad, nekaj jelenjadi, medved
    Če ne boš jagal medveda ravno vsak mesec uzami 308. Cev je dolga 55cm, 30-06 pa rabi malenkost daljšo cev da izkoristi svoj potencial. Puška ima 1:10 twist tako da dobro stabilizira tudi težje krogle.

  6. #6
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Pozdravljeni. Se malo vključim v debato. Doma imamo oba kalibra. Oče velikega, jaz malega Tudi sam sem si zaradi višjih hitrosti želel 30-06 (zaradi daljših strelov predvsem na gamsarijo), tudi nabavno sem že imel za ta kaliber. Pa mi trgovec ni upal v doglednem roku nabaviti puške in sem vzel 308, ki jo je imel v trgovini. Po nekaj letih dokaj intenzivne uporabe sem prišel do ugotovitve, da mi ni žal, da sem pristal na 308. Tudi starko pravi, da bi ob nakupu nove puške vzel raje 308. Divjad mi "lepše" pada kot mi je z očetovo puško (uporabljal sem jo na začetku lovske poti), manj razbija in še manj sem tepen na strelišču. Pa tudi 30-06 ne tepe ravno , malo boljša malica pa bo možak prenesel škatlo streliva.
    Se pa dobi tudi strelivo za medveda, če te to skrbi. Drugače pa oba streljava 9,7g krogle. Pri srnjadi ni kaj povedati, tudi teleta in prašiči so bili vsi prestreljeni kolikor me spomin ne vara. Le očetov jelen (očiščen cca 170kg) je imel Igmana pod kožo na drugi lopatici ter košuta streljana z 9,7g Kegelspitzom tudi ni imela izstrela.
    Skratka, ker je puška izjemno lahka, bi jaz vzel 308.
    Last edited by Tine; 28. January 2015 at 10:19.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  7. #7

    Privzeto

    Ta tema o 308 in 30-06 je bila na tem in vseh ostalih forumih obrnjena okoli in okoli že tolikokrat, da se že ne da več kaj novega napisat.
    Je pa vseeno treba upoštevati, da je vsak primer nekoliko specifičen, tukaj se recimo sprašuje za ta dva kalibra, lovilo se bo pa pretežno srnjad, pa občasno jelenjad, omenjen je bil tudi medved.

    Uporabljal sem že oba omenjena kalibra, bi pa glede na prebrano predlagal 308 win. Zakaj? Glede na to da jagaš pretežno srnjad, 30-06 preverjeno do srnjadi ni ravno prijazen kaliber, če odkupujemo meso. Je treba zaradi same hitrosti krogle biti zelo izbirčen pri kroglah, pa še je potem ponavadi tako, da tista, ki dela malo škode na srnjadi, ponavadi dela (pre)malo škode na prašičih in jelenjadi... Poleg tega 308 win dovoljuje krajše cevi, zaklep je ponavadi krajši, kar vseskupaj pomeni precej krajšo in priročnejšo puško, strelivo je manjše in bolj priročno, 308 ima občutno zmernejši odsun in pomeni udobnejše streljanje - glede na to da razmišljaš o kompenzatorju predvidevam da si občutljiv na odsun, zato bi v tvojem primeru spet dal plus 308 win. Poleg tega gre pri obeh kalibrih za enako kroglo, v 308 win se jih brez problema dobi tja do 11,7g in celo 12g, kar je več kot dovolj za vso našo divjad. Vse kar loviš s 30-06 lahko loviš tudi s 308, le da v krajši, priročnejši in elegantnejši puški, ki ima tudi manj odsuna. Veliko bolj važen je zadetek kot razlika med tema dvema kalibroma. V skrajnem primeru, če boš res kdaj streljal na medveda, se tudi v 308 dobi polnitve, ki dosegajo in presegajo zakonske predpise glede tega. Vzameš tradicionalni in na težki divjadi tisočkrat preverjeni 11,7g Nosler Partition v Normini ali Federalovi polnitvi in pokriješ tudi medveda. Res pa je, da bi bilo za namensko puško s katero bi nameraval loviti medvede, bolj primerno vse kaj drugega kot 308 win. Ampak to je pa že druga zgodba. Tukaj govorimo o univerzalnem priročnem kalibru, primernem za lov vsega, od srnjadi do medveda. Sicer pa v branje predlagam en zelo zanimiv članek na to temo:

    http://www.petersenshunting.com/big-...ame-cartridge/

    V članku je lepo povedano - če loviš medvede, rabiš specifično puško v specifičnem kalibru, če loviš na dolge razdalje spet rabiš specifično puško v specifičnem kalibru. Vendar take puške pa načeloma niso najboljša izbira za celodnevne in celoletne love na običajno divjad, v tvojem primeru srnjad. Torej, če iščeš eno samo univerzalno puško, katero rabiš za celodnevna lazenja po lovišču, je 308 win kandidat, ki je primeren za vse namene, ne idealnen, ampak primeren... Oziroma drugače povedano. Če boš veliko lovil medveda, bo 30-06 bolj primeren. Ampak treba se je zavedati, da potem dobiš daljšo, bolj nerodno puško, z večjim odsunom, ki je sicer nekoliko bolj močna in zato bolj primerna za lov na težjo divjad, ampak hkrati pa ti bo tudi srnjad nedvomno precej bolj razbijalo, kot bi si želel.
    Ampak kolikor strelov povprečen slovenski lovec odda na medveda, menim, da je nepotrebno zaradi tega kupovati močnejši kaliber. Treba se je s kalibrom prilagoditi tisti divjadi, ki jo največ jagamo, ne tisti, ki jo najmanj jagamo.

  8. #8
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Jest mam pa 30.06 Tikko pa je tud čisto ok. Vse pade če prav zadaneš, pa če lih u pleče ne zadaneš tud ni vse zlomlen. Kuglo ta pravo pa je ok.
    Da ne bo pomote, 308 je ravnotako zakon, ampak lih za na medota si bo mogu sposodt poj

  9. #9

    Privzeto

    Takšna diskusija je super, veliko nasvetov in mnenj.
    Odločil sem se za 308, pa čeprav mi bo zapadlo nabavno za 30-06 in bo ponovno 40 eur (7 kos, imam solastništvo z očetom, pa nima enega normalnega kosa orožja, ali je premalo ali pa preveč, pa šrotarce).


    lp

  10. #10

    Privzeto

    Ne vem, če zapade. Samo kaliber spremeni, kategorija je ista. Znanec je pred kratkim imel nabavno za 243 pa je Rugerja kupil v 308. Brez problema je zamenjal.

Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •