Stran 59 od 61 PrvaPrva ... 94955565758596061 ZadnjiZadnji
Rezultati 581 do 590 od 601

Tema: LOS - krogle

  1. #581

    Privzeto

    V dveh letih sem z LOS HT v kalibru 223 uplenil 7 kosov srnjadi. Kakšnih hudih podpludb ni bilo, sploh če upoštevam sicer kar agresiven kaliber.
    Tudi pretiranega drobljenja nisem zaznal in v večini primerov so bile okoli izstopne rane še tri simetrično razporejene luknjice, koščkov v mesu pa nisem nikoli našel.
    Kar se tiče pobegov je dejstvo, da so ob strelu za plečko vsi kosi šli še nekje od 30-50 korakov. Tudi zadetek so nakazali zelo slabo, večinoma so se samo zdrznili in pričeli s pobegom, nato pa se samo zgrudili. To niti ne bi bila težava, resnično pa me moti dejstvo, da v nobenem od opisanih primerov na sledi ni bilo niti kapljice krvi. Verjetno gre to pripisati majhnemu premeru krogle, ki kljub temu, da je prebila ne naredi zadosti velike odprtine in tako je vsa kri iztekla v prsno votlino.
    Ker imamo ravninsko lovišče sem večinoma streljal tako, da se je kos pasel na sredi travnika ali polja in so vedno padali v vidnem polju, obstaja pa slab občutek, da bo slej ko prej kakšen kos šel v gosto, krvne sledi pa ne bo.

    Pred kratkim sem nabavil kombinirko v 308 in predvidevam, da bi že zaradi samega premera krogle, morala biti krvna sled tudi z LOS kroglami zadostna, verjetno pa je pri kroglah, ki se deformirajo v gobico le ta še večja.
    Zdaj moram samo še postreliti zadosti SPCE streliva na tarčo in lisice, da dobim tulce, potem pa se odločiti ali bom jeseni mladiče in srne jagal z LOS ali FOX.

    LP
    Matej

  2. #582

    Privzeto

    Jaz sem sicer daleč od tega, da bi tudi z FOX in LOS skupaj uplenil 100 kosov. Ampak po tistem, kar sem prejagal s tema dvema kroglama, bi rekel enako, kot ste že napisali. LOS se razleti in prebije v širini kalibra, se pravi strelni kanal je dokaj ozek. Zraven znajo biti še pribl. 3 majhne izstopne luknjice. Kar vseskupaj sicer ponavadi ima dober učinek, znala pa bi biti precej slaba krvna sled.
    FOX se odpre v gobico, kar povzroči bistveno širši strelni kanal in veliko bolj zanesljivo krvno sled. FOX je tudi relativno mehka monolitka, ki se zelo hitro in učinkovito odpira - kar reši problem, ki ga imajo nekatere druge monolitke - so pretrde za manjšo divjad in se ne odpirajo dovolj hitro.
    Jaz sem poleg LOS in FOX uporabljal še Naturalis, pa moram reči, da mi najbolj prepričljivo deluje FOX. Pravzaprav učinek spominja na klasične svinčenke, s tem, da je krogla v resnici brez svinca. Zdaj sem si nakupil zalogo FOXa in bom nekaj let intenzivno jagal z njim.

  3. #583

    Privzeto

    Zdravo.
    Se pridružujem mnenju Deerhunterja. Sam sem preiskušal učinek krogle O.K. 6,5 mm -93 grain, v kalibru 6,5x57; izmerjen V0= 990 m/s. Če pustimo natančnost zadevanja tarče ob strani ( boljše grupe od 3 cm nisem naredil…), sem preizkušal tudi ciljno balistiko. Upleni sem 3 divje prašiče lanščake na krmišču. Strelna razdalja je bila od 25-40m. Prvega pujsa sem streljal v pleče izhod na drugi strani na koncu reber. Po strelu pujs pobegne kot da se ni nič zgodilo. Na nastrelu ni znakov da bi bil pujs zadet. S psom sva ga po 50m našla. Krvne sledi ni bilo, beri-niti kapljice krvi. Kjer je pujs padel dol je izkašljal nekaj krvi. Pri ''obdukciji'' ugotovim, da se je kroglica odprla takoj pod kožo, v plečetu ustvarila za pol pesti veliko luknjo, prvič prebila rebra in ustvarila rano 3x1,5 cm, pljuča in žile nekoliko poškodovane ( izgledalo je kot da bi s luknjačem za papir naredil luknjico skozi organe- ni izgledalo, da bi bila prisotna neka kaverna). Na drugi strani je šla ven med rebri, zopet luknjica v premeru kalibra. Izhodna rana na koži pa komaj zaznavna pikica, mogoče v velikosti ¼ kalibra… podplutbe pa res ni bilo. Pujs je imel očiščen mislim da 25 kg. Druga dva pujsa sem streljal lepo za pleče. Enako pobeg brez znakov zadetka na nastrelu, brez krvne sledi. Notranjost je bila pri obeh prašičih podobna kot v prvem opisanem primeru. Teh dveh pujsev nisem odkupil, tako da ne vem kaj je bilo pod kožo.
    Preostanek krogle Los, ostane v obliki valja s zašiljeno konico, logično da močne izhodne rane praktično ne more dati. Predvideval sem da bo z OK kroglo boljše, saj preostanek valja ima top vrh, in bi moral ustvarjati več upora v ciljnem mediju, in s tem več poškodb, ter večjo izhodno rano… na pujsih sem bil razočaran. Druge divjadi pa nisem streljal. Bi znalo pa bitu redu za kako lažjo divjad, kot je srnjad, pa gamsi…
    Ko sem prešel na 100 grainskega Foxa v istem kalibru pa je zadeva bila bistveno drugačna. Ob zadetku za pleče, je divjad vedno padla ( nekaj ozimcev d. prašiča je obležalo v ognju), se pobrala in zbežala. Na nastrelu je bil vedno najti kri, in praviloma tudi kasneje po sledu ( enkrat več enkrat manj). Vedno prisoten širok strelni kanal, na vsak strani prsnega koša po dve rebri zlomljeni ( premer ca 3cm), notranji organi močno poškodovani. Tudi izhodna rana na koži divjih prašičev centimetrske velikosti. Pod kožo pa je bilo nekaj razlite krvi, kar se mi zdi normalno-in sprejemljivo.

    lovski zdravo. T.

  4. #584
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto krogle LOS v Vihtavuori tabeli

    V tabeli za polnjenje kalibra 308 Win je proizvajalec smodnika Vihtavuori objavil polnilne podatke tudi za 3 LOS krogle: 140gr HT, 150gr T in 155 gr H.
    https://www.vihtavuori.com/reloading.../?cartridge=30

  5. #585

    Privzeto LOS za 7x57R

    V lovopustu bi se malo "igral" z LOS kroglami 130gr (7mm) za kaliber 7x57R (češka bokarica in drilling). Niso še kupljene, tako da če so argumenti lahko tudi 145gr vzamem. V zalogi imam trenutno samo VV N550. Sem prebral objave v tej temi, ampak daleč ni nobeden prišel oz. objavil za ta kaliber. Je kaj novih izkušenj z LOS-om v tem kalibru?

  6. #586

    Privzeto

    Obvezno 130 grain. Težja je predolga in v nekaterih čeških razmetava (starih).

  7. #587
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    V lovopustu bi se malo "igral" z LOS kroglami 130gr (7mm) za kaliber 7x57R (češka bokarica in drilling). Niso še kupljene, tako da če so argumenti lahko tudi 145gr vzamem. V zalogi imam trenutno samo VV N550. Sem prebral objave v tej temi, ampak daleč ni nobeden prišel oz. objavil za ta kaliber. Je kaj novih izkušenj z LOS-om v tem kalibru?
    Ta kaliber z LOS 130gr sem sicer polnil s češkim smodnikom, ampak če bi delal z V. N550 bi najprej napolnil testno serijo po 4 komade s 43, 43,5 in 44 gr. Zakaj po 4? Eden je v rezervi za tisti strel, kjer bi napako naredil strelec in ga v testu ne šteješ.
    Zimski čas je sicer veliko primernejši za razvijat laboracije kot poletni, ker se cev hitreje (oz. se sploh) ohladi.
    Last edited by Robert91922; 23. January 2018 at 22:00.

  8. #588
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto krogla LOS 140gr v kal. 30-06

    Tako 3-strelno grupo je z LOS kroglo 140 HT včeraj na pristrelu ustrelil en naš mlajši lovec.
    Polnjeno s 53gr smodnika Lovex D073.6. Dolžine naboja ne vem točno, vem da je nekje med 82 in 83 mm.
    Kakorkoli že, če krogla ne bi bila kvalitetna, take grupe ne bi bilo.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 30_06_Los140HT.jpg‎  
    Last edited by Robert91922; 9. April 2018 at 15:31.

  9. #589

    Privzeto

    Ali je komu uspelo ujeti dober recept za polnjenje LOSove 52 gr HT v kalibru .222 za prelamačo BRNO ZBK.
    Niti z VV N120, niti z VV N135 ne dobim uporabih rezultatov. Razmetava do 20cm.
    Navoj 1:12 je verjetno pretrd oreh za to kroglo?
    Verum justicia quod parilitas!

  10. #590
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    V kalibru 22 losovih krogel še nisem preizkusil (in jih najbrž tudi ne bom), s 7 mm pa sem dobil podobne rezultate kot ti.
    Pusti LOS in poskusi s FOX 50 gr.

Stran 59 od 61 PrvaPrva ... 94955565758596061 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •