Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 50

Tema: Privatizacija vode

  1. #11

    Privzeto

    Z mojim sporočilom sem želel le obvestiti tukajšnje obiskovalce o uradnem stališču Evropske komisije, da Direktiva o koncesijah ne vodi k divji privatizaciji voda, saj je njihovo upravljanje v pristojnosti oblasti in le ta določa režim upravljanja. Podobno kot pri urejanju lovske zakonodaje.
    Spoštovani Lakotnik.
    A ti resno pričakuješ, da ta direktiva nebi vplivala na "divjo privatizacijo". Pa ozri se naokrog malo, sej te lupijo in kradejo kjer se le da. Zmisljo si vse sorte predpise/direktive da lažje izvedejo "obdavčitev"! Kaj pa je narobe z dosedanjim upravljanjem vodnih virov (recimo pri nas), da rabimo eno tako imenitno direktivo!?
    Itak pa v teh odborih in komisijah sedijo ljudje, ki so za moje pojme zgubili stik z realnostjo...

    Kakšno leto nazaj sem gledal dokumentarec nekje iz črne afrike....
    Nakar je država uvedla za vodo sistem koncesije in upravljanje z vodnimi viri je prevzela privatna firma.....
    V razmislek je fino če si preberete knjigo Toma Križnarja - Nafta in voda

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  2. #12

  3. #13
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Ma sej to ni res. Bo za spakirat kufre in odpeketati kam, kjer še prevladuje razum. Na žalost. Slovenija je uradno izgubila kompas.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  4. #14

    Privzeto

    Kar se dogaja v zadnjih letih (pa ne samo v SLO) je res katastrofa. Večina zadev, ki so šle v koncesijo so stanje na določenem področju samo še poslabšale. Sem odločno proti privatizaciji vodnih virov. Mislim, da bi se v Slovenijij lahko malo zamislili glede na to, da živimo v okolju kjer je vode na pretek (razen kadar je suša) in poskušali tisto pitno vodo, ki prosto teče v razne potoke in reke nekako unovčiti na drugačen način, da bi kaj od tega imeli krajani (državljani) in država. Saj se že vidi kako je s tistim sistemom oz. pravilnikom, če ga ne spoštuješ ti vodo enostavno odvzamejo in dajo v upravljanje Komunali ali pa firmam, ki so pooblaščene za upravljanje z vodnimi viri.

  5. #15
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat Lakotnik je objavil: Pokaži objave
    Zavaja se predvsem v javnosti in medijih, saj je omenjeno direktivo pograbila ena od političnih strank, ki skoči v zrak samo da sliši besedo privatno/zasebno, ne da bi se prepričala o njeni vsebini.
    Kje za vraga si izkopal to neumnost. Kar se mene tiče, sem za vsakogar, ki bo proti nadaljnji privatizaciji vodnih virov saj imamo tega v Sloveniji že dovolj.
    K mnenju Evropske komisije, je zagotovo tudi pripomogel odločni odpor proti taki ideji v obliki masovnega zbiranja podpisov, pri nas pa razglabljamo kdo stoji za nasprotovanjem privatizaciji vodnih virov, kot da je to važno.

  6. #16
    Član od
    Aug 2011
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    212

    Privzeto

    Za devetimi gorami, za devetimi vodami, pred devetimi leti...

    "POZIV ZA PRIDOBITEV VODNEGA DOVOLJENJA ZA RABO VODE ZA LASTNO OSKRBO S PITNO VODO

    Na podlagi 199. člena zakona o vodah (Uradni list RS, št. 67/02, 110/02-ZGO-1, 2/04-ZZdrI-A in 41/04-ZVO-1) morajo gospodinjstva ter pravne in druge osebe, ki si oskrbo s pitno vodo zagotavljajo sami, za rabo vode v te namene pridobiti vodno dovoljenje. Dovoljenje pridobi uporabnik vode iz zajetja oz. več uporabnikov, če je zajetje namenjeno lastni oskrbi s pitno vodo več gospodinjstev in je bilo zgrajeno do uveljavitve zakona o vodah 10.8.2002.

    Dovoljenje za rabo vode iz zajetja, namenjenega lastni oskrbi gospodinjstva ali več gospodinjstev ter pravnih in drugih oseb, ki si oskrbo s pitno vodo zagotavljajo sami, pridobi uporabnik zajetja ne glede na lastništvo zemljišča, na katerem so objekti in naprave za odvzem vode. Lastnik ali drug posestnik zemljišča, na katerem se nahaja zajetje, je dolžan dopustiti rabo zajetja za namene lastne oskrbe s pitno vodo, če to omogoča izdatnost vodnega vira.

    Vlogo za pridobitev vodnega dovoljenja za že obstoječo rabo vode za lastno oskrbo s pitno vodo je treba vložiti v dveh letih od uveljavitve zakona o vodah, to je do 10. avgusta 2004 in sicer na Agencijo RS za okolje, Vojkova 1b, Ljubljana, na priloženem obrazcu."

    Ta hrib, ta voda, danes...

    "Ali rabim za lastno oskrbo s pitno vodo vodno dovoljenje?

    V primeru, da se objekt, ki se bo oskrboval s pitno vodo nahaja na območju, kjer ni zagotovljeno izvajanje lokalne javne službe oskrbe s pitno vodo, si je za tak poseg potrebno pridobiti vodno pravico (117. člen Zakona o vodah (Uradni list RS, št. 67/02, 110/02–ZGO-1, 2/04–ZZdrI-A, 41/04–ZVO-1 in 57/08, 57/12)).
    Vodno pravico za tako rabo vode se, skladno z določili 125. člena ZV-1, podeli z vodnim dovoljenjem, katerega izda Agencija Republike Slovenije za okolje.

    Občina ni dolžna zagotavljati storitev javne službe oskrbe s pitno vodo:
    • na območjih, ki so nad 1500 m nadmorske višine in
    • na poselitvenih območjih, kjer se oskrbuje iz posameznega vodnega vira manj kot 50 prebivalcev s stalnim prebivališčem ali je letna povprečna zmogljivost oskrbe s pitno vodo manj kot 10 m³ pitne vode na dan.

    V vseh ostalih primerih, kjer občina zagotavlja oskrbo s pitno vodo v okviru storitve javne službe, pa se je lastnik objekta, ki rabi pitno vodo, DOLŽAN priključiti na javno vodovodno omrežje in v ta namen zagotoviti izvedbo priključka na omrežje. V teh primerih določa pogoje za priključitev pristojna občina oz. izvajalec javne službe, ki ga občina za ta dejanja posebej pooblasti."

    Niti požirka neprijavljene vode ne mormo legalno spit. In od tu naprej nimajo težkega dela.

  7. #17

    Privzeto

    Lakotnik, je vse to tudi zavajanje?
    http://www.rtvslo.si/slovenija/voda-...izirana/302338

    Po tvoje sem jaz pripadnik ene stranke (beri SD). Ne in tudi nobene druge, niti simpatizer. Sem član zelene bratovščine. Mi pa ni vseeno, kakšno vodo bom pil jaz in moji zanamci in po akšni ceni. Po tvoje je nekdo, ki opozori na nepravilnosti član neke stranke?

    LP

  8. #18

    Privzeto

    Pa še to. Da o vodi odloča ministrstvo za finance, pa pove vse o poštenih namenih v SLO.

  9. #19
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    NeverLand
    Prispevki
    104

    Privzeto

    Citat jegr je objavil: Pokaži objave
    Lakotnik, je vse to tudi zavajanje?
    http://www.rtvslo.si/slovenija/voda-...izirana/302338
    Kako malo je treba, da se naredi paniko med ljudmi. Seveda je zavajanje in to novinarsko zavajanje, ker avtor članka ne ve kaj je privatizacija. V članku je beseda privatizacija napisana v navednicah, nato pa dalje piše, da ima koncesije 32 gospodarskih družb. Koncesije nimajo nobene veze s privatizacijo, to je tako kot bi rekli, da imamo lovci privatizirana lovišča, ker imamo koncesije za njihovo upravljanje, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa ima slabe namene ker je pristojno za lovstvo . Kar se tiče upravljanja z vodami imamo pri nas v Sloveniji čisti JAVNOPRAVNI model upravljanja, kar je opisano tudi v postu Žamota. Direktiva o koncesijah torej omogoča bolj transparentno in pregledno upravljanje z vodami in je akt poenotenja zakonodaje na ravni EU, države članice pa bodo še vedno imele pristojnost, da same urejajo režim upravljanja z vodami. Upam, da sem s tem odgovoril tudi ostalim, v Afriko se pa ne mislim spuščati

    Lep pozdrav vsem

  10. #20

    Privzeto

    Saj je vse skupaj neumno. Privatizacija je, ko si nekdo lasti potok ali izvir na njegovi zemli (črpa vodo za namakanje, drugi jo pa nimajo). To vidimo v veliko državah.
    Bolj neumno se mi zdi plačevanje odvoda meteornih voda. Še števce naj nam namestijo, pa bomo za sušo molili.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •