Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 186

Tema: Slovaški kopov

  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Slovaški kopov

    v v v v v
    Citat Baco je objavil:
    Zanima me če kdo uporablja to pasmo za lov in kakšne so izkušnje.Lp
    Citat Hubertus je objavil:
    Jih je bilo že več v Sloveniji. Trenutno jih ima Janko Logar na Koroškem, dva mlada sta na Pivškem pa še kak bi se našel.

    So dobri in vztrajni oblajači, slabši v iskanju po nevidnem sledu. Težave nastopijo pri opravljanju PNZja (zakaj ga mora opraviti naj ti razložita ZR7 in Dihur), ker niso vztrajni pri iskanju z nizkim nosom zato neradi gonijo zajca ali lisico.


    Citat Baco je objavil:
    Hubertus hvala.Zanima me kako ta kopov ki je na sliki dela v naravi, bi ga bilo mogoče videti in slišat je morda kakšna cifra od lastnika. Lp
    Citat Hubertus je objavil:
    Psa na sliki sta s tekme v Doboju. Pokliči Logarja pa ti bo znal kaj več povedati. Sicer so ga živaloljubci pred kratkim malo privili zaradi tistega prašiča, ki ga je imel udomačenega a mislim, da bo še vedno pripravljen dati kakšno informacijo. Menda jih ima tudi za prodat.
    Citat orlova6 je objavil:
    Baco, zahvali se hubertusu , ki ti je podal podatke za Logarja, jaz pa ti dam še njegovo številko GSM-ja, ker dela v moji bolnišnici in sva kolegana. Če hočeš se lahko oglasiš pri njemu in greva skupaj gledat.

    Eto GSM: (številka preko ZS-op. mod. ) JAKA LOGAR (vredo človek, sam so ga res malo privili)
    Citat Hubertus je objavil:
    1. Faza iskanja: pes preišče teren, pri tem se ne boji oz. pokaže voljo vstopiti tudi v zaraščene predele.

    2. Faza srečanja s prašiči: Pes vztrajno oblajuje prašiča, dokler se ta ne dvigne ali pa dokler se ne približajo lovci. Ni zaželjen telesni stik, ker tak pes hitro postane žrtev večjih prašičev.

    3. Faza gonje: zaželjeno je da pes ne žene dlje od strelske linije oz. ne več kot dvajset minut. Prašiči običajno bežijo v ravni črti in napravijo dolgo pot zato preveč vztrajen gonič ni vredu, ker ostanemo brez psa v nadaljevanju pogona.

    4. Faza povratka: pes mora imeti čut za orientacijo ter smisel oz. navado, da po končani gonji poišče vodnika po njegovi sledi. Morebitni odpoklic v tej fazi je najvišja stopnja izšolanosti.
    Citat ZR7 je objavil:
    Citat Hubertus je objavil:
    4. Faza povratka: pes mora imeti čut za orientacijo ter smisel oz. navado, da po končani gonji poišče vodnika po njegovi sledi. Morebitni odpoklic v tej fazi je najvišja stopnja izšolanosti.
    Je to z morebitnim odpoklicem mišljeno, da ko vidim psa, ko se vrača po moji sledi recimo na drugem bregu in vem da bo sedaj še lep čas hodil po njej, ker sem kar nekaj "krivinaril". le tega pokličem, mu zapiskam s piščalko in ta prileti k meni?
    Citat Hubertus je objavil:
    Citat ZR7 je objavil:
    Je to z morebitnim odpoklicem mišljeno, da ko vidim psa, ko se vrača po moji sledi recimo na drugem bregu in vem da bo sedaj še lep čas hodil po njej, ker sem kar nekaj "krivinaril". le tega pokličem, mu zapiskam s piščalko in ta prileti k meni?
    Tudi lahko. S tem sicer mlademu psu daješ potuho, ker prične poslušati kje si namesto, da bi te iskal z nosom, kar se izkaže kot težava, če kot gosti zahajamo v tuja lovišča. V domačem lovišču izkušen pes tako ali tako pri vračanju ubira bližnjice, tako da mu z odpoklicom po končani gonji samo skrajšamo pot.
    Morda sem malce nerodno navedel- izšolanost se kaže predvsem v odpoklicu med oblajevanjem in gonjo. Ker se pes med oblajevanjem običajno vrti okrog prašiča obstaja nevarnost da ga strelec zadane zato je dobro, če ga lahko odpokličemo na varno.
    V prvih munitah gonje je psa skoraj nemogoče odpoklicati, kasneje, ko pes živali ne vidi več in sledi le vonju, pa je to mogoče doseči z marsikaterim psom. Stvar sicer zahteva veliko časa, katerega ponavadi nimamo, pa še vprašanje je če si tega sploh želimo. Odpoklic je najlažje izšolati v obori. Ker pri nas obor skorajda ni, je tudi izšolanost naših psov za lov na divje prašiče temu primerna.
    Citat Hubertus je objavil:
    Citat štiripetesna deteljica je objavil:
    Kakšna razdalja do prašiča je optimalna ...
    Taka, da ima pes čas odskočiti, če je napaden. To je lahko en meter, dva ali tudi več. Če teren prekriva bujna podrast potem je psu teže, ker ga pri begu ovira rastlinje. Bolj kot razdalja je pomembno to, da je pes vztrajen.
    Citat štiripetesna deteljica je objavil:
    Glede odpoklica pa- praviš ,da se lahko naštudira odpoklic samo v obori.
    Narobe!!!! Jaz pravim, da je odpoklic najlažje naučiti v obori, ne pa samo v obori! To pa zato, ker prašič ne zbeži daleč in tako psa lažje obvladujemo.
    Če pes obvlada odpoklic od srn, ga bo verjetno tudi od prašiča saj gre za isti koncept. Vendar, če srn s psom ne lovimo, lovimo pa prašiče se lahko zgodi, da bo pes pred katerim so že "padali" prašiči pri lovu na prašiče bolj zagret in zato manj poslušen.
    Citat kopov je objavil:
    Ogrski gonič,Viližanski gonič ali Erdelski kopov.To so imena za isto pasmo psov.Poznamo še Slovaškega kopova,ki je pol manjši in skoraj iste barve kot Ogrski gonič.Sam sem lovil z obema.ZSlovaškim kopovom dvanajst let in z Ogrskim goničem žal samo dve leti.Ko se pogovarjamo o specialnosti sta to pravi pasmi za lov na divjega prašiča in jelenjad,odlični krvosledci in ostri z roparicami,kar jim je prirojeno.Zagotovo lahko trdim da imamo specijaliste za lov na divje prašiče,le pravilnika še ni.Upam da ga bodo sestavli praktiki.Če imaš vlovišču divje prašiče ne zamudi priložnosti vodit Ogrskega goniča ali SL.kopova.
    Citat pranger je objavil:
    Spoštovani "Kopov" strinjam se s tabo, da je Ogrski oziroma Erdelski gonič super gonič za lov na divje prašiče. Kar se mi zdi dobro pri tej pasmi je to, da saj kolikor sem sam videl, da so ti psi osteri, se ne izogibajo z ostrogo in trni poraščenih predelov, čas gonje pa ni dolg oz. se relativno hitora za goniča vračajo do vodnika. To ustreza našemu načinu lova. To pasmo sem iskal, žal pa redka in sem jo zasledil na Češkem, kjer to pasmo uporabljajo za lov na divje svinje in tudi po krvni sledi.

    Kar pa se tiče slovaških kopovov pa "ta pravi" imajo res takšne lastnosti kot si napisal, žal pa za kopove, ki jih vzrejajo naši vzreditelji, nekateri vzreditelji na Hrvaškem in v Bosni (katere ponujajo naši vzreditelji) to ne moremo trditi. O tem je že veliko, mogoče preveč napisano in je nepotrebno argumentirati dileme o vzreji kopovov pri nas.
    Last edited by ZR7; 15. December 2007 at 20:00.

  2. #2

    Privzeto

    v zadnjem lovcu sta dva oglasa za slovaške kopove.
    a pozna kdo leglo? so potomci delovnih staršev? V kratkem bom nabavi psa za lov na divje prašiče pa se odločam za kopova.

    koliko je res v citatu od prangerja kjer trdi da kopovi vzrejeni v SLO nimajo vseh dobrih lasnosti kot jih pripisujejo tej pasmi ter da je bilo o vzreji te pasme pri nas že veliko napisanega. Kje je to napisano?

  3. #3

    Privzeto

    Vsepametni pranger že ve kakšni so kopovi, ko jih je pa že toliko imel in izšolal!
    Slovaški goniči-kopovi, Imajo odlično zasnovo, predvsem za lov na divje prašiče in za delo po krvni sledi, treba pa vedeti, da psa naredi vodnik in še tako odlično zasnovanega psa, lahko slab vodnik pokvari-uniči.

  4. #4

    Privzeto

    Citat Black je objavil: Pokaži objave
    ...treba pa vedeti, da psa naredi vodnik in še tako odlično zasnovanega psa, lahko slab vodnik pokvari-uniči.
    To velja za vse pasme psov in za vse "oblike" njihove uporabe.

    Ali z drugimi besedami vl_ge, star nemški jagrski rek pravi: "kolikor boš v psa vložil, toliko lahko od njega pričakješ".

  5. #5

    Privzeto

    Citat Black je objavil: Pokaži objave
    Vsepametni pranger že ve kakšni so kopovi, ko jih je pa že toliko imel in izšolal!
    Slovaški goniči-kopovi, Imajo odlično zasnovo, predvsem za lov na divje prašiče in za delo po krvni sledi, treba pa vedeti, da psa naredi vodnik in še tako odlično zasnovanega psa, lahko slab vodnik pokvari-uniči.
    Hvala za kompliment Black. Očitno bi zopet rad polimiziral z o tej pasmi. Mislim, da o tvojem psu sva že razčistila. Če bi rad razpravljal z mano okoli vzreje te psame, morda bi rad moje mnenje o trenutni ponudbi te pasme pri nas v Sloveniji, ali bi morda rad vedel, če bi sam kupil vzejenega psa te pasme v Sloveniji, ti kar napiši kar te zanima. Potrudil se bom in ti bom odgovoril.

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Pranger, čisto na kratko...

    Zaradi tvojega bedastega konflikta z Blackom, serješ po pasmi in serješ po vzrediteljih te pasme pa čeprav z njo nimaš nobenega opravka (ali pač).

    Le kaj si bo o pasmi mislil vl_ge (ime da te kap) in kaj si bo o teh tvojih komentarjih in pljuvanjih po pasmi mislil tvoj prijatelj Janko Logar, ki je verjetno najbolj zagnan vzreditelj te pasme pri nas?

    O slovaških kopovih pa za firbec na teh linkih
    http://www.youtube.com/watch?v=qw3YNpsoSx4 (uporaba klikerja)
    http://www.youtube.com/watch?v=XWvbBQQBJ7g
    http://www.youtube.com/watch?v=TRGJUuJUU58
    http://www.youtube.com/watch?v=3E868...eature=related
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  7. #7

    Privzeto

    se absolutno strinjam ,da je potrebno vložiti dosti truda za vzgojo psa.
    Vsekakor so dobrodošla mnenja o trenutni ponudbi te pasme v slo. Če prav sklepam pranger imaš pomisleke o vzrediteljih kopova pri nas.
    Ali na tem forumu kdo lovi s kopovi iz vzreje v slo ali cro.

  8. #8

    Privzeto

    [QUOTE=Hubertus;4685]Pranger, čisto na kratko...

    Zaradi tvojega bedastega konflikta z Blackom, serješ po pasmi in serješ po vzrediteljih te pasme pa čeprav z njo nimaš nobenega opravka (ali pač).

    Le kaj si bo o pasmi mislil vl_ge (ime da te kap) in kaj si bo o teh tvojih komentarjih in pljuvanjih po pasmi mislil tvoj prijatelj Janko Logar, ki je verjetno najbolj zagnan vzreditelj te pasme pri nas?[QUOTE]

    Hubertus, ne vem če imam konflik z Backom. Kot si videl, Black ne more pisati o kopovih, da me ne bi omenjal. Ve se zakaj? Cinizem zahteva odgovor, ker pa očitno ni v duhu razmišlanja samooklicanih poznavalcev, je pa že katastofa.

    vl_ge si je lahko sam ustvaril mnenje o vzreji in tej pasmi pri nas, če je prebral prispevke na tem forumi.

    Osebno Janka Logar ne poznam, slišal pa sem, da je vzreditelj. Če ima on slučajno to pasmo, se zagotovo trudi, da bi paril z najboljšim čistokrvnim plemenjakom v Sloveniji. To bi zagotovo naredil vsak resen vzreditelj.

    vl_ge želim nakup dobrega psa.

  9. #9

    Privzeto

    Pranger,
    Enkrat se strinjam tudi s teboj, da vzreditelj Janko Logar, vemo da je resen in pameten človek predvsem pa odličen vzreditelj lovskih psov in kakor mi je znano, da je paril kopovko z najboljšim plemenjakom trenutno v SLO.

  10. #10

    Privzeto

    Citat pranger je objavil: Pokaži objave
    Osebno Janka Logar ne poznam, slišal pa sem, da je vzreditelj. Če ima on slučajno to pasmo, se zagotovo trudi, da bi paril z najboljšim čistokrvnim plemenjakom v Sloveniji. To bi zagotovo naredil vsak resen vzreditelj.

    vl_ge želim nakup dobrega psa.
    Zahvaljujem se Brezi, da je objavila tole: "Za vzrejo goničev v Sloveniji je pristojna in odgovorna VK za goniče pri KZS, ki svoje aktivnosti objavlja tudi tule:

    http://www.kinoloska-zveza.si/sl/vzr...misije/gonici/"

    Iz objavljenega seznama sem videl, s katerim psom je zgoraj omenjeni vzreditelj paril, zato se ne morem strinjati s tabo Black, ko si napisla. "Enkrat se strinjam tudi s teboj, da vzreditelj Janko Logar, vemo da je resen in pameten človek predvsem pa odličen vzreditelj lovskih psov in kakor mi je znano, da je paril kopovko z najboljšim plemenjakom trenutno v SLO. ".
    Saj veš zakaj!

Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •