Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 31

Tema: Bolezni in zajedalci pri divjadi

  1. #1

    Privzeto Bolezni in zajedalci pri divjadi

    Nisem še zasledil nobene debate o boleznih pri divjadi. Če se motim prosim administratorja da to temo umakne. V nedeljo smo uplenili tri srne in pri dveh je bil prisoten kožni zol, pa me zanima kako je pri drugih LD- jih ali imate tudi take ali podobne težave

  2. #2

    Privzeto

    Pri nas smo imeli zolja malo pri srnjadi, močno pa pri gamsu. Pred leti.
    Pri enem gamsu sem jih naštel preko 100. Veliko je pa bilo lukenj v koži, kar pomeni, da so ličinke že dozorele.

  3. #3
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Tudi pri nas se pojavlja kožni zolj pri srnjadi, včasih več ali manj.... Pred kratkim smo poslali na pregled tudi vzorec kože divjega prašiča, pri katerem smo sumili na zoljavost. Če bo potrjeno, bo prvi primer v SLO. Čakamo izvide.
    Pred nekaj leti sem uplenil srno, ki je bila sicer pri lepi teži. Ko sem jo izkožil je bilo kaj videti, ko da imam pred seboj ježa, zolj pri zolju, neverjetno, kako taka žival živi pa še shirana ni bila.

  4. #4
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Kožni zolj je značilen za srnjad in ni nič posebnega. Tudi hiranja živali ni opaziti, razen pri določenih osebkih že prej bolne ali stare živali....
    Lp in dober pogled!

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

  6. #6
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Pri nas še vedno dobivamo poginjeno ali umirajočo srnjad. Vsa prizadeta je driskava.
    Katastrofa!!! Kej takega še nisem videl, čeprav sem že dolgo lovec.

  7. #7

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Pri nas še vedno dobivamo poginjeno ali umirajočo srnjad. Vsa prizadeta je driskava.
    Katastrofa!!! Kej takega še nisem videl, čeprav sem že dolgo lovec.
    Poskušaj narediti dinamiko populacije v zadnjih 10 letih, pa preglej kako je z njivskimi in travniškimi površinami.

    Potem pa seštej tvoje ugotovitve in ugotovitve z veterinarske glede tipa zajedavcev.

    Znaš dobiti dobre podatke za smernice v naprej.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    To je res škoda. Kakšen pa imate odstrel? Vam pada ali raste? Spomladi v času prehoda na zeleno pašo je rad kakšen komad driskav. Če pa se vam bo driskavost še pojavljala tekom leta, potem imate pri srnjadi prisotnega enega od zajedalcev. Lahko, da imate prenizek odstrel in vam bolezni pobirajo srnjad.

  9. #9

    Privzeto

    Enega od takih smo dali na preiskavo. Veterina0001.pdf

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Tisti, ki še kar mislite, da je spomladi driska posledica prehoda na zeleno travo (hrane), si dobro preberite izvid, ki ga je objavil POLH.
    Potem poglejte še, kaj je spomladanski izbruh bolezni (SPRING RISE) : http://www.student-info.net/sis-mapa...0_paraziti.pdf, podrobno je opisan pri tihostrongilidah.

    spomladanski izbruh parazitov, ki se pojavlja v gostih populacijah, kjer se živali invadirajo v jesenskem času, kadar je večina vrst v najboljši kondiciji, takrat se ličinke zarinejo v sluznico in preidejo v hipobiotsko stanje - mirujejo, v zimskem obdobju živali izgubljajo na kondiciji in v spomladanskem času so v najslabši kondiciji, so obremenjene z brejostjo, če je veliko ličink se naglo aktivirajo in začno burno dozorevati v L4 in L5 fazo, ter zrelega zajedalca, proizvedejo bolezensko stanje.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •