Stran 1 od 14 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 134

Tema: omejitev odstrela divjih prašičev

  1. #1

    Privzeto omejitev odstrela divjih prašičev

    Prosil vas bi izkušeni lovci za mnenje o naslednjem primeru!
    V naši ld imamo nekaj zelo zagretih lovcev na divje prašiče.
    Ker nekaterim ni bilo všeč,da eni visijo na preži non stop, so dali lansko leto pobudo na rednem občnem zboru, da posameznik lahko na čakanju v eni lovski sezoni upleni le enega prašiča. Sklep je bil sprejet in rezultat je 50% izpad uplenjene divjadi minulo sezono.
    Sprašujem ali je bil sklep sprejet v okviru zakona?
    Kako imate podobne stvari urejene pri vas?

  2. #2

    Privzeto

    Ni v nasprotju z zakonom. Lahko pa je v nasprotju z vašimi akti (pravila, poslovnik), ki pa jih ne poznamo. Načeloma pa vsak upravljalec sam določa kako, kdaj na kakšen način bo izvajal lov, seveda v skladu z zakonom in podzakonskim akti.

    Problem je, če zaradi takšnih ali podobnih omejitev ne boste dosegli plana. Potem bo pa brez milosti s strani inšpektorja.

    Sam se s takšnimi omejitvami ne strinjam in so samo plod favšije in nič drugega.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Tak sklep ni nezakonit, je pa po mojem osebnem mnenju kretenski.
    Če ne boste naredili plana pri prašičih je taka interna omejitev lahko razlog za položnico s strani inšpektorja.
    Predlagaj, da taki, ki glasujejo za take omejitve potem še sami nosijo posledice škod od prašičev, pa še razliko oz. izpad prihodka od mesa.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #4

    Privzeto

    Citat Zvitorepec je objavil: Pokaži objave
    Prosil vas bi izkušeni lovci za mnenje o naslednjem primeru!
    V naši ld imamo nekaj zelo zagretih lovcev na divje prašiče.
    Ker nekaterim ni bilo všeč,da eni visijo na preži non stop, so dali lansko leto pobudo na rednem občnem zboru, da posameznik lahko na čakanju v eni lovski sezoni upleni le enega prašiča. Sklep je bil sprejet in rezultat je 50% izpad uplenjene divjadi minulo sezono.
    Sprašujem ali je bil sklep sprejet v okviru zakona?
    Kako imate podobne stvari urejene pri vas?
    Sam sklep ni v nasprotju z zakonom, je pa lahko v nasprotju z letnim načrtom lovišča, saj za naše LUO lahko trdim, da je v letnem načrtu lovišča minimalni odvzem divjih prašičev. In kot je navedel Polh, če se bodo pojavljale škode ter da lovski inšpektor izve za vaš "bistrouni sklep", so lahko posledice. Če ne realizirate načrta lovišča ima lahko takšen sklep tudi za posledico kršitev koncesijske pogodbe.

    V našem LUO je v letnih načtih lovišča določen minimalni odstrel za ozimce, lanščake. Omejitev je, kot je običajna za lovstvu, za divjad, ki ima trofejo, to je za merjasce (če je kakšen odstreljen preko načrta tudi ni problem, ker se gleda za odvzem - odstrel celotnega LUO).
    Ne poznam primera, da bi LD omejevale čakanje in odstrel divjih prašičev. Običajno je interes LD, da se odstreli čim več ozimcev in lanščakov, še posebej v LD, kjer so škode na njivah in travnikih, da se z odstrelom prašičev zmanjšajo škode, pokrijejo stroški škod in mogoče tudi stroški (koruza) privabljalnega krmljenja.

  5. #5

    Privzeto

    Tako kot pri drugi divjadi je tudi pri prašiču priporočilo, da se čimveč upleni na čakanju. Iz prež je možnost zastrelitve manjša, izbira pa bistveno boljša kot na skupnem lovu.
    Takšni sklepi nastanejo v glavah ljubiteljev skupnih lovov. In avtorji običajno ne izbirajo pri odstrelu. Pa še za spravilo imajo na razpolago dovolj mlajših članov. Oni samo ponosno sprejemajo čestitke.
    Samo,da ne bomo sedaj o nedovoljenih pripomočkih za nočni lov. V mraku pozno zvečer ali zgodaj zjutraj je tudi uspeh.

  6. #6

    Privzeto

    Takšna prepoved je dokaz velike slovenske favšije. To je čedalje več prisotna. Hvala Bogu, da je kdo pripravljen čakat na štantu celo noč! Tisti sklep kar lepo stornirajte, ker vam popolnoma nič ne koristi. Bolj je problem, da v kateri LD ni volje za čakanje potem pa je problem ker ni dosežen plan, na brakadah se pa potem strelja na silo...

  7. #7
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    115

    Post

    Pri nas je omejitev 3 kosi na člana tako na čakanje uplenimo bol malo tudi ker nima gdo čakat, večino plana naredimo s pogoni. Plana je cca 200 kos
    Cilj vojne ni, da umreš za svojo domovino, temveč da pripraviš tistega na drugi strani, da umre za svojo.
    "Veliko moč ima tisti, ki zna molčati tudi takrat, ko ima prav"

  8. #8

    Privzeto

    Lahko odkrito rečem, da so člani, ki so podprli ta predlog še bolj butasti kot tisti, ki je predlog podal! Zato bi vsem tistim, ki so predlog podprli naložil plačilo vseh nastalih obveznosti katere so nastale s sprejetjem tega sklepa.
    To je zopet ena zadeva kjer se dokazuje, da večina članstva dviguje roke samo zato, da bo čimprej konec OZ in dobijo tisto klobaso!

  9. #9

    Privzeto

    Citat jan L. je objavil: Pokaži objave
    Pri nas je omejitev 3 kosi na člana tako na čakanje uplenimo bol malo tudi ker nima gdo čakat, večino plana naredimo s pogoni. Plana je cca 200 kos
    Tole je pa izrazito protislovje. Če niso člani zainteresirani za čakanje, je omejitev nesmiselna.
    Na daleč se vidi, da je bilo le par lovcev uspešnih na čakanju. Pa ste jim z omejitvijo ta način lova onemogočili.
    Popravi me, če se motim.

  10. #10
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Glede na to, da sem iz iste družine bom še jaz povedal svoje stališče kar se tiče tega.
    Za ta sklep sem tudi jaz glasoval, pa ne iz fovšije, ampak ker sem preprosto mnenja, da je en prašičji kos dovolj na člana oziroma ga lahko kdo nekomu tudi "odstopi", kot je nekako podoben sistem pri srnjakih. Seveda v času brakad oziroma pogonov je zgodba druga...
    Treba je razumet, da je pri nas do tega prišlo zaradi peščice ljudi, ki visijo noč in dan na preži in mislijo, da je narejena le za njih. Sigurno ima vsak to pravico, tukaj gre le za malo spoštovanja do ostalih solovcev in zavedanja, da nisi edini ti lovec, kar je se opravičujem izrazu, omejenim ljudem težko dopovedat in je treba zaradi njih sprejemat take sklepe, ki jih drugače najbrž nebi, kot se nebi bilo treba vpisovati v knjigo kam in kako greš na lov, preden vstopiš v revir, pa se je treba. Nadalje so isti osebki prodajali divjačino civilom, kar se mi zdi milorečeno nizkotno, seveda so taki sedaj in že takrat bili največji nasprotniki sprejetega sklepa. Vsa ta pravila sploh nebi potrebovali, če bi se vsi držali nenapisanih "pravil" oziroma nekih moralnih zakonov, ki na žalost ne veljajo za vse.
    Nadalje kar se tiče izvajanja odstrela bi pa sam par podatkov posredoval, leta 2010 je bilo v načrtu 22 kosov, odstreljenih 21, leta 2011 v načrtu 25, odstreljenih 27 (s tem, da od tega je bilo samo na eni brakadi 9 kosov), 2012 v načrtu 24 kosov odstreljenih pa 11. Zanimivo je recimo leto 2008- v načrtu 9 kosov, 9 odstreljenih... itd... Torej hočem reči, da realizacija odstrela ni nujno ali samo povezana z omenjenim sklepom, čeprav si nekateri morda to želijo temu žal ni tako. Mimogrede, izraz 50% izpad uplenjene divjadi me zelo moti, ker deluje tako, kot da delamo odstrel zaradi financ ali kaj podobnega.
    In ja Alojz, sem ljubitelj skupinskih lovov, pač vsak preferira svoj način lova, moj je s psom in drugimi lovci... Vem pa sledeče, da mogoče samo 10% od vseh odstreljenih prašičkov po tvoje pravično in nevemkako bolje NI uplenjenih z baterijo, če ne že s kakšnimi drugimi nedovoljenimi sredstvi, kaj je bolj pravično in pošteno je torej najbrž zelo relativna stvar in če mi kdo očita, da sem pretiran ljubitelj skupinskih lovov je ponavadi zadeva tudi obratna, torej je nekdo raje samotar. Ravno taki so imeli tudi neke prebliske, da se ukinejo skupinski lovi med tednom na prašiče.
    Kar se tiče škode lahko pa Zvitorepec pove koliko jo je bilo zadnja leta, zame je ubistvu zanemarljiva. So jo najbrž vrane več naredile... Torej ne prehitevajte inšpektorjev in še nevem koga preden ne slišite cele strani kot ga Pranger poimenuje "bistroumnega" sklepa.
    Last edited by cvi5k; 29. March 2013 at 19:02.
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

Stran 1 od 14 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •