Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 32

Tema: Odstrel vodeče košute pred teletom

  1. #1
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto Odstrel vodeče košute pred teletom

    Sem iskal, kam bi napisal, pa bom kar sem...

    Danes je Lovska Etika močno zapustila lovca, ki bi moral biti vzor vsem ostalim. Sem do danes upal, da je drugačen, čeprav je lani uplenil tudi vodečo svinjo... Sem si mislil, se zgodi... Je v planu in mora tako biti...
    Pa se je že drugič v moji kratki lovski karieri zgodilo, da je nekdo na pogonu streljal najprej po vodeči košuti in potem uplenil še izgubljeno nebogljeno tele vbito v tla pred truplom svoje matere. Je bilo to potrebno, se sprašujem? Užitek? Zakaj? Ali se tako dela plan? Seveda so bili vsi ritolizniki veseli in lovcu izrekli lovski blagor, potihem pa je vsak sam sebe, ki dejanja niso videli, prepričeval, da je bilo ustreljeno najprej tele, da je potolažil svojo lovsko vest, kolikor jo še imajo, če sploh. A je etika samo zadnji grižljaj in vejica za klobukom? Če bi to naredil mlad lovec, bi bilo po njem... Tako sem jezen, da se to dogaja pred mojimi očmi... Žalostno...

    Me mine, da bi hodil še na skupne love in pred cevi lovcev brez kančka etike zganjal divjad.

    Toliko o podpisu listine Etičnega kodeksa slovenskih lovcev... Etika je v srcu, pa če podpišeš ali pa ne... Res žalostno, da je tako...
    Last edited by PROF.racoon; 11. November 2012 at 22:01.

  2. #2

    Privzeto

    Profesor,še velikokrat boš zelo razočaran,saj vsi tile "vzorniki" delujejo po principu: Poslušte moje besede,ne glejte mojih dejanj...
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  3. #3

    Privzeto

    Velja kar ti je napisal Dolgin, kot pribito. Velja pa tudi, da če loviš, tudi grešiš. Pa nima to veze s kakršnimkoli verskim prepričanjem, ampak z realnostjo.

    Spoznal boš tudi, da v "zeleni bratovščini", kjer naj bi vsi zasledovali isti cilj ni vse tako kot bi si želeli.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Racoon, iz tvojega pisanja ne izvemo ali je košuta priletela sama in čez nekaj časa za njo še tele ali ne.
    Uplenitelj je v pogonu mogoče predvideval, da je košuta sama.
    To, da je potem uplenil še tele je pa čist prav, ker bi bilo tele pozimi samo. In bi ga kmalu popapali volkovi.

  5. #5
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Dobro vem, kaj bi se zgodilo s teletom, če bi ostalo samo... Saj zato pa pišem, da ni etično najprej odstreliti vodeče košute...

    Če nisi dovolj prepričan v strel in se ne prepričaš ali je košuta sama ali ne, ne boš takoj pritisnil na petelina. Ni edini primer... Kdo pa ti govori, da moraš ukriviti prst takoj, ko ti kaj priteče iz grma? Če nisi prepričan, pusti... Ne vem, zakaj se je tako odločil... Lovec ve sam... Mogoče je res bil samo prehiter in je moje pisanje krivično do njega... Zavedam se, da bom tudi jaz prej ali slej naredil kakšno napako... Še prehitro pride do tega... Saj zato pa moramo tehtno premisliti in če nismo prepričani, enostavno pustimo... Tudi jaz sem pustil jelena, ker ga nisem hotel streljati čez par listov podrasti...

    Drugače pa smo imeli na tem lovu prepoved odstrela junice... Če bi lovec mislil, da je sama, kako bi košuto v teku ocenil, da ni junica. Razlike so postale minimalne... Tako pa ni težko oceniti, če je zraven tele... Odstreliš najprej tele in, če si šic, nato še košuto. Drugače pa jo pusti, naj gre...

    Ja, nekateri bomo to res težko razumeli...

    Eh...
    Last edited by PROF.racoon; 12. November 2012 at 10:23.

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    718

    Privzeto

    Prof. Racon strinjam se s tabo, da se človeku, ki premore nekaj etike in ljubezni do divjadi včasih obrača želodec ko vidi početje nekaterih lovskih ...bedakov. Nekateri ob pogledu na košuto, prašiča ali svinjo že vidijo klobase, salame in pečenke. Premalo se pogovarjamo o tem. Bolje pogledat stran in molčat. Sankcionirani so tisti, ki naredijo najmanjšo napako, ker niso v določenem klanu, po možnosti klanu blizu članov UO. Tistega, ki ima močno zaledje pa...
    Lahko še tako obračamo kaj in kako je priteklo. Kdor ima pred sabo samico z mladičem in zavestno strelja vodečo samico, NI lovec, ampak ubijalec. Izgovori na letni načrt so pa sila pogosti. Je potem letni načrt ne etičen?
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.

  7. #7

    Privzeto

    Letni načrt nima nobene veze z etiko ali zaporedjem odstrela. Tukej ima veze samo to kok je nekdo požrt :-/
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Najbrž se vsi strinjamo, da je edino pravilno, da se upleni najprej tele in šele nato košuta, ker tele težje preživi zimo...
    Racoon, če boš lovstvo gledal skozi oči matere in očija in sineka potem ne boš dolgo v lovskih vrstah. Tudi ti si že ustrelil letos septembra sineka eni košuti, a ne? Pa brez zamere, želim ti samo pomagati, da na odstrel ne boš gledal skozi čustvene oči. Dober pogled in brez zamere.

  9. #9
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Main, tukaj ni nič skozi oči sineka in mame... Ne gre za pretirana čustva... Jih že moraš malo odmisliti, če si pri lovcih... Ne rabiš pa jih popolnoma. Ostane srčnost... Gre se samo za srčnost in odnos do divjadi. Živalim jemljemo največ kar imajo - njihovo življenje. Na nas je velika odgovornost, ki pa je nekaterim, žal, španska vas. Zavezali smo se tudi kodeksu in s tem odnosu do žive, zastreljene in uplenjene divjadi. Verjetno veš, kaj mislim povedati.

    Če bi tako gledal, verjetno ne bi bil skupaj z vami v vaših vrstah. Drugače pa sem vzel že 4 otročiče (dva mladiča, tele in ozimca) iz narave. Nisem pa streljal po njihovih mamah, kar bi kamot lahko, če bi bil požrtneš. Očitno jih to okrog vas veliko prakticira, da ste se nekateri že tako navadili...

    Zgleda, da je več takih, ki divjad gledajo skozi oči mesarja (klobase, pečenke,...), kot pa z očmi človeka, ki bi naj z divjadjo gospodaril v pravem pomenu besede...


    Saj vem - pravljica...

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Nisem pa streljal po njihovih mamah, kar bi kamot lahko, če bi bil požrtneš. Očitno jih to okrog vas veliko prakticira, da ste se nekateri že tako navadili...
    Pri nas ni pogonov na parkljasto divjad. Kaj pa kdo počne sam na preži pa ne vem.
    V določenih primerih je edino pravilno, da se po uplenitvi mladiča takoj upleni še samico 2+. Pa zaradi tega ni nihče požrtnež.

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave

    Zgleda, da je več takih, ki divjad gledajo skozi oči mesarja (klobase, pečenke,...)
    Pa nisi ravno ti pred časom kazal slike uplenjene divjadi in kazal kako je malo poškodb, kako majhna je izstrelna rana, kako malo mesa je šlo v nič, kako malo je podpludb...?
    Pa brez zamere.

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •