Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 20

Tema: kaliber, vrsta krogle in poškodbe mesa

  1. #1
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto kaliber, vrsta krogle in poškodbe mesa

    Vem , da ne bom napisal nič novega - pa vendar odpiram temo o

    Med lovci velikokrat teče debata o kalibrih in vrstah krogel , ki malo ali nič ne poškodujejo mesa. Seveda je največkrat merilo vstopna in izstopna rana pri divjadi.
    Nekaj splošnih lovskih " spoznanj " , ki pa držijo le deloma :
    -Večja je izstopna rana , " bolj razbijaška je krogla " in obratno .
    - mehka, lahka , hitra,... krogla meso meso bolj poškoduje ...
    Vse to je teoretičo res , v praksi pa smo nemalokrat neprijetno presenečeni . Na spodnjih slikah je prikazano meso košute damjaka. Krogla -H plašč cal. 30-06 je vstopila za rebri , prebila vamp in pljuča ter izstopila skozi pleče na drugi strani. Izstopna rana je bila le malo večja od vstopne , poškodb skoraj ni bilo videti. V resnici je krogla pri svojem potovanju prenesla vsebino vampa po celi trebušni in prsni votlini ( kar je vidno in se da očistiti ) , velik del omenjene vsebine pa je ostal med rebri in plečetom( ustvari se nekakšen žep )pomešan s krvjo in mesom .

    Škoda , ker je moja foto dokumentacija bolj skromna . Iz do sedaj videnega pa je moje mnenje glede poškodb mesa sledeče:
    Veliko večji pomen ima pot , ki jo naredi krogla ( strel za pleče ) kot pa vrsta , teža, hitrost in kaliber krogle.


    Povezava 11133

    Povezava 11134

    Povezava 11135
    errare humanum est - motiti se je človeško

  2. #2

    Privzeto

    Tale kos še gvercati ni potrebno!

  3. #3
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Ubistvu, edini faktor na katerega ne moremo vplivat so podpludbe... no razen ce zamenjamo kaliber oz. Zmanjsamo hitrost izstrelku... drugac pa je vse odvisno od nas...

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    No, lahko rečem, da ene krogle delajo večje podpludbe.......

  5. #5

    Privzeto

    No videl sem nekaj kosov ustreljenih z barnesom ttsx in to s kalibri 300wsm in 270wsm in lahko rečem, da sem bil presenečen nad vsem.Vse OK.

  6. #6

    Privzeto

    Tudi jaz uporabljam barnes tsx v 30-06 165gr. Krogla je super, se mi pa zdi, da je iztopna rana "po mojem občutku" malo majhna. Se mi je parkrat zgodilo, da je divjad še šla okoli 30 m od nastrela. kdor je še ni probal, vam svetujem, da probate, ne bo vam žal,

  7. #7

    Privzeto

    Napisal sem dolg post z obrazložitvijo in sem ga zbrisal ker ni vredno. Če se komu zdi, da gre divjad po strelu 30m predolgo ni vreden daljšega posta in truda pisanja! Ne gre z roko v roki mala poškodba in padec na mestu, le v redkih primerih. Še manj pa lovska ihta, elja po plenu, padec na mestu in začetniška trema! To je to.

    Muzikanta sem vedno razumel v njegovih postih, to kar pase najde vsak dan s vprašanji pa al je sramota za mentorje, lovce al pa podje.....

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  8. #8
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Napisal sem dolg post z obrazložitvijo in sem ga zbrisal ker ni vredno. Če se komu zdi, da gre divjad po strelu 30m predolgo ni vreden daljšega posta in truda pisanja! Ne gre z roko v roki mala poškodba in padec na mestu, le v redkih primerih. Še manj pa lovska ihta, elja po plenu, padec na mestu in začetniška trema! To je to.

    Muzikanta sem vedno razumel v njegovih postih, to kar pase najde vsak dan s vprašanji pa al je sramota za mentorje, lovce al pa podje.....

    lp
    Ti kar napiši. Tole je namreč precej nerazumljivo. Vsaj meni.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat pzaksek je objavil: Pokaži objave
    Tudi jaz uporabljam barnes tsx v 30-06 165gr. Krogla je super, se mi pa zdi, da je iztopna rana "po mojem občutku" malo majhna. Se mi je parkrat zgodilo, da je divjad še šla okoli 30 m od nastrela. kdor je še ni probal, vam svetujem, da probate, ne bo vam žal,
    Zakšek,

    za večjo luknjo rabiš drugo kroglo (SP), za komad na mestu pa drugo roko(kirurgija).

    Meni s 7 RM in ttsx vse(5-200kg) leži na mestu, no mogoče je to zaradi majhne nadmorske višine.

    Sicer pa se spomnim, ko si objavil sliko uplenjene srnjadi z istopno rano 10*10cm, ne vem zakaj si prešaltal na tipped triple shock.
    Last edited by muzikant; 24. September 2012 at 13:28.

  10. #10

    Privzeto

    Zanima me,če kdo uporablja kroglo Lutz Moller KJG.Sam jo uporabljam za 308.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •