Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 21

Tema: Točnost balističnih podatkov

  1. #1

    Privzeto Točnost balističnih podatkov

    Na embalaži od streliva ,na internetu in povsod je polno balističnih podatkov o
    padcih izstrelkov ,povejte ali se lahko na njih zanesemo ali moramo vse sami sprobat 100m,200m

  2. #2

    Privzeto

    To so izračunani podatki na podlagi hitrosti, balističnega koeficienta krogle in teže. Hitrost se pa razlikuje od puške do puške. Zato je dobro sprobati ali pa vsaj izmeriti hitrost krogle.
    Torej ključna spremenljivka je hitrost.
    Last edited by alojz1; 24. August 2012 at 08:49.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Nadmorska višina itd, tako da sprobaj. Na 200 m pa vsakem primeru moraš biti v komadu.

  4. #4

    Privzeto

    Podatki so v večini primerov dokaj točni (preverjeno v praksi). Nekaj cm razlike +/- zaradi manjše hitrosti iz lovske cevi v primerjavi s testno, se več ali manj kompenzira z višinsko razliko lovišča in raztrosom puške, pod pogojem, da so vremenske razmere dobre oz. približno povprečne.

  5. #5
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat urigrom je objavil: Pokaži objave
    Na embalaži od streliva ,na internetu in povsod je polno balističnih podatkov o
    padcih izstrelkov ,povejte ali se lahko na njih zanesemo ali moramo vse sami sprobat 100m,200m
    Ne moreš se v popolnosti zanašat...

    Jaz skoraj vse kupljene naboje, ko streljam na tarčo, uporabim še kronometer in se hitrosti niti slučajno ne ujemajo z tistimi iz podatkov...

    Ena od razlag, ki sem jih dobil, je ta, da v tovarnah, ko preizkušajo te naboje in delajo meritve uporabljajo cevi, kjer so tolerance izredno majhne in je posledično pritisk toliko večji, kar nam da tudi večjo hitrost...

    Tako da, mi npr. .300wm 11,7 tug, ki na škatli piše da ima V0 940m/s izstreli z 906 m/s...

    Ko sem sam napolnil, pa je ta hitrost prišla tudi nekaj čez 940 m/s...

    Tomaž

  6. #6

    Privzeto svašta...

    imel nastreljeno na 100m spce (s&b; 11,2g) za pristrel v nulo; natančnost super. nato prešaltal na dk (rws; 10g) & sp (s&b; 9g)...
    človek bi pričakoval da bo oboje neslo višje, v resnici pa je bilo oboje 10cm nižje. nato nekako narihtam na dk, ki se mi zdi da bo sedaj uredu nesla, ampak sp pa še vedno nosi 10cm nižje; raztros obromen...
    potem pa se vsaj približno zanesi na podatke glede višine...

  7. #7
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat Markysprej je objavil: Pokaži objave
    imel nastreljeno na 100m spce (s&b; 11,2g) za pristrel v nulo; natančnost super. nato prešaltal na dk (rws; 10g) & sp (s&b; 9g)...
    človek bi pričakoval da bo oboje neslo višje, v resnici pa je bilo oboje 10cm nižje. nato nekako narihtam na dk, ki se mi zdi da bo sedaj uredu nesla, ampak sp pa še vedno nosi 10cm nižje; raztros obromen...
    potem pa se vsaj približno zanesi na podatke glede višine...
    Ne vidim, kaj imajo podatki veze s tem kar si ti opisal...

  8. #8

    Privzeto

    Citat Markysprej je objavil: Pokaži objave
    raztros obromen...
    Pojasni tole. In nalepi tarčo.
    Iztok napiši tudi ti, kako si rešil prevelik raztros.

  9. #9

    Privzeto

    Citat Tomaž Ražman je objavil: Pokaži objave
    Ne vidim, kaj imajo podatki veze s tem kar si ti opisal...
    da se učasih ne moreš zanesti na padce (s tem mislim na lažja/težja krogla) istega proizvajalca, kaj šele različnih...

    Citat alojz1 je objavil:
    Pojasni tole. In nalepi tarčo.
    v nekakšen 'krogu' premera 10cm sem streljal s temi sp kroglami. nekje tu noter so se nahajale zadnje 3-4 krogle. bom pa še probal, da vidim ali res ne ležijo puški SP krogle od s&b...

  10. #10
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat Markysprej je objavil: Pokaži objave
    da se učasih ne moreš zanesti na padce (s tem mislim na lažja/težja krogla) istega proizvajalca, kaj šele različnih...
    Tisti podatki veljajo za pristreljeno orožje, tako da tudi če ti nese določena lažja krogla nižje, ko jo enkrat pristreliš, bojo padci manjši kot od težje, ki ti je prej nosila višje...

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •