Stran 10 od 13 PrvaPrva ... 678910111213 ZadnjiZadnji
Rezultati 91 do 100 od 126

Tema: Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču

  1. #91

    Privzeto

    Mene pa zanima kakšna so vaša mnenja glede nerodovniških psov, zakaj z njimi nebi smeli loviti, če opravi potrebne preizkuse. Je to muha vzrediteljev ali je za to dejansko potreba, da se takšnim psom prepove lov? Kaj bi bilo narobe, če mi zajca prižene mešanček, ne pa čistokrvnež?

    Kar se pa na splošno tiče pravilnika, me ne čudi,da je psov vedno manj, saj namesto, da bi stvar poenostavili, se še bolj komplicira. Problem tako kinološke in lovske zveze vidim v tem, da so glavni akterji že predolgo na stolčkih, zato delajo vse za lastno korist, ne pa korist lovstva in kinologije na sploh.

    Mandate omejiti na maksimalno 2x zaporedoma na vseh funkcijah!!!

  2. #92
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Spet mi je dvignilo pritisk. 2. člen, tetoviranje. Ker so čitalci prekomplicirani. In to tudi za uvožene pse. V nobeni sosednjih držav tetoviranje ni obvezno. Tudi veterinarji trdijo, da je nepotrebno zato ga zakonodaja ne določa. Le naši lovsko kinološki sodniki ne morejejo brez tetovirnih klešč in zaslužka. Športni so jasni. NE.
    Pozdravljn Alojz1!

    Ne bo ravno držalo. Osnutek "pravilnila" tetoviranja a predlog Komisije za lovsko kinologijo pri LZS ni redvideval. Pripombo na osnutek pravilnika je dne 18.2.2013 na 2. obravnavi t. j. " predlog pravilnika" na Lukovici podal zaslužni kinolog in priznani kinološki sodnik Tomaž Burazer. Podprla ga je še vrsta priznanih kinoloških sodnikov na tem sestanku. Ker smo na sestanku ugotovli, da Zakon o zaščiti živali in Pravilnik o zaščiti hišnih živali tetoviranja psov ne prepovedujeta, smo pripombo akceptirali.

    Zmotno pa razmišljaš, da jaz kot vzrejno tetovirni referent služim s tem ko tetoviram pse. Če lastnik tega ne želi, jih pač ne tetoviram, honorar je kljub temu isti. Po ceniku KZS 2 x ogled legla z izpolnitvijo potrebnih tiskovin je skupno 20 EVR + 2 x potni stroški, pa še veliko manj dela je.

    LP
    Brane

  3. #93
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    4. člen
    Z goniči lahko lovimo od male divjadi le zajca. Ali je sedaj lisica že visoka divjad????????
    Bog ne daj, da gonič lisico goni.
    Ponovno pozdravljen Alojz1!

    Res je, da smo nekateri že pred časom opravljali lovski izpit. Vendar osnov ne smemo pozbiti. Lojze Černe nas je učil, da termin mala divjad zajema skupno ime za ekonomsko pomembne vrste male divjadi kamor spadajo fazan, jerebica, raca mlakarica, poljski zajec, kotorna ali skalna jerebica in prepelica. Lojze je še vedno dodal, da malo divjad z drugo besedo imenujemo tudi poljska divjad, ki je nekoliko ožji termin in kamor spadajo le fazan, poljska jerebica, poljski zajec in raca mlakarica. ZDlov-1 določa, da je mala divjad: mala poljska divjad so fazan, poljska jerebica, poljski zajec in raca mlakarica. Zato o lovu na malo divjad lahko govorimo le v loviščih, kjer živijo in kjer gospodarimo z vsemi štirimi vrstami. Sicer pa lahko lovimo le fazana, kjer ga imamo, raco mlakarico, kjer jo imamo, poljskega zajca, kjer ga imamo in poljsko jerebico - gojeno, kjer jo imajo. Torej pravilnik ne posega na področja tistih lovišč, kjer gospodarijo le s posameznimi vrstami divjadi npr. z poljskim zajcem in nimajo druge divjadi, ki bi zadovoljevala kriterije definicije male poljske divjadi. Tam zajca komot lovijo z goniči, saj pravilnik na to področje ne posega in tega lova v ničemer ne omejuje.

    Lisica nikoli ni bila mala divjad in nikoli ne bo. Vedno bo spadala med zveri - kožuharje, kot smo jih nekoč imenovali. Tudi na to področje se omenjeni pravilnik ne spušča in ga ne ureja.

    lp
    Brane

  4. #94
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Kdo zna na velikem, svetlem uhlju prepeličarja prebrati letošnjo tetovirno številko?????
    Ponovno pozdravljen Alojz1!

    Številka je zagotovo 0399.., če pa bi uhelj fotografiral s prave strani, da bi bile številke prikazane pravilno in ne obrnjeno in bi bila zajeta celotna številka, bi pa bilo še boljše. Priporočam, da ko se številka nekoliko slabše vidi, pod uhelj podložiš prižgano baterijsko številko in ne boš imel nobenih problemov.

    lp

    .
    Brane

  5. #95
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Privzeto

    Citat tasko je objavil: Pokaži objave
    tudi sam imam 4 mesece starega NKP ki ni tetoviran in je uvožen iz sosednje Hrvaške. Kaj sedaj pomeni da ga bom moral po novem pravilniku dati še tetovirat, kljub temu da ima pes čip?????? Nejasno mi je vse skupaj!
    To bi bilo potrebno črtat iz pravilnika ker po moje je čip mnogo bolj zanesljiv kot tetovirna številka!
    Pozdravljen Tasko!

    Področje urejata Zakon o zaščiti živali in Pravilnik o zaščiti hišnih živali, ki sta višja pravna akta od internega pravilnika LZS. Ker zakon in na podlagi njega izdan pravilnik tega izrecno ne zahtevata je na tebi odločitev ali boš psa dal tetovirati ali ne, saj navedena pravna akta tetoviranja tudi izrecno ne prepovedujeta. Moram pa ti še pojasniti, da veliko vzrediteljev nelovskih psov, še vedno zahtevajo, da jim pse tetoviramo, kljub temu, da so čipirani. Še zlasti, če jih izvažajo v skandinavske dežele.

    lp
    Brane

  6. #96
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Privzeto

    Citat teohafy je objavil: Pokaži objave
    Mene pa zanima kakšna so vaša mnenja glede nerodovniških psov, zakaj z njimi nebi smeli loviti, če opravi potrebne preizkuse. Je to muha vzrediteljev ali je za to dejansko potreba, da se takšnim psom prepove lov? Kaj bi bilo narobe, če mi zajca prižene mešanček, ne pa čistokrvnež?

    Kar se pa na splošno tiče pravilnika, me ne čudi,da je psov vedno manj, saj namesto, da bi stvar poenostavili, se še bolj komplicira. Problem tako kinološke in lovske zveze vidim v tem, da so glavni akterji že predolgo na stolčkih, zato delajo vse za lastno korist, ne pa korist lovstva in kinologije na sploh.

    Mandate omejiti na maksimalno 2x zaporedoma na vseh funkcijah!!!
    Pozdravljen Teohafy!

    V 43. členu ZDlov-1 je določeno, da se smejo pri lovu uporabljati samo lovski psi. V 5. členu istega zakona pa je določilo, da je lovski pes čistokrvni pasemski pes iz skupine goničev, jamarjev, barvarjev šarivcev, ptičarjev in retriverjev, ki se uporabljajo pri brakadi, pogonu, sledenju ranjene divjadi, jamarjenju in prinašanju divjadi iz vode, ki je svojo lovsko uporabnost dokazal s preizkušnjo naravnih zasnov in opravljanjem nalog v lovski praksi.

    Sicer pa tudi sam še vedno zagovarjam določilo ZDlov-1, ki govori le o lovski kinologiji v javnem interesu.

    lp
    Brane

  7. #97
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Citat Brane je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljn Alojz1!

    Ne bo ravno držalo. Osnutek "pravilnila" tetoviranja a predlog Komisije za lovsko kinologijo pri LZS ni redvideval. Pripombo na osnutek pravilnika je dne 18.2.2013 na 2. obravnavi t. j. " predlog pravilnika" na Lukovici podal zaslužni kinolog in priznani kinološki sodnik Tomaž Burazer. Podprla ga je še vrsta priznanih kinoloških sodnikov na tem sestanku. Ker smo na sestanku ugotovli, da Zakon o zaščiti živali in Pravilnik o zaščiti hišnih živali tetoviranja psov ne prepovedujeta, smo pripombo akceptirali.

    Zmotno pa razmišljaš, da jaz kot vzrejno tetovirni referent služim s tem ko tetoviram pse. Če lastnik tega ne želi, jih pač ne tetoviram, honorar je kljub temu isti. Po ceniku KZS 2 x ogled legla z izpolnitvijo potrebnih tiskovin je skupno 20 EVR + 2 x potni stroški, pa še veliko manj dela je.

    LP

    (3) Psi, ki se uporabljajo za delo v lovišču, morajo biti vpisani v Slovensko rodovno knjigo (SLR), tetovirani in telesno ocenjeni. Tetovirna številka je vtisnjena v levem uhlju, izjemoma pa pri manjših pasmah v kožno gubo notranjega dela stegna. Tetovirna številka predstavlja številko vpisa psa v SLR. Psi, ki so uvoženi iz držav, kjer tetoviranje ni obvezno, morajo biti takoj po vpisu v SLR označeni na enak način.

    Brane, po tem, kar piše v osnutku pravilnika jaz tudi smatram, da je tetoviranje nujno, saj je uporabljena beseda "morajo", če se motim me prosim popravi ker mi res ni jasno. Hočem reči, da nikjer ne piše da ni nujno dati tetovirati.
    Pa še tvoje mišljenje me zanima, ker vidim da si dobro poučen, kaj meniš o 9 členu 3. alineja kjer je navedeno da nadzor vrši KLK pri LZS.
    Pa še kaj je z iskanjem medveda ali so kaj storili v to smer ker v osnutku ni nič napisano kako je s tem.
    Hvala vnaprej za odgovor.

  8. #98

    Privzeto

    Citat Brane je objavil: Pokaži objave
    Zmotno pa razmišljaš, da jaz kot vzrejno tetovirni referent služim s tem ko tetoviram pse. LP
    Špeličeva je v dopisu, ki je objavljen v temi "tetoviranje-čipiranje" napisala, da je tetoviranje nepotrebno. Ni pa prepovedano, če se izvaja v stanju anestezije. Če bo zapisano v pravilniku kot OBVEZNO verjemi, da bo veterinarska stroka to izvajala. To pa bo velik in nepotreben strošek vzrediteljev in vodnikov, ki bodo psa kupili v tujini. Saj je napisano, da je tetoviranje obvezno tudi za uvožene pse.
    Vi bi morali biti v pomoč in vzpodbujati domačo kinologijo. Pa vedno nove prepreke sprejemate. Ki niso poceni. Zato si marsikdo psa ne more privoščiti ali pa ga nabavi pri južnih sosedih kjer so cenejši.To pa je kar občutna izguba dohodka KZS (poleg tega da naši registrirajo psarne na hrvaškem) kljub velikim stroškom pri vpisu v našo rodovno knjigo.
    Razmislite, če je to res v našo korist.

  9. #99

    Privzeto

    Citat Brane je objavil: Pokaži objave
    na Lukovici podal zaslužni kinolog in priznani kinološki sodnik Tomaž Burazer. Podprla ga je še vrsta priznanih kinoloških sodnikov na tem sestanku.

    Zmotno pa razmišljaš, da jaz kot vzrejno tetovirni referent služim s tem ko tetoviram pse. Če lastnik tega ne želi, jih pač ne tetoviram, honorar je kljub temu isti. Po ceniku KZS 2 x ogled legla z izpolnitvijo potrebnih tiskovin je skupno 20 EVR + 2 x potni stroški, pa še veliko manj dela je. LP
    Tomaža tudi jaz visoko cenim. Ne morem pa mimo pregovora "kar se Janezek nauči to Janez zna"
    S tem mislim odpor sodnikov do sprememb, ki jih določa zakon. Tudi konjev ne žigosajo več odkar so čipi. Vsi se moramo prilagajati novemu. Tudi sodniki.

    Je pa res, da je drugi obisk referenta in drugi ogled legla nepotreben (20â?? + prevoz). Takrat so psički že čipirani. Vem, da boš rekel kako je potrebno, da vidi,če so kakšne anomalije. Ne poznam primera, da bi mladič ne dobil rodovnika (tudi če ni ravno v standardu). Rodovnik se izda. Telesna ocena pa je tista merodajna na koncu. Ampak lovi pa lahko vseeno.
    Kje je potem hakeljc, če ne v denarju?
    Last edited by alojz1; 7. January 2015 at 15:37.

  10. #100
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Kje je potem hakeljc, če ne v denarju?
    V življenju nekaterih kinologov/sodnikov, ki zaenkrat živijo še pred leseno žlico. Ne vem, ali so nekateri totalno bedasti, ali ne znajo brati zakona in kaj piše v njem za tetoviranje?
    Sweet Emotion: 8x57IS; 7x65R/16; 12-12/76;16/16; 222Rem; .22LR; NLT.

Stran 10 od 13 PrvaPrva ... 678910111213 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •