Stran 4 od 13 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 126

Tema: Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču

  1. #31

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    PNZ so obvezne sledeče discipline:
    1. iskanje,
    2. gonja,
    3. glas,
    4. kvaliteta voha ( nos ),
    5. obnašanje pri strelu ( streloplahost ),
    6. poslušnost ( vodljivost ).

    V praksi je največkrat takole:
    Streloplahost je nedopustna
    Iskanje,gonja,glas in voh pa opravi, če zažene. Saj je logično.
    Poslušnost pa pač izgubijo točke, PNZ pa je opravljen.

    Prepeličar potrebuje veliko več.
    Seveda sem navedel minimum. Kdor pripravi psa vrhunsko ima lahko veliko dela.
    In zelo vesel sem bil dvakratnega državnega prvaka med goniči (posavec), ki je bil letos na tečaju za krvosledce. Čeprav je bil vodnik najstarejši udeleženec, sem bil nad delom obeh navdušen.
    Moje pisanje si razumel kot kritiko. Jaz sem samo navedel, da se od goniča malo zahteva v primerjavi z ptičarjem v gozdnem delu. To pa vsekakor drži. Iskanje in glasno gonjo ima pes prirojeno, če le ima možnost gibanja v lovišču. Zato tudi ime preizkusa PNZ.
    Takšno komentiranje, prepeličar rabi veliko več, z goničem pa prideš na PNZ, ga sprčiš in PNZ je opravljen, je smešno.
    Mogoče so govorice zato, ker nekateri sodniki ne opravijo korektno svojega dela. Res je, da nekateri želijo iz goniča "narediti" šarivca, in sicer da gonič šari pred vodnikov na razdalji do 50 m in nato požene do dve minuti. Takšen gonič ne more in ne sme opraviti PNZ. To niso goniči, gonič mora delati samostojno in goniti vsaj 20 minut. Res je, da se na PNZ dopušča gonja vse divjadi, da se lahko opravi PNZ, vendar pa izšolani gonič, ne sme goniti vse povprek in ne sme goniti srnjadi, gamsa.

  2. #32

    Privzeto

    Citat RAUBŠIC je objavil: Pokaži objave
    Takšno komentiranje, prepeličar rabi veliko več, z goničem pa prideš na PNZ, ga sprčiš in PNZ je opravljen, je smešno.
    Mogoče so govorice zato, ker nekateri sodniki ne opravijo korektno svojega dela
    Zato sem pa ločil teorijo od prakse. Vse LKD prirejajo PNZ za goniče. Tudi tiste z malo zajci. Kajti drugje je treba plačati.
    Še enkrat preberi potem pa se ozri okrog in boš ugotovil, da sem napisal le resnico, ki jo tako ali drugače zavijamo v celofan.
    In vodo, mrtvo raco in zajca iz hleva za vlečko pri šarivcih je lažje zagotoviti.
    Tu smo pa dosledni.
    In nikoli nisem napisal, da je dovolj, če psa sprčiš. To si ti dodal.
    Last edited by alojz1; 26. June 2012 at 13:21.

  3. #33

    Privzeto

    Citat RAUBŠIC je objavil: Pokaži objave
    ... Mogoče so govorice zato, ker nekateri sodniki ne opravijo korektno svojega dela. ...
    Govorice so, so bile in bodo ostale. Žalostno je le to, ker razdvajajo ljudi, ki bi skupaj lahko veliko naredili.

    Rok za pripombe na ta pravilnik je pa že potekel, kajne? Bogsigavedi, če je kdo iz srenje na osnovi tu napisanega kaj tudi na papir spravil in poslal?
    Verum justicia quod parilitas!

  4. #34

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Rok za pripombe na ta pravilnik je pa že potekel, kajne? Bogsigavedi, če je kdo iz srenje na osnovi tu napisanega kaj tudi na papir spravil in poslal?
    Bogsigavedi?
    Ko bo pravilnik sprejet, bo ogromno pripomb!

  5. #35
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Govorice so, so bile in bodo ostale. Žalostno je le to, ker razdvajajo ljudi, ki bi skupaj lahko veliko naredili.

    Rok za pripombe na ta pravilnik je pa že potekel, kajne? Bogsigavedi, če je kdo iz srenje na osnovi tu napisanega kaj tudi na papir spravil in poslal?
    Mi samo pišemo in govorimo, pravilniki se pa sprejemajo.
    Slow justice is no justice

  6. #36
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat RAUBŠIC je objavil: Pokaži objave
    Res je, da se na PNZ dopušča gonja vse divjadi, da se lahko opravi PNZ, vendar pa izšolani gonič, ne sme goniti vse povprek in ne sme goniti srnjadi, gamsa.
    Razloži mi zakaj gonič ne sme goniti srnjadi?

  7. #37

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Razloži mi zakaj gonič ne sme goniti srnjadi?
    Vodnik psu dovoli goniti tisto vrsto divjadi, ki jo želi loviti z goničem. Sam ne dovolim, da bi gonil srnjadi, gamsa alijelenjadi.
    Dejansko je stvar vodnika, kako bo naučil psa in kaj želi, da mu pes goni.

    Ne sme goniti visoke divjadi na tekmovanju goničev.

  8. #38

    Privzeto

    [QUOTE=RAUBŠIC;85362
    Ne sme goniti visoke divjadi na tekmovanju goničev.[/QUOTE]

    Čeprav tu govorimo o PNZ in ne tekmi, bi rad videl, da se jeseni dobimo na kakšni prireditvi, da to ugotovimo v živo. Raubšic bo povedal kje.

  9. #39

    Privzeto

    In, da se ne bova daleč vozila se lahko dobimo 1.9. na Dolu pri Hrastniku kjer je PNZ goničev. Lani so uplenili tam 3 zajce in 12 lisic. Bomo skupaj gledali kaj bodo psi gonili.
    Razumeš sedaj, kaj sem hotel povedati?

  10. #40
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto PNZ za goniče

    Citat RAUBŠIC je objavil: Pokaži objave
    ... nekateri sodniki ne opravijo korektno svojega dela. Res je, da nekateri želijo iz goniča "narediti" šarivca, in sicer da gonič šari pred vodnikov na razdalji do 50 m in nato požene do dve minuti. Takšen gonič ne more in ne sme opraviti PNZ. To niso goniči, gonič mora delati samostojno in goniti vsaj 20 minut. Res je, da se na PNZ dopušča gonja vse divjadi, da se lahko opravi PNZ, vendar pa izšolani gonič, ne sme goniti vse povprek in ne sme goniti srnjadi, gamsa.
    Bravo Raubšic, prav imaš, tudi mene zelo moti, da so na PNZ za goniče, ki je hkrati uporabnostna in vzrejna preizkušnja sodniki zelo površni pri svojem delu. Potem se pa čudimo (no jaz se ne več), zakaj mora vodnik, ki si želi pravega lisičjega ali zajčjega lova z goničem zamenjati cca 5 psov, da je morda eden izmed njih povprečen gonič.

Stran 4 od 13 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •