Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
PNZ so obvezne sledeče discipline:
1. iskanje,
2. gonja,
3. glas,
4. kvaliteta voha ( nos ),
5. obnašanje pri strelu ( streloplahost ),
6. poslušnost ( vodljivost ).

V praksi je največkrat takole:
Streloplahost je nedopustna
Iskanje,gonja,glas in voh pa opravi, če zažene. Saj je logično.
Poslušnost pa pač izgubijo točke, PNZ pa je opravljen.

Prepeličar potrebuje veliko več.
Seveda sem navedel minimum. Kdor pripravi psa vrhunsko ima lahko veliko dela.
In zelo vesel sem bil dvakratnega državnega prvaka med goniči (posavec), ki je bil letos na tečaju za krvosledce. Čeprav je bil vodnik najstarejši udeleženec, sem bil nad delom obeh navdušen.
Moje pisanje si razumel kot kritiko. Jaz sem samo navedel, da se od goniča malo zahteva v primerjavi z ptičarjem v gozdnem delu. To pa vsekakor drži. Iskanje in glasno gonjo ima pes prirojeno, če le ima možnost gibanja v lovišču. Zato tudi ime preizkusa PNZ.
Takšno komentiranje, prepeličar rabi veliko več, z goničem pa prideš na PNZ, ga sprčiš in PNZ je opravljen, je smešno.
Mogoče so govorice zato, ker nekateri sodniki ne opravijo korektno svojega dela. Res je, da nekateri želijo iz goniča "narediti" šarivca, in sicer da gonič šari pred vodnikov na razdalji do 50 m in nato požene do dve minuti. Takšen gonič ne more in ne sme opraviti PNZ. To niso goniči, gonič mora delati samostojno in goniti vsaj 20 minut. Res je, da se na PNZ dopušča gonja vse divjadi, da se lahko opravi PNZ, vendar pa izšolani gonič, ne sme goniti vse povprek in ne sme goniti srnjadi, gamsa.