Stran 5 od 9 PrvaPrva 123456789 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 84

Tema: 6,5x 57

  1. #41

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    1.
    In ker si omenjal 9,3×74R. Pri tem je tako kot pri 6,5×57 in 6,5×55. Vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca. Pa ni res tako. Ista zgodba je pa pri 9,3×74R in 9,3×62. Spet vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca...
    Ne mešati 9,3x72R in 9,3x74R, ker gre za dva povsem različna naboja, zelo različnih moči.

  2. #42

    Privzeto

    Nič nisem mešal. Primerjal sem dva dokaj pogosta naboja, ki se uporabljata za lov na težjo divjad in sicer 9,3×62 in 9,3×74R. Napisal sem, da je prvi močnejši od drugega, kljub temu da ima drugi daljši tulec.

    Za primerjavo pa še podatki za v teh dveh kalibrih precej popularne krogle RWS UNI Classic (TUG):
    9,3×62 - 4393J energije na 100m
    9,3×74R - 3855J energije na 100m

    Torej, ponovno je prvi močnejši, kljub daljšem tulcu drugega.

    9,3×72R sploh nisem omenjal.

  3. #43

    Privzeto

    Prav je,da spoštujemo obstoječo zakonodajo.Treba je pa tudi povedati.da se npr.naboj 6,5X57 da napolniti da ustreza našim zakonskim določilom.Zakaj si ga nekdo,ki npr.ne polni sam umisli in za katero vrsto divjadi ga bo uporabljal je predvsem njegova stvar.Jaz sem ga imel v verziji R v K-95 in sem ga uporabljal za srnjad,gamse,lisičke.Ko se je pa poletje bližalo koncu in sem lovil prašiče sem pa imel v omari tudi 30-06.Ja z bi ga brez razmisleka uporabil tudi za ozimce,teleta....Kaj ta naboj zmore je pa najbolje,da si ogledamo pri severnih sosedih.V Nemčiji mora imeti najmanjši dovoljeni kaliber 6,5mm ter 2000J na 100m.V Avstriji je še to bolj ohlapno.Tam veliko visoke divjadi uplenijo z 243win.Slovenci smo pač znani po tem,da radi odkrivamo toplo vodo.Zakon je takšen in ga moramo spoštovati.So pa brezpredmetne debate o tem zakaj si je nekdo nabavil tak kaliber.Pač stvar osebne izbire.Če pa takšen človek krši zakonodajo in uporablja ta naboj na divjad prevelike telesne teže ali previsoke starosti pa naj ukrepajo lovsko čuvajske službe,za njimi še pa lovska inšpekcija...V Sloveniji je zakonodaje več kot dovolj...Kako pa deluje v praksi pa mislim,da v zadnjih časih vsi občutimo...lp.

  4. #44

    Privzeto

    Moja napaka!

  5. #45

    Privzeto

    No, Mahrenberg je res omenil 9,3×72R, jaz pa 9,3×74R. Seveda gre za dva različna naboja, kot je omenil Teohfy. Jaz sem govoril izključno o 9,3×74R.

    No pa nazaj k 6,5×57. Je bil primer, ko je bil s 6,5×57 streljan jelen, na nastrelu pa niti kaplje krvi. Ko so vsi, ki so preiskovali nastrel, že bili prepričani, da je strelec zgrešil, je krvosledec našel eno samo kapljo krvi, 30 m od nastrela. Jelen pa je ležal še 30 m dalje od tam. Krogla ni prebila. V kakšnem samo malce močnejšem kalibru pa bi. K sreči je bil očitno dobro zadet. Če ne bi bil dobro zadet pa si lahko vsak, ki ima malo izkušenj iz krvosledništva predstavlja, kaj bi sledilo. To je vse, kar je treba še povedati okoli tega in podobnih kalibrov, ki po moči ne ustrezajo za lov določene divjadi. Seveda se potem to vedno obrne tako, da tak primer služi kot dokaz, da je kaliber dovolj močan za lov na jelenjad. Za primere, ko jelen ne bi bil najden, se pa tako ali tako ne bi nikoli izvedelo, ker se s takimi stvarmi noben ne bo hvalil...
    Last edited by Deerhunter; 10. March 2013 at 11:47.

  6. #46

    Privzeto

    Vse to smo večinoma povedali že prej in se zdaj že ponavljamo. Obstaja ponovno polnjena municija za 6,5×57, ki zakonsko zadosti tistim 2500J na 100m. Toda zakaj sploh kupovati tak kaliber, če ga rabiš za težjo divjad in že vnaprej veš, da boš imel težave z dobavljivostjo primernega streliva.
    Da si ga uporabljal za srnjad, lisice, je super, saj je zato tudi namenjen. In tudi to je super, da težjo divjad loviš s 30-06 - kot jo tudi jaz. Problem je v tem, da se zagotovo najde kdo, ki za težjo divjad uporablja tovarniško strelivo, ki ne dosega dovolj energije za lov na to divjad.
    Če je pa v Avstriji in Nemčiji bolj ohlapna zakonodaja, pa naj bo. Na žalost je to na škodo tako divjadi, kot lovcev, ki jo lovijo, saj preslaboten naboj za določeno vrsto divjadi ne pomeni nič dobrega ne za divjad ne za lovca.

    Se pa strinjam s tabo tudi v tem, da je še vedno to stvar vsakega posameznika. naloga lovskih čuvajev in inšpekcije pa je da to nadzira - mi pa o tem pač malo debatiramo, ker je nedelja, zunaj je slabo vreme in pač imamo čas za to, zato si teh debat ne ženi preveč k srcu, ker niso slabonamerne.

    Citat kuje je objavil: Pokaži objave
    Prav je,da spoštujemo obstoječo zakonodajo.Treba je pa tudi povedati.da se npr.naboj 6,5X57 da napolniti da ustreza našim zakonskim določilom.Zakaj si ga nekdo,ki npr.ne polni sam umisli in za katero vrsto divjadi ga bo uporabljal je predvsem njegova stvar.Jaz sem ga imel v verziji R v K-95 in sem ga uporabljal za srnjad,gamse,lisičke.Ko se je pa poletje bližalo koncu in sem lovil prašiče sem pa imel v omari tudi 30-06.Ja z bi ga brez razmisleka uporabil tudi za ozimce,teleta....Kaj ta naboj zmore je pa najbolje,da si ogledamo pri severnih sosedih.V Nemčiji mora imeti najmanjši dovoljeni kaliber 6,5mm ter 2000J na 100m.V Avstriji je še to bolj ohlapno.Tam veliko visoke divjadi uplenijo z 243win.Slovenci smo pač znani po tem,da radi odkrivamo toplo vodo.Zakon je takšen in ga moramo spoštovati.So pa brezpredmetne debate o tem zakaj si je nekdo nabavil tak kaliber.Pač stvar osebne izbire.Če pa takšen človek krši zakonodajo in uporablja ta naboj na divjad prevelike telesne teže ali previsoke starosti pa naj ukrepajo lovsko čuvajske službe,za njimi še pa lovska inšpekcija...V Sloveniji je zakonodaje več kot dovolj...Kako pa deluje v praksi pa mislim,da v zadnjih časih vsi občutimo...lp.

  7. #47

    Privzeto

    A dej no...ne govori na pamet.Meni se je to zgodilo z 308win.Srnjak odskočil iz nastrela.Na nastrelu nič krvi.Zjutraj iskanje po krvnem sledu.Prva kaplja krvi po 150m.Nato našli srnjaka.Skupna dolžina bega 300m.Strel čista desetka.Strelivo Norma polnjeno z Nosler Partition 11,7g.Z istim strelivom uplenil tudi mladega merjasca na pogonu.Strel za pleče na cca.na 50m.Sploh ni nakazal zadetka.Po pogonu iskanje.Merjasca našli 200m od nastrela.Krvi nič.Hvala bogu za dobrega psa.Strel šolsko za pleče.Na drugi izstopni strani krogla obstala pod kožo.No na obeh primerih lahko sklepam,da je moj izbor krogle v tem naboju bil napačen.Za srnjad na povprečnih distancah pretrda krogla.Gre skoz.Srnjad mi je praviloma zbežala iz nastrela.Pri težji divjadi 100kg+ pa 308win enostavno zmanjka sape???...Poznam lovce,ki lovijo z 7mm,8mm,9,3mm...pa se jim dogajajo podobne stvari.Moje osebno mnenje je,da je 6,5X57 polnjen tovarniško ali doma z dobro kroglo kot so-CDP,TTSX,KJG,A-FRAME,GMX....na zmernih razdaljah v rokah dobrega strelca primeren za odstrel kakšnega težjega jelena ali prašiča.Tukaj govorim o individualnem lovu.To mojo tezo podpirajo v praksi dokazani komentarji in slike uplenjene divjadi v drugih deželah EU.Ampak zakon je treba upoštevat.V praksi pa izgledajo stvari nekoliko drugače.

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Za primerjavo pa še podatki za v teh dveh kalibrih precej popularne krogle RWS UNI Classic (TUG):
    9,3×62 - 4393J energije na 100m
    9,3×74R - 3855J energije na 100m

    Torej, ponovno je prvi močnejši, kljub daljšem tulcu drugega.
    Zdaj, ko si izmeril dolžino naboja izmeri še drugo spremenljivko, ki določa volumen tulca, to je premer. In vse ti bo jasno....
    Pa kako tablico lahko pogledaš.

  9. #49

    Privzeto

    Kuje, verjamem ti, da se ti je zgodilo da v 308win ni bilo prestrela. Vendar to izpade potem tako, da trdiš, da je 6,5×57 enako učinkovit / neučinkovit kot 308win. Pa ni res. Če se pri 308win zgodi, da ni prestrela pri enaki vrsti divjadi naprimer enkrat na 10 primerov, tega ne moreš enačiti s 6,5×57 pri katerem ne bo prestrela pri enem na 5 primerov. To ni eno in isto. In o tem jaz govorim in o ničemer drugem. Da se ti je to zgodilo v kal 308win celo pri srnjadi, pa žal ne morem komentirat, ker takega primera še nisem imel. Pri 30-06, ki ga uporabljam in je dokaj podoben 308win, se mi pri srnjadi še ni zgodilo, da ne bi bilo prestrela.

    Muzikant, hvala, da si me razsvetlil. Čeprav ni bilo potrebno.

  10. #50

    Privzeto

    Madona ste se razpisal,sm že mislu,da ste kej novga poštaderal.
    Meni pa ravno 3006 ni prebijal jelenjadi in to z RWS KS kroglo. Zanič kalibri 8x57,7x57 in 308 pa so mi do zdj prebili še popolnoma vse,mal je važn kaj daš u ror in kdo je za kopitom....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

Stran 5 od 9 PrvaPrva 123456789 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •