Stran 4 od 9 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 84

Tema: 6,5x 57

  1. #31

    Privzeto

    Da ne bo kdo v dilemi.
    Za večjo divjad je poleg ostalegaa pomembna tudi teža krogle.
    Enako težka krogla v cal.6,5 ima prednost na večji razdalji zaradi manjšega upora in z tem povezane hitrosti in energije kot npr enaka teža v 308. Zato severnjaki z njo streljajo tudi lose. Res pa je, da radi merijo v glavo. Drugače tvegajo zahtevno iskanje.
    Večjo rano pa seveda povzroči večji premer. In hitrejši padec.

  2. #32

    Privzeto

    Najbrž glavni razlog, da na Švedskem in Norveškem veliko uporabljajo kaliber 6,5×55 tiči samo v tem, da je bil pač to uradni kaliber njihove vojske in je zato tam zelo razširjen, nekaj podobnega kot pri nas 8×57. Če bi Švedska in Norveška vojska takrat za svoj vojaški kaliber uvedla 8×57, bi zdaj pač lose jagali s 8×57. Veliko surplus repetirnih vojaških pušk je sčasoma zašlo v lovske vrste in posledično potem to postane pogost kaliber v lovski uporabi. Tako je v pri nas še vedno zelo priljubljen 8×57, pri američanih 30-06 in tako dalje. Je pa treba priznati, da 6,5×55 vseeno ni od muh, ker če se ne bi dobro obnesel bi že zdavnaj končal na smetišču zgodovine.

  3. #33

    Privzeto

    V prvem delu se strinjam z tabo.
    V drugem pa ne. 6,5 kaliber je v porastu. Res da v drugih tulcih. Ima za daljše razdalje najboljše razmerje med učinkom in izgubo energije zaradi upora zraka.

  4. #34

    Privzeto

    Pri 6,5x55 pa nekaj tovarniških polnenj presega 2500 j na 100m,tko da je močnejši od 6,5x57.
    Pri 6,5x57 nad 2500ne gre za fabriško polnenje ,ampak za polnenje slo proizvajalca streliva po naročilu, ki s kroglo 10,1 g dosega na 100m energijo 2509J. Podana mi je bila pisna specifikacija.

  5. #35

    Privzeto

    O tem, da 6,5×55 lahko dosega zahtevanih 2500J na 100m pri določenih serijskih nabojih, 6,5×57 pa ne, sem že pisal v prejšnji temi. Napisal sem tudi, da je to nekaterim zelo težko razložiti, ker vsak, ki se ne spozna, misli, da ima 6,5×57 zaradi daljšega tulca več energije. Potem pa si človek misli, če skandinavci jagajo lose z 6,5×55, potem bo tudi 6,5×57 zadostoval, ker ima še več moči. Pa ni res tako.

    Če pogledamo ponovno RWS DK 9,1g kroglo, le ta doseže po uradnih podatkih pri:
    6,5×55 2705J na 100m
    6,5×57 2326J na 100m

    Treba pa je posebej poudariti, da tudi pri 6,5×55 prav vsak naboj ne ustreza, tako ima npr Norma Oryx 10,1g 2463J na 100 m in zgreši zakonsko mejo le za pičlih nekaj J.

    Te zadeve malo poznam, ker dobro poznam primer, ko se je za kal. 6,5×57R poskušalo priti do zakonsko ustreznih nabojev za odstrel jelenjadi in divjih prašičev, pa to prek naših trgovcev enostavno ni uspelo. Verjamem pa da se da dobiti kakšen "Hot reload", ki je polnjen malo nadstandardno in posebej za to, da ustreza našim zakonskim predpisom, tega nisem nikoli poskušal ovreči, ves čas govorim samo o tovarniških standardnih nabojih. Ima pa naboj iz naslova teme - 6,5×57 tudi dokaj omejeno izbiro tovarniškega streliva, serijsko to strelivo proizvaja samo RWS (pa še to samo tri krogle KS, DK in klasičen Softpoint), S&B (samo klasičen Softpoint) ter baje je tudi Hirtenberger polnil za ta kaliber. Skratka, jaz osebno bi ta kaliber vzel samo za lovišče kjer se lovi izključno samo srnjad, gams, muflon. V kolikor je v lovišču kaj večjega, tega kalibra ne bi kupoval.
    Pri nas imamo sicer vse od srnjadi do medveda, zato uporabljam v obeh karabinih 30-06, pravkar sem nabavil Norma Oryx 11,7g, ki doseže na 100m 3206J in imam po zakonu pokrito vse, tudi medota. Tako mi ni treba nikoli razmišljati kaj mi bo stopilo pred cev in ali bom lahko uplenil ali ne. Zato enostavno ne razumem nekaterih, ki zagovarjajo te male kalibrčke (npr 223), kljub temu, da imajo v lovišču vse sorte, tudi prašiče, jelenjad in celo medveda.
    No sicer pa je to samo moje mnenje, naj vsak jaga s čimer in kakor mu paše.


    Citat zajec je objavil: Pokaži objave
    Pri 6,5x55 pa nekaj tovarniških polnenj presega 2500 j na 100m,tko da je močnejši od 6,5x57.
    Pri 6,5x57 nad 2500ne gre za fabriško polnenje ,ampak za polnenje slo proizvajalca streliva po naročilu, ki s kroglo 10,1 g dosega na 100m energijo 2509J. Podana mi je bila pisna specifikacija.
    Last edited by Deerhunter; 6. March 2013 at 09:16.

  6. #36
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Lepo povedano!

  7. #37

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    O tem, da 6,5×55 lahko dosega zahtevanih 2500J na 100m pri določenih serijskih nabojih, 6,5×57 pa ne, sem že pisal v prejšnji temi. Napisal sem tudi, da je to nekaterim zelo težko razložiti, ker vsak, ki se ne spozna, misli, da ima 6,5×57 zaradi daljšega tulca več energije. Potem pa si človek misli, če skandinavci jagajo lose z 6,5×55, potem bo tudi 6,5×57 zadostoval, ker ima še več moči. Pa ni res tako.

    Če pogledamo ponovno RWS DK 9,1g kroglo, le ta doseže po uradnih podatkih pri:
    6,5×55 2705J na 100m
    6,5×57 2326J na 100m

    Treba pa je posebej poudariti, da tudi pri 6,5×55 prav vsak naboj ne ustreza, tako ima npr Norma Oryx 10,1g 2463J na 100 m in zgreši zakonsko mejo le za pičlih nekaj J.

    Te zadeve malo poznam, ker dobro poznam primer, ko se je za kal. 6,5×57R poskušalo priti do zakonsko ustreznih nabojev za odstrel jelenjadi in divjih prašičev, pa to prek naših trgovcev enostavno ni uspelo. Verjamem pa da se da dobiti kakšen "Hot reload", ki je polnjen malo nadstandardno in posebej za to, da ustreza našim zakonskim predpisom, tega nisem nikoli poskušal ovreči, ves čas govorim samo o tovarniških standardnih nabojih. Ima pa naboj iz naslova teme - 6,5×57 tudi dokaj omejeno izbiro tovarniškega streliva, serijsko to strelivo proizvaja samo RWS (pa še to samo tri krogle KS, DK in klasičen Softpoint), S&B (samo klasičen Softpoint) ter baje je tudi Hirtenberger polnil za ta kaliber. Skratka, jaz osebno bi ta kaliber vzel samo za lovišče kjer se lovi izključno samo srnjad, gams, muflon. V kolikor je v lovišču kaj večjega, tega kalibra ne bi kupoval.
    Pri nas imamo sicer vse od srnjadi do medveda, zato uporabljam v obeh karabinih 30-06, pravkar sem nabavil Norma Oryx 11,7g, ki doseže na 100m 3206J in imam po zakonu pokrito vse, tudi medota. Tako mi ni treba nikoli razmišljati kaj mi bo stopilo pred cev in ali bom lahko uplenil ali ne. Zato enostavno ne razumem nekaterih, ki zagovarjajo te male kalibrčke (npr 223), kljub temu, da imajo v lovišču vse sorte, tudi prašiče, jelenjad in celo medveda.
    No sicer pa je to samo moje mnenje, naj vsak jaga s čimer in kakor mu paše.
    Glede doseganja zakonsko določene moči orožja se lahko debatira dneve in tedne.. začne se že pri kalibru .308win, ki recimo s češko kroglo SP 11,7g ne dosega energije za jelenjad in pujske..ali obe SPCE, ki ne dosegata energije za medota..potem zanimiv je kaliber 9,3X72R za katerega večina misli, da je top..pa to ni.. in vendar zgodbe lovcev, ki v dobri veri streljajo "pretežke" živali s prešvoh municijo slišiš na vsakem koncu..problem je sam, ker to nekateri zavestno in kljub opozorilom nadaljujejo..
    Je pa drugače kaliber 6,5x57 zame osebno super kaliber, sam uporabljam 120grs Sierro vendar več kot srnjadi še nisem imel možnosti uplenit s tem kalibrom-gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM

  8. #38

    Privzeto

    Pri nas malo znani 6,5x47 ima prav fantastične zmogljivosti. Če bi izbiral bi ga uvrstil mnogo višje kot 243 .

  9. #39

    Privzeto

    1. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo v kal. 308win ob celi poplavi modernih krogel uporabljal za lov na jelenjad in prašiče S&B klasično softpoint kroglo
    2. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo uporabljal v kalibru 308win kroglo S&B SPCE za lov na medveda
    Dejstvo je naslednje, in sicer, da je za kalibre, kot je 308win, brez zapletov mogoče kjer koli dobiti krogle, katere so zakonsko primerne za odstrel velike divjadi, pri 6,5×57 pa se jih ne da dobiti.
    Poleg tega ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo sploh kupoval kal. 6,5×57, če že v štartu ve, da bo puško rabil in uporabljal tudi za težjo divjad, potem pa je cel kup komplikacij z iskanjem primernega ponovno polnjenega streliva ali pa se preprosto, kot si sam napisal, jaga tudi težja divjad, kljub temu da naboj ne zadosti minimalni moči po zakonu. Ali ne bi bilo bolj enostavno in bolj primerno imeti malo močnejši kaliber in zadostiti prvič, zakonu in drugič (kar je bolj pomembno) lovski etiki in pravilnem odnosu do divjadi, katero lovimo? Pa ne spet pisat, da je puška v takem kalibru lažja, krajša in ima manjši odsun, ker sem že napisal, da obstajajo tudi puške v večjih kalibrih, ki so lahke, kratke in primerne za nošenje. Edini argument, katerega lahko (pogojno) sprejmem, je da se nekateri očitno bojijo odsuna in zato uporabljajo take kalibre.
    Drugače pa verjamem, da ti je kaliber všeč za lov na srnjad, ker je za to tudi namenjen in je v tej vlogi dober kaliber.

    In ker si omenjal 9,3×74R. Pri tem je tako kot pri 6,5×57 in 6,5×55. Vsak misli, da je prvi močnej??i zaradi daljšega tulca. Pa ni res tako. Ista zgodba je pa pri 9,3×74R in 9,3×62. Spet vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca...

    Citat mahrenberg je objavil: Pokaži objave
    Glede doseganja zakonsko določene moči orožja se lahko debatira dneve in tedne.. začne se že pri kalibru .308win, ki recimo s češko kroglo SP 11,7g ne dosega energije za jelenjad in pujske..ali obe SPCE, ki ne dosegata energije za medota..potem zanimiv je kaliber 9,3X72R za katerega večina misli, da je top..pa to ni.. in vendar zgodbe lovcev, ki v dobri veri streljajo "pretežke" živali s prešvoh municijo slišiš na vsakem koncu..problem je sam, ker to nekateri zavestno in kljub opozorilom nadaljujejo..
    Je pa drugače kaliber 6,5x57 zame osebno super kaliber, sam uporabljam 120grs Sierro vendar več kot srnjadi še nisem imel možnosti uplenit s tem kalibrom-gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM

  10. #40

    Privzeto

    Deerhunter. Si eden redkih, ki tule debatirajo in ve o čem. Še več takšnih in kmalu neumestnih komentarjev nebo več.

    [QUOTE=mahrenberg;94999]gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM [/QUOT]

    Samo dve možnosti sta. Ali je bil gospod dober strelec, ali pa o zastreljeni divjadi ni govoril.
    Večkrat vidim lovca, ki (na skupnih lovih) večkrat zgreši. Ko pa enkrat zadene pa so vsi zgrešeni streli v trenutku pozabljeni. Govori samo še o tem, kako dobro je zadel. Tisti, ki se vzdržimo strela na bežečo srnjad, jelenjad, muflone pri takih "strelcih" dobimo kar kompleks manjvrednosti.

Stran 4 od 9 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •