Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 30

Tema: Kaj je trofejna divjad

  1. #11

    Privzeto

    Citat MOHI je objavil: Pokaži objave
    Sam sem bil prepričan da se gumbar tretira kot netrofejna divjad, včeraj na občnemu zboru pa je bilo večina nasprotnega mnenja.Ali kdo ve pravi odgovor?
    Gumbar se definitivno šteje kot zelo cenjena trofeja. Vendar se mi zdi, da ne veš kaj je gumbar.
    Pa brez sekirancije, to velja za veliko večino slovenskih lovcev.
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #12

    Privzeto

    Ne sprašujem kaj je gumbar ampak ali je trofejna ali ni trofejna divjad,to mora nekje pisati,vendar sem obrnil že vse pravilnike pa ne najdem. Lovci tudi nekatere dele netrofejne divjadi tretira kot trofejo.Ko sem prebiral pravilnik naše LD sem našel tale člen;Vsak lovec lahko upleni le enega trofejnega srnjaka in največ dva gumbarja. Kaj je potem gumbar.

  3. #13

    Privzeto

    Gumbar je lahko trofejni srnjak, če je v LD velik interes za odstrel. Tam pa kjer tega interesa ni, pa se smatra enakovreden mulasti divjadi. Včasih je odstrel gumbarja celo pogoj za odstrel starejšega, po tvoje, trofejnega srnjaka.Ta odgovor je že nekdo napisal.
    Očitno veš, kakšen srnjak je gumbar. Jaz to težko napišem, ker me bo takoj kdo popravil. Imajo pač drugače kategorizirano.
    Pravi gumbar je v večini LD z do 6cm dolgimi šili. Lahko pa ima tudi do 10cm, če njegova telesna teža ne presega 12 kg. (2B po stari kategorizaciji).
    Torej odgovor na tvoje vprašanje poišči pri tvojem gospodarju.

    Še tole: trofeja je nekaj dragocenega. Za pridobitev moraš vložiti veliko truda, volje, znanja, delovnih ur ali denarja.
    Za nekoga drugega je pa lahko dober posnetek ali lisica, ki jo je uplenil na nepozabnemu lovu. Torej, kaj je trofeja je tudi stvar tvoje obravnave.
    Last edited by alojz1; 25. March 2012 at 16:41.

  4. #14

    Privzeto

    a en ne more normalno odgovorit človeku kar je vprašal ? takoj začneste fantazirati .. srnjak gumbar do 6 cm ne spada pod trofejno divjad, prav tako ne jelen špicar do 28 cm .. se pravi gumbarja ter jelena špicarja lahko dejansko odstreli tudi pripravnik, v spremstvu mentorja, vendar nekateri to zanikajo zaradi lastnih interesov .. drugači praviloma ,naj bi za trofejno divjad ,veljalo srnjad moškega spola od 2+ naprej, prav tako jelen 2+ ,ter prašič moškega spola 2+ bi po vsi logiki moral spadati pod trofejno divjad ,ko je 2+, saj je takrat ze marjasec ..

  5. #15

    Privzeto

    Citat hardcoreHunter je objavil: Pokaži objave
    se pravi gumbarja ter jelena špicarja lahko dejansko odstreli tudi pripravnik, v spremstvu mentorja,
    Kaj drugega pa ne sme? Pa tako vpijemo, da je pripravnik polnopravni član z eno omejitvijo - lovi le v spremstvu.
    Sedaj pa prosim še za zakon ali pravilnik kjer to piše.
    Če tega ne boš navedel lahko prebereš svoj citat: takoj začneste fantazirati ..

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Zakon in podzakonski akti nikjer ne deifinirajo kaj je treofejna in netrofejna divjad. Tako da to na nivoju države ne veljajo enotni kriteriji.
    Marko Gorše, Nadlesk

  7. #17
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Bled
    Prispevki
    664

    Privzeto

    5. alineja 5. člena Pravilnika o evidentiranju odstrela in izgub divjadi ter o imenovanju komisije za oceno odstrela in izgub v lovsko upravljavskem območju (Ur.l. RS, št. 120/2005) pravi:
    "Komisiji se, poleg seznama iz prvega odstavka tega člena, ob pregledu, predloži za vso parkljasto divjad levi del spodnje čeljusti in trofeje za kategorije, ki imajo trofejo, razen za gamsa in kozoroga, kjer se predloži samo trofeja ter za divjega prašiča, kjer je potrebno predložiti samo spodnjo čeljust oziroma njen prednji del."

    Če gremo po logiki pravilnika, je vse kar ima trofejo, trofejna divjad. V praksi pa poslovniki LD ali režimi odstrela porinejo manj zanimivo kategorijo lanščakov in letnikov med netrofejno divjad.
    Last edited by Lisjak; 25. March 2012 at 18:19.

  8. #18

    Privzeto

    Bravo Alojz, bravo Krpan in Lisjak!

    Še enkrat postavljam vprašanje kaj je gumbar?!
    Zelo mi je žal, da večina slovenskih lovcev, očitno tudi Alojz, ki sicer ni od muh, za gumbarja smatrajo lanščaka s kratkimi šili.

    Tovarišija, ko boste uplenili resničnega gumbarja, boste na to lahko zelo ponosni in se ga boste celo življenje spominjali. In samo tisto je res gumbar in ena najbolj cenjenih trofej!
    Vem da je vsaj nekomu izmed forumašev tak odstrel že uspel, mogoče se nas usmili s fotko...
    Verum justicia quod parilitas!

  9. #19

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Tovarišija, ko boste uplenili resničnega gumbarja, boste na to lahko zelo ponosni in se ga boste celo življenje spominjali. In samo tisto je res gumbar in ena najbolj cenjenih trofej!
    Vem da je vsaj nekomu izmed forumašev tak odstrel že uspel, mogoče se nas usmili s fotko...
    Sršen sam priznaš, da je star gumbar izredna redkost. In res ga je lahko vsak vesel. Vendar ga je tudi ta edini za katerega ti veš uplenil, ker ga je smatral za lanščaka.
    Čeprav se tudi brez zob lahko loči - po kroni.

  10. #20

    Privzeto

    Gumbar - plišast srnjak z našitimi gumbki namesto oči?

    Kje pa piše da srnjak 2+ ne more biti "gumbar" po kriterijih "šila do 6 cm"?

    Ali ne bi bilo, če bi uporabljali termin "srnjak lanščak", ali pa "srnjak starejši od enega (1) leta pa mlajši od dveh (2) let" (za dlakocepce) namesto "gumbar" veliko manj nejasnosti?
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •