Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 23

Tema: Iz 2. seje komisije za kinologijo v letu 2012

  1. #11

    Privzeto

    Citat Breza je objavil: Pokaži objave
    To, da "se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado." pa je čisti nonsens.
    Sem enakega mnenja. In Tica ima presneto prav. Mi smo zadovoljni le z skrajnostmi.
    Poizkusimo uzakoniti tole:
    Pes lahko v lovišču dela le tisto, za kar je opravil preizkus.
    Kratek stavek, ki pove veliko. Tudi to, da lahko opravimo preizkus na krvni sledi npr z Rodezijskum grebenarjem, ki se prej ni dokazal z glasno gonjo.
    Ali z prepeličarjem, ki ga prej nismo učili iskati zdrave divjadi.

  2. #12

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Poizkusimo uzakoniti tole:
    Pes lahko v lovišču dela le tisto, za kar je opravil preizkus.
    Kratek stavek, ki pove veliko.
    Se popolnoma strinjam in podpišem z obema rokama!

  3. #13

    Privzeto

    Citat Breza je objavil: Pokaži objave
    ...
    To, da "se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado." pa je čisti nonsens.
    ...
    Z vrha regulirana lovska kinologija je že pokazala kam je pripeljala. V današnje stanje. Mislim, da je čas za drugo pot. "Dobri nameni" ustanovitve LKD-jev s strani ZLDjev so le tlakovali pod v žalostno sedanjost.
    Ne dvomim, da so razna "pionirska drevesa" in "temne barve" sposobni dobro delovati v drugačnih okoliščinah, ki bi najprej prekinile vez z nesposobno preteklostjo.
    Mislim, da je neka preroditev Fenixsa za celo lovsko srenjo nujno potrebna. Saj bi šlo v bistvu le za drugačen pretok znanja in sredstev, ki sedaj ne morejo skozi sito funkcionarjev.

    Kaj recimo lovska kinologija potrebuje KZS? Razen sončenja funkcionarjev obeh strani pred žarometi. Da nam zrihtajo ukinitev še zadnje slovenske pasme ali z vrha zagovarjajo še kakšno a'la Rotner - Baričevič zgodbo?

    Sorry dragi kinologi, zame po vseh teh zgodbah obstaja edina vrednost pasme in eventuelnega križanja določenih pasem samo še v uporabnosti, ki jo od psa želim. Slovenska kinologija pa se je izkazala za bolj zaplankano in še manjšo, kot je že tako mala Slovenija. Potreba funkcionarjev, da so prvi petelini na tako malem kupu gnoja nas je izolirala in pokvarila marsikatero pasmo.
    In ja Breza, cel kup jako umnih prepovedi po LD-jih obstaja. In misliš, da se bo to iz vrha rešilo? Optimizem je lepa čednost, a žal tudi neumna! Neumnost funkcionarjev v lovski organizaciji, ki omogoča povzpetništvo takim, ki se nikjer drugje niso bili sposobni dokazati, je brezmejna. Še modri Einstein je obupal.

    Nedvomno bom dobil nazaj očitek, da se eno figo spoznam na kinologijo. Res je, se ne. A vem, da ima pes če je po sreči štiri noge, rep zadaj in smrček spredaj in vem, da sem sedaj vso pomoč in znanje dobil od prijateljev in tistih kinologov, s katerimi sem prišel v osebni kontakt in večinoma iz tuje literature. Od funkcionarjev pa le en kup prepovedi, polen pod noge in vedno novih pogruntavščin.
    Zato sem vedno bolj prepričan, da vrednost psa določa samo še povpraševanje po njegovih uslugah. Žal, po drugi strani pa mogoče tudi k sreči. Živi bili, pa videli.

    Priznam, da je to pisanje malo heretično (Copyright Sraka) in konfuzno, a če bi vsa ta lovska kinologija "štimala", bi bilo s strani enega vodnika lovskega psa verjetno drugačno, kajne?!

    Seveda je to kot vedno le moje osebno mnenje, da ne bo kdo preveč u luft skakal.
    Verum justicia quod parilitas!

  4. #14

    Privzeto

    Citat Breza je objavil: Pokaži objave
    Se popolnoma strinjam in podpišem z obema rokama!
    Razširimo to še na "vsak pes", pa se bom še jaz strinjal.
    No, konec koncev je lahko tudi krokodil...
    Verum justicia quod parilitas!

  5. #15

    Privzeto

    No, poleg znancev, od katerih si dobil znanje, si bil tudi pri meni (pa kod drugod tudi) v tečaju. Ta pa je bil organiziran s strani organizacij in voden s strani za to usposobljenih ljudi. :icon_mrgreen:

    Če ne bi bilo organizacij - drušev, LKD-jev - se sploh spoznali ne bi.

  6. #16
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave

    Sprijaznite se, slovenska lovska kinologija umira in kinološki strokovnjaki tele komisije ji bodo v skladu s tradicijo prejšnje v grob samo še pomagali.
    V naši družini od več kot 10 mladih lovcev in pripravnikov sprejetih v zadnjih nekaj letih nihče nima in nima namena imeti lovskega psa. Z njimi se ukvarjamo samo še stari kozli pa še te mineva. Tudi mene.


    In misliti, da bo kinološki evro kaj rešil, je čista neumnost. Še noben dinar ali evro, ki se je do sedaj v naši lovski organizaciji pobiral ni prišel do končnega uporabnika, temveč je ostal za disfunkcioniranje funkcionarjev. Po drugi strani pa bi bila tudi neumnost od vseh pobirati za nekaj, kar bi naj bilo namenjeno peščici.

    Mislim, da bo za kinologijo še najbolje, da jo funkcionarji pustijo čisto pri miru! Se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado.

    Le LKDji ali kakršnekoli druge pasje združbe, ki se otresejo hlapčevstva ZLDjev in LZS-ja in delajo na terenu ne pa v pisarnah, imajo bodočnost.
    Lovci in psi potrebujemo strokovnjake, ki nas bodo učili in nam svetovali na terenu o delu, s pravilniki, starimi, novimi, bodočimi ali katerimi koli pa si lahko le obrišem rit!

    Se mi zdi, da sem to že nekje slišal?


    Me pa zanima, kakšne težave imamo v kinologiji razen teh, ki jih navaja Sršen in kakšnih neumnosti po raznih LD-jih, pa še teh ne bi bilo, če bi bila vodstva teh družin sploh kaj kinološko izobražena. Mogoče pa so imeli težave z vodniki, ki so preveč izražali in udejanjali samovoljo?
    Lovcu lahko psa kupiš, ga nagradiš, priznaš delovne ure v lovišču, zmanjšaš družinsko članarino, povrneš zdravljenje in cepljenje psa, ukineš plačilo kinološkega sklada,... če nima želje in volje do dela s psom, je VSE ZASTONJ! "Džabe" spreminjat pravila in se izmišljevat nova, razen kot dokazovanje, da se nekaj dela-pa še to se ne.
    Sršen, sam sem pripravjen pomagati (in tudi pomagam) mladim vodnikom psov, ki prosijo za pomoč in jo tudi sprejmejo ter upoštevajo, pa naj bo to na terenu ali kje drugje, drugače je vse brez smisla. Tako kot so pomagali meni, jaz pomagam drugim, brez foušije in bojazni, da bodo bolj pametni od mene. Saj ravno to je smisel vzgoje in šolanja. Tako bomo prišli do pozitivne konkurence in s tem do kvalitete. Knjig in razne literature je napisane veliko in jih lahko vodniki berejo doma, sami. V vsaki knjigi je opisano veliko realnega, res pa tudi kakšna neumnost, pa to ne pomeni, da je zaradi tega knjiga slaba.
    Breza, v krvosledništvu se razni kvazi iskalci ranjene divjadi, "potrudijo" narediti neumnost, ki jo je kasneje potrebno sanirati z bolj preizkušenim psom, pa je velikokrat vse zastonj. Razlog: nepravilno obnašanje po strelu, to pa je potrebno sankcionirati. In spet se bo nekdo našel in se preklal, kako pa lahko ti dokažeš, da si izkušen iskalec?
    V vsaki branži so kakšne neumnosti, pa zaradi tega ne propada, propada zaradi drugih neumnosti.
    Slow justice is no justice

  7. #17

    Privzeto

    Breza in Jež, ne me razumeti narobe.
    To, kar izpostavljata za dobro, je vsekakor dobro in sem tudi hvaležen za to. In tudi sam skušam vsakemu pripravniku, nelovcu, komurkoli po svoji najboljši moči pomagati, podebatirati, ga usmeriti na sposobno osebo in kaj iz svojih dognanj sugerirati. Res da je to bolj s področja vzgoje, kot lovske uporabe, a to je temelj.
    Škoda je le, ker je vse to podrejeno organizacijski utesnjenosti in formalizmu, ki ne najde pravega stika z realnostjo s terenom. Seveda s častnimi izjemami.

    Zakaj potem kritika? Zaradi vsega tistega, kar moti. In da marsikaj moti, vemo iz debat tu in špetirov v lovsko kinoloških organizacijah, če se samo na lovsko področje omejimo.
    Pravilnik, ki ga hočejo na vsak način že v drugem mandatu sforsirati, je očitno eden od kamnov spotike. In že nedostopnost informacije vodnikom, kaj se pripravlja, je zadosten razlog za kritiko. Če nič drugega, taki dokumenti bi kot delovno gradivo morali biti priloga zapisnikom. A če neko telo ne zanima povratna informacija s terena, postane zame nekompetentna.

    Jež, lovcu kupiti psa je popolnoma zgrešena poteza.
    Lovcu in psu je potrebno omogočiti le delo in pomoč pri delu. Nekateri smo bolj zabiti, drugi so dojemljivejši. Ker kakršen gospodar, tak pes, to velja tudi za pse. Zato je o raznih kvazi iskalcih, pa kvazi goničih in ptičarjih mimo govoriti. Ali je kvazi ali ne, se bo pokazalo s časom v praksi. O preizkusih sedaj raje ne bi. Mnogo večji greh je, ker se recimo iskanje po krvi ali prinašanje iz vode opušča z raznimi izgovori, kot če se to omogoči manj ali neizkušenemu paru. Ko slišim v poročilu, da je bilo pri realiziranem planu cca 150 kosov v enem letu le 6 iskanj, od tega eno uspešno, pri petih pa se je ugotovilo zgrešen strel, me vse mine in me pisanje o "kvazi" ne gane več.
    Navadili smo se, da nam drugje v življenju gospodari povpraševanje in ponudba tržišča. Žal se bom morali to navaditi tudi v kinologiji, pa naj nam je to všeč ali ne. In regulacija "politike" tu nima mesta.
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #18

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave

    ...

    Breza, v krvosledništvu se razni kvazi iskalci ranjene divjadi, "potrudijo" narediti neumnost, ki jo je kasneje potrebno sanirati z bolj preizkušenim psom, pa je velikokrat vse zastonj. Razlog: nepravilno obnašanje po strelu, to pa je potrebno sankcionirati. ...
    Pa naj še malo bencina na ogenj prilijem.
    Kdo si lahko jemlje pravico da postavlja sankcije?!
    LKD? LZS? Malo morgen! Kaj pa imajo oni z divjadjo določene LD? Prav nič!
    LD je za to divjad podpisala koncesijo z državo. Tu vmes ni nikjer niti LZS, niti LKD, niti KZS, kaj šele kakšne nelovske organizacije a'la ZLD.
    Edini, ki lahko karkoli govori o sankcijah, je lastnik divjadi! Ali je to v primeru koncesijskega odnosa sploh še država, ali pa vsa odgovornost in pravica pade na LD, naj kar pravno bolj podkovani pojasnijo.
    Zame je edina odgovornost moralna, etična. In to ne nek papir poimenovan tak ali drugačen etični kodeks, temveč tisto, kar imam zapisano v srcu. In v srce se ne piše s sankcijami, temveč z dobrimi zgledi! A KZS, LZS in kinološka komisija pri LZS mi do sedaj še niso dali dobrega zgleda.

    Sedaj se vprašam le na koga si mislil s sankcijami? Na strelce, ki so pomendrali sled ali zatajili strel na divjad ali na vodnike, ki so po tvojem "kvazi"? Oboje je zgolj v domeni LD in tam naj ostane, država pa naj presodi, ali je taka LD primerna za upravljanje z divjadjo.
    Vse ostalo je kar se tiče sankcij odveč in odvračajoče!
    Verum justicia quod parilitas!

  9. #19

    Privzeto

    Cenjena dama in dragi kolegi z vsem kar ste napisali se je za strinajti, čeprav ustvarjate občutek kot da se med sabo ne strinajte in si nasprotujete. Ko vse vaše ugotovitve združimo, dobimo sliko slovenske lovske kinologije. Vendar vidimo le posledice ter govorimo in pišemo le o posledicah. Če pa bi kdo želel na tem področju karkoli spremeniti, pa bi se moral lotiti vzrokov. Ko pa pridemo na to področje, pa takoj trčimo ob razne skupinske, lobijske, "strokovne?" ter čisto zasebne interese in naša velika sloga se kot megla razkadi.
    Skušajte analizirati notranjo organizacijsko in vplivno strukturo področja, ki se mu reče "slovenska lovska kinologija" in našli boste ogromno nekih organizacij po vsaj dveh linijah. Eno linijo predstavlja KZS s svojimi podrednimi lovsko kinološkimi organizacijami in drugo LZS z nekimi svojimi podrednimi kvazi kinološkimi organizacijami. V vseh so kod kadri zastopani v glavnem vsi drugi le vodnikov ni nikjer, razen na občnem zboru območne lovsko kinološke organizacije enkrat na leto. Vsi pišejo neka pravila, pravilnike in druge zapovedi z enim samim namenom, da bi jih morali spoštovati in izpolnjevati vodniki. Izmišljujejo si vedno nova pravila za preizkušnje psov v delu po posamičnih disciplinah kod da ne bi šlo le za en sam končni cilj, da pes nalogo kar najbolje opravi in tukaj umetniški vtis sploh ni pomemben, čeprav se prav temu pogosto pripisuje največjo pomembnost.

    Cenjeni kolegi posledice poznamo vsi in o njih vemo veliko zapisati. Čas je, da začnemo pisati in govoriti o vzrokih!!!!!!
    Last edited by Sraka; 27. February 2012 at 13:11.

  10. #20

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    ...
    Cenjeni kolegi posledice poznamo vsi in o njih vemo veliko zapisati. Čas je, da začnemo pisati in govoriti o vzrokih!!!!!!
    Vzroki?
    Politika. Politika je pot do najmočnejšega afrodiziaka, oblasti in denarja.
    In kjer povzpetneži ne uspejo v pravi politiki, se udejstvujejo v raznih obvozih, recimo lovski ali kinološki organizaciji.

    Dost žleht?

    Danes popoldne bo lep dan za sprehod s kužkom.
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •