Stran 2 od 11 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 104

Tema: Predlog lzs za uvedbo novih (starih) vrst divjadi

  1. #11

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    ...
    Res ne rabimo bit bolj papeški od papeža, saj smo sred Evrope le manjša točka in na populacije teh vrst prav gotovo ne bomo vplivali skoraj nič. ...
    Glede na to kaj ima Evropa in kaj mi, je kar prav, da smo malo papežki, pa zaradi mene me kar zraven Srake pribijte.
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #12

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Tvegam, da me bo večina sedaj nabila na križ, pa bom kljub temu zapisal, da se z večino predlogov ne strinjam.

    Preveč časa bi porabil, če bi sedaj želel vse to še utemeljiti.
    Ohh Sraka zakaj pa bi te nabili na križ? Čeravno mislim pač drugače, ambsolutno spoštujem drugačno mnenje in prav je tako, da vsi ne razmišljamo enako!

    Sem pa prepričan, da večina slovenskih lovcev podpira velik del tega dopisa (vsaj v krogih kjer se jaz gibljem bi ga v veliki meri verjetno skoraj vsi lovci, pa ta vzorec ni tako majhen). Prav pa je, da drugi z nasprotnim mišljenjem izrazijo tudi svoje mnenje. Res je, da bi lahko bil strokoveje spisan ta predlog. Mogoče pa je to le pobuda in je v ozadju pripravljen širše obrazložen predlog, ki bo podan, ko bo prišlo do obravnave.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  3. #13
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Pozdravljam predloge LZS. Končno so dali nekaj od sebe. Njihovi predlogi so popolnoma dovolj strokovno podprti. V predloge je potrebno vedno več napisati, ker pozneje greš v kompromis in iztržiš manj.
    Malo so me "zmotili" komentarji, da predlog premalo strokoven. Kakšni so potem bili strokovni predlogi za zavarovanje goloba in velikega kljunača, ki ga lovi praktično cela evropa in ki je preletna ptica?

  4. #14
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljam predloge LZS. Končno so dali nekaj od sebe. Njihovi predlogi so popolnoma dovolj strokovno podprti. V predloge je potrebno vedno več napisati, ker pozneje greš v kompromis in iztržiš manj.
    Malo so me "zmotili" komentarji, da predlog premalo strokoven. Kakšni so potem bili strokovni predlogi za zavarovanje goloba in velikega kljunača, ki ga lovi praktično cela evropa in ki je preletna ptica?
    Pod to izjavo gre še moj podpis!

  5. #15
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Pa moj tut...
    Sweet Emotion: 8x57IS; 7x65R/16; 12-12/76;16/16; 222Rem; .22LR; NLT.

  6. #16

    Privzeto

    Pa ta predlog je "šala dneva"! Kot, da bi ga pripravili osebki iz drugega planeta.

  7. #17

    Privzeto

    V predlogu pogrešam prepelice. So večinoma selivke in kadar gredo "selitveni vlaki" čez naše kraje, jih je res mnogo. Pa tudi domačink se najde kar nekaj. Daleč od tega, da bi bile prepelice ogrožena vrsta.

    Konec avgusta ali v začetku septembra se mi je ob boljših preletih že zgodilo, da sem s svojimi psi "zbrala" tudi prek 50 (petdeset!) stoj na to vrsto divjadi v dveh urah. Le kot trening...


  8. #18

    Privzeto

    no da še jaz pripomnem par stvari in ker se na ptice, muflone in šakale najbolj ne spoznam saj jih pri nas dejansko ni bom komentiral le o jelenu in marjascu ..
    jaz se popolnoma ne strinjam z predlaganimi novimi lovnimi dobami za jelena in marjasca saj ne vidim nobenega smisla v povečevanju lovnih dob ..
    da se marjasec ne pari v 2 in 3 mesecu ni res saj ozimke ( no takrat so ze lanscakinje) ki polegajo v 6-7 mesecu so obrejene v 2 in 3 mesecu .. mislim da bi prislo do prevelikega odstrela svinj (kljub temu da nekateri pisejo o sankcijah itd itd ) in je lovsko neeticno do zivalc samih saj tudi one potrebujejo malo pocitka in miru se posebej v casu poleganja .. kvecjem bi morali zascititi se lanscakinjo saj v 2-3 mesecu je ze krepko breja in nekatere v 3tjem mesecu ze polegajo in se mi ne zdi pravicno da se lanscakinje lovi cez celo leto..
    da za jelena niti ne omenjam .. mislim kaj bi pripomoglo to k odstrelu .. vsaka ld ki ima prisotno jelenjad cez celo leto ima ce ne drugo v 9 in 10 mesecu v loviscu 100% jelena saj je ruk in ce je le kaj kosut pol so tud jeleni in bi se mogli takrat malo bolj potruditi za realiziranje odstrela .. v kolikor pa nimajo prisotne jelenjadi cez celo leto in pride jelenjad v zimskem casu v njihovo lovisce bi jim pa zmanjsal plan ter povecal plan tisti ld v kateri je ta jelenjad pac cez leto prisotna ..
    jelenjad prav v decembru ter januarju najvec migrira iz visin v nizine bodisi zaradi visokega snega ter ker je v nizinah bistveno vec pase in hrane .. ker vemo da jelenom zacnejo rogje odpadati ze v februarju je logicno da divjad migrira tam kjer je vec hrane ,saj ob rasti novega rogovja potrebuje bistveno vec hrane kot jo potrebuje npr v decembru ..
    kar je potrebno za vecji odstrel jelenov je le to da v vseh ldjih uvedejo odstrel glede na letno strukturo jelenov ter ukinejo odstrel glede na strukturo rogovja+leta saj je bistveno lazje doseci plan odstrela ce se jelena strelja le na starostno strukturo ..
    to vem ker je bilo tako pri nas .. v letu 2010 smo od 4ih jelenov uplenili le enga (jelenov je bilo ogromno vendar ker smo streljali na nacin struktura rogovja+leta je bilo prakticno nemogoce odstreliti jelena saj so sami kronski jeleni naokol hodli), v letu 2011 ko pa se je uvedlo da se strelja jelena le glede na starostno strukturo je bil plan jelenov narejen v 4ih dneh in tudi sam sem bil srecen uplenitelj od enega izmed njih..

    ce se mene vpraša bi lov zaprl z 15.2 in odprl z 1.5 ... naj si zivalce tud malo odahnejo :D

  9. #19

    Privzeto

    Citat hardcoreHunter je objavil: Pokaži objave
    da za jelena niti ne omenjam .. mislim kaj bi pripomoglo to k odstrelu .. vsaka ld ki ima prisotno jelenjad cez celo leto ima ce ne drugo v 9 in 10 mesecu v loviscu 100% jelena saj je ruk in ce je le kaj kosut pol so tud jeleni in bi se mogli takrat malo bolj potruditi za realiziranje odstrela .. v kolikor pa nimajo prisotne jelenjadi cez celo leto in pride jelenjad v zimskem casu v njihovo lovisce bi jim pa zmanjsal plan ter povecal plan tisti ld v kateri je ta jelenjad pac cez leto prisotna ..
    jelenjad prav v decembru ter januarju najvec migrira iz visin v nizine bodisi zaradi visokega snega ter ker je v nizinah bistveno vec pase in hrane .. ker vemo da jelenom zacnejo rogje odpadati ze v februarju je logicno da divjad migrira tam kjer je vec hrane ,saj ob rasti novega rogovja potrebuje bistveno vec hrane kot jo potrebuje npr v decembru ..
    kar je potrebno za vecji odstrel jelenov je le to da v vseh ldjih uvedejo odstrel glede na letno strukturo jelenov ter ukinejo odstrel glede na strukturo rogovja+leta saj je bistveno lazje doseci plan odstrela ce se jelena strelja le na starostno strukturo ..
    ce se mene vpraša bi lov zaprl z 15.2 in odprl z 1.5 ... naj si zivalce tud malo odahnejo :D
    Ravno to je problem obrobnih lovišč. Mladi jeleni, ti gredo iz osrednjega lovišča in "naseljujejo" nova območju, so vso leto v obrobnih loviščih. Da bodo stalno "naselila" ta lovišča kušute in teleta je potrebno daljše obdobje, več let. Glede na to, da se želi jelenjad zadržeti na osrednjem območju, oz. na območju, ki ga sedaj zaseda, je temu primeren tudi načrt odvzema - odstrela, kar pomeni, da je malo verjetno, na trenutno politiko, da bo na obrobrnih območjih stalna tudi mulasta jelenjad. Ironija vsega je, da obrobnim loviščem letni načrt dovoljuje odstrel trofejnega jelena, običajno starosti od 2 do 4 leta, vendar načrta ne morejo realizireati, ker kot si že sam ugotovil, v teh loviščih ni ruka, ni košut ter telet. V ta lovišča pridejo pozimi, ko višje v hribih zapade sneg. To je običajno pozno decembra. Nihče ne vidi problema v tem, da pride jelenjad prezimovat v nižja ležeča lovišča, problem je v tem, da jelenjad v zimovališčih dela škodo - lupi in objeda drevje in imajo obrabna lovišča (LD), ki dejansko nima možnosti za odstrel jelenjadi, škodo po jelenjadi, z odstrelom pa "ne dobijo" finančnih sredstev za pokritje škode. V tem vidim smisel spremembe lovnih dob.

  10. #20

    Privzeto

    Precej žalostno se mi zdi, da lovci postanemo zainteresirani za spremljanje stanja in varovanje življenskega prostora določene živalske vrste samo, če se jo uvrsti med divjad.

Stran 2 od 11 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •