Citat RAUBŠIC je objavil: Pokaži objave
Ravno to je problem obrobnih lovišč. Mladi jeleni, ti gredo iz osrednjega lovišča in "naseljujejo" nova območju, so vso leto v obrobnih loviščih. Da bodo stalno "naselila" ta lovišča kušute in teleta je potrebno daljše obdobje, več let. Glede na to, da se želi jelenjad zadržeti na osrednjem območju, oz. na območju, ki ga sedaj zaseda, je temu primeren tudi načrt odvzema - odstrela, kar pomeni, da je malo verjetno, na trenutno politiko, da bo na obrobrnih območjih stalna tudi mulasta jelenjad. Ironija vsega je, da obrobnim loviščem letni načrt dovoljuje odstrel trofejnega jelena, običajno starosti od 2 do 4 leta, vendar načrta ne morejo realizireati, ker kot si že sam ugotovil, v teh loviščih ni ruka, ni košut ter telet. V ta lovišča pridejo pozimi, ko višje v hribih zapade sneg. To je običajno pozno decembra. Nihče ne vidi problema v tem, da pride jelenjad prezimovat v nižja ležeča lovišča, problem je v tem, da jelenjad v zimovališčih dela škodo - lupi in objeda drevje in imajo obrabna lovišča (LD), ki dejansko nima možnosti za odstrel jelenjadi, škodo po jelenjadi, z odstrelom pa "ne dobijo" finančnih sredstev za pokritje škode. V tem vidim smisel spremembe lovnih dob.
Te popolnoma razumem ampak to je del narave in migracija jelenjadi v nizave je tudi .. dvomim da bi pomagal odstrel enega jelena v vasem primeru od 2-4 da bi se skode zmanjsale to je le pljunek v morje .. zato pravim da boljsi ukrep bi bil da zvecajo plan tisti ld kjer je ta jelenjad ki konc decembra pride v nizave in bo verjetno bistveno boljsi odstrel saj imajo na razpolago za jago od 16.8-31.12 da plan tudi naredijo .. v vasem primeru ker ni jelenov bi forcirali lov da v tistem mesecu realizirate celoten plan in nvm ne zdi se mi smiselno saj kot ves da divjad bolj kot preganjas bolj trosi kalorije in posledicno se se bolj prehranjuje in bi bile skode najbrz se vecje ..
jaz bi kvecjemu moral biti za sprejetje tega saj prakticno imamo jagri podaljsan lov na trofejnega jelena za cel mesec ampak se nazalost ne strinjam ker divjad v zimovaliscih treba pustit pri miru saj prav to zmanjsa skode ..
če pa že grejo spreminjat naj spremenijo da se streljajo teleta in junice cez celo leto, jelen lanscak od 1.7 do 1.3 in jelen od 1.8 do 31.1 .. pa bi bilo brez potrebe ce se mene vpraša ..
lovopust uvest od 15.2 -1.5 bo boljsa izbira :D pa sem zelo zagret jager in veliko jagam in po vsej logiki bi moral biti za sprejem teh lovnih dob ampak dajmo zivalcam tudi mesec-dva svojega miru ..