Stran 3 od 14 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 140

Tema: Dvojna morala, lov splošno, lov z lokom...

  1. #21

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Da je prednost dobilo ognjeno orožje pred lokom, je bil razlog čisto preprost. Za dobro uporabo loka je moral vojak zelo dogo, celo več let, vaditi. Za uporabo ognjenega orožja je potrebno precej manj vaje. Poleg tega, da ima grmenje ognjenega orožja tudi močan psihološki učinek v bitki.
    če smo že pri tem...
    kaj pa razdalja? na koliko metrov relativno precizno streljajo ostrostrelne puške? Na koliko pa "ostrostrelni" loki? razlika je pa najverjetneje posledica barve enega in drugega, ker so loki močnejši

    prve puške so bile zelo okorne in so zahtevale zelo izvežbanega strelca, da o njegovi telesni moči ne debatiramo. uporabljati so jih pričeli, ker so ob zadetku v primerjavi z lokom naredile pravo razdejanje in zato postale strah in trepet nasprotnikov, čeprav zelo neučinkovite (tiste, takrat, v daljni preteklosti...)
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  2. #22

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    O točnosti in moči pušk prednjač sem se prepričal pred časom in sem zelo razočaran in mi sploh ni jasno kako so lahko z temi krepeli sploh koga poškodovali.
    Pred kratkim sem napisal, da so z temi puškami pri nas iztrebili medveda, volka, risa. prašiče pa zelo razredčili.
    Do sedaj še nisem izjavil, da sem nasprotnik loka. Ti praviš, da te je prepričal. Nekoga drugega bo mogoče prednjača. Imamo problem samo v neskladju z zakonom. In zakon pravi, da se mora lovsko orožje slišati (dušilci so prepovedani). Če bo to odpravljeno, bomo lahko lovili z lokom, zračnimi puškami ,samostreli.
    Danes se lahko lovi z lokom v privat oborah. Verjamem, da se bo kmalu tudi v lovišču. Privatnem. Denar je pač vsemogočen.
    Mi bomo pa samo po Forumu komentirali.

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Ko vas berem sem dobil občutek, da zgodovino poznate samo iz Holywoodskih filmov.
    Lov z lokom, je bil v srednjem veku ravno tako sporen kot je dandanes, in so ga uporebljali predvsem lovci ki so lovili "neplemenite" živali in za kuhinjo, ter krivolovci. "Ta pravi" lovci to imeli tak lov za nečasten. "Lovsko pravično" je bilo pokončati žival, ki so jo gonjači (psi in ljudje) prignali v ogrado, jezero ali prepad z sulico, bojnim kladivom ali mečem. Tudi, ko se je pojavila puška (okoli leta 1350) ni bilo nič drugače še nadaljnih pet stoletij. Po tem se je prav počasi začela uveljavljati lovska puška, čeprav je bilo še vedno čisto normalno pokončevanje divjadi z gorjačami, koli in podobnimi napravami. Glih berem eno knijgo o Cerkniškem jezeru, kjer je opisano in narisano kako so leta 1750 pokončali medvedko in mladiče z gorjačami, opisan je tudi tak lov na jelena, pokončevanje rac golic, z vesli in palicami, pa je bilo popolnoma običajno. 150 let kasneje (1889) je v Babnem polju lov opisan takole:

    Dober streljaj proti jugu stoji mejnik, ki loči Kranjsko od Hrvaške. Ljudje pripovedujejo, da je segal nekedaj tu debel zid iz jednega hriba v drugi nasprotni hrib. To zidovje imelo je v sredi velika vrata. Stari pradedje Babinopoljski, ki niso še poznali smrtonosnih pušek, doganjali so pred ta zid različno divjad. Pred durmi stali so možje z lesenimi bati in koli, dobro vedoc, da prihruje vsa zverjad k vratom. Tu so pobili stari očetje marsikatero žival.
    Zadnji zapis podobnega lova je iz leta 1958, ko so košuto pognali čez led in so jo pokončali z vilami. Milostni strel pa ji je z pištolo, ki jo je prinesel iz partizanov zadal eden od domačinov.

    Loki (pa tudi puške) so pospešeno napredovale šele v zadnjem stoletju, da imamo to kar imamo. Zato ni mogoče trditi, da je lok (kot ga poznamo danes) neko starinsko in staromodno orožje. Res je tudi da se lok, niti po poškodbah, ki jih povzroči na divjadi niti po uporabnem dosegu, ne more primerjati z sodobnimi puškami. Edina prednost loka v primerjavi z puško je po mojem gledanju v tem, da mora lovec v tak lov vložiti veliko več znanja o orožju in obnašanju divjadi, psihičnih in fizičnih naporov, različnih veščin o kamuflaži in zalezovanju, ter predvsem časa. In teh veščin ne obvlada 95% članov lovskih organizacij.

    Sam sem za to, da bi legalizirali lov z lokom in tistim parim navdušencem omogočili udejstvovanje pri tem, poleg tega pa bi se ostali lovci od njih še kaj naučili.
    Last edited by Krpan; 2. January 2012 at 23:51.
    Marko Gorše, Nadlesk

  4. #24
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Alojz V nobenem primeru v Sloveniji ni dovoljeno loviti z lokom pa naj bo obora privatna ali pa obe državni (smuka in polom). Zakon namreč popolnoma prepoveduje lov z lokom. Fantje kot so Kurare hodijo na lov na Madžarsko na Hrvaško in celo čez Lužo u ZDA in Afriko. Tudi jaz sem mislil da je v privatnih oborah pa lov dovoljen pa ni sem izvedel direktno od inšpektorja Marolta tako da............
    Je pa Krpan lepo opisal kako so lovili včasih in da je lok dolgo potreboval da se je uveljavil ravno tako kot puška. no seveda bo in je ponekod že lok v novejši naprednejši obliki prepričal v veliko krajšem času in to zato ker so nove rešitve jasne in tudi pripomočki so boljši. Prednjače pa so ostale takšne kot so bile in tudi učinkovitost se jim ni povečala. Zračne puške so uporabljali že v Avstijski vojski pa ne dolgo ker so veljale za nečastne ampak do današnjega dne so jih razvili in izpopolnili ravno tako kot lok in samostrel. Ja žal so puške na črni smodnik ostale tam kjer so bile in vsaj zame čar lova z neučinkovitim orožjem ni izziv, razumem pa ameriške entuziaste ki vidijo v tem neko tradicijo. Naj jo vidijo in naj uživajo. Sam veliko bolj uživam v modernem strelnem orožju, dopuščam lok vendar se ga nikoli ne bom oprijel kot lovsko orožje saj nisem usposobljen in tudi me ne zanima toliko da bi se usposobil.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  5. #25

    Privzeto

    http://www.youtube.com/watch?v=0eUx_...eature=related

    Nekoliko obrazloženo kako je z zračno puško in video kako prebije 125 kg prašiča.

    Da ne bi kdo sedaj po tem sklepal, da podpiram legalizacijo zračnega orožja za lov pri nas. Za tako mnenje bi moral o tej temi veliko več brebrati in slišati argumetov. V določenih pogojih pa bi verjetno bila enako sprejemljiva kot lok (zaradi ne-obremenjevanja okolice s pokom).

    Še en...

    http://www.youtube.com/watch?v=PJLGV...eature=related

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  6. #26

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    Tudi jaz sem mislil da je v privatnih oborah pa lov dovoljen pa ni sem izvedel direktno od inšpektorja Marolta tako da............
    Eno samo veliko sprenevedanje.

  7. #27

    Privzeto

    Krpan: Edina prednost loka v primerjavi z puško je po mojem gledanju v tem, da mora lovec v tak lov vložiti veliko več znanja o orožju in obnašanju divjadi, psihičnih in fizičnih naporov, različnih veščin o kamuflaži in zalezovanju, ter predvsem časa. In teh veščin ne obvlada 95% članov lovskih organizacij.

    To popolnoma drži. Poleg teh imajo tudi druge sposobnosti, ki jim omogočajo lov na drugih kontinentih (finančne).
    Kolikor sem gledal posnetke lokostrelcev in z nekaterimi tudi govoril so vsi streljali na manjše razdalje na krmiščih ali napajališčih. Ali nismo tukaj zadnjič razpravljali kako drastične so kazni za nelegalno krmišče?

    Veper : Zavedati se bomo morali da nismo vsi pokvarjeni in potencialni krivolovci in kaj še jaz vem kaj.Začeti bi morali iz stališča da smo vsi dobri ,pošteni in vešči, če pa se pokaže drugače pa seveda tudi radikalno ukrepati proti kršitelju.

    Ravno zato ker se večkrat pokaže drugače kot je v našem leporečju, pa imamo zakonodajo kot je.
    In še o poštenju: nedolgo tega je bila objavljena slika "junice" in čestitke uplenitelju. Pa nekdo napiše, da je to košuta. Seveda ga vsi popljuvajo, najbolj pa uplenitelj. In kot dokaz objavi sliko čeljusti.
    To je bilo pa preveč in je bilo vse "pošteno" zbrisano. Ja pa foušija je bila tudi omenjena.
    Last edited by alojz1; 3. January 2012 at 11:08.

  8. #28
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    To popolnoma drži. Poleg teh imajo tudi druge sposobnosti, ki jim omogočajo lov na drugih kontinentih (finančne).
    Kolikor sem gledal posnetke lokostrelcev in z nekaterimi tudi govoril so vsi streljali na manjše razdalje na krmiščih ali napajališčih. Ali nismo tukaj zadnjič razpravljali kako drastične so kazni za nelegalno krmišče?

    Ne vem, kaj hočeš reči, pa menda ne, da so lovci z lokom le prtičneži, se pravi, da je lov z lokom zate torej le "šport za bogataše"?
    Kolikor si lahko predstavljam, si pač tisti, ki želijo loviti z lokom, morajo za to plačati nekje v tujini, ker pri nas pač tak lov ni dovoljen. In čas si nekdo, ki si tega močno želi, privarčuje denar na vsakih nekaj let za lov v tujini, zame še ni kak bogataš. Le strasten lovec. Koliko takih poznam, ki isto počnejo s puško, pa tudi niso premožni.
    Tisto o krmiščih in podobnem je lahko seveda tusi stranpot, enako kot s puško. Je pa res, da ko gre lovec nekam lovit kot gost za denar, ga bodo peljali tja, kjer je majvečja možnost za uspeh. To pa so krmišča.
    V domačem lovišču si pa človek lahko vzame čas in se poizkusi divjadi približati tudi brez krmljenja. Za to obstaja ker nekaj dobih legalnih načinov...
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  9. #29

    Privzeto

    No takole pe izgleda strel na 25 metrov z tarcno konico,toliko o prebojnosti.
    Slika izbrisana zaradi neustrezne velikosti...ADMIN
    Last edited by Krpan; 4. January 2012 at 19:38.

  10. #30
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Še moje skromno mnenje o lovu z lokom.
    Že nekaj let imam možnost , da letno izkožim in iskoščičim 2-3 divje prašiče uplenjene z lokom. Lahko rečem, da sem bil posebno na začetku presenečen nad " poškodbami" , ki jih povzroči izstrelek oz. puščica. Tako vstopna kot izstopna rana čista, meso nepoškodovano. Po kvaliteti mesa sem sklepal, da je žival bila zelo hitro mrtva kar je potrdil tudi strelec (pardon - lokostrelec ) Kljub dvomom glede loka na začetku so bili argumenti na mesu in tudi izjave strelcev ( nastrel, kri, dolžina od nastrela do mesta kjer žival obleži ...) močnejši , tako, da danes nimam nobenih pomislekov glede lova z lokom.
    Se pa pridružujem mnenju tistih, ki poudarjajo, da je za uspešen strel z lokom potrebno veliko truda in spretnosti.
    Sam bom še vedno lovil z svojim karabinom. Nič pa nimam proti tistim , ki lovijo npr. z lokom - seveda ??e so zato usposobljeni.
    Bojazen o povečanem krivolovu z lokom pa je po mojem mnenju " malo mimo ". Vsi vemo, da se krivolov lahko izvaja s puško, pištolo, pastjo, nenazadnje tudi z lokom.
    Saj veste lopovi se lahko vozijo v črnih BMW-jih ali pa v neregistriranih kombijih. Za vse lumparije pa so tako in tako krivi slednji.
    errare humanum est - motiti se je človeško

Stran 3 od 14 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •