Stran 1 od 14 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 140

Tema: Dvojna morala, lov splošno, lov z lokom...

  1. #1

    Privzeto Dvojna morala, lov splošno, lov z lokom...

    Že par dni razmišljam o mrasičem tako v lovstvu kot zasebno in se mi zdi, da večina mišjenj pelje v eno čudno smer. Ta globoka razmišljanja so redko pozitivne narave, ampak so ponavadi nekaj kar nas tare in nam ne da miru... To po mojem mnenju ni nič dobrega, saj ima vsak izmed nas številne zasebne težave, ki pa jih nikakor ni potrebno stopnjevati z nepotrebnimi! Vsak bi si moral poiskati, vsaj v prostem času, čas ali prostor in aktivnost primerno sebi, ki bi nam olajšala celotno bivanje in eksistenco!

    Danes sem imel sedaj v popoldanskem času nekaj več časa in sem prebral nekaj več na straneh, ki jih že nekaj časa nisem obiskal. Forum sem sproti spremljal vsak dan vsaj na kratko, saj mi označi teme v katerih so se v zadnjem času pojavile novosti, na straneh pa nisem pogosto, ker se odkrito povedano, le zelo redko pojavi kaj novega, zanimivega za branje. Pa sedaj trenutno ni moj namen, da bi kritiziral to, ampak le skupek razmišljanj zadnjih dni z enim člankom, ki sem ga prebral ravnokar. Do tega, da napišem kar nameravam pa skupek razmišljanj teh dni z danes prebranim.

    To je članek Janeza Adamiča. Cel čas razmišljam a je moj pogled pravilen ali ne, ali bi moral začeti gledati na vse skupaj drugače ali naj ostanem pri tem... Spoznal sem, da ni noben pogled pravile ali napačen, v vsakem lahko najdemo del dobrih argumentove, del sprejemljivih in srednje dobir teh del takih za katere nismo prepričani če so pravilni ali pa niso. Njega je na pisanje očitno pozval odziv forumaša Srake. Sraka je član foruma, ki redno izraža svoja mneja na lovstvo in dogajanje v tej organizaciji. Za to mu je potrebo v vsakem primeru izraziti zasluženo spoštovanje, saj je videti, da se v zadevo poglablja! Vendarle pa je glede na nekatere argumente, ki sem jih prebral v tem sestavku (in katerem drugem) očito, da pač ne gre iz nekaterih svojih okvirejv ali pa svojega zakoreninjenega prepričanja. Pa spoštovani lovski tovariš Sraka ne vzemi tega za slabo. Tudi jaz sem veliko krat v lostvu precej konzervativen, čeprav v drugem družbenem in socialnem življenju nikako nisem takega razmišljanja! Zgleda, da nas to nauči tradicija, naši dedki, solovci... in to se prenaša iz roda v rod. Tudi sam pred prebiranjem tega članka nisem razmišljal kako je recimo v LJubljani in okolici z nutrijami, ker pač ne živim v takem okolju. Sedaj pa se mi zdi logično, da bi tudi v takem olju morali posegati po določenih vrstah, še posebej po alhotonih!

    Drugo pa je tu potem njegov prvi i drugi odstavek članka. Ne smemo in ne moremo zanikati tudi te komponente lova. Lovci smo, ker izvajamo odstrel bolne divjadi, tudi za to ker želimo ohraniti biotsko raznovrstnost, tudi za to, da pomagamo preživeti manj prilagodljivim vrstam, tudi ker želimo ohraniti posamezno vrsto, tudi zaradi druženja, lovsekag tovarištva, zabave med nami,... kot tudi zaradi same uplenitve. udi sami radi zalezujemo divjad, jo uplenimo, jo kulinarično obdelamo, vzamemo trofejo, se ob uplenitvi poveselimo s solovci... Zato si love izmenjujemo, če nimamo možnosti doživetja posameznega lova doma in med lovskim prijatelji, privarčujemo denar in gremo kam drugam doživet to... Kljub temu pa doma napravimo kar je v naši moči za divjad v našem okolju... Torej se z Janezovim člankom, kljub nepoznavanju lokostrelstva, v popolnosti strinjam! Je pa me pod njim presenetil pozitiven komentar in podpis lovca, ki drugače popolnoma zanika in zavrača športno komponento lova, lov na trofeje, družaben vidik lova...

    Kakorkoli, sam se zavedam, da med približno 21000 člani ne bomo nikoli zavzeli skupnega stališča. Nikoli ne bomo enotni v mišljenju... To pa je tudi čisto človeško, saj tudi v zasebnem življenju, če malo pomislimo težko najdemo popolno enako mišljenje med recimo 6 prijatelji! Tu pa imamo opravka z 21000. Zato nobeno radikalno prepirčanje in razmišljanje ni dobro, še manj pa zatiranje in poniževanje mnenja drugačno mislečega!

    Pa lep pozdrav in dober pogled tudi v letu 2012!
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  2. #2

    Privzeto

    Sraki v bistvu ne ni bilo potrebno iz naftalina vleči ideje o uvajanju lova z lokom na slovenskem, ker za to ne obstajajo konkretne podlage. Imamo Zakon o divjadi in lovstvu, ki točno opredeljuje lovsko orožje in ki izrecno prepoveduje lov z lokom.

    Kolektivno (pod)zavest je praktično nemogoče spremeniti. In ta lovu z lokom na slovenskem ni naklonjena.

    Nekoč sem gledal dokumentarec o avtohtonemu slovenskemu ribiškemu plovilu - čupi. Sivolasi profesor je vzneseno razložil, da je čupa unikum v svetovnemu merilu "saj je preko 1000 let ostala nespremenjena!" Meni je v žilah zledenela kri. Profesor je bil ponosen, da v preko 1000 letih slovenski človek, ta pronicljivi filozof in neutrudni inovator ni izdelal izboljšave ali spremembe na plovilu, ki sta ga pred njim izdelovala pra pra nono, nono, stric in oče...
    Vsaka podobnost z navadami v "lovstvu" je seveda zgolj naključna.

    Na temo o sistematičnemu medijskemu sesuvanju lova z lokom na slovenskem pa obstaja dovolj materiala za kakšno strokovno nalogo.

    Janez
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  3. #3

    Privzeto

    ...
    Napisal ivo, december 24, 2011
    ja doberman skupaj se borimo do konca, ampak PROTI LOKU.....

    No Ivo zdaj pa napisi vsaj en utemeljen razlog zakaj ne loviti z lokom , prosim pa ne pisi ,da si gledal posnetke in da je sosed Vinko nekaj slisal Polde pa naj bi celo videl.

  4. #4

    Privzeto

    Se meni samo zdi, ali tu nekaj manjka?

    Premaknjeno sem....ADMIN


    Kreg med teboj in Gangesom pa sem premaknil sem...
    Last edited by Krpan; 28. December 2011 at 19:20.
    Verum justicia quod parilitas!

  5. #5

    Privzeto

    Citat doberman je objavil: Pokaži objave
    ...
    Napisal ivo, december 24, 2011
    ja doberman skupaj se borimo do konca, ampak PROTI LOKU.....

    No Ivo zdaj pa napisi vsaj en utemeljen razlog zakaj ne loviti z lokom , prosim pa ne pisi ,da si gledal posnetke in da je sosed Vinko nekaj slisal Polde pa naj bi celo videl.
    No, in ko bo Ivo že pri pisanju naj navede še kakšen lovski kaliber, ki je sposoben prestreliti prsni koš slona tako kot lovska puščica:

    http://www.youtube.com/watch?v=_iy6uPyQU0U

    Janez
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  6. #6
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    O prebojnosti puščice izstreljene z lokom pa smo že debatiraliin prav dobro se spomnik ko je na forumskem srečanju na krki edino puščica prebila posodo napoljnjeno z mivko.Ja pištola TT cal7,62 in karabinka cal.7x64 sta svoja izstrelka pač porinila samo do polovice posodein smo ju našli. Ja ni kaj na kratko razdaljo je lok daleč močnejše in bolj prebojno orožje v primerjavi z lovsko puško.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  7. #7

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    . Ja ni kaj na kratko razdaljo je lok daleč močnejše in bolj prebojno orožje v primerjavi z lovsko puško.
    Moč in prebojnost pa ne mešati. Če je "moč" = energija.

  8. #8
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Alojz 1 se ne bom spuščal v tehnično plat moč,prebojnost,sila in kaj jaz vem še kaj ampak ti prilepim fotko na kateri se vidi učinkovitost loka in puščice in neučinkovitost krogle kalibra 7x64. Kroglo smo izbrskali iz mivke.Povezava 10348

    Povezava 10349

    Povezava 10350
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    O prebojnosti puščice izstreljene z lokom pa smo že debatiraliin prav dobro se spomnik ko je na forumskem srečanju na krki edino puščica prebila posodo napoljnjeno z mivko.Ja pištola TT cal7,62 in karabinka cal.7x64 sta svoja izstrelka pač porinila samo do polovice posodein smo ju našli. Ja ni kaj na kratko razdaljo je lok daleč močnejše in bolj prebojno orožje v primerjavi z lovsko puško.
    Ne glede na to je krogla bolj učinkovita.... šok, poškodbe , krvavitve .

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Najbolj očinkovita je granata...če se že menite o učinkovitosti ali pa mama vseh bomb
    Marko Gorše, Nadlesk

Stran 1 od 14 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •