Stran 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 64

Tema: "ne lovske" pasme (mešanci)

  1. #51

    Privzeto

    Lunca zapiše: "Drugod po svetu PNZji ne obstajajo,obstajajo samo tekme, pa še te samo v Evropi."
    ________
    Kaj torej v resnici obstaja tekme ali preizkušnje ?? Med obema pojmovnima izrazoma je namreč ogromna razlika. Mora torej moj pes tekmovati z drugimi ali mora le pokazati primerno ter zahtevano usposobljenost za delo v lovišču ?

    Hvala za odgovor in seveda prav lep pozdrav!

  2. #52

    Privzeto

    Hmmm...v Nemčiji/Avstriji večinoma uporabljajo izraz "Prüfung". Preizkušnja torej.

    Pa tudi preizkus mladih psov, kjer preverjajo večinoma naravne zasnove, imajo. Madžari prav tako.
    Last edited by Breza; 4. October 2011 at 11:45.

  3. #53

    Privzeto

    Sraka,preizkusov naravnih zasnov po svetu ne poznajo,to obstaja samo na področju Balkana.V Evropi zaradi FCI obstajajo samo tekme,prilagojene pasmam.Pozitivno opravljena državna ali mednarodna tekma pa je pogoj za izdajo potrdila o opravljenem delovnem izpitu.Le tega pa potrebuješ za prijavo v razred delovnih na razstavi in za dosego šampionata.Izjema v Evropi sta Anglija in pa Italija.Anglija ima svoj način doseganja šampionata,italijanski šampionat pa vsi vemo,da ga je najtežje naresti.Kot pravi Hubertus smo samo balkanci prepričani,da imamo butaste pse,ki se morajo vedno znova dokazovati.
    Tjaša

  4. #54

    Privzeto

    Breza,to imajo najbrž pri ptičarjih in terierjih,kaj pa pri goničih?Čehi vem da jih nimajo.Lovijo pa z vsem kar ima štiri noge.Pri njih sem že videla na tekmah Bulterierje,Norveške losovce,Lajke,...
    Tjaša

  5. #55

    Privzeto

    Hmmm...za vse goniče ne vem, prihaja pa k nam v Slovenijo mnogo psov, katerih predniki te preizkušnje imajo. Spomnim se kopovov in beaglov, ki imajo vpisane AP in GP. Tudi pri psih, uvoženih s Češke in Slovaške je cel kup nekih preizkušenj.

    Ne vem pa, ali so te preizkušnje obvezne, ali pa samo naši vodniki uvažajo pse preizkušenih staršev.

    Enako velja za barvarje, prepeličarje in marsikaterega španjela.

  6. #56

    Privzeto

    Za ptičajre lahko npr. za sosednjo Avstrijo povem, da za lov ne rabijo takor rekoč ničesar. Enako velja tudi v severni Nemčiji (za celotno Nemčjio nimam podatka). Rabijo pa preizkušnje za vzrejo. Saj v večini teh držav strogo ločijo pogoje za delo in pogoje za vzrejo. Pri nas pa je to vse en in isti paprikaš...

  7. #57

    Privzeto

    Za kopove tudi jaz vem,da imajo posebne tekme.Prav tako za Beagle,saj imajo izredno močan klub in tudi veliko vzrediteljev.Tako kot Basset Houndi.Ampak jaz vem za tekme,ne za preizkušnje.Kot član kluba vzrediteljev goničev na Češkem vem da pri njih opravljajo samo tekme.Imajo pa od 4-5 tekem vsako leto.Poleg njih tekme organizira tudi Basset Hound klub.Če potegneš črto imata samo ta dva kluba letno 7-9 tekem.
    Tjaša

  8. #58
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Kaj torej v resnici obstaja tekme ali preizkušnje ?? Med obema pojmovnima izrazoma je namreč ogromna razlika. Mora torej moj pes tekmovati z drugimi ali mora le pokazati primerno ter zahtevano usposobljenost za delo v lovišču ?
    Na tekmo greš če ti paše, na PNZ pa zato ker moraš!
    Na tekmi za ptičarje v bližini Udin je bilo letos zadnjo soboto in nedeljo v septembru prijavljenih 98 psov. Vsi so prišli prostovoljno. Le zakaj...???

    Za ptičajre lahko npr. za sosednjo Avstrijo povem, da za lov ne rabijo takor rekoč ničesar. Enako velja tudi v severni Nemčiji (za celotno Nemčjio nimam podatka). Rabijo pa preizkušnje za vzrejo. Saj v večini teh držav strogo ločijo pogoje za delo in pogoje za vzrejo. Pri nas pa je to vse en in isti paprikaš...
    O tem tumbam že leta!

    Kot pravi Hubertus smo samo balkanci prepričani,da imamo butaste pse,ki se morajo vedno znova dokazovati.
    Narobe!!! Butasti smo baje vodniki, ker v enem letu od kar imamo mladega psa, sami nismo sposobni presoditi ali je naš pes lovsko uporaben. To nam mora povedati sodnik, ki psa sploh ne pozna.

  9. #59

    Privzeto

    Hvala vsem, ki ste se trudili mi pojasniti česar nikakor ne razumem. Priznam, da ste me pa sedaj s svojimi odgovori dokončno potolkli in še tega kar sem verjel, da vsaj malo razumem, sedaj več niti tega ne razumem.

    Preizkušnja ( ali prevedeno v človeški jezik: izpit ) , ki pokaže kaj pes in vodnik vesta in kako sta usposobljena za delo v lovišču ali tekma, ki pomeni, da vodnik in pes z nekom v nečem tekmujeta.

    Preizkušnja ( izpit ) mi je razumljiva in se tokrat ne spuščam v to ali je potrebna ali ne.

    Tekma pomeni prireditev na kateri torej s svojim psom tekmujem z drugimi udeleženci in njihovimi psi v določenih kinoloških veščinah. Zakaj bi moral tekmovati z drugimi ? Saj tudi na fakulteti ob opravljanju izpitov ne tekmujem s kolegi in kolegicami študentkami, temveč opravim le izpit s katerim pred profesorjem dokažem zahtevan nivo znanja.

    Strinjam se z Brezo in mislim, da bi se moralo poimenovanje določenih institutov v organizaciji uskladiti in poenotiti. Nimam pa nič proti tekmam, ki sem se jih nekoč s svojo psičko pogosto udeleževal. Vendar sem se teh prireditev udeleževal prostovoljno in bi brez udeležbe na njih prav tako zadovoljivo funkcionirala oba s psičko. Ker pa je šlo za delo po krvni sledi, sem seveda izrabil vsako priložnost, da sva delala po kvalitetno postavljeni krvni sledi in sem se tam pač srečal s kolegi, ki jih je veselilo to kar je tudi mene. In to je bila tekma v kateri sva res tekmovala z drugimi in bila za uspeh tudi nagrajena ter se je vse skupaj zelo spogledovalo s kakšno človeško športno prireditvijo.

    Pravilno bi torej v primeru PNZ-ja in vseh ostalih zahtevanih disciplinah bilo, da gre za preizkušnjo usposobljenosti za delo v lovišču in ne za nobeno tekmo. Na razstavah pa psi res tekmujejo in tisto naj se zaradi mene tudi imenuje tekma, če se že mora.

  10. #60
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto preizkusi

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Butasti smo baje vodniki, ker v enem letu od kar imamo mladega psa, sami nismo sposobni presoditi ali je naš pes lovsko uporaben. To nam mora povedati sodnik, ki psa sploh ne pozna.
    Točno tako. Npr. moja lovska pomočnica "balkanka" po oceni sodnika ni lovsko uporabna, ker ne goni zdrave srnjadi.
    Pa še kako prav ima (dokaz spodaj):

Stran 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •