Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Zdravilni napitki in ostalo...

  1. #1
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    82

    Post Zdravilni napitki in ostalo...

    Matr Janez, ti pa res obvladaš. Si v tem fohu ali samo entuziast? Vsakič ko gledam/berem tvoje recepte, postanem lačen

    Glede na to, da poleg lovci-ribiči, lovci-gobarji in lovci-vseostalo ni teme lovci alkoholiki () , prilepim tole kar sem. Orehe čaka par mesecev namakanja, v delu pa so tudi orehi v kompotu, ki se uporabljajo ob divjačini podobno kot brusnična marmelada.



    Nekaj prgišč zrezanih zelenih orehov in sladkorja po občutku (raje premalo kot preveč) in na sonce za vsaj 40 dni. Za zares črno barvo pa priporočam da razrezane orehe pustite kakšnih 10 minut na zraku, da že malo počrnijo. Nekateri dajo v orehovec še kupe dišav - nageljnove žbice, cimet, limonina lupina in podobno, letošnja verzija pa je brez vsega. Bolj za zdravje.

  2. #2

    Privzeto

    a zdaj so še orehi primerni, ali so že preveč zreli..
    bi drugače tudi jaz poizkusil naredit

  3. #3
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    82

    Privzeto

    Ravno tapravi so. Po izročilu je poznan tudi točen datum, ko naj bi se orehe pobiralo, pa sem ga žal pozabil. V glavnem zdaj so dobri, čeprav je tudi malo od sorte odvisno. Mora se ga brez težav prerezat z nožem.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Izročilo je od pokrajine do pokrajine različno, pri nas pravijo, da naj bi jih trgali 26.junija.
    Vendar so trenutno res ravno tapravi in tudi jaz sem v nedeljo namočil 6 litrov.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Pri nas pravijo, da je najboljši orehovec tisti, za katerega natrgaš orehe 24., na Sv. Janeza Krstnika dan. stara navada, ki sem ji zvest.... sem pa včeraj namočil gozdne borovnice v žganje, in se je pridružil kozarec na polici namočenim vršičkom smreke... za zdravje.... :icon_smile::icon_smile:
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  6. #6
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    362

    Privzeto

    Jaz predlagam moderatorjem (v kolikor ne spijo še zimsko spanje ), da se kreira nova tema (pa ne Lovci - alkoholiki ), mislim, da bi se lahko imeli dosti za razgovarjat o raznih domačih zdravilih.

    Letos sem se namenil, da naredim višnjevec, pa že zamujam.
    Sicer se pa pri nas vsako leto namakajo orehi in češnje.

    Kaj pa smrekovi vršički v sladkorju, kako se to dela, pa kdaj? Najbrž je že prepozno, ne?

  7. #7

    Privzeto

    Kaj pa so to "ruševi vršički"? Nikol slišala.....

  8. #8
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Rušvje- nizko grmovje ki raste v hribih tam od 1600 naprej, iglice ima podobne borovcu.
    No pozabil še na storžke, ki se tudi nabirajo.
    Last edited by hunterxxxl; 21. June 2011 at 23:09.
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  9. #9
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    82

    Privzeto

    Letos poleg smreke eksperimentiram še z jelkinimi in brinovimi vršički, bomo videli kaj bo. Pri vršičkih mi je fajn, da se da porabit jih za več zadev. Sirup, ki nastane je za grlo in v čaj, čez ostale vršičke se pa prelije še šnopc. A se da kaj podobnega naredit tudi z orehi, potem ko se odlije orehovec?

  10. #10
    Član od
    May 2008
    Lokacija
    Moravška dolina
    Prispevki
    448

    Privzeto čist točn ;)

    rúšje -a s (ū)
    1. grmičast bor, ki raste v višjih legah: krivenčasto rušje; macesen in rušje.
    2. drevje, grmovje rušja: težko je hodil skozi rušje; skriti se v rušju.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •