Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 58

Tema: Poslovnik lovske družine

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Dragi kolega Tica nihče ničesar ne "potrjuje", temveč mora biti celoten Upravni odbor izvoljen na volilnem občnem zboru skupaj s svojim predsednikom - dotedanjim mandatarjem.
    Sraka, v vaši LD ni tako?

  2. #22

    Privzeto

    Problem pri vsem tem se pojavi, ker dosti članov LD, ki so predlagani ali pa se javijo, da bi kandidirali za starešino tudi hoče imeti ekipo, ki jo bo sam sestavil (recimo kot predsednik vlade želi imeti določene ljudi na ministrskih stolčkih) in to je potem ekipa, ki vodi LD. Ne rečem, da nebi bilo prav, da bi se člani v UO volili s strani članstva, a to bi marsikatero LD postavilo na glavo, saj se potem bistveno težje lahko dogovorili in bi bile težave pri izvajanju dela LD (beri: prepiri) še večji. Vem, da se na tak način določanja ekipe v UO s strani ene osebe (beri: starešina) delajo tudi kakšne nečedne zadeve, pa tudi kakšen član LD je zaradi nepopularsnoti pri članih v UO v kakšnem "tihem nadzoru" a če pogledamo življenje z druge strani... ja kje se pa ne delajo P....???
    Za našo LD lahko rečem, da si predsednik sam izbere ekipo in je to bil tudi njegov pogoj preden je potrdiv kandidaturo pred volitvami. Ne bom rekel, da je rožnato, a kljub vsemu se razumemo, čeprav kdaj uveljavi svoj "predsedniški veto". Če primerjam z drugimi LD je pri nas še vedno fajn...

  3. #23
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Kolega vse si zamotal in zavozlal.
    Nikakor se ne morem strinjati s tabo kolega Sraka . Torro je napisal točno tako , kot je pravno definirano, pa še v praksi se obnese . ( vsaj pri nas )
    Ne morem si zamislit , da občni zbor z t. i. odprto kandidacijsko listo predsedniku dodeli 9-10 kljukcev s katerimi zelo težko dela ali pa je normalno delo celo onemogočeno. Kdor pozna odgovornost predsednika ( mislim predvsem na finančno bolj kot na moralno ) bo že vedel kaj mislim .
    To kar zagovarjaš smo si lovci lahko privoščili pred 20 in več leti v času socializma , ko je bila funkcija predsednika predvsem častna funkcija .
    Kaj pomaga , če je blagajnik, tajnik, gospodar.... priljubljen med člani ne zna pa uporabljati računalnika. ( samo za primer )
    Tisti predsednik , ki resno nastopi na volitvah , si bo prav gotovo izbral tudi svoj tim ljudi. Povsem drugače pa je z ljudmi, ki si želijo biti predsedniki samo zato, da se "duvajo "
    errare humanum est - motiti se je človeško

  4. #24

    Privzeto

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Nikakor se ne morem strinjati s tabo kolega Sraka . Torro je napisal točno tako , kot je pravno definirano, pa še v praksi se obnese . ( vsaj pri nas )
    Ne morem si zamislit , da občni zbor z t. i. odprto kandidacijsko listo predsedniku dodeli 9-10 kljukcev s katerimi zelo težko dela ali pa je normalno delo celo onemogočeno. Kdor pozna odgovornost predsednika ( mislim predvsem na finančno bolj kot na moralno ) bo že vedel kaj mislim .
    To kar zagovarjaš smo si lovci lahko privoščili pred 20 in več leti v času socializma , ko je bila funkcija predsednika predvsem častna funkcija .
    Kaj pomaga , če je blagajnik, tajnik, gospodar.... priljubljen med člani ne zna pa uporabljati računalnika. ( samo za primer )
    Tisti predsednik , ki resno nastopi na volitvah , si bo prav gotovo izbral tudi svoj tim ljudi. Povsem drugače pa je z ljudmi, ki si želijo biti predsedniki samo zato, da se "duvajo "
    V naši LD volimo dejansko istočasno starešino in člane UO. Lista za člane UO je odprta, tako, da starešina ne ve, kateri kandidati bodo izvoljeni v UO. Vsi kandidati za člana UO LD že v naprej vedo, da bodo morali prevzeti eno izmed funkcij v okviru UO LD. Po izvolitvi se starešina s člani UO dogovorijo glede funkcij.
    Tudi v naši LD so bile želje, da bi si starešina "izbral" člane UO LD, vendar se je večina, po "tehtnem premisleku" pri sprejemanju Pravil strinjala z načinom volitev, kot sem ga napisal.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Dolina vipavska, dolina preljuba
    Prispevki
    167

    Privzeto

    Ravno to je problem pri voljenih članih UO, ker je predsedniik LD za delovanje LD odgovoren s svojim premoženjem, to pa ni kar tako, če veš da je večina članov UO naperjena proti tebi. Saj če je v LD vse v najlepšem redu in so medsebojni odnosi ok ni panike, če pa je kreg vsepovsod potem ga pa ni boga da bi bil predsednik v taki LD. Če pa imaš kot predsednik malce več vpliva oz imaš okoli sebe ekipo ki ji zaupaš pa se da marsikaj hitreje in enostavneje narediti. Na kratko: če odgovarjam s svojim premoženjem za delo LD, bom tudi ukazal kako se bo delalo, saj je odgovornost moja! Tle se po mojem demokracija konča...
    I nikome ništa!

  6. #26
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Eisern
    Prispevki
    355

    Privzeto

    Bom malo drugače napisal.
    Vsak član, tudi starešina, je v LD odgovoren občnemu zboru.
    Dejstvo je, da je ne glede na način volitev ali imenovanja izvršilni organ (UO) kolektiven in ne individualen (starešina).
    Če bi bil izvršilni organ individualen, mi prosim pojasnite, zakaj bi imenoval preostale člane UO. Zato, da bi odgovarjal za njihove šlamparije? Mislim, da ne.
    Pri kolektivni odgovornosti sta pa odgovorna član UO, ki je šlamparijo napravil in starešina po zakonu.
    Pa bom še enkrat zapisal: vse je stvar dogovora (Pravil) vsake LD posebej.
    Namen zapisa pa ni, da bi komu solil pamet.
    Sem samo poskušal Sraki odgovoriti.
    LP
    Služimo narodu !

  7. #27
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Dolina vipavska, dolina preljuba
    Prispevki
    167

    Privzeto

    No saj to je tudi namen, da se predebatira argumente za in proti, se mi pa ne zdi ok da se omenja odvetnike in nevem kakšne postopke pred nekimi organi in nevem kaj, saj na koncu koncev je že vse dovolj skomplicirano. In zdaj da se bi še med sabo hebali je pa brezveze... sem pa debato sprožil zato ker sem opazil da imajo starešine nemalo problemov z nekaterimi člani v UO. Še kakšne izkušnje iz prakse bi kdo lahko zapisal...
    I nikome ništa!

  8. #28

    Privzeto

    Fantje poznate vsaj en sam dober razlog zakaj bi se tukaj z vami prepiral. Me sploh ne zanima kaj je komu bolj všeč, kaj se zdi komu bolj praktično in kako bi kdo rad imel odmnose v LD urejene. V tem trenutku me zanima izključno kaj je ustavno in zakonsko korektno in kaj ne, ker vse drugo je le za kakšno šank razpravo.

    Sklicevaje na Pravila in na to kaj si je kdo v Pravila zapisal je zelo relativno, ker tudi določila Pravil morajo biti skladna s pravnim redom. Ti, da vas je nek odvetnik nategnil s svojimi "šimlci" in razlagami še prav nič ne pomeni, da je v resnici to tudi pravno korektno ter vzdrži resno strokovno pravno razlago in tolamčenje.

    Določila zakona lahko avtentično in pravno korektno razlaga le zakonodajalec ali pa ustavno sodišče. Pri drugih razlagah pa je potrebno biti kar precej previden in ne vsega kupiti za suho zlato. Še posebej če veš, da so razlage lahko prikrojene ozkim interesom nekaterih posameznikov in lobijev.

    Pri problematiki, ki se tukaj obravnava in razvnema strasti pa ob zakonu o društvih in morebiti še lovskem zakonu potrebno upoštevati še kar nekaj druge zakonodaje, ki določa in ureja posamezne institute.

    Nekdo je primerjal starešino v LD in predsednika vlade in za oba ugotovil, da sta lahko mandatarja. Do sem vse točno in prav, vendar je pozabil navesti, da potem na predlog mandatarja za sestavo vlade skupaj s celotno vladno ekipo izvoli Državni zbor in predsednik vlade svojih ministrov ne more zamenjevati kot ga je volja, temveč vedno v soglasju z Državnim zborom.

    Drugi zopet nekaj piše od odprtih listah in težavah, ki jih te povzročajo. Vsak, ki vsaj malo pozna zakonitosti volilnih postopkov mora razlikovati me vlogo in pristojnostmi mandatarja na eni strani in kandidacijske konference na drugi.

    S samim mandatarskim sistemom ni nič narobe. Narobe je kako se potem Upravni izbor izvoli oziroma se sploh ne izvoli pa kljub temu opravlja funkcijo kolektivnega organa društva in da bi starešina ( predsednik ) lahko po mili volji zamenjeval člane Upravnega odbora je pa še dodatno res krepka.

    Z mandatarskim sistemom se v resnici le na eleganten in zakonit način izognemo proceduri ter morebitnim zapletom na kandidacijski konferenci in ne veliko več. Vsi ostali volilni postopki izvolitve organov društva pa morajo teči in biti skladni z zakonom. Nekdo, ki ni izvoljen pač ni izvoljen ter ne more opravljati s Pravili naloženih nalog, nima pooblastil in tako tudi ne pravne ali materialne odgovornosti. Če pa te naloge kljub temu opravlja in si prisvaja pooblastila, ki mu ne gredo, pa seveda je odgovoren vendar veliko manj v LD, temveč še bolj pred državnimi inšpekcijskimi in sodnimi organi.

    Kdo pred potekom mandata organov v LD razpiše volitve ? Odgovor seveda je, da Upravni odbor. Kako, če pa pravno formalno sploh ne obstaja? Je mogoče na enak način izvoliti tudi Nadzorni odbor in Disciplinsko komisijo? Vaš odgovor seveda bo, da pa to ni mogoče. In prav bi imeli vsi, ki bi tako rekli.Zakaj pa je potem brez izvolitve mogoče imeti najvišji organ upravljanja v LD. Imenuje ga starešina, boste rekli. Se to tako malo hecate ali v kaj takega res celo verjamete??

    Kolega Tica je napisal, da predsednika ( starešino ) izvolijo na volilnem občnem zboru, ta potem sestavi ekipo in to potem potrdijo na izrednem občnem zboru. Skora bi bilo prav in zakonito, če bi le namesto "izredni občni zbor" ts sklic imenovali še nekrat "volilni občni zbor". Bi pač imeli dva volilna občna zbora in vse bi bilo OK. Procedura je namreč zelo pomembna stvar in prav zaradi šlampastih procedur LD-jem na sodiščih padajo pravde , ki jih kot po tekočem traku izgubljajo. Še posebej, ko gre za disciplinske postopke in v njih izrečene ukrepe.

    Tistim, ki uspejo ali želijo še kaj razumeti, naj na koncu še enkrat zapišem, da z mandatarskim sistemom ni nič narobe. Mandatar tako le nadomesti nekdanje obvezne kandidacijske koncerence ter svojo ekipo sam sestavi ter jo ponudi volilnemu občnemu zboru v izvolitev in nič drugega. Tega, da sta lahko dva mandatarja ali da jih je lahko celo več in da volilni komisiji v proceduro za izvolitev lahko da več popolnih predlogov izmed katerih potem volilni občni zbor pač izvoli eno. pa menda niti ni potrebno posebej navajati.

    Zelo težko se je konstruktivno pogovarjati z nekom, ki ne želi ali ne uspeva razumeti nekaterih stvari. Še posebej pa z ljudmi, ki so v svoj prav trdno prepričati, čeprav nikoli niso pripravljeni ponuditi tudi ustreznih argumentov za svoje trditve ali prepričanja.

    Na karektno vprašanje ali korekten strokovni izziv sem še pripravljen sodelovati, v nasprotnem pa se iz te razprave tukaj umikam, ker se mi prepirati in ves čas nekaj dokazovati, kar bi pravzaprav moralo večini biti jasno, res ne da.

    Cenjeni kolegi toliko na kratko. Vsem parv prisrčen pozdrav!

  9. #29

    Privzeto

    Opravičujem se za kopico tipkarskih napak, ki sem jih zagrešil pri pisanju. Pisal sem pač "na dah" in ko sem potem želel napake popraviti, mi sistem tega ni več dovolil.

    Hvala na razumevanju!

  10. #30

    Privzeto

    V gornjme svojem obširnejšem zapisu sem pravzaprav na kocu pozabil dodati tisto najpomembnejše in sicer:

    vsi akti, sklepi, odločitve imenovanja ter druga pravna dejanja tako "ustvarjenega " Upravnega odbora so nični in neveljavni!

Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •