Stran 1 od 9 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 83

Tema: Kateri daljnogled kupiti?

  1. #1
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto Kateri daljnogled kupiti?

    Kateri daljnogled kupiti je v največji meri odvisno od vrste divjadi, ki jo najpogosteje opazujete in najpogostejšega načina lova. Tisti, ki lovijo pretežno na zalaz ali v gorah, potrebujejo popolnoma drugače daljnogled kot tistim, ki so jim najpomembnejše lastnosti med čakanjem na visoki preži v mraku ali celo ob svetlobi lune.

    Za lažjo izbiro najprimernejše skupine daljnogledov so, po enakem principu kot pri strelnih daljnogledih, pomembna predvsem naslednja vprašanja:

    • Cenovni rang:
    • Najpogostejši načini lova (vsaj tri izmed: pogon, čakanje na preži, čakanje v mraku/luni, gorski lov, zalaz):
    • Vrste divjadi, ki jo lovite:
    • Vam je pomembneje videti detajle ali boljše videti v mraku:
    • Morda izbirate le med nekaj znamkami:


    Enako kot pri temi o strelnih daljnogledih, velja tudi tukaj naslednje:

    Z odgovori na teh nekaj vprašanj, je mogoče začrtati vsej začetno smer kateri daljnogledi so za vas najbolj primerni. Končna odločitev pa je seveda vaša.

    Z vprašanji v tej temi niste nikakor vezani na nakup v spletni trgovini www.optik-trade.si.

    V primeru, da bi želeli individualno svetovanje pa sem vam prav tako na voljo na e-pošti: info@optik-trade.si in na telefonu 031 770 520.

  2. #2
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Privzeto Daljnogledi...

    Lp!

    Za čakanje v mraku, ob luni uporabljam Stainer-jev model Hunting 7x50, za zalaz in lov v Gori pa Docter-jev 10x42 B/CF. Je to solidna izbira? Steiner je že malo v letih in se spogledujem z novim Nighthunter-jem 8x56 Xtreme. Kaj meniš o tej izbiri? Za odgovor se ti vneprej zahvaljujem!

    Lovski zdravo
    Janez L
    Last edited by JANEZ L; 4. June 2011 at 01:02.
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  3. #3
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Pozdravljen,

    Za čakanje v mraku in ob luni je Steiner Nighthunter 8x56 verjetno najboljši daljnogled na trgu sploh in tukaj se lahko kar ustavimo. Gre za to, da so daljnogledi s Porro prizmo



    zaradi svoje zgradbe približno 3% bolj svetli kot daljnogledi z Roof (strešasto) prizmo:




    Spet po drugi strani pa so daljnogledi z Roof prizmo po zasnovi bolj ostri in manjših dimenzij. Da se razumemo, tukaj govorimo s predpostavko, da gre za istega proizvajalca, iste tehnologije in isto steklo. Ker če bomo imeli Roof daljnogled za 1500€ in Porro daljnogled za 100€ bo še vedno prvi, kljub manj ugodni zgradbi, bolj svetel.

    Zaradi tega, ker se od premium proizvajalec le še Steiner posveča razvoju daljnogledov s Porro prizmo, je trenutno njihov model Steiner Nighthunter Xtreme 8x56 v mraku resnično odličen. Letos je bil prenovljen in še dodatno izboljšan, zato je v imenu po novem dodan Extreme.

    Za opazovanje ostale divjadi, pri malo močnejši svetlobi in ko se gre za detajle, pa so seveda daljnogledi z Roof prizmo boljši. Za takšno uporabo pa bi sam svetoval 8x42, 8.5x42, 8x43, 8x44 in čim boljšo kvaliteto. Če je pa kdo pripravljen še malo žrtvovati sposobnosti v mraku pa kar iste daljnoglede z 10x povečavo. Sam med lovom srnjadi, ki običajno izstopa pri dobri svetlobi, uporabljam 10x42 in ko gre za detajle se lahko vse skrije pred dobrim daljnogledom 10x42. Seveda takšen daljnogled tudi nekaj stane.

    Med temi iz zadnje skupine bi iz res top ranga omenil Zeiss Victory FL 10x42 , Steiner Nighthunter XP (ROOF) 10x44 in Nikon High Grade Light 10x42.

    Je pa konkurenca tudi v nižjih razredih naredila svoje in sicer je sedaj mogoče že za 500€-600€ kupiti zelo soliden daljnogled v tej povečavi, kar je še par let nazaj bila utopija. So pa potem Bushnell Legend Ultra HD, Hawke Frontier ED (v ZDA Zen Ray ED), Leupold Cascade in Vortex Razor HD naredili v zadnjih nekaj letih izjemen prepih v tem razredu.

    Glede menjave je tako, da je Nighthunter 8x56 boljši od 7x50, ampak hkrati tudi večji, težji in dražji. Razlika tudi ne bo kot noč in dan.

    Glede Docterja pa je tako, da z njihovimi dvogledi nimam izkušenj in bi težko sodil. Vsekakor bolj slovijo in se tudi bolj posvečajo strelnim daljnogledom. Tako, da če te resno zanima nakup česa novega bi predlagal, da mi poveš kaj te zanima in se poskusiva dogovoriti za kak test v naravi. Po zmožnostih zaloge imam namreč v planu enkrat mesečno ponuditi vsem potencialnim strankam možnost, da poskusijo optiko v naravi pri realnih svetlobnih pogojih. To seveda ne bo vedno vsem pred pragom doma, vseh produktov seveda tudi ni mogoče imeti na zalogi in še kakšno okoliščino je treba upoštevat, ampak v mnogo primerih pa bo vseeno to za marsikoga boljše kot se odločat na pamet.
    Last edited by Optik-trade.si; 4. June 2011 at 14:17.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Daljnogledi...

    Lp!

    Za Steiner-jev Nighthunter 8x56 Xtreme, sem resen kandidat. Kar pa se Docter-jevega 10x42 B/CF-ja tiče, sem nad njegovo zmogljivostjo prijetno presenečen, resda je nov, a vseeno, tudi v mraku, ob lovu srnjadi se je in se izkaže. Bomo videli, kaj prinesejo leta. Edina hiba, a nezanemarljiva, je ostrenje, katerega se moraš navadit in ti v prvih trenutkih, naredi, kar nekaj sivih las... Tu pa je pomojem skromnem in neukem mnenju, Steiner Hunting in serija Nighthunter Xp ali Xtreme, kar "zakon" rešitev.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  5. #5
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Ostrenje za vsako oko posebej, ki ga imajo Porro Nighthunterji je za nekatere lovce odlična rešitev, drugi pa imajo raje centralno. Stvar okusa bolj kot kaj drugega.

    V primeru, da te zanima kakršenkoli nakup pa mi lahko pošlješ mail na ZS in pripravim ponudbo. Dobava za Steinerje je okoli 3 dni po plačilu.
    Last edited by Optik-trade.si; 4. June 2011 at 02:10.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  6. #6
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Red face Z.S....

    Lp!

    Poslal Z.S.! Sam ne me "zmerjat" z Vi!!! Ker to, pa res nisem...

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  7. #7
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Sem že popravil, saj vikanje med lovce res ne sodi. ;)
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  8. #8
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Zanimam se za nakup teh modelov optike, zato bi vas prosil za kakšen strokovni nasvet oz. priporočilo ter kakšno kratko razlago oz. primerjavo.

    Daljnogled - Steiner Nighthunter XP 7x50 ali Swarovski Habicht 7x42
    Glede dvogledov vam moram povedati, da sta oba izbrana daljnogleda namensko narejena v hud mrak oziroma za čakanje ob mesečini. Zaradi Porro prizme sta v tem odlična! Steiner je malo bolj svetel, ker ima 50mm lečo in ker je novejšega datuma konstruiranja. Swarovski je nespremenjen že več kot 40 let in je morda že malo zastarel, čeprav je za mrak še vedno odličen. Vam pa moram povedati, da boste lahko pri ostalem opazovanju pri dnevni svetlobi z obema razočarani, ker temu nista primarno namenjena. Steiner ima celo fokusiranje izvedeno za vsako oko posebej, kar je za mrak fantastična rešitev (ker ni treba ničesar nastavljati), pri polni dnevni svetlobi pa ta sistem "žrtvuje" več ostrine. Vsi proizvajalci so v zadnjem časi večinoma prešli na strešne (roof) prizme daljnogledov, ker so v vsem razen v mraku zaradi razvoja ter konstrukcije same boljši. Najboljši porro dvogledi zmorejo prepustiti do 96% svetlobe, najboljši štrešni (roof) pa okoli 91%.

    Za ocenjevanje srnjadi vam tako svetujem, da pogledate k roof daljnogledom v enakem cenovnem razredu (800-1000€), kjer mislim da trenutno največ za svojo ceno ponujajo Minox HG 8x43, Vortex Razor HD 8x42 in Zeiss Conquest 8x40.

    V primeru, da pa je za vas najbolj pomembno čakanje v mraku ali ob mesečini potem pa vsekakor Steiner Nighthunter XP 7x50 ali če si lahko privoščite še raje 8x56 (Xtreme ali običajen – razlika ni tako velika). Ta dva dejansko za ta namen nimata konkurence in sta tudi v vseh pogledih narejena za opazovanje v mraku. Večje teža, večje dimenzije in nekoliko slabša ostrina pri dnevni svetlobi so pač kompromisi, ki jih morate ob tem sprejeti. Optimalno bi bilo tako imeti dober strešni (roof) daljnogled 8x42 za splošen lov, za hud mrak ter opazovanje ob mesečini pa Steiner Nighthunter 8x56. Ampak takšna kombinacija seveda precej obremeni denarnico.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  9. #9
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Zdravo!

    Najprej te moram pohvaliti, saj me je tvoje oglaševanje in nesebična pomoč na Forumu lov, navdušila.

    Veliko je že bilo napisanega, ampak vseeno imam vprašanje, preden se odločim za nakup. Zanima me daljnogled znamke Swarovski ali Zeiss.
    Uporabljal bi ga za lov v mraku ( prašič) in dnevno opazovanje in ocenjevanje rogovja srnjadi, jelenjadi. Imam bolj slabe oči, saj sem kratko viden, 1. 75 eno oko, drugo pa 2.50 + cilindri zato imam problem.

    Odločam se za nakup v cenovnem razredu do 1000 eur. Upam, da boš našel čas za odgovor in zato se ti že vnaprej zahvaljujem.

    Lp in dober pogled!
    V. iz Maribora.
    Pozdravljen,

    Najprej hvala za pohvale. Trudim se po svojih močeh in sem vesel, če kdo najde kaj koristnega v mojih besedilih.

    Da bi lažje svetoval kaj in kako bi prosil še za nekaj dodatnih informacij:

    1. Je bolj pomembno opazovanje prašičev v mraku ali ocenjevanje srnjadi? Daljnogledi, ki omogočajo oboje enako dobro so namreč redki in je običajno potrebno sprejeti kak kompromis.
    2. Koliko si star (lovci se tikamo, ne)? Oko se z leti ne razpre več do polnih 7 ali 8mm in so zato daljnogledi s 7mm izhodno zenico (8x56 na primer) za ljudi nad 60 let le polovično uporabni.
    3. Glede na dioptrijo predvidevam, da daljnogled uporabljaš z očali (po mojem vsaj je lažje tako)? Pri gledanju z očali je zelo pomembno, da ima daljnogled primerne okularje, če pa se gleda brez očal pa ne tako zelo.
    4. Pridejo morda v poštev tudi daljnogledi Steiner in Minox? Oboji so narejeni v Nemčiji in zelo kvalitetni, so pa malo manj znani. Slednje sprašujem zato, ker v rangu do 1000€ obe znamki ponujata realne alternative Zeissu in Swarovskemu.


    Upam, da moja vprašanja niso odveč, saj mi bo tako lažje svetovati po mojem mnenju najboljše izbire.

    Lep pozdrav,

    T.

    Glede prvega vprašanja kakšno opazovanje mi je bolj pomembno: Iščem optimalno rešitev, da lahko odlično vidim podnevi in še dovolj dobro ocenim v mraku prašiča ali jelena.

    Star sem 40 let, daljnogled (Sanju7 x 42) uporabljam brez očal.
    Glede drugih znamk daljnogledov, sem dokaj skeptičen. Imel sem že slabe izkušnje z strelnimi daljnogledi, sedaj pa sem zelo zadovoljen z Zeissom.

    Hvala za tako hiter odgovor. Tvoja vprašanja sploh niso odveč. Saj si želim, da mi dobro svetuješ in ti to nekako povrnem, z nakupom dvogleda pri tebi.

    Lp in dober pogled!
    V.
    Pozdravljen,

    Sedaj je odgovor precej bolj enostaven. V splošnem bi sam predlagal naslednje daljnoglede v tem cenovnem rangu (Swarovski je precej nad, čeprav je v akciji, a je hkrati trenutno najcenejši od te znamke):

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/z...st-8x50-t.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/z...st-8x56-t.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/d...-slc-8x56.html

    Vsi zgoraj našteti so precej težki in veliki, a ponujajo odlične možnosti opazovanja detajlov pri polni dnevnih svetlobi in hkrati ostajajo uporabni tudi v mraku. Pri dnevni svetlobi so sicer daljnogledi 8x40 ali 8x42 sposobni prikazati enako veliko detajlov, ampak v mraku pa precej prej opešajo. Glede na starost (oči še brez problema zmorejo izkoriščati vse kar daje daljnogled) bi rekel, da teža ne bi smela biti problem, saj jo odtehtajo odlične optične lastnosti v vseh razmerah.

    Moram sicer tudi povedati, da se v mesečini ali močnem mraku prej našteti, ne morejo povsem meriti s kakšnima Steinerjem Nighthunterjem 8x56 ali Swarovski Habicht 7x42, ki imata porro prizmo. Ampak ta dva se pa lahko še mnogo manj merita z njimi, ko gre za ocenjevanje divjadi in opazovanje detajlov pri dnevni svetlobi. Zato običajno vsem rečem, da je ob Nighthunterju ali Habihtu dobro še imeti vsaj en daljnogled s strešno (roof) prizmo (kot so prvi trije) predvsem za ocenjevanje srnjadi.

    V primeru, da bi morda kljub vsemu pogledal še k drugim znamkam se mi ob naštetih zdita primerna le še ta dva:

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/m...8x33-br-4.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/v...hd-8-5x50.html

    V primeru nakupa mi lahko pišeš za predračun preko maila, ali nakup opraviš v spletni trgovini, prav tako sem vedno dosegljiv na 031 770 520 za naročilo v živo.

    Lep pozdrav,

    T.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  10. #10
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Po zdravljeni zanima me nakup optike Wortex še posebej model (fury 10x42)samo ga nisem opazil v vaši ponudbi pa me zanima če bi se ga dalo naročit in cena?
    Zanima pa me še tudi kako se izkaže mraku!?
    Hvala!



    Pozdravljeni,

    Vortex Fury je žal končal življenjski cikel in ga nadomešča Talon HD, ki je pa sicer sedaj šele v prihodu. Proizvajalec mi prve primerke obljublja že kakšne 3 mesece, a dvomim da bodo pred novembrom pri meni. Vortex Furry ne morem več kupiti od Vortexa, saj jih imajo na spletni strani le še do odprodaje vseh zalog pri ameriških trgovcih. V njihovem ceniku pa te serije ni več od januarja 2011.

    V splošnem je tako, da je bila prej serija Fury, sedaj bo pa Talon HD vmesna stopnica med Diamondback in Viper HD. Kar dejansko pomeni, da bo že imel fazno korekcijo in tudi premazi bodo dovolj kvalitetni, da ne bo veliko težav s kromatsko aberacijo. V mraku se je Furry obnesla dobro (v rokah sem imel 8x42), a se hkrati seveda ni moral primerjati z modelom Viper, kaj šele s sedanjim Viper HD.

    Se pa daljnogledi 10x42 precej slabše obnesejo v mraku kot 8x42 in sicer zato, ker imajo kar 36% manjšo površino izhodne zenice. Izhodna zenica 10x42 ima premer 4,2mm, kar nanese 13,85mm2 veliko površino. Daljnogledi 8x42 pa imajo 5,25mm premer izhodne zenice, kar daje 21,65mm2 veliko površino. V primeru, da gre za daljnogleda iz iste serije (istega proizvajalca) in torej lahko sklepamo da imata svetlobno prepustnost enako, to pomeni da bo oko dejansko dobilo s 8x42 daljnogledom 36% več svetlobe.

    Tako da moj nasvet bi bil, da za mrak vzamete 8x42 daljnogled.

    Glede vašega nakup vam pa lahko ponudim naslednje:

    1. Ali počakate do nekje novembra na model Talon HD
    2. Se odločite za konkreten korak navzgor in kupite resnično kvaliteten Viper HD (po mojem mnenju najboljši v tem cenovnem razredu)
    3. Ali kupite katerega od Hawke Frontier ED, ki so sedaj v posebni akciji. V Ameriki se prodajajo pod imenom Zen Ray ED (lahko poiščete teste) in so za to ceno resnično odličen nakup, saj so po optičnih lastnostih blizu celo Viper HD seriji. Ker prihaja z novim letom rahla osvežitev ohišja, se sedaj prodajajo s popustom.

    V primeru, da morda potrebujete še kakšen nasvet mi pa lahko kadarkoli pišete ali me pokličete na 031 770 520. Prav tako se lahko dogovorimo za kak preizkus optike v živo, če morda ne zaupate povsem mojim besedam.

    Lep pozdrav.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

Stran 1 od 9 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •