Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 55

Tema: svinec v krogli

  1. #1

    Privzeto svinec v krogli

    Na spletu sem zasledil da so v nekaterih skandinavskih državah prepovedali lov z kroglami ki vsebujejo svinec,kajti ta zelo onesnaži meso.Ob vstopu v telo divjadi se razleti na veliko majhnih koščkov ki jih s prostim očesom sploh ne opazimo.Kot pa vemo je svinec težka kovina ki v hrani nima kaj iskati,jaz osebno sem tudi mnenja da bi morali uporabljati nesvinčene krogle.
    Kaj pa mislite vi ??

  2. #2

    Privzeto

    Moral bi videti lepo ustreljen kos pod rentgenom. Je vse svetlo daleč od rane. Sigurno nebi več salam delal
    Zato pa pravim, da bomo počasi na svinčenke pozabili.

  3. #3
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Dejansko vedno več proizvajalcev krogelnih in šibernih nabojev ponuja naboje brez svinca. Ne gre samo za meso, gre tudi za okolje(trap strelišča)... Bo pa po moje pot še dolga do tega, da bodo na voljo samo krogle brez svinca...

  4. #4

    Privzeto

    Ali pa ne. Samo borcem za čisto okolje je treba povedati pa bo minister Žarnič takoj ukrepal z zakonom.

  5. #5

    Privzeto

    Cena ne-svinčene krogle v kalibrih dovoljenih za lov vse divjad je pribljižno 3-5x višja od konvencialnih oplaščenih krogel. Kdor ustreli 10 nabojev na leto ga kaj takega ne bo prizadelo.
    Po nekaterih nemških deželah so razmišljali o čem prepovedi svinca v kroglah za lov. Prve spodbude so prišle iz "naravovarstvenih" organizacij. Utemeljevali so, da svinec v kadavrih ne-najdene streljani divjadi povrzročapravo morijo med ogroženimi vrstami ujed. Tako so povezovali 52 poginulih orlov belorepcev z lovskimi kroglami (s svincem). Kasnejše analize so pokazale da je le manjši del poginulih orlov poginil zaradi zastrupitve s svincem, le en ali dva primera pa dokazano zaradi svinčenih izstrelkov (ostalo so bile ribiške uteži idr).
    Naravovarstveniki pa znanost nimajo kaj veliko skupnega, vsaj skozi lupo popolnega populizmana na področju, ki ga zelo malo ljudi pozna (lov).
    Svinec je stara tehnologija, a daleč od tega da bi bila zastarela. Uporaba alternativnih balističnih materialov je z ekološkega stališča nepreskušena (uporaba železa v šibrah, wolframa, cinka) in prinaša s sabo nepoznane rizike. Uporaba svinca in z njo povezane nevarnosti pa so zelo znana in obvladljiva zadeva.
    Kakor poznam slovensko politično stvarnost se upravičeni pomisleki glede primernega ravnanja z varnostjo živil, lahko popolnoma sprevržejo v nekaj kar bi pomenilo konec športnega strelstva.
    Treba je biti zelo pazljiv in tudi brezobziren,da ne bo edino kar nam ostane v življenju televizor, pivo pa mastna hrana.

  6. #6

    Privzeto

    ja, jst sem nekako sklenil, da bom težil k temu, da zamenjam municijo s tako brez svinca, ko bodo pošle zdajšnje zaloge.

  7. #7

    Privzeto

    se mi pa zdi, da bo treba z bakrenimi konicami malce obrniti 'balistiko'. v poštev bodo prišle hitre krogle z veliko presežne energije, imho...

    glede svinca pa se mi zdi da je na določenih področjih kar problem z onesnaženostjo (prekmurje) zaradi lova. ter verjetno bi znal biti kakšen problem na športnih trap streliščih, kjer ne pobirajo svinca; še posebej če se spere v podtalnico...
    drugače pa ne vem točno kako velika je ta problematika...
    če pa malce komentiram janeza; cena ni toliko višja, mislim da je bolj faktor 2x, ne nujno več. in da je uporaba svinca obvladljiva zadeva se verjetno ne bi strinjali prebivalci mežiške doline...:icon_:
    Last edited by Markysprej; 7. April 2011 at 22:11.

  8. #8

    Privzeto

    Citat Markysprej je objavil: Pokaži objave
    in da je uporaba svinca obvladljiva zadeva se verjetno ne bi strinjali prebivalci mežiške doline...:icon_:
    Da ne bomo preveč nakladali. Eno je končna oblika svinca, ki se z deževnico ne spira v podtalnico, ker svinec ni topen v vodi. Drugo pa je ruda, ki se topi in potem hlapi primesi in pare svinca sedajo na okoliške hribe.
    Za zastrupitev s svincem pa mora leta priti v telo. Oralno (ptice pojejo ribiške uteži) ali pa z izstrelkom.

    LP G.

  9. #9

    Privzeto

    Svinec ni tako nedolžen kot mislite. V naši okolici je bila cela družina v bolnici in čisto slučajno so ugotovili, da so vsi zastrupljeni z svincem. So pri mlinu za žito nekaj z svincem delali. In komaj preživeli.
    Res pa se mora vnesti v telo. Pa je z mesom, kjer so drobci (nevidni) krogle to enostavno.
    Last edited by alojz1; 8. April 2011 at 09:15.

  10. #10
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Tudi moje mnenje glede tega "da ne bomo preveč nakladali". Po moje je količina svinca, ki ostane od krogle v živali zanemarljiva. Divjad pada s svinčenimi kroglami že leta in leta, pa ne verjamem, da so naši pokojni zeleni bratje umrli zaradi tega...
    Je pa vsekakor pravilno, da se poskuša razviti krogle, ki so brez svinca. Tudi sam sem najprej uporabljal Barnes XLC, a sem jo opustil, ker mi je preveč mazala cev in so bili po par strelih zadetki katastrofalni. eXergy pa je, kolikor sem bral, iz drugačnega materiala in bo glede tega boljša. Samo kaj ko se je pri nas še ne da dobiti.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •