Stran 9 od 11 PrvaPrva ... 567891011 ZadnjiZadnji
Rezultati 81 do 90 od 104

Tema: Pomemben sklep delnega zbora sodnikov KLPJ s 1. marca 2011

  1. #81
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    J....Potem pa imamo še VP Vzrejno preizkušnjo (ne UP), ki je mala nadgradnja pnz, na kateri se vse ponovi, le glas in voda se duplirata (verjetno zato, ker sodniki ne verjamejo drug drugemu, druge razlage ne najdem).
    Ne, ampak zato, da dvakrat kasirajo honorar.

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Torej za razplod, pnz sploh ne bi bil potreben.
    Točno tako! Na eazvoj pasme vpiva samo vzrejna preizkušnja in ta naj bo izpeljana tako kot je treba, ne pa tako kot je npr. pri goničih, kjer lahko postane plemenjak praktično skoraj vsak pes.

  2. #82

    Privzeto

    [QUOTE=Hubertus;69686][B]Goniči gredo z rezultatom PNZja in telesno oceno direkt na vzrejni, kjer jim ga seveda potrdijo, saj jim drugega ne preostane. Glede na to, da PNZ opravi 99,9% goničev

    Ali govorimo samo o PNZ goničev, ali splošno?
    Nisem vedel da samo eden od tisoč psov pade na PNZ. Če je tako, je res nepotreben in sem prvi za ukinitev. Spomnim pa se, ko sem prijatelja z istrijanko peljal na PNZ v Krško. Zelo se je bal preizkusa in res je opravila le 1/3 psov.
    če se stvari tako hitro spreminjajo, potem nisem več za debato.
    Hubertus: jaz sem smatral vse te preizkušnje UP, VP,GP stopnjujoče po zahtevnosti. Če misliš, da je pes pripravljen, lahko najlažjo preskočiš (kar sem z prepeličarjem tudi storil). In ne, da je najlažja pogog za naslednjo.

  3. #83

    Privzeto

    Pa še nekaj o poštenosti nas vodnikov
    Večktat sem slišal prav moledovanje vodnikov za opravljen preizkus.
    Če sodnik ni dal - je bil žleht
    Če je dal - je reva.
    Jaz od sodnika pričakujem samo korektno delo.

  4. #84
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Ne, ampak zato, da dvakrat kasirajo honorar.


    Točno tako! Na eazvoj pasme vpiva samo vzrejna preizkušnja in ta naj bo izpeljana tako kot je treba, ne pa tako kot je npr. pri goničih, kjer lahko postane plemenjak praktično skoraj vsak pes.
    Ma ja, honorar bi kasirali tudi pri raznih tečajih ipd., tako da denar bi se ziher porabil, če ne v moj žep, pa v tvojega. Kje si pa še srečal človeka, da bi bil pripravljen delati zastonj? Samo Veper je takšen.

    Saj, pri terierjih ni takšnih težav pri delu v sami pasmi, gonijo (glasno) praktično vsi, da ne bi šel v umetni rov, pa znamo sami vodniki uredit s svojo velepametjo. Z vodo pa je ravno tako, če ga kakšen vodnik uči skakanja v mrzlo reko že v rani mladosti, se bo našel kakšen "vodoljubnež". Mislim, da je pri tej pasmi še najmanj težav z psi, kar se dela tiče. Bi bilo pa prav, da parijo le najboljši. A ja, spet bo težava, moj pes je boljši od tvojega in obratno, sodniki so pa ravno takšni.
    Pri goničih si boste morali pa situacijo malce uredit, imaš prav. Imate dosti škarta, korajžnih in sledoglasnih. Pa tudi pri Hanoverancih in Bavarcih ni situacija nič bolj rožnata, prej nasprotno. Kaj češ, vsi smo svojega denarja vredni!

  5. #85
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Ma ja, honorar bi kasirali tudi pri raznih tečajih ipd., tako da denar bi se ziher porabil, če ne v moj žep, pa v tvojega. Kje si pa še srečal človeka, da bi bil pripravljen delati zastonj? Samo Veper je takšen.
    Za vodenje tečaja je običajno potrebno imeti licenco. Sodniški izpit ni dovolj. Konec koncev bi lahko tečaj vodil tudi brez licence saj je dovolj, če nekdo premore dovolj znanja in izkušenj vendar v takem primeru ne moremo podeliti kakršnega koli uradnega naziva.
    Ne moremo pričakovati, dabo nekdo delal zastonj vendar je razlika, če nekaj plačaš po tvoji želje ali pa če moraš plačati obvezno.

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Saj, pri terierjih ni takšnih težav pri delu v sami pasmi, gonijo (glasno) praktično vsi, da ne bi šel v umetni rov, pa znamo sami vodniki uredit s svojo velepametjo. Z vodo pa je ravno tako, če ga kakšen vodnik uči skakanja v mrzlo reko že v rani mladosti, se bo našel kakšen "vodoljubnež". Mislim, da je pri tej pasmi še najmanj težav z psi, kar se dela tiče. Bi bilo pa prav, da parijo le najboljši. A ja, spet bo težava, moj pes je boljši od tvojega in obratno, sodniki so pa ravno takšni.
    Torej, Jež!?
    Kaj potrebujemo? Vzrejno preizkušnjo ali omejevanje pravice do lova. Pes, ki nima smisla za lov je v lovišču neuporaben kar pomeni, da je tudi neškodljiv. Psu, ki ga imamo namen uporabljati drugače pa spet onemogočamo lov. Naj opravi preizkušnjo, če ga bomo imeli za vzrejo, drugače pa pustimo ljudem jagat.

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Pri goničih si boste morali pa situacijo malce uredit, imaš prav. Imate dosti škarta, korajžnih in sledoglasnih. Pa tudi pri Hanoverancih in Bavarcih ni situacija nič bolj rožnata, prej nasprotno. Kaj češ, vsi smo svojega denarja vredni!
    Pes je vreden natanko toliko, kolikor smo sami zadovoljni z njim. Npr. pes je v lovišču neuporaben, spi pa zato na vznožju vodnikove postelje. Tak pes je za vodnika verjetno zelo dragocen. Torej je vrednost psa relativna. Vzrejno vrednost določajo pa vzrejne preizkušnje, ki bi jih morali izvajati dosledno.

    Kvaliteto pasme dviguje ustrezna in pravilna vzrejna strategija ne pa PNZji. Dosežki na PNZjih in posledično oz. predhodno zadovoljstvo vodnika so posledica vzrejne strategije.

  6. #86
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Še primer, ki potrjuje to kar sem napisal. Pred leti sem šel malo pogledat na PNZ goničev. Nek lovec, ki je pripeljal mladega goniča, mi je zaupal, da bi raje imel terierja, toda kaj, ko je PNZ zanje tako zelo zahteven.
    Tudi jaz sem želel za lov na prašiče nabaviti nemškega žimavca pa sem se premislil in ostajam pri goničih. Zakaj ptičarja mislim, da ni potrebno posebej pojasnjevati.
    Zakaj se nisem odločil za ptičarja? Zato ker nimam namena niti časa celo leto tekati po praznem polju, iskati kupljene prepelice, metati mrtve race v vodo, vlačiti krepanega zajca na špagi...itd. Po pravilniku bi moram z njim opraviti celo VUP, če bi hotel jagati prašiče. Sem zato brezvesten vodnik?
    Vzel bi celo psičko žimavko iz zavetišča, ki je bila nedolgo tega objavljena na tem forumu. Pa ne gre. Ker mi drugi dolčajo s čim lahko jagam.

  7. #87
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ali govorimo samo o PNZ goničev, ali splošno?
    Na splošno, izključivši preizkušanje krvoslednikov.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Nisem vedel da samo eden od tisoč psov pade na PNZ.
    Pojdi po statistiko na KZS, če mi ne verjameš. Število poleženih psov in število opravljenih PNZjev, pa nam bo bolj jasno. Tudi pri ostalih pasmeh.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    ...Zelo se je bal preizkusa in res je opravila le 1/3 psov.
    In kaj misliš dragi moj Alojz, kaj se je zgodilo z ostalima dvema tretjinama?
    So jih postrelili? Je to cilj PNZja?
    So jih pošenkali na kmetije, da visijo celo življenje na verigi? Je tudi to cilj PNZja?
    So poiskali drugega sodnika na drugem PNZju? Je to cilj PNZja?

    Pravilnik za PNZ goničev narekuje gonjo zajca ali lisice. Kdo se lahko pohvali s staležem zajca v zadnjih desetletjih?
    Sodniki tolerirajo gonjo srnjadi, da pač slišijo če pes goni. Kaj pa če psa od malega odvračam od srnjadi? Bom na PNZju padel s psom, ki odlično in glasno goni prašiče?

    No Alojz?

  8. #88
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Hubertus je napisal:
    "Pes, ki nima smisla za lov je v lovišču neuporaben kar pomeni, da je tudi neškodljiv".

    Pes, ki ni uporaben, ni uporaben-pika. V lovišču moramo imeti uporabne pse.

  9. #89
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    [QUOTE=Hubertus;69701]Za vodenje tečaja je običajno potrebno imeti licenco. Sodniški izpit ni dovolj. Konec koncev bi lahko tečaj vodil tudi brez licence saj je dovolj, če nekdo premore dovolj znanja in izkušenj vendar v takem primeru ne moremo podeliti kakršnega koli uradnega naziva.
    Ne moremo pričakovati, dabo nekdo delal zastonj vendar je razlika, če nekaj plačaš po tvoji želje ali pa če moraš plačati obvezno.



    Prav, torej lovci, ki bi opravili tečaj bi smeli jagati, ostali ne. A prav razumem?

  10. #90
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Pes, ki ni uporaben, ni uporaben-pika. V lovišču moramo imeti uporabne pse.
    Ne vem zakaj bi nekomu prepovedal na skupni lov pripeljati psa, ki mu hodi za petami?

    In ne vem zakaj bi nekomu onemogočil individualni lov s psom, ki nič ne najde. A ni to njegov problem, da mlati prazno slamo?

    In spet ne vem zakaj bi prepovedal lov s psom, ki npr. ne goni glasno a odlično oblajuje prašiče v robidi ali pa bi zato uporabil ptičarja, ki noče v vodo ali pa je iz kakršnega koli drugega razloga neuporaben za poljski lov.

    Dej Jež, poženi že enkrat te možgane in poglej malo mimo zadnje hiše v vasi. Cel svet uspešno jaga brez PNZjev. A ni že to dovolj, da se vprašaš, če pa mogoče res ne obstaja tudi kakšna druga varianta?

Stran 9 od 11 PrvaPrva ... 567891011 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •