Stran 3 od 9 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 85

Tema: Mladi lovec in pravica do lova

  1. #21
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Citat Prepelicar je objavil: Pokaži objave
    ...
    Kot mi je znano kar se podaljšanja vašega pripravništva tiče, pa zadeva ni tako enosmerna kot jo tu prikazuješ, zato raje potrpi, ker ste jo zelo zelo poceni odnesli.
    Prva stvar, da jo razčistiva, ker vidim, da si seznanjen z nekaterimi zadevami in si jo razlagaš kot večina naših starejših članov (mogoče si celo med njimi):
    Kaj pa sem naredil takšnega, če že gremo v detajle? Oprosti, ampak, vidim, da se ne spoznaš na zakone. Jaz sem jih moral zase in predvsem za druge, ker so moji prijatelji, najmanj trikrat.
    Ne govori nekaj na pamet, da smo jo poceni odnesli. Misliš napisati, da so jo poceni odnesli, oz. poceni odnesel, ker bi za tisto dejanje po VSEH pravilih, poslovnikih in zakonu moral odgovarjati samo EDEN in ne cela četa. Nekateri še imajo srečo, da sem preštudiral namesto njih te zakone, da nimajo še večje kazni, ki pa je NEUPRAVIČENA. To je to, ko govori samo eden, ko je treba. Če bi se tedaj ostali zbunili, bi nastala cela štala z odvetniki. V najhujšem primeru, če bi mu dokazali krivdo, bi ta kratko potegnil samo eden - lovovodja (žal moj bivši mentor), ki odgovarja za vse, kar se stori na skupnem lovu, ostalim pa bi družina morala še plačevati odškodnine. Verjetno te ni bilo zraven in ne veš, kakšna je bila moja vloga in opredeljenost. Pripravnikova beseda ne velja nič... Moramo biti samo tiho...

    Druga stvar:
    Pripravniška doba se nam je podaljšala zaradi nevestnega izpolnjevanja dolžnosti večine prejšnjih pripravnikov. Premalo pogonov, izvajanje samostojnega lova, da več niti ne naštevam...
    In potem smo eni, ki smo naredili še več kot je treba, se udeleževali pogonov še pred pripravništvom, pokazali veliko interesa do lova in zaščite narave, nudili pomoč z nasveti UO itn., zaradi tistih zgoraj kaznovani. Če sem si zaslužil podaljšanje pripravništva zaradi mojega truda in dosedanjega dela, potem se bom po tvoji potrditvi raje izpisal.

    Tretja stvar:
    Vidim, da verjetno skupaj nisva spila še nobene pijače. Če bi jo, potem verjetno ne bi napisal tistega svojega posta, ker bi spremenil mnenje o meni.
    Dober pogled in LZ!


    @Veper:
    Vem, da ta forum prebira marsikdo, tudi vem, da ga prebira par naših članov. Kdo je Prepeličar, ne vem. Na nobenem forumu ni moj namen, da bi se skrival za svojim vzdevkom. Zato sem tudi dal nanj svojo fotografijo. Vsi, ki so v našem dosedanjem UO, v DK in starešina, vedo, da znam stvari povedati človeku v oči in ne za njegovim hrbtom, tako kot to počne večina drugih članov. Pa še kakega inšpektorja ti pripeljejo na obisk v družino... Da poveš človeku stvar v oči, pri ljudeh cenim, kako pa to sprejmejo drugi, je pa razlika od človeka do človeka.
    Na društvenem področju sem aktiven že 25 let, pri lovcih pa vidim, da so stvari veliko bolj zakomplicirane.


    Vidim, da nekateri v mojem vprašanju za odstrel jelena vidite pripravniško NESTRPNOST, ki pa to NI. Star sem 35 let in nisem mulo, ki komaj čaka, da bo lahko streljal po vsem kar leze in gre.

    Želel sem samo povprašati, kako imate dotično zadevo z mladimi lovci in odstrelom jelena urejeno pri vas v vaših LD,
    ker mi besedičenja nekaterih lovcev gredo že rahlo na živce.

    Do sedaj še nisem dobil niti enega odgovora, ampak samo nasvete, da je bolje biti TIHO. (čeprav so tudi ti nasveti zelo dobrodošli, da me SPET ne bo kdo narobe razumel)

    Hvala za vaše branje...

    LZ!

    Zdaj pa hitro na RD fešto...
    Last edited by PROF.racoon; 25. February 2011 at 18:58.

  2. #22

    Privzeto

    @prof. Racoon veš tudi mene sploh ne zanima kdo si in tudi me ne briga, če si bil ti v tisti godlji katero so skuhali pri vas sploh zraven, o tem naj odločajo tisti kateri so zato poklicani in plačani. Zadevo sem omenil samo zato ker stvar večkrat izpostavljaš, drugače me pa stvar resnično ne zanima.

    Na zakone se spoznam kot se pač spoznam. Na tiste z katerimi imam opravka in so v moji domeni se pač spoznam, na tiste kateri so v domeni drugih malo manj ali pa zasilo. Na zakone katere ti namiguješ najbrž slednje. Ampak pustimo to. Oglasil sem se samo zato, ker imam s pripravniki kar nekaj izkušenj in po vsej mladostni zagnanosti in neučakanosti, ki jo pokažejo v pripravniški dobi je ponavadi rezultat ko postanejo lovci slab. Večina se jih utopi v sivo povprečje slovenskega lovca. Upam in srčno verjamem, da ti ne boš med njimi in da nate naše lovstvo še lahko računa.

    Sicer pa je bil moj odgovor tebi dobronameren in želim ti obilo uspehov na tvoji lovski poti, na kateri se gotovo še srečava in takrat bo možnost da spijeva tudi kakšno pivo in še kaj podebatirava.

    Lep lovski zdravo ti želim!

  3. #23

    Privzeto

    Dragi kolega PROFracoon:

    Veliko odgovorov na zastavljena vprašanja si dobil. A ko dobiš odgovor, takoj zatem zastaviš novo vprašanje ali pa začneš navajati nove nepravilnosti, ki naj bi se dogajale v tvoji LD. Sam praviš, da si član številnih društvih, in da eno od teh tudi vodiš.

    /Glej post z dne 25/02-2011: ki se glasi: …. "Moram reči, da sem član večih društev, eno tudi vodim, vendar kaj se tu dogaja... Ne preostane ti nič drugega, kot da si narediš svoj tabor prijateljev in paziš na svoj hrbet…"

    Ko si se prostovoljno včlanil v LD, si s tem sprejel tudi njen notranji pravni red. In po tem si se dolžan ravnati. V kolikor pa meniš, da določeni akti niso dobri, potem, ker si predsednik društva, sam zelo dobro veš, da se ti lahko spremenijo po postopku in na način kot to določa temeljni akt – Pravila društva.

    Do zdaj si pisal le kritično o svoji LD in o njej nisi znal povedati nič kaj dobrega. Iz tvojega pisanja izhaja, da je v tvoji LD vse narobe. Če je v njej res vse tako slabo, kot ti sam ugotavljaš, potem ne vem kako sploh še lahko deluje. Manjšina se pač mora podrediti večini. Tako je v demokraciji, da večina sprejema akte, po njih pa se morajo ravnati tako tisti, ki so za zanje glasovali, kot tisti, ki so zanje glasovali proti. Ker si sam predsednik društva, potem ti je to dejstvo zagotovo prav dobro znano. Verjetno ti je zaradi tega znano tudi to, da se nič ne da kar tako na ho ruk ali čez noč spremeniti in da se to lahko doseže samo z vztrajnim strokovnim delom in z objektivno kritičnim opozarjanjem na slabosti ali nepravilnosti.

    Pišeš, da se ti ne gre za odstrel jelena, ampak iz tvojega pisanja izhaja, da te prav odstrel te vrste divjadi najbolj zanima. Pišeš, da si kar trikrat preštudiral lovsko zakonodajo, potem sklepam, da jo zelo dobro poznaš in da lahko narediš odlično primerjavo med tem, kar določa ZDlov in tistim, kar ima tvoja LD zapisano svojih aktih. Če meniš, da so določene določbe neskladne s tem zakonom, potem pripravi predlog sprememb in dopolnitev splošnega akta, ki določa merila in kriterije ter pogoje za lov posamezne vrste divjadi, ter oblikovan predlog predloži v obravnavo in v sprejem organu, ki je v tvoji LD pristojen za sprejem tega akta.

    Kar se tiče tvojega podaljšanja pripravniškega staža, pa nam ni znano, kaj se je v resnici zgodilo in kakšni so bili razlogi, da se je tvoja LD odločila za podaljšanje pripravništva. Da pripravnik sam ne sme loviti, pa ti je verjetno povsem jasno. ZDlov določa, da lahko lovi oseba, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico. Oseba, ki tega nima, pa lahko lovi v spremstvu osebe, ki vse to ima /60. člen/. Ker pripravnik lovskega izpita nima, zato sam ne sme loviti. Če si morda lisico uplenil sam, torej brez spremstva osebe iz prej navedene zakonske določbe, potem si kršil to določbo zakona. Tudi kandidat, ki dela izpit za osebni avto, tega ne sme sam voziti. Vozi ga lahko le pod nadzorstvom inštruktorja, če pa ga vozi sam, pa ga pri tem zaloti policija, pa je kaznovan. Red mora biti v vsaki organizaciji in pri tem LD ni nobena izjema. V njej mora biti ta še toliko bolj poudarjen, saj gre za dejavnost, ki se izvaja z orožjem, nezaželenih ali negativnih posledic, ki iz opravljanja te dejavnosti lahko nastanejo, pa največkrat ni mogoče popraviti.

    Da se izrazim po Marxu: Lovci si stvari različno razlagamo, gre pa za to, da jih spremenimo.

    P.s.: Lepo je biti lovec, a je težko.

    LZ in dober pogled!
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  4. #24

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Do sedaj še nisem dobil niti enega odgovora, ampak samo nasvete, da je bolje biti TIHO. (čeprav so tudi ti nasveti zelo dobrodošli, da me SPET ne bo kdo narobe razumel)

    Hvala za vaše branje...

    LZ!
    Pri nas imamo urejeno takole:

    Odstrel trofejnega jelena je za mladega lovca dovoljen (poleg izpolnitve splošnih pogojev, kot so opravljene del.ure, košnja, nastrelitev orožja itd... takoj, ko izpolni naslednje pogoje:

    - izvrši odstrel 3 kosov mulaste jelenjadi

    Ko mu to, na lovsko pravičen način uspe, se lahko zapodi za medaljaši, ali pa tudi za malo bolj skromnimi trofejami.

    V enem letu lahko član upleni le enega trofejnega jelena, pravico izvajanja lova na trofejnega jelena v naslednjem letu, pa pridobi, v kolikor v letu, v katerem je uplenili trofejnega jelena (pravilni odstrel), upleni tudi en kos mulaste jelenjadi.

    In to je vsa umetnost.

    Lp
    Navkreber je včasih težko hoditi, se pa s cilja lepše vidi...

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Pri nas je tako:

    35. člen
    Splošni pogoji, ki jih mora izpolnjevati član, preden lahko upleni določeno divjad so:
    • da ima opravljen lovski izpit,
    • da ima veljavno lovsko izkaznico
    • da ima orožni list,
    • je v letu lova uspešno opravil preizkus orožja, s katerim namerava upleniti divjad,
    • da nima prepovedi lova na to vrsto divjadi.

    53. člen
    Pravico do lova na dvo ali večletne jelene imajo vsi člani, ki izpolnjujejo splošne pogoje za uplenitev iz 35. člena tega Poslovnika, ter naslednja posebna pogoja:
    • morajo izpolniti kvoto 20 ur del v lovišču po 33. členu tega Poslovnika,
    • prejšnje lovno leto niso uplenili dve ali več letnega jelena (pavziranje).

    UO lahko ob koncu lovne dobe, zaradi izvršitve plana, sprosti pravico do lova tudi na ostale člane, ki ne izpolnjujejo posebnih pogojev iz prvega odstavka tega člena.
    Marko Gorše, Nadlesk

  6. #26

    Privzeto

    Mene zelo moti lov zaradi trofej. Osebno imam samo tri. Potem sem zaradi pehanja za trofejami in s tem povezane nevoščljivosti ta način opustil in raje lovim divjad, ki se jo drugi otepajo (netrofejno). Tudi sin je 15 let lovec in nima niti ene trofeje pa vseeno upleni veliko divjadi. Takšen lov nudi več zadovoljstva kot zlaganje trofej.
    Profracoon, razmisli malo o tej smeri. Zadovoljen boš ti in tvoji solovci. Pa tudi konfliktov bo manj.

  7. #27
    MetalHack Guest

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    ... Tudi sin je 15 let lovec in nima niti ene trofeje pa vseeno upleni veliko divjadi. Takšen lov nudi več zadovoljstva kot zlaganje trofej.
    Profracoon, razmisli malo o tej smeri. Zadovoljen boš ti in tvoji solovci. Pa tudi konfliktov bo manj.
    Se zelo strinjam z Racoonom. Nobenih pametnih nasvetov kako razčistiti zadeve in jih postaviti na zdrave temelje. Tudi sam sem mu predlagal pragmatično in ne pošteno in pravično pot. In nas je lahko kar malo sram. Ravno zaradi popuščanja krivicam in neenakopravnostim ter skrivanje za tolmačenji predpisov po svoje je situacija v lovskih družinah tako žalostna.
    Skupna lastnost večine slovencev in s tem tudi lovcev, če ne še bolj, je ta, da vsakega, ki nas prisili na razmišljanje označimo negativno.
    Jaz racoona ravno zato, ker se trudi za pravičnost označim za najbolj pozitivno osebo foruma zadnjih časov!
    Racoon čestitke in držim pesti. Da greš na trnovo pot in da ti najneverjetneje ne bo nihče stal ob strani ko bo najhuje, pa verjetno veš sam.

  8. #28

    Privzeto

    Cenjeni kolega PROFracoon pozdravljen!

    Spremljam to razpravo, ki si jo sprožil in tako tudi odzive nanjo. Želiš predlog rešitve problema, ki si ga izpostavil. Že takoj na začetku sem vedel, da ti prav nihče od članov foruma formule rešitve ne more ponuditi. Še najmanj pa takšne, ki bi bila uresničljiva in ne bi pustila stranskih posledic.

    V LD ( in to v vsaki brez izjeme ) veljajo dvoja pravila funkcioniranja, obnašanja in delovanja. Prvo, to so pravna pravila, ki jih določa pozitivna zakonodaja in interni splošni akti ter sklepi organov upravljanja LD.

    Drugo, to so skozi več let stečena in oblikovana nepisana pravila, ki so velikokrat v praksi celo močnejša kot pisana pravna pravila. Vendar njihova izvirnost ni nikoli v škodo posameznika, dokler se tudi ta ne začnejo zlorabljati.

    Imamo pa še tretje. To so posamični in kolektivni interesi članstva. Pri vas ( pa ne le pri vas, temveč v veliki večini LD ) nastanejo problemi prav na polju načina uveljavljanja in uresničevanja teh interesov vplivnejših posameznikov ter manjših skupin, ki so se združile izključno zaradi tega, da se ti interesi lahko uveljavijo.

    Kako to preseči, pa je verjetno osnovno jedro tvojega vprašanja in nanj enotnega ter uporabnega odgovora ni mogoče podati. Odgovor boste morali najti v sami LD. Od zunaj vam pri reševanju tega problema zelo težko kdo učinkovito pomaga. Spomni se znanega reka nekdanje državne tožilke Cerarjeve, ki je v Državnem zboru dejala: "ni vsaka svinjarija tudi že kaznivo dejanje !" In podobno je v medsebojnih razmerjih ter funkcioniranju LD-ja. Največji del težav, ki povzročajo nesporazume in konflikte v LD-ju ni mogoče rešiti s pravnimi orodji, temveč predvsem na nivoju medsebojnih odnosov.

    In tukaj bom končal, ker bi nadalje lahko le še moraliziral in ponujal recepte, ki na teoretični ravni sicer vzdržijo, na praktično izvedbeni pa so brez pravega učinka. Imaš dve možnosti in sicer, da zamenjaš kolektiv ( boš pa tudi v drugem naletel na enake ali podoben težave ) ali pa začneš z volkovi skupaj tuliti. Sam se boš moral odločiti.
    Pa lep pozdrav!

  9. #29
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    @MH:
    Hvala! Pot bo res težka...

    @MilanK:
    A, vidiš kaj domnevaš iz ene izjave drugega forumskega člana? Da bi jaz uplenil sam lisjaka in ga potem še dal forum? Ojoj... Če si si dobro prebral, sem napisal, da so to, žal, počeli nekateri pripravniki iz prejšnje generacije. Jaz pravim, da je bolje imeti čisto vest in miren spanec, kot pa....

    Jelen me zanima zato, ker so v LD "čudna" pravila in ne zato, da ga bom lahko sam kot mlad lovec uplenil. Želim imeti samo jasno sliko in črno na belem.

    Zaenkrat je v naši LD res sama štala in ni kaj lepega za povedati. Drug drugega blatijo in na plano prihajajo zgodbice o nečednih delih, ki jih jaz kot pripravnik, žal, moram poslušati. Te mine do vsega in težko je biti v sredini takšnih ljudi. Zato pa so nastali tisti tabori. Danes se na OZ menjuje celotno vodstvo (starešina, UO, NO, DK) in sploh ne vem, kaj pričakovati. Do dosedanjih odzivih in odnosih do pripravnikov in solovcev ter tolmačenju internih pravil nekaterih lovcev, ki prihajajo na oblast, sklepam, da bo stvar šla še samo na slabše. Ali pa tudi ne... Sem optimist.... Vendar, če gre bodoči starešina mimo tebe in lovskega čuvaja (z lovskim čuvajem sva bila na obhodu lovišča) in ti pelje z avtom skoraj čez noge ter niti roke ne dvigne k pozdravu, še manj pa pogleda ali nameni kakšno besedo, potem si lahko človek misli le svoje...

    Zelo se trudim, da bi se medgeneracijski prepad zožal. Težim k temu, da bi se čim več družili in si ustvarili prijateljske, tovariške vezi, vendar je toliko negativno uperjenih, da te kar mine. O tem govorijo tudi nekateri starejši lovci, ki pogrešajo stara druženja, plese, stare lovske običaje o katerih lahko samo še beremo v etičnem kodeksu.
    Na drugi strani pa so lovci, ki imajo toliko znanja o lovu, naravi in o vsem kar se tiče lovstva nasploh, ki bodo raje vse to znanje odnesli s seboj v grob, kot pa ga delili z enim pripravnikom, ki si silno želi tega znanja. Tako je bilo npr. na internem ocenjevanju trofej d.prašičev in srnjadi, kjer je moje vprašanje naletelo na gluha ušesa pri enem od naših članov. Situacijo so videli drugi, ki so mi potem odgovorili... Mah, je veliko za pisati...

    Srčno upam, da bom lahko naslednje leto ali mogoče že prej na tem mestu pisal, da se je pa v naši LD odnos med solovci izboljšal in da bom lahko govoril o lovskem tovarištvu o katerem tako lepo piše v Etičnem kodeksu slovenskih lovcev od 19. do 22. člena in tudi v našem Pravilniku je napisano. Pa kaj, ko je samo napisano...

    Upam...
    Last edited by PROF.racoon; 26. February 2011 at 11:41.

  10. #30
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    @Sraka:
    Zadel si bistvo...

    In tudi ostali... Vse kar ste napisali je res. In če vse to združimo, verjetno dobimo trenutno sliko SLO lovstva... Nekje so problemi bolj, drugje pa manj izpostavljeni.
    Jaz imam to "srečo", da sem pri prvih...

Stran 3 od 9 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •