Rezultati 1 do 10 od 85

Tema: Mladi lovec in pravica do lova

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto Mladi lovec in pravica do lova

    Pozdravljeni! Spet jaz z novim vprašanjem. :icon_:

    V Poslovniku naše LD imamo napisano:
    "57. člen
    Član LD pridobi pravico do odstrela jelena pod naslednjimi pogoji:
    - če izpolni vse pogoje za lov (preizkus risanic, poravnava finančnih obveznosti do LD, ... ), ki jih za tisto leto določi občni zbor ali posvet LD,
    - v enem lovskem letu lahko lovec upleni samo enega jelena starejšega od 2 let,
    - odstrel enega komada jelenjadi (tele m. ali ž., špicar ali junica in košuta)
    - vsak lovec, ki ima pravico do odstrela jelena lahko pripelje lovskega gosta z veljavno lovsko izkaznico, ki ga prijavi starešini ali gospodarju. Lovec, ki pripelje gosta prevzame nase vse obveznosti iz Pravil in Poslovnika ter sklepov naše LD.
    - mirovalna doba oz. pravico do odstrela naslednjega jelena za člana, ki upleni jelena je 2 leti (špicarja pa lahko streljajo tudi tisti lovci, ki mirujejo z odstrelom jelena),
    - sanitarni odstrel jelena se ne šteje v prioritetni odstrel jelena.
    Nepravilni odstrel jelenjadi se sankcionira s prepovedjo odstrela jelena za dobo dveh let, poleg mirovalne dobe, razen če občni zbor ali posvet LD ne sklene drugače."

    Po pogovorih s starejšimi lovci, pa le-ti govorijo, da je čakalna doba 2 leti po opravljenem lovskem izpitu, da lahko upleniš prvega jelena.

    Kako je to urejeno v vaših LD?

    Da me ne bo kdo narobe razumel. Se mi nikamor ne mudi z odstrelom jelena, še posebej ne po predavanju o jelenjadi, ki sem se ga udeležil v Hotedršici. Tam sem videl, da je odstrel jelena zelo velika odgovornost. Tako za uplenitelja, kot za LD. Odgovori na to vprašanje me predvsem zanimajo zato, ker imamo v soboto OZ in bi rad to dilemo na miren način razrešil s starejšimi lovci.

    Hvala za odgovore!
    LZ!

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Pogoje za pridobitev pravice odstrela odraslega jelena imate lepo jasno zapisane. Torej, ko izpolnjuješ pogoje, ga lahko loviš. Enako kot vsi drugi.

    Zakon o divjadi in lovstvu pa na to temo pravi naslednje:

    65. člen
    ...
    (6) Pri sprejemu v članstvo lovska družina novim članom ne sme zaračunavati pristopnine ali podobnih dajatev. Novo
    sprejeti člani imajo enake pravice in dolžnosti, kot vsi drugi člani lovske družine.

    ...
    Jaz na tvojem mestu kot pripravnik nebi načenjal te teme. Verjetno boš dosegel ravno nasprotni učinek od željenega. Ko boš izpolnjeval pogoje kot so zapisani, pa ustreli jelena. Vsaj jaz bi tako naredil, saj pravila imate lepo zapisana.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #3

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Jaz na tvojem mestu kot pripravnik nebi načenjal te teme. Verjetno boš dosegel ravno nasprotni učinek od željenega. Ko boš izpolnjeval pogoje kot so zapisani, pa ustreli jelena. Vsaj jaz bi tako naredil, saj pravila imate lepo zapisana.
    ja, se moram kar strinjati. če si pripravnik, sploh pa še 'prišlek', tvoje uprašanje ne bo poželo navdušenja. pravzaprav pričakujem, da se bo vsul plaz kritik, ki pa niso plod argumentov, ampak čiste, pristne slovenske favšije.

    po drugi strani pa to sploh ni uprašanje za člane! z njimi se nimaš kaj posvetovati. sam poznaš pravila, gospodar tudi, dolžan se jih je držati in ko imaš pogoje ti MORA dati dovolilnico za odstrel. konec debate.
    dont feed the troll bi se reklo na forumu...

  4. #4

    Privzeto

    PROFracoon:

    Ta določba določa pogoje, ki jih morajo izpolnjevati člani LD, da bi lahko lovili jelena oz. jelenjad. Če posamezni član teh pogojev ne izpolnjuje, potem pač ni upravičen do lova jelena oz. jelenjadi, če pa ga kljub temu upleni, pa s tem krši to določbo poslovnika, posledično zaradi česar lahko pristojni organ zoper njega poda zahtevo za uvedbo disciplinskega postopka. Trofeja pa se mu prav tako lahko odvzame, saj jo je pridobil v nasprotju s Poslovnikom. Ta določba velja za vse člane, zato so vsi enakopravni glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati, da bi lahko izvajali lov na jelena oz. jelenjad. Kdor izpolnjuje pogoje iz te določba, ta lahko lovi v tej določbi navedeno divjad. Omejevanje ali določanje dodatnih pogovev v nasprotju s to določbo in poslovnikom pa ni nič drugega kot samovolja in kršitev notranjih aktov LD. Kdor krši akte pa je ne glede na svoj položaj odgovoren.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  5. #5
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Hvala za vaša mnenja!

    Mislim, da bom kar tiho, ker sem se zadnje mesece kar veliko izpostavljal glede drugih zadev.
    Nekateri cenijo, da se zadeve izpostavijo direkt, veliko pa je takih, predvsem starejših, ki jih je, žal, povozil čas in imajo tudi do drugih solovcev nespoštljiv odnos.
    So pa seveda med starejšimi tudi razgledani in s tovariškim odnosom do solovcev. Imam srečo, da sem z letošnjim letom po spletu okoliščin dobil takšnega za svojega mentorja.

  6. #6
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    No, da popravim mojo prvo izjavo.

    "Čakalni rok" po internih pravilih je kar 5 let za odstrel prvega trofejnega jelena.

    Zanimivo, ni kaj...

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •