Pozdravljeni! Spet jaz z novim vprašanjem. :icon_:

V Poslovniku naše LD imamo napisano:
"57. člen
Član LD pridobi pravico do odstrela jelena pod naslednjimi pogoji:
- če izpolni vse pogoje za lov (preizkus risanic, poravnava finančnih obveznosti do LD, ... ), ki jih za tisto leto določi občni zbor ali posvet LD,
- v enem lovskem letu lahko lovec upleni samo enega jelena starejšega od 2 let,
- odstrel enega komada jelenjadi (tele m. ali ž., špicar ali junica in košuta)
- vsak lovec, ki ima pravico do odstrela jelena lahko pripelje lovskega gosta z veljavno lovsko izkaznico, ki ga prijavi starešini ali gospodarju. Lovec, ki pripelje gosta prevzame nase vse obveznosti iz Pravil in Poslovnika ter sklepov naše LD.
- mirovalna doba oz. pravico do odstrela naslednjega jelena za člana, ki upleni jelena je 2 leti (špicarja pa lahko streljajo tudi tisti lovci, ki mirujejo z odstrelom jelena),
- sanitarni odstrel jelena se ne šteje v prioritetni odstrel jelena.
Nepravilni odstrel jelenjadi se sankcionira s prepovedjo odstrela jelena za dobo dveh let, poleg mirovalne dobe, razen če občni zbor ali posvet LD ne sklene drugače."

Po pogovorih s starejšimi lovci, pa le-ti govorijo, da je čakalna doba 2 leti po opravljenem lovskem izpitu, da lahko upleniš prvega jelena.

Kako je to urejeno v vaših LD?

Da me ne bo kdo narobe razumel. Se mi nikamor ne mudi z odstrelom jelena, še posebej ne po predavanju o jelenjadi, ki sem se ga udeležil v Hotedršici. Tam sem videl, da je odstrel jelena zelo velika odgovornost. Tako za uplenitelja, kot za LD. Odgovori na to vprašanje me predvsem zanimajo zato, ker imamo v soboto OZ in bi rad to dilemo na miren način razrešil s starejšimi lovci.

Hvala za odgovore!
LZ!