Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 59

Tema: Ponovno prizadevanja za privatna lovišča

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Citat Condylura je objavil: Pokaži objave
    Pojavile so se govorice, da eden od bivših predsednikov LZS v navezi z znanim lovskim strokovnjakom na področju d. prašičev, tudi bivšim predsednikom obujata prizadevanja za vzpostavitev privatnih lovišč.
    Ta v tej bitki LDji in gospa Inka še niso zraven. Tokrat gre za LPNje. Sedanji sistem "podzakupa" tako, da podzakupnik postane "pomočnik" revirnega lovca, plačilo pa se izvaja predvsem v naturalijah (dostava krme, plačilo strojih ur), pa ne ustreza več sedanji ekonomski situaciji.

    Že pred kakšnim letom so se pojavile govorice, da bi LPN statusno preoblikovali v d.o.o. z določenimi lastniki (javno zasebno partnerstvo). Z tem bi se LPNji rešili objema ZGSja, ki jih marsikdaj omejuje v njihovi "gojitvi" divjadi.

    Ne vem pa kako daleč so sedaj ta razmišljanja....
    Marko Gorše, Nadlesk

  2. #22

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    Ta v tej bitki LDji in gospa Inka še niso zraven. Tokrat gre za LPNje. Sedanji sistem "podzakupa" tako, da podzakupnik postane "pomočnik" revirnega lovca, plačilo pa se izvaja predvsem v naturalijah (dostava krme, plačilo strojih ur), pa ne ustreza več sedanji ekonomski situaciji.

    Že pred kakšnim letom so se pojavile govorice, da bi LPN statusno preoblikovali v d.o.o. z določenimi lastniki (javno zasebno partnerstvo). Z tem bi se LPNji rešili objema ZGSja, ki jih marsikdaj omejuje v njihovi "gojitvi" divjadi.

    Ne vem pa kako daleč so sedaj ta razmišljanja....
    Nekateri pa imajo res bujno domišlijo in vidijo že demone. Res pa je, da je iz leta v leto v LPN-njih večji pušanac.

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Ne morem dati roke v ogenj, da je res tako, ker ne vohunim po gozdovih, vendar vsak dan poslušam lovce in "lovce", kateri "tajkun" ima v "zakupu" katerega od revirjev v LPNjih. Poslušam tudi o "dobrotnikih" ki za LPN "zrihtajo" kakšen kamionček koruze, frutabele ali tropin. Potemtakem bujne domišljije nimam samo jaz, ampak tudi velika večina lovcev, ki se o teh stvareh pogovarjajo, in včasih celo pohvalijo.

    Če mi kdo dokaže, da to ni res, oziroma pove kdaj se je z tako prakso prenehalo, sem se pripravljen javno opravičiti vsem prizadetim. Res pa je da bomo za takšno početje zaman iskali "zakupne pogodbe" in ostale dokumente.

    Čeprav predvidevam, da je Prepeličar blizu vira informacij, menim , da še vedno ni dovolj blizu, da bi vedel za tektonske premike politike in oblasti do LPN.
    Marko Gorše, Nadlesk

  4. #24

    Privzeto

    Če hočeš javno mnenje obrniti proč od dejanskih problemov, potem moraš poskrbeti, da v javnost pridejo polresnice, laži in to kar je "baba čula in baba rekla". Kaj pa imamo mi skupnega z LPN. Kako bo država njihov problem rešila je njena stvar in ne LD-jev, OLZ ali LZS.Dokler do spremembe ZDlov-a ne pride, dotlej tudi do preoblikovanja LPN v kapitalske družbe, kar d.o.o. je, ne more priti. Glede na Vladni program načrtovanih sprememb zakonodaje, pa v tem njenem programu tudi ni predvidene spremembe ZDlov. Govorice pač moraš širiti in jih po možnosti tako razpihniti, da z njimi zanetiš ogenj. Potem boš nekaj časa imel mir, saj bo javnost do onemoglosti obirala kost, katero si ji vrgel v glodanje. To bi lahko iz vsakodnevne politike že doumeli. Ta trik ali ukana je stara toliko kot politika.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Ker imam Milana in Prepeličarja za resna in modra lovska tovariša bom upošteval njuna nasveta in dokler ne dobim bolj zanesljivih informacij bom tiho o tej temi.
    Amen.
    Marko Gorše, Nadlesk

  6. #26
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    sz gorenjska
    Prispevki
    111

    Privzeto Psi lajajo,karavana gre dalje

    Nič se ne bo spremenilo,dokler bo 90% članov složno kimalo en drugemu in veselo pljuvalo po peščici drugače misličih.Pa še teh nekaj,ko je treba spregovoriti o neki zadevi,raje utihne kot da bi se zamerili,rekoč-saj se ne splača v zobe dajat.In kaj na koncu ostane? Dva,trije,kateri so že tako osovraženi od velike večine.Javno se izpostaviti? Kaj se boš izpostavljal,če nimaš podpore?Tukaj ti zdrava kmečka pamet ne pomaga dosti.Imeti moraš debelo kožo,biti dober govorec in še bi lahko našteval.Spustiti se moraš na njihov nivo,biti diplomat-tega ne znam in tudi nočem.Vzgojen sem pošteno,in tak mislim da tudi sem.Razburjanje,ko nekaj ni prav,ne pomaga dosti-sploh če nimaš nikogar za sabo.Kaj ostane?Nadaljevanje lovske debate doma z ženo,ki jo to verjetno zeloooo zanima in neprespane noči.Ali se splača? Se.Nihče ni brez napak,tudi jaz ne.Marsikatero sem storil in jo verjetno za čas svojega življenja tudi bom.Zanje sem odgovarjal in tudi bom.Prav tako bom stal za svojimi besedami,pa naj jim (vam) bo to všeč ali ne.Spremenil pa tako nič ne bom-ali pač?

  7. #27
    MetalHack Guest

    Privzeto

    Citat MilanK je objavil: Pokaži objave
    ... Kaj pa imamo mi skupnega z LPN. Kako bo država njihov problem rešila je njena stvar in ne LD-jev, OLZ ali LZS.Dokler do spremembe ZDlov-a ne pride, dotlej tudi do preoblikovanja LPN v kapitalske družbe, kar d.o.o. je, ne more priti. ...
    Ohoooohooohooooooo! Kako bo država rešila problem divjadi in lovišč s posebnimi nameni se me torej ne tiče?!
    Ko se me ne bo, mi odkrito rečite mrhar, kot tudi jaz sedaj označim vsakega lovca in tudi nelovca, ki se pozvižga na našo skupno obvezo skrbi in prizadevanj za divjad in okolje. In ja MilanK s tako navedbo, si zraven!

    Kaj se dogaja z našo naravo, katere sestavni del je tudi divjad v njej, se tiče vseh državljanov, še posebej pa nas lovcev in še posebej ni izredno se tiče naših organizacij, ki bi se na tem področju morale prizadevati, da bi se ta lovišča res upravljala kot lovišča s posebnim namenom. In ti posebni nameni niso polnjenje žepov z €, najsi bo zaposlenih ali države oz. ZGS. Če pa jim že gre slabo, bi pa morala biti skrb nas vseh v sodelovanju z ZGS od države doseči pozitivne spremembe.

    Najslabše v tej situaciji je molčati, zagovarjati trenutno stanje, ki zagotovo ni dobro, še posebej pa razglašati, da se nas to ne tiče. Najslabše!

  8. #28

    Privzeto

    Citat MetalHack je objavil: Pokaži objave
    Ohoooohooohooooooo! Kako bo država rešila problem divjadi in lovišč s posebnimi nameni se me torej ne tiče?!
    Ko se me ne bo, mi odkrito rečite mrhar, kot tudi jaz sedaj označim vsakega lovca in tudi nelovca, ki se pozvižga na našo skupno obvezo skrbi in prizadevanj za divjad in okolje. In ja MilanK s tako navedbo, si zraven!

    Kaj se dogaja z našo naravo, katere sestavni del je tudi divjad v njej, se tiče vseh državljanov, še posebej pa nas lovcev in še posebej ni izredno se tiče naših organizacij, ki bi se na tem področju morale prizadevati, da bi se ta lovišča res upravljala kot lovišča s posebnim namenom. In ti posebni nameni niso polnjenje žepov z €, najsi bo zaposlenih ali države oz. ZGS. Če pa jim že gre slabo, bi pa morala biti skrb nas vseh v sodelovanju z ZGS od države doseči pozitivne spremembe.

    Najslabše v tej situaciji je molčati, zagovarjati trenutno stanje, ki zagotovo ni dobro, še posebej pa razglašati, da se nas to ne tiče. Najslabše!
    ------------------
    Seveda lahko predmetno zadevo obravnavama z različnih vidikov. LD se ne more vmešavati v delo LPN, saj se tudi slednji ne morejo in smejo vmešati v delo LD, OLZ in LZS. Gre za pravne osebe, to pa izključuje vmešanje drugih pravnih oseb v poslovanje drugih pravnih oseb. To pravilo velja tudi za fizične osebe. Lahko pa o LPN razpravljamo kot državljani RS, glede na to, da je divjad naravno bogastvo, s katerim upravlja država. O tem pa lahko razpravljamo vsi državljani, tako lovci kot kot ne lovci. Ko boš nevedel konkretna dejstva, da LPN z divjadjo gospodarijo v nasprotju z veljavno zakonodajo in da slabo in brezbtrižno gospodarijo z njo, potem te bom podprl. Da bi LPN polnila žepe pa ti ne verjamem. Prej poslujejo z izgubo, kot pa z profitom. Torej niso profitabilna, za to si tudi žepov ne morejo polniti. Torej če LPN poslujejo z izgubo, potem bi vse lovske organizacije morale poskrbeti za to, da z izgubo ne bi več poslovale. Zanimivi predlog. Kaj je zdaj tako slabega z LPN, da je treba to spremeniti. Kake spremembe predlagaš? Kako poslujejo LPN se drugih lovskih organitzacij ne tiče, in tudi mene ne. Za poslovanje je odgovoren direktor in nihče drug, tako kot za LD starešina.

    O narodovem bogastvu lahko vsak kdo razpravlja, to je tudi divjad, ne moreš pa se vmešavati v poslovanje pravnih oseb.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  9. #29
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Ob sprejemanju ZDLov smo si bili enotni (vsaj jaz sem mislil tako), da je najboljše in edino sprejemljivo upravljanje z loviščem, v dosedanji obliki. To pomeni, da z loviščem upravlja skupina zainteresiranih državljanov, prostovoljno združenih v društvo (civilna družba), ki imajo ustrezno izobrazbo, in prostovoljno ter brezplačno izvajajo načrtovane ukrepe, ter sodelujejo pri načrtovanju ukrepov z državnimi inštitucijami (ZGS). Ta sistem smo razvijali od leta 1908 naprej in ga pripeljalo do te stopnje kot ga imamo danes.

    Ta princip smo na dolgo in široko zagovarjali, se z njim ponašali doma in po svetu, podpisovali peticije, šli v parlament, lobirali pri poslancih,.....

    Ker se trudim ostati načelen, sam takšno ureditev zagovarjam še naprej, kljub razočaranjem, ki sem jih doživel znotraj "skupin zainteresiranih državljanov"(beri Lovska družina). Po vseh zgodah in nezgodah, v LD o katerih slišimo med lovci in jih doživljamo na lastni koži, še vedno verjamem, da je ta sistem upravljanja z lovišči najboljši.

    Zaradi tega ne morem zagovarjati v naši državi lovišč, ki so upravljana po nekem drugem principu, ker za to ne vidim upravičenega razloga. Če ga kdo vidi potem z razlogi na dan.
    Last edited by Krpan; 20. February 2011 at 21:29.
    Marko Gorše, Nadlesk

  10. #30

    Privzeto

    Krpan med drugim zapiše: "Zaradi tega ne morem zagovarjati v naši državi lovišč, ki so upravljana po nekem drugem principu, ker za to ne vidim upravičenega razloga. Če ga kdo vidi potem z razlogi na dan."

    Prej družbena zdaj državna LPN niso nobena novost. Ta lovišča so obstajala tudi pred spremembo lovskega zakona in obstajajo tudi po novem ZDlov-u. Torej niso neka novost v našem lovstvu. Zakonodajalec je z novim zakonom ohranil dosedanji sitem lovstva / o tem sem na tem forumu že obširno pisal/. Ali se dela v lovišču opravljalo prostovoljno ali za plačilo ni bistveno, pomembno je kako ter s kakšnim namenom in v čigavo korist se opravljajo. Tako kot LD morajo tudi LPN gospodariti z divjadjo skladno z lovskimi predpisi. Tukaj ni nobenih izjem. ZDlov velja za vse upravljavce lovišč, vsi pa imajo enake naloge. Razlika je le v tem, da LD upravljajo z loviščem na podlagi podeljene koncesije in koncesijske pogodbe, LPN pa so ustanovaljena z samim zakonom /ZDlov/. Slednji poslujejo po zakonu o javnih službah, LD-ji pa po zakonu o društvih, če ZDlov ne določa drugače, predmet njihove dejavnosti pa je enak, pri čemer imajo LD-ji poleg lovske dejavnosti še društveno dejavnost, katere pa LPN nimajo.

    Pravno organizacijska oblika upravljavca lovišča še ne pomeni, da ta bolj dobro ali bolj slabo upravlja z loviščem oz. gospodaril z divjadjo. Za gospodarjenje z divjadjo so pomembni cilji in nameni, da se torej z znjo ne gospdoari zaradi dibička, teveč zaradi ohranitve pestrosti živalskih vrst in življenjskega okolja. Ti cilji pa se lahko dosežejo ne glede na pravno organizacijsko obliko upravljavca lovišč. Zagotovo pa s prodajo divjačine ni mogoče pokriti vseh stroškov, ki jih upravljavci lovišč imajo v zvezi z opravljanjem z loviščem in gospodarjenjem z divjadjo in prav zato je zakonodajalec sledil dosedanji obliki organiziranosti lovstva in to obliko tudi uzakonil. Da ima ZDlov pomankjivosti, je res in da ni konkretnih kriterijev na podlagih katerih se ustanovi LPN pa je prav tako dejstvo. A to še ne pomeni, da so slabi gospodarji.

    Seveda pa bi bilo dobro, da bi se ti drugi principi, po katerih naj bi LPN gospodarili z divjadjo navedejo. Jaz poznam le tiste iz ZDlov-a /ti so obvezajoči za vse upravljavce lovišč/, poleg teh pa drugih ne poznam.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •