Stran 2 od 9 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 82

Tema: Cesar Milan in njegove metode

  1. #11

    Privzeto

    Verjetno sem nejasno napisal, da me nisi razumel.
    Hotel sem povedati, da večina lastnikov nima potrebe niti interesa učiti psa kaj več. Zadostuje, da lepo goni.
    Večkrat me kdo vpraša za nasvet pri nakupu. Že vnaprej pa mi pove, da nima časa niti volje za učenje zato bo vzel goniča. Za preizkus zadostuje, da ni streloplah in da glasno goni.
    V primerjavi z npr. ptičarjem, je to res. Če pa psa na lovu ne more odpoklicati, se je treba pa obrniti na kinološke sodnike.
    Last edited by alojz1; 15. February 2011 at 16:17.

  2. #12

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    V Lipici je vodnik na konju z glasnega sledenja lisičje sledi odpoklical 14 ali 15 psov, ko so bili na vrhuncu lovske vneme, ter jih za pol ure zadrževal na mestu, da so si udeleženci lova odpočili. Po pavzi so psi nadaljevali z glasno gonjo. Po končanem lovu so jih naložili v prikolico in odpeljali domov, ne pa še cel teden iskali po Krasu.
    V angliji je tak lov "paradna disciplina" na kar so zelo ponosni. Za prikaz v tujini gotovo pošljejo najboljšo ekipo z poklicnim lovcem. Primerjava z nami se mi ne zdi primerna.

  3. #13
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Sem slutil, da si tako mislil in se s tabo strinjam.
    Zato pa bi bil prikaz takega strokovnjaka nadvse dobrodošel, saj bi nam postavil nove mejnike pri delu z lovskimi psi. Meje, ki jih danes postavljamo zelo nizko v prepričanju, da se višje ne da.

    Veliko sem že pisal na tem forumu o odnosu med vodnikom in psom in kako se ta odnos zrcali v pasjem obnašanju. Če znamo opazovati Cesarjevo delo in ravnanje se lahko naučimo ogromno prav o tem elementu kinologije in sicer ni pomembno ali ga opazujemo pri šolanju malega pekineza ali pa velika molosa.

    Krdelo, vodja krdela, vzpenjanje po hierarhični lestvici, napake, ki povzročijo, da se naš pes zavihti nad nas, pasje razmišljanje, obvladovanje nagonov.....itd, itd. Cesar je neizčrpna zakladnica izkušenj.

    Glede goničev in ptičarjev. Srce me boli, ko na jesenskih in zimskih lovih opazujem sedem, osem mesečne nedorasle psičke, da o komentarjih in hvalah niti ne govorim. Včasih me ima, da bi kaj rekel, pa se spomnim izjave enega izmed naših kinoloških sodnikov, ki ga spoštujem in pravi: "pametnemu ni treba govoriti, neumnemu pa nima smisla!"

  4. #14
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    V angliji je tak lov "paradna disciplina" na kar so zelo ponosni. Za prikaz v tujini gotovo pošljejo najboljšo ekipo z poklicnim lovcem. Primerjava z nami se mi ne zdi primerna.
    Psi in vodnik živijo takoj čez mejo v Italiji. Tovrsten lov ni paradna disciplina ampak se je lov tako pač izvajal. In tudi v Lipici psi niso paradirali ampak so gonili po sledu lisice. V živo in zares.

    Primerjati se res ne moremo, če bi kdo mislil, da bomo jagali s konji, vsekakor pa se lahko vprašamo kako jim uspe obvladati trop petnajstih (lahko tudi šestdesetih) psov, mi pa ne moremo ugnati enega samega.

  5. #15
    MetalHack Guest

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    ...
    Krdelo, vodja krdela, vzpenjanje po hierarhični lestvici, napake, ki povzročijo, da se naš pes zavihti nad nas, pasje razmišljanje, obvladovanje nagonov.....itd, itd. Cesar je neizčrpna zakladnica izkušenj.
    ...
    Točno, se še kako strinjam. In kako enostavni so nekateri prijemi. Zanimivo je opazovati te prijeme in reakcijo lastnih psov, ko jih prvič poizkusiš doma. Gledanje te oddaje nas tudi nauči opazovati lastne pse in sproti razmišljati o napakah, ki jih počnemo.

  6. #16

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Srce me boli, ko na jesenskih in zimskih lovih opazujem sedem, osem mesečne nedorasle psičke,
    Ali ni to prekršek?

  7. #17
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    Jaz bi pa prav z veseljem rad videl, da bi nas Cezar enkrat obiskal in se malo pomudil okrog naših istrijanov ali posavcev. Hudo sem radoveden, kaj lahko iz takih psov naredi strokovnjak, kot je on. Mogoče bi morali knjige o istrijanih pisati na novo, če bi obstajale seveda
    Ni treba ravno Cezarja uvažat, tudi pri nas se najde kar nekaj odličnih "športnih" kinologov.
    Samo priznati bi si morali, da vejo več kot mi in jih kaj vprašati. Pa seveda s psi kaj delati, ne pa da jih šolamo kar med lovom.

    Si predstavljate, da bi puške nastreljevali, kar med lovom na srnjaka. Če ne pade, kakšen klik v levo ali desno, nato poiskat drugega srnjaka, pa še enkrat probat.
    Last edited by springer; 16. February 2011 at 00:05.

  8. #18

    Privzeto

    Sej so se (in se še) športni kinologi preizkušajo v šolanju lovskih psov. Glede poslušnosti na poligonu - kapo dol. Glede dela in vodenja v lovišču je pa slika bistveno bolj klavrna. Točno veš, kdaj ima pri šolanju kakega psa "športnik" prste vmes.

    In to, da psi lovcev nimajo kontakta z vodnikom, ne bi kar tako posplošila. Ravno pri športnikih lahko opaziš, kako kontakt v lovišču šepa. Na poligonu razturajo, čim pa pridejo v lovišče pa je razočaranje (nas, pričakujočih gledalcev) kar precejšnje. Hec pa je, da športniki niti opazijo ne, da jim psi dobro ne delajo.

    Tudi na tečajih se s športniki bistveno bolj namatramo kot z lovci. Ker enostavno ne razumejo smisla in cilja šolanja lovskega psa.

    Tudi tako opevani Cesar ima sicer mnogo res odličnih prijemov za socializacijo psa v družinskem okolju. Pa mi pokaži enega goniča, ki ga je šolal za lov. Ali pa katerega koli drugega lovskega psa, ki je dejansko šolan za uporabnost.

    Hočem samo povedat, da se mi zdi skrajno brez veze apriori rečt: lovci so nesposobneži in bedaki, športniki pa so edini, ki vedo, kako se stvarem streže. Lahko takoj pokažem na kar nekaj lovcev, ki imajo odlično šolane pse za lovsko uporabo, hkrati pa so ti psi socializirani, vodljivi in sploh zelo prijetni spremljevalci tudi v "navadnem" življenju. Med športniki ne poznam niti enega samega takega, ki bi s svojim psom aktivno lovil in hkrati izpolnjeval še vse ostale pogoje za "vzgojene, šolane in civilizirane" pse. Bi pa bila vesela, da tisti, ki jih tako kujejo v zvezde, povedo tudi kakšno ime. Pavšalno deliti vodnike na "neumne lovce" in "izjemne športnike" sem mi pa zdi malce brez veze.

    Je pa res, s tem se pa popolnoma strinjam, da se lahko od njih mnogo naučimo in je škoda v naprej zavračati prijeme, ki bi tudi nam lovcem v kateri izmed oblik lahko prav koristili.

    Bi mnogo raje kot Cesarja videla delo in način šolanja tistega vodnika goničev, ki ga je omenil Hubert, ko je v Lipici z gonje odpoklical cel trop goničev in nato po malici nadaljeval lov. Pa npr. tistega, za katerega je bil dan link na forum, kako sprehaja z biciklom cel trop neprivezanih goničev po različnih okoljih in situacijah.

    Sicer pa ...vsak po svoje. Je pa res, da obstajajo tudi pri nas skupine športnikov, ki vidijo tržne niše v prevzgoji "neumnih" lovskih vodnikov in dajo tudi na vsakem koraku vedeti, kako "skrajno napačno" je šolanje psov, ki ga za svojo uporabnost izvajajo lovci. Hkrati pa je potrebno tudi priznat, da mnogi lovci (premnogi v bistvu!) ne šolajo psov in jih spuščajo v lov po sistemu preživetja (kot je opisal alojz1). Ampak s takimi mahat na okoli in razlagat, kako so itak vsi lovci isti, se mi pa zdi neokusno. V bistvu samo kaže na nepoznavanje dejavnosti, ki se godijo na lovski sceni. In ignoranco tistih, ki lovsko kinologijo postavljajo v brezpomemben položaj, tudi na sami LZS.

  9. #19
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    Pravo Breza, dobro napisano - mislim, da bi se jih moralo kar nekaj zamisliti, predvsem funkcionarjev na LZS.

    Pa saj kinologija se je začela razvijati in strokovno razvijati, predvsem s strani lovcev - kinologov, že več kod 100 je tega.
    Je pa res, da jo ŽELIJO zadnja leta popolnoma prevzeti v svoje roke športni kinologi (predvsem iz koristolubja) mi lovski kinologi pa jim to DOPUŠČAMO - žal.

  10. #20
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    Citat Breza je objavil: Pokaži objave
    S
    Hočem samo povedat, da se mi zdi skrajno brez veze apriori rečt: lovci so nesposobneži in bedaki, športniki pa so edini, ki vedo, kako se stvarem streže. Lahko takoj pokažem na kar nekaj lovcev, ki imajo odlično šolane pse za lovsko uporabo, hkrati pa so ti psi socializirani, vodljivi in sploh zelo prijetni spremljevalci tudi v "navadnem" življenju. Med športniki ne poznam niti enega samega takega, ki bi s svojim psom aktivno lovil in hkrati izpolnjeval še vse ostale pogoje za "vzgojene, šolane in civilizirane" pse. Bi pa bila vesela, da tisti, ki jih tako kujejo v zvezde, povedo tudi kakšno ime. Pavšalno deliti vodnike na "neumne lovce" in "izjemne športnike" sem mi pa zdi malce brez veze.
    Res je velika razlika med delom na poligonu ali med delom v lovišču.
    Za primerjavo: kot med dirkalnikom F1- družinsko limuzino- terenskim vozilom. Če z dirkalnikom ne moreš na kavo, še ne moreš reči da je zanič avto in da se od konstruktorjev ne da naučiti nič uporabnega.

    Od "športnih" kinologov lahko izvemo na katerem principu temelji njihovo delo, kako motivirajo pse,....... in nato pridobljeno znanje uporabimo pri šolanju naših psov, za naš namen. Športni kinologi z veliko znanja vam ne bodo šolali lovskih psov, ker jih lov ne zanima in se raje posvečajo svojemu delu. Se pa najdejo tudi "strokovnjaki", ki bi vam za dober denar izšolali lovskega psa, čeprav še nikoli niso bili na lovu in sploh ne vedo, kaj naj od lovskega psa pričakujejo.

Stran 2 od 9 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •