Rezultati 1 do 8 od 8

Tema: lokalna skupnost

  1. #1
    Član od
    Mar 2010
    Lokacija
    Semič
    Prispevki
    27

    Privzeto lokalna skupnost

    Prosim, če mi lahko kdo pomaga.
    Zanima me, zakaj naj bila občina zainteresirana, da LD funkcionira brez problemov?

    Se zahvaljujem za prijaznost

    lp

  2. #2
    Član od
    Mar 2010
    Lokacija
    Semič
    Prispevki
    27

    Privzeto

    Citat jpasic je objavil: Pokaži objave
    Prosim, če mi lahko kdo pomaga.
    Zanima me, zakaj naj bila občina zainteresirana, da LD funkcionira brez problemov?

    Se zahvaljujem za prijaznost

    lp
    Morda sem postavil neumno vprašanje.
    Bolje: Ali lahko vpliva na delovanje LD?

  3. #3

    Privzeto

    Citat jpasic je objavil: Pokaži objave
    Morda sem postavil neumno vprašanje.
    Bolje: Ali lahko vpliva na delovanje LD?
    Ja s kakšnimi donacijami...
    ali pa z prekinitvijo pogodbe o zakupu lovišča, če je to zakonsko utemeljeno.
    Kakšen vpliv pa imaš v mislih?

  4. #4
    Kramp Guest

    Privzeto

    Citat jpasic je objavil: Pokaži objave
    Prosim, če mi lahko kdo pomaga.
    Zanima me, zakaj naj bila občina zainteresirana, da LD funkcionira brez problemov?

    Se zahvaljujem za prijaznost

    lp
    No, ker kar nihče noče prijeti za umestno vprašanje (zakaj bi bila tu izjema?), ki je kar bistvenega pomena za obstoj in dobre odnose LD v lokalni skupnosti, bom poskusil jaz.

    Predvidevam, da gre kot v veliki večini za lovišče kjer je potrebno poskrbeti za dober vtis pri kmetovalcih, priseljencih iz mesta in naključnih obiskovalcih, torej turistih, kar je v najhujši obliki lahko celo redno motenje narave z ustaljenimi turističnimi (pohodniškimi, kolesarskimi ipd.) potmi preko lovišča.

    Vse to se prepleta v interes občine. Ker vse te skupine vplivajo na odnos, ki ga bo občina imela do lovcev.
    Če ne bo dobrega odnosa do kmetovalcev, bodo ti pritiskali na občinsko oblast, ki bo pritisk vršila naprej na LD.
    Če ne bo dobrega odnosa in z občino v skupno zadovoljstvo dogovorjene strategije upravljanja turističnih poti in ponudbe, bodo spet pritožbe. Sigurno si občina ne želi lovcev, ki bi preganjali turiste in s tem siromašili občinski proračun.
    Priseljeni prebivalci iz mest imajo ponavadi zgrešeno predstavo o lovu in naravi. Ker gre povečini za izobražene ljudi, si kmalu pridobijo vpliv v občinski oblasti. Torej je treba tudi tu imeti dober in premišljen odnos.


    To so pravzaprav samo posamični elementi odnosov. kaj pa naj bi bil tisti neposredni interes občine?

    Poleg dobrih odnosov, česar sem se dotaknil zgoraj, je edini konkretni denarni element, torej tisti del koncesije, ki ga dobi občina. Ni dosti, a brez delujoče LD je še manj, nič.
    Ostalih nekaj nedenarnih elementov:
    Brez LD, ni upravljanja lovišča, s tem pa je povezan porast divjadi in škod na poljščinah in v prometu.
    Brez LD, pride do pretiranega porasta divjadi in s tem bolezni. To je poleg živinskega gospodarstva (okužbe na paši) škodljivo tudi za turizem.
    In še in še. Lovstvo in s tem skrb za divjad je v prostoru povezano mnogo bolj kot izgleda na prvi pogled. Vendar kot vidimo lovci tega nismo sposobni niti prikazati, še manj pa pošteno izvajati in s tem sami izničujemo svojo vlogo v prostoru.
    Smo pač nesposobne ovce!

  5. #5
    Kramp Guest

    Privzeto

    Ali lahko občina vpliva na delovanje LD?
    Se strinjam z Alojzom in dodajam, da občina s katero je aktivna in dobra LD v dobrih odnosih lahko zelo vpliva tako na LD kot lovišče in divjad. Najmanj kar je, je to, da vrne dobljeni del koncesnine v naravo. Če pa sta lokalna skupnost in LD sposobna tvornega delovanja, pa lahko občina še kako vpliva na LD in ji pomaga. S tem mislim na habitate in divjad in ne na društveno blagajno.
    S skupnimi projekti pa seveda lahko oboji tudi kaj zaslužijo. Sem sodijo tudi veselice in dobrodelne dražbe, kulturni dogodki ipd.
    A za kaj takega je potrebno biti sposoben in voljan delati.
    Gledam okoli sebe pa takih kar ne vidim...

    Jpasic, ti bo to kaj v pomoč?

  6. #6
    Član od
    Jun 2010
    Prispevki
    298

    Privzeto lokalna skupnost

    če je kdo,potem smo lovci zainteresirani za dobrososedske odnose s krajevnimi skupnostmi in posledično z občino.V LD smo skoraj vsi lovci iz ene občine in mnogi imajo funkcije v njenih organih,tako,da včasih tudi vplivamo na kakšno odločitev,ki je nam v prid.Sem pa tja pade tudi kakšen eurček na račun kakšnega programa,ki se izvaja v občini.
    In kar je neverjetno in morda ne boste verjeli,da nam je občina prodala objekt in zemljišče kjer imamo lovski dom za...nič.Obvezali smo se le,da bomo prostor odstopali za izvedbo volitev in referendumov ter za kakšna izobraževanja CZ,RK itd.
    Enkrat letno povabimo kmete na zakusko,kjer se pogovorimo o škodi in sosedi o hrupu,ki ga včasih povzročamo.Vse o vsemu nam uspeva držati korektne odnosesaj je to predvsem nam v prid.

  7. #7

    Privzeto

    Jaz pa mislim, da je bilo vprašanje bolj retorično.
    Ali lahko lokalna skupnost uredi (ali je v njenem interesu) razmere znotraj LD.
    bi bilo bolj pravilno

  8. #8
    Kramp Guest

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Jaz pa mislim, da je bilo vprašanje bolj retorično.
    Ali lahko lokalna skupnost uredi (ali je v njenem interesu) razmere znotraj LD.
    bi bilo bolj pravilno
    Na to je odgovor enostaven in jasen. Ne. Društvo je povsem avtonomno v svojih odločitvah, dokler pravilno deluje v okviru zakonov. Ko pa ne, so možne sankcije, vendar ne iz strani občine, ki je v odnosu LD - država, ki je edini zakonsko zavezujoč odnos, vpletena le kot prejemnik dela koncesnine. Lahko prevzame le vlogo špec kahle in nadzornika na terenu.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •