Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 50

Tema: Bronura

  1. #31
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Močno segreješ in potopiš v olje... Tako se dela doma... Kaj se zgodi z materialom, pa je samo stvar ugibanja.

    Industrijsko vroče bruniranje poteka bolj kontrolirano na cca 140 stopinjah in ne prihaja do sprememb v kakovosti in dimenzijah materiala.
    Tole je tako - tako. Prvič, če delaš na večjemu kosu (cev), potem je težko enakomerno segret, razen če imaš kakšno peč ali kaj takega, poleg tega pa je sam finiš precej neodporen in potrebuje precej nege.

    Potem pa razloži...
    Na kratko, rabiš tank, natrijev hidroksid (mislim, da je dostopen v Merkur trgovinah) in amonijev (ali kalijev ali natrijev) nitrat (umetno gnojilo).
    Zavreš vodo, dodaš NaOH (ta zviša vrelišče) in nato še NH4NO3. Pustiš vreti 30min, nato pripravljeno kovino (spolirano in dobro razmaščeno) potopiš v vrelo raztopino za 10min in na koncu namažeš z oljem. So pa hakeljci, na katere moraš pazit.

    Treba pa je upoštevati tudi Alojza - lotani deli bodo najverjetneje odpadli.

    Sicer pa obstaja še ena hladna metoda ki je praktična za DIY in proizvede najbrž najkvalitetnejšo bronuro, problem je edino dostopnost kemikalij - rabiš dušikovo in klorovodikovo kislino, poleg tega pa je odvisna še od parih pogojev. Sama izvedba je sicer dokaj enostavna, ampak so spet hakeljci.

    Skratka, da se, če se malo potrudiš

  2. #32
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Tole je tako - tako. Prvič, če delaš na večjemu kosu (cev), potem je težko enakomerno segret, razen če imaš kakšno peč ali kaj takega, poleg tega pa je sam finiš precej neodporen in potrebuje precej nege.



    Na kratko, rabiš tank, natrijev hidroksid (mislim, da je dostopen v Merkur trgovinah) in amonijev (ali kalijev ali natrijev) nitrat (umetno gnojilo).
    Zavreš vodo, dodaš NaOH (ta zviša vrelišče) in nato še NH4NO3. Pustiš vreti 30min, nato pripravljeno kovino (spolirano in dobro razmaščeno) potopiš v vrelo raztopino za 10min in na koncu namažeš z oljem. So pa hakeljci, na katere moraš pazit.

    Treba pa je upoštevati tudi Alojza - lotani deli bodo najverjetneje odpadli.

    Sicer pa obstaja še ena hladna metoda ki je praktična za DIY in proizvede najbrž najkvalitetnejšo bronuro, problem je edino dostopnost kemikalij - rabiš dušikovo in klorovodikovo kislino, poleg tega pa je odvisna še od parih pogojev. Sama izvedba je sicer dokaj enostavna, ampak so spet hakeljci.

    Skratka, da se, če se malo potrudiš


    Ja tudi mi delamo tako. Ko potopiš cev v vrelino je dobro da je dvignjena od podna (takšni podstavki na x)da notranjost cevi sloni na nastavku in je dvignjena. Dobra stran je da lahko večkrat ponoviš cel postopek. Manjše kose pa obesiš na kavelj da lebdijo v zraku. Predhodno mora biti vsak del dobro obdelan z finim poliranjem, saj se vse kar ostane pozna gor. Razmaščeno tudi dobro saj se na mastno ne prime. V bistvu ko delaš to niti ni tako komplicirano samo malce pazljivosti pa je.

  3. #33
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Pa še tole, upam da se ne vsiljujem preveč. Če imaš novo puško v zelo dobrem stanju samo majhno poškodbo jo nesi k puškarju. Sam se spravim bronirati samo starejše kose, ki jih sicer uporabljam ampak (ni škode). Trenutno sem uredil staro petelinko. Bom kasneje prilimal še slikco. (potem ko se srečam z lisjakom pri mojem mostu)

  4. #34
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    481

    Privzeto

    Pri kolegu ki ima novo bronuro sem opzil da tudi notranjost cevi "zbrunirajo" torej se cev nesveti vec,zanima me ali to kaj vpliva na zadetke oziroma na cev.

  5. #35

    Privzeto

    Cev se lahko zalije z voskom.
    Bronura reagira z železom le kakšno stotinko v globino. Trdota (kolikor mi je znano) se ne spremeni. Spremeni se pri fosfatiranju, nitriranju in seveda cementiranju. Pa še to le v primeru pravega materiala.

  6. #36
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Citat tinko balinko je objavil: Pokaži objave
    Pri kolegu ki ima novo bronuro sem opzil da tudi notranjost cevi "zbrunirajo" torej se cev nesveti vec,zanima me ali to kaj vpliva na zadetke oziroma na cev.
    Po moje par šusov pa se spet sveti, seveda svoje naredi tudi čiščenje. Meni se ni poznalo pri zadetkih, vsaj pri omenjenih bronurah no.

  7. #37

    Privzeto

    Hja pri meni je problem da imam montažo in merke lotane, sepravi da odpade zadeva.... ne bo drugega kot puškar...

  8. #38

    Privzeto

    Je pa možnost, da jo kromiraš.

  9. #39
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Citat cak je objavil: Pokaži objave
    Je pa možnost, da jo kromiraš.
    Ali pa cinka...

  10. #40

    Privzeto

    ja najbolš da jo dam pocinkat:)

    najbol ziher bo da nesem puškarju in tam zrihtajo kot je treba.

Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •