Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 56

Tema: Pripravniki in lov

  1. #1
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Question Pripravniki in lov

    Pozdravljeni!
    Z letošnjim letom sem se končno vpisal med zeleno bratovščino.
    Orožni list za šport posedujem že od prej, nabavil pa sem tudi že prvi kos lovskega orožja, ki sem ga vpisal v lovski OL.
    Ker je čas pogonov in drugih skupnih lovov, me zanima, kako je v vaših društvih urejeno z lovom pripravnikov. Torej ali lahko pri vas pripravniki v spremstvu drugih lovcev uporabljajo orožje in streljajo na netrofejno divjad (ozimci, lanščaki, teleta,...)?
    Po pogovoru s prijateljem pripravnikom v drugi LD jim tam dovolijo, pri nas pa noben tega ne omeni, oz. sem od nekaterih slišal, da je prepovedano, da bi pripravnik na pogonih imel svojo puško in streljal na divjad, ki sem jo prej omenil. Slišal sem tudi, da celo s svojim orožjem v spremstvu mentorja naj ne bi smel iti. Ker nočem delati vroče krvi v dotični LD sem do zdaj bil tiho in upošteval njihova navodila ter v to nisem drezal.
    Na pravico do lova, me je napeljal prav pogovor s prijateljem pripravnikom iz druge LD in nato branje pravilnika in poslovnika moje LD, kjer piše, da ima pripravnik enake pravice kot ostali člani razen samostojnega lova.

    Kako je v vaših LD?

    Že v naprej hvala za odgovore!
    Lovski zdravo!

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Če piše "razen samostojnega lova", je jasno, da lahko lovi pod nadzorom.
    Bi bilo potrebno malo več prebrati, a tako na grobo si predstavljam, da bi lahko v spremstvu mentorja lahko lovil, najsi bo individualno (z mentorjem) ali na pogonih. To je celo edino prav, saj je potrebno pripravniku pokazati in ga naučiti tudi obnašanja in varnostnih ukrepov na skupnih lovih.
    Kaj pravi pa tvoj mentor?

  3. #3

    Privzeto

    Kdor nima lovskega izpiti, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico (1. od. 60. čl. ZDlov). Glede na navedeno ni zakonskih zadržkov, da pripravnik ne bi smel loviti v spremstvu svojega mentorja ali drugega lovca LD, katere pripravnik je, razen v primeru, da ima LD v svojih aktih to drugače urejeno in sicer tako, da pripravnikom v nasprotju s to zakonsko določbo prepoveduje loviti na sploh. Torej da ne smejo loviti samostojno, niti ob spremstvu mentorja ali drugega lovca. Kako se pa pripravnik praktično usposobi za izvajanje lova, ko pa v času pripravništva ne sme loviti, pa je drugo vprašanje in to LD, ki imajo take prepovedi za svoje pripravnike, ne zanima, potem pa se čudimo kaj vse se nam na lovih dogodi in zgodi.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  4. #4
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    ribniško-kočevsko območje
    Prispevki
    253

    Privzeto

    ... ko sem opravil lovski izpit in podpisal zaprisego lovu sem takoj postal enakopraven član v lovski družini in si pridobil pravico lova na vso divjad. Kako imajo drugje pa ne vem, ampak koker vem jaz potrebuješ samo to kar je podal kolega muzikant za pridobitev OL, za lov na visoko divjad pa mislm da je prav da dobi lovec dovoljenje ko opravi izpit.
    Last edited by ZR7; 24. November 2010 at 13:04.

  5. #5
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat jagrBlaž je objavil: Pokaži objave
    ..., za lov na visoko divjad pa mislm da je prav da dobi lovec dovoljenje ko opravi izpit.
    To je nekako tako, kot da bi šele po pridobitvi vozniškega dovoljenja smel prvič zapeljati na avtocesto.
    Kako pa boš izvajal lov na visoko divjad (kaj sploh smatraš pod "visoko"?), če se tega nisi nikoli učil? Takemu razmišljanju pravim klečeplaznost pod vplivom folšije.

  6. #6
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Kaj pravi mentor?

    Nič. Čudno se mu je zdelo, da sem mu to sploh omenil, ker pri njih pripravniki niso nikoli jagali s svojimi puškami. Sem pa dosegel, da vsaj lahko imam na pirš in na prežo svojo puško.
    Danes sem bom poskušal dobiti še z enim iz UO in mu poskušal predstaviti "idejo", čeprav je v bistvu pravica.

    Bom poročal...

    Najbolj "me boli" prav to, da nekateri pripravniki, med njimi tudi moj prijatelj, lahko na pogone vzamejo brez problema svoje orožje in streljajo na netrofejno divjad (to nedeljo je eden uplenil tele), pri nas v naši pa so vsi tiho. Boli me seveda to ta zadnje, ne tisto, da drugi lahko, jaz pa ne... Naj, če smejo...
    Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    ...
    Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.
    Bojim se, da če so pri tem tako "zarukani", da bodo tudi pri družinskem izpitu.
    Včasih je modro tiho prebroditi obdobje in potem kot polnopraven član poskrbeti, da se tistim, ki pridejo za teboj ne bo delalo isto.
    Ne boj se, tudi takrat boš še dobil svojo porcijo od vsevednih in vsemogočnih.

  8. #8

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Kaj pravi mentor?

    Nič. Čudno se mu je zdelo, da sem mu to sploh omenil, ker pri njih pripravniki niso nikoli jagali s svojimi puškami. Sem pa dosegel, da vsaj lahko imam na pirš in na prežo svojo puško.
    Danes sem bom poskušal dobiti še z enim iz UO in mu poskušal predstaviti "idejo", čeprav je v bistvu pravica.

    Bom poročal...

    Najbolj "me boli" prav to, da nekateri pripravniki, med njimi tudi moj prijatelj, lahko na pogone vzamejo brez problema svoje orožje in streljajo na netrofejno divjad (to nedeljo je eden uplenil tele), pri nas v naši pa so vsi tiho. Boli me seveda to ta zadnje, ne tisto, da drugi lahko, jaz pa ne... Naj, če smejo...
    Saj bi že vzdržal to pripravništvo, ker mi ni hudo poganjati, pa poslušati zbadljivke, pa ..... , ampak zakaj ne bi tudi jaz, če mi je po zakonu dovoljeno.

    Preberi si Pravila in Poslovnik svoje LD. V teh aktih boš zagoto našel področje, ki ureja pripravništvo oz. delo pripravnikov. Akte LD moraš tako in tako poznati ali si pripravnik ali pa polnopravni član LD. Kar se tiče pogonov, pa v teh lahko pripravniki streljajo le pod pogojem, da je poleg njih lovec, ki ima veljavno lovsko izkaznico in lovski izpit, sicer glede na 60. člen ZDlov ne smejo streljati sami brez spremstva prej omenjene osebe. Če pripravniki v pogonu sami streljajo, potem kršijo prej navedeno zakonsko določbo in te z notranjimi akti ni mogoče predrugačiti tako, da osebe brez veljavne lovske izkaznice in brez lovskega izpita lahko samostojno lovile. To lahko počnejo samo ob spremstvo osebe, ki izpolnjuje iz te citirane določbe navedene pogoje. Ob spremstvu pomenu, da je oseba poleg tebe in ne morda, da je od tebe oddaljene x metrov. Pri izvajanju lova ne gre za pravico, ampak za upravičenost, saj ZDlov ne govori, da ima član LD pravico do lova, temveč govori, kdo se lahko ali sme udejstvovati lova. Med pravico in upravičenostjo pa je velika razlika in ta dva pojma ne smemo enačiti. Država ima lovsko pravico, LD lovno pravico, njeni člani pa upravičenost do udejstvovanja lova, ki jo njim daje članstvo v LD,veljavna lovska izkaznica in lovski izpit.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  9. #9

    Privzeto

    Zakon pravi,da kdor hoče loviti z risanico v tekočem letu,mora opraviti preizkus pristrelitve,to je torej prvi pogoj,da lahko loviš s svojo puško,vse ostalo je pa stvar LD.

    Praktični del lovskega izpita(pripravništvo),pa predvideva uplenitev netrofejne divjadi in njeno pripravo za oddajo v hladilnico,med drugim pa tudi izkoženje enega kožuharja,seveda vse to pod mentorjevim nadzorom,torej če ne gre drugače loviš z njegovo puško,pa še kaj bi lahko naštel,a verjetno je tvoj mentor opravil mentorski tečaj in bi moral malo prelistati "Mentorski priročnik",da si osveži spomin kako se stvari streže

    Tudi sam sem imel lovsko orožje že pred opravljenim izpitom,pa na skupnih lovih nisem nikoli lovil z puško,ampak sem pridno "lajal" in tolkel z palico ob debla in tolkel po grmovju in priznam,da mi ni žal.

    LP pa veliko lovskih užitkov,pa čeprav samo z palico.

    lp
    Last edited by JAKAJEŽ; 24. November 2010 at 19:32.

  10. #10
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    No jaz sem pa kot pripravnik naganjal s svojo (očetovo) puško (kar morda ni pravilno, a sem se preprosto naredil "francoza" in se na zbornem mestu pojavil oborožen, pa mi ni noboeden nič rekel), gumbarja in srnjaka sem jagal v spremstvu mentorja (1x) in očeta (vsak dan), prašiča lanjščaka sem uplenil v spremstvu očeta... Torej sem moral loviti v spremstvu in to le netrofejno divjad, z izjemo, da se vsakemu pripravniku dovoli odstrel ene trofejne divjadi (kar se mi zdi neumno - kakšna je razlika med tem ali upleni trofejno žival pripravnik ali eden iz stare garde?).

    Če nadaljujem, bi rad pripomnil, da sem se v pripravništvo (3 leta nazaj) vpisal skupaj s še štirimi prijatelji in tisti trije, ki smo uplenili tisto leto nekaj, kar se obesi na zid smo tudi danes zagreti mladi člani, ki so povprečno vsaj dvakrat tedensko odzunaj. Ostala dva na škodo nista še opravila lovskega izpita. Ne vem ali je to le naključje ali... Vem samo, da sem se po uplenitvi prvega srnjaka cel tresel in nisem uspel vzeti cigaretov iz hlačnega žepa, da bi počakal tistih zlatih 5 minut. No in takrat sem se prvič odkrito sam pri sebi zamislil, ali sem res iz pravega testa za lovca. Zato mislim, da brez tistega občutka, ki sem ga sam občutil, pripravnik ne more vedeti kaj pomeni lovin je brez veze, da se z izpiti trudi in je potem večni član neke LD le zato, da prejema Lovca...

    Aja, na skupnih jagah pa naj ti ne bo žal naganjat. Meni je bilo dosti lepše v pogonih, kot mi je letos na štantu. Pa tudi lovišče bolje spoznaš in vsaj po mojih izkušnjah več živali vidiš.

    Veliko lovskih užitkov in če sumiš, da bi s svojo "revolucijo" povzročal preveliko napetost v LD, ti svetujem, da se malo potegni nazaj, saj se ni lepo gledati že od začetka "križem". Do tega že tako ali tako še prehitro pride. Dober pogled!
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •