Stran 1 od 15 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 142

Tema: Izbira pravega kalibra in puške

  1. #1
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto Izbira pravega kalibra in puške

    Lep pozdrav!

    Bliža se čas, ko bom moral nabaviti orožje(sem lovec pripravnik), pa me zanimajo napotki za pravilno izbiro kalibra. Načeloma bi rad univerzalni kaliber z ne predragim strelivom, primeren za vso divjad razen za medveda(torej srnjad, jelenjad, mufloni, gamsi, damjaki...), rad bi pa tudi veliko vadil, ker nimam veliko izkušenj torej je malo odsuna dobrodošla lastnost. Okolica, v kateri bi lovil je večinoma gozd, torej bi se streljalo nekje od 0-100m, so pa seveda tudi travniki, kjer je razdalja tudi nad 100m a takih travnikov/čistin ni veliko. Ob priložnostih bi zahajal tudi v gore, kjer so gamsi in razdalje okoli 300m in več. Od vseh kalibrov, ki so na voljo me je še najbolj pritegnil .308 Win(7,62x51), saj po mojem mnenju ustreza vsem mojim potrebam. Ima kdo kakšen boljši predlog?

    Najlepša hvala!

  2. #2
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Dobra izbira, a ni ravno dober za strele do 300m.
    Uzemi 7×64!
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  3. #3

    Privzeto

    Si se že prav odločil. 308 ima na voljo ogromno municije,tako da boš lahko treniral tudi strele na daleč. 7x64 je ok,vendar pa je tovarniške municije za trenirat malo, 6.5x55 bi bila naslednja izbira,odlična balistika,zadosti municije,tudi 270win. je super,ravno tako 8x57js. Možnosti imaš veliko....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  4. #4

    Privzeto

    Ta tema je že odprta v kategoriji "Risanice", tako da je tam kar nekaj odgovorov na tvoje vprašanje. LP
    V kraljestvu Zlatoroga

  5. #5
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Pa res, se opravičujem za neprimerno postavitev in prosim da nekdo prestavi to v risanice. Zanima me pa še nekaj. Malo sem prebiral po ameriških forumih in našel ljudi, ki streljajo tudi na 1000yd(slab kilometer) s kalibrom .308(sicer v papir ampak ok), potem pa sem našel posnetek na Youtubu, kjer nekdo strelja na 500yd(okoli 490m). Napisal je da je naredil grupo 4 palcev(~10cm), torej je stvar dokaj natančna(uporabljal je 180gr krogle), zanima pa me moč. Ima na tej razdalji kroga še vedno dovolj moči da podre recimo gamsa ali ne?

  6. #6

    Privzeto

    Ima, samo zadeti je treba. Drugače pa preberi še temo Dolgi streli in lovska etika.
    Ti puško šele kupuješ in že razmišljaš o strelih na velike razdalje. Tisti redki, ki to obvladajo so najprej uplenili veliko divjadi na normalne daljave. Ni dejavnik samo puška ampak tudi izkušnje, koncentracija (fiber) in še veliko. Odsvetujem pa, da te izkušnje pridobivaš s streljanjem preko 150m že takoj na začetku.

  7. #7
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Aha, kako pa je na splošno z močjo tega kalibra(vem da je to relativno saj je odvisno od razdalje, polnitve, živali...)? Recimo da bi streljal jelena na 50m s RWS Evolution kroglo. Bi ob zadetku v pleča padel ali bi pobegnil(kot pravim je to relativno zato me bolj zanimajo izkušnje)?

  8. #8
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Ni nujno lahko bo tekel 20 m ali padel na mestu, ampak ravno zato imaš predpise za moč in za jelena zadostuje 2500J.
    Mal pretiravaš Če maš cajt pomerit bo tud flobert zadostoval za jelena.
    Izbiraj med kalibri, ki smo jih navedli malo prej.
    Nimaš kaj zgrešit, potem ko boš pa mel boš pa že probaval različn municije in podobno.
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  9. #9
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Ja, saj pravim da je to odvisno od veliko faktorjev. Mentor na primer je nekaj let nazaj streljal jelena na okoli 50m s 7x64 a mu je vseeno pobegnil(sicer ne daleč, okoli 50m) v neko grmovje, tako da smo ga morali spraviti ven s traktorjem. Zanimajo me torej bolj izkušnje(bom prebral v temi risanice).

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Na tem forumu in med lovci nasploh je veliko debat o kalibrih in kroglah, zato jih boš se sit, kljub temu da divjad še vedno ne bo padala v ognju.

    Kot so svetovali predhodniki se izogibaj "eksotičnih" kalibrov, ker ti bo potem škoda denarja za drago strelivo, pa tudi izbira je omejena. In če ne boš prvih nekaj let v tarčo spravil med 50 in 100 nabojev z streli na večje daljave ne bo nič.

    Pri izbiri med najbolj običajnima kalibroma 8x57 in .308 bi se odločil za .308, ker to standardni NATO, kaliber za srednje mitraljeze in ostrostrelce, za naslednjih 30 let ne bo dobil resnega tekmeca, kljub temu, da je bil razvit daljnega leta 1950 iz starejšega kalibra 30-06.

    8x57 je tudi dober kaliber samo omejen je na nemško in jugoslovansko industrijo orožja. Razvit je bil še bolj daljnega leta 1888. Iz vojaških standardov se počasi umika in prehaja izključno v civilno uporabo, z tem pa se počasi zmanjšuje tudi nabor streliva.
    Marko Gorše, Nadlesk

Stran 1 od 15 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •