Rezultati 1 do 10 od 142

Tema: Izbira pravega kalibra in puške

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto Izbira pravega kalibra in puške

    Lep pozdrav!

    Bliža se čas, ko bom moral nabaviti orožje(sem lovec pripravnik), pa me zanimajo napotki za pravilno izbiro kalibra. Načeloma bi rad univerzalni kaliber z ne predragim strelivom, primeren za vso divjad razen za medveda(torej srnjad, jelenjad, mufloni, gamsi, damjaki...), rad bi pa tudi veliko vadil, ker nimam veliko izkušenj torej je malo odsuna dobrodošla lastnost. Okolica, v kateri bi lovil je večinoma gozd, torej bi se streljalo nekje od 0-100m, so pa seveda tudi travniki, kjer je razdalja tudi nad 100m a takih travnikov/čistin ni veliko. Ob priložnostih bi zahajal tudi v gore, kjer so gamsi in razdalje okoli 300m in več. Od vseh kalibrov, ki so na voljo me je še najbolj pritegnil .308 Win(7,62x51), saj po mojem mnenju ustreza vsem mojim potrebam. Ima kdo kakšen boljši predlog?

    Najlepša hvala!

  2. #2
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Dobra izbira, a ni ravno dober za strele do 300m.
    Uzemi 7×64!
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  3. #3

    Privzeto

    Si se že prav odločil. 308 ima na voljo ogromno municije,tako da boš lahko treniral tudi strele na daleč. 7x64 je ok,vendar pa je tovarniške municije za trenirat malo, 6.5x55 bi bila naslednja izbira,odlična balistika,zadosti municije,tudi 270win. je super,ravno tako 8x57js. Možnosti imaš veliko....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  4. #4

    Privzeto

    Ta tema je že odprta v kategoriji "Risanice", tako da je tam kar nekaj odgovorov na tvoje vprašanje. LP
    V kraljestvu Zlatoroga

  5. #5
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Pa res, se opravičujem za neprimerno postavitev in prosim da nekdo prestavi to v risanice. Zanima me pa še nekaj. Malo sem prebiral po ameriških forumih in našel ljudi, ki streljajo tudi na 1000yd(slab kilometer) s kalibrom .308(sicer v papir ampak ok), potem pa sem našel posnetek na Youtubu, kjer nekdo strelja na 500yd(okoli 490m). Napisal je da je naredil grupo 4 palcev(~10cm), torej je stvar dokaj natančna(uporabljal je 180gr krogle), zanima pa me moč. Ima na tej razdalji kroga še vedno dovolj moči da podre recimo gamsa ali ne?

  6. #6

    Privzeto

    Ima, samo zadeti je treba. Drugače pa preberi še temo Dolgi streli in lovska etika.
    Ti puško šele kupuješ in že razmišljaš o strelih na velike razdalje. Tisti redki, ki to obvladajo so najprej uplenili veliko divjadi na normalne daljave. Ni dejavnik samo puška ampak tudi izkušnje, koncentracija (fiber) in še veliko. Odsvetujem pa, da te izkušnje pridobivaš s streljanjem preko 150m že takoj na začetku.

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Pa res, se opravičujem za neprimerno postavitev in prosim da nekdo prestavi to v risanice. ...
    Ker si še čisto frišno zelen tu gori, naj ti tokrat izjemoma bo.
    admin

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •