Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 13

Tema: Kako je treba vodit psa

  1. #1

    Privzeto Kako je treba vodit psa

    Tole ni lovski pes, ampak enostavno moram delit tele posnetke z vami.
    Da ne bi slučajno kdaj kje slišala, da en 90 kilski dec ne more obvladat svojega 8-20 kg težkega lovskega "cucka"

    http://www.youtube.com/watch?v=RTZmIFdgU2M

    http://www.youtube.com/watch?v=Sn3Vg...eature=related

  2. #2

    Privzeto

    Vsaka čast deklici....in psu.

  3. #3
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Bravo , bravo

    Predlagam, da se prikazano delo posreduje vsem vodnikom lovskih psov (teh poznam največ), ki svoje neznanje prevalijo na psa, kadar ne obvlada osnovne vaje ; npr " sem". prikazani filmček je samo dokaz več, da je prikazano delo psa plod uspešnega šolanja psa in vodnika

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenska
    Prispevki
    68

    Privzeto

    Klobuk dol

  5. #5
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Žal bom s svojo objavo in repliko Cvičku zašel nazaj na lovstvo, a naj bo, kljub nelovskemu oddelku.

    Tak način vodenja psa, skratka idealna poslušnost, ko je pes skoncentriran zgolj na vodnikove oči ali obraz je za lovskega psa praktično neuporaben. Tak pes se ne zaveda prav ničesar drugega kot vodnikovega namiga, ukaza. Idealno za obedience tekmovanja, v praksi pa se mi ne zdi kaj uporabno. Še na sprehodu ne, kaj šele na lovu.
    Sam se sicer trudim pri svojemu psu doseči čim boljšo vodljivost, a sem vedno v dilemi kaj od njega pravzaprav pričakujem. Če naj bo moj lovski spremljevalec in pomočnik, se mora zavedati okolja in dogajanja v njem. S svojim obnašanjem me mora opozoriti na tisto, česar sam ne opazim. Seveda mi "zbezljan cucek", kakršnih imamo še precej v lovskih vrstah ne bo tega nudil, a slepo pokoren in strogo osredotočen na vodnika tudi ne.
    Šlo naj bi za nekakšno partnerstvo, to kar vidimo pa je bolj suženstvo!
    No vsaj jaz tako razmišljam.

  6. #6

    Privzeto

    AA , ni suženjstvo, je partnerstvo
    Sicer pa se strinjam, da se na sprehodu in v lovišču ne hodi s psom v šolskem poleg.
    Zato ima jaz različna povelja (in različne kriterije)za šolski poleg in spremljanje. Na take vaje moraš gledati kot napr pri treningu nogometa na ves trening, ki ni igra- tega (posrednega treninga) je v sodobnih treningih že skoraj 70 %.
    Učenje oz vadenje športne poslušnosti in trikcev pa je pombno za vsakega psa v smislu usklajevanja, povezovanja , razumevanja in zaposlitve.
    Take vaje torej na kvalieto praktičnega dela vplivajo posredno.
    To so z leti pogruntali celi policaji, zato zdaj pridno trikcajo in se igrajo s svojimi psi, ki so prav zaradi tega bolj učinkoviti in vodljivoi pri delu na delu na terenu (saj veste - ni vicov o policajih, ker je vse res, tudi da počasi dojemajo
    primer
    http://www.rtvslo.si/mojvideo/avdiov...es-arni/18947/

  7. #7

    Privzeto

    aj a, sicer pa se mi zdi prvi video, kot piše v naslovu teme, instruktioven predvsem glede vodenja , ni bistveno kaj dela ali kdo je izšolal psa.

  8. #8
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Smile

    naslov teme je: kako voditi psa ; in temu primerno je moje razmišljanje.
    Se pa ne strinjam , da s šolanjem psu ubiješ lovski nagon ( takšno je mišljenje raznih lovskih in vaških "kinologov" ) Seveda pa za vse obstaja ena meja, ki pa je težko določljiva.
    Na posnetku je videna izredna fokusiranost psa na vodnika. Pustimo ali je to prav ali ne . Če bi bil na posnetku pes , ki išče z "niskim nosom "( goniči , šarivci), bi zelo verjetno videli , da pes občasno ovohava tla in to sodniki pri BH izpitu do neke mere tudi tolerirajo.
    Sam ocenjujem , da sem z šolanjem veliko pridobil, največ pa moji psi.
    Pa še nekaj glede suženjstva . Kaj porečemo na to , ko pri zimskem lovu na race - psa pošljemo v ledeno mrzlo vodo, ali pa ga pošljemo v gosto šikaro na obstreljenega prašiča in ogrožamo celo življenje psa ???
    Mislim, da so psi orodje človeku. Eni se z njim dokazujemo v gozdovih, eni na športnih poligonih, spet drugi na razstavah...., vsem pa je skupno , da jih imamo radi.

  9. #9
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat deteljica je objavil: Pokaži objave
    Zato ima jaz različna povelja (in različne kriterije)za šolski poleg in spremljanje.
    Pametno. Bom poskušal delati na tem.

  10. #10

    Privzeto

    Na splošno psi lahko pomnijo in ločijo mnogo več povelij, kot si večina predstavlja. Pomembno je samo,da so pravila igre jasna in da ne izrabljamo (prepogosto, če kdaj kaj zagusti pa seveda uporabiš karkoli ,samo da deluje ) natančnejših- močnejših povelij za reševanje situacije, ko bi šibkejša popustila , pri tem pa ne vztrajamo pri istem kriteriju.
    Za to kar si večina predstavlaja pod poleg imam jaz npr celo 4 različna povelja oz so podobne,a različne vaje.
    1.Športni poleg za vaje poslušnosti: pes fokusira oči , je poravnan in z rahlim dotikom vodnikove noge, se usede ko obstojim: povelje "poleg"
    2. Ista vaja na desni trani vodnika: povelje "zraven"
    3. Da samo hodi na ohlapni na vrvici: povelje "počasi"
    4. Da hodi ob meni v radiju naveč en meter , vseeno na kateri strani in se zustavi ali usede ko se jaz ustavim: povelje "tukaj".

    Za spuščanje:
    Da takoj na široko odpre gobec brez razmišljanja "pusti", če se igramo, za bolj po domače ipd pa "meni".

    Za odpoklic:
    "sem"- športen, do mene usedanje naravnost, prihod v maks. tempu
    "Ime psa"- nekam v mojo bližino, do dolžine moje roke, galop ni obvezen
    "Obrni"- spremni smer proti meni ni pa nujno prit čist do mene

    itd

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •