Objavljamo sledeče vabilo za lastnike dobermanov, starejših od 4 let na brezplačen popolni pregled srca ( presejalni test za dilatacijsko kardiomiopatijo):

"Spoštovani lastniki in vzreditelji dobermanov,

Presejalni test za dilatacijsko kardiomiopatijo ( vključujoč 24-urni EKG oz. Holter, ultrazvok srca in EKG) je v tujini dobro znan v vzrejnih programih dobermanov za odkrivanje te zahrbtne bolezni v obdobju, ko psi še ne kažejo kliničnih znakov, bolezen pa že lahko dokažemo z ultrazvokom srca in/ ali Holterjem.
Na vaš klub se obračam z namenom povabiti lastnike in vzreditelje dobermanov, starejših od 4 let, na brezplačno raziskavo srca za dilatacijsko kardiomiopatijo v mesecu novembru in decembru 2010 na Kliniko za kirurgijo in male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani.
Brezplačna raziskava srca obsega poleg avskultacije srca, visokoločljivega EKG z 12-imi odvodi in ultrazvoka srca, se brezplačni 24-urni EKG ( Holter). Vsi deli raziskave temeljijo na nebolečih diagnostičnih metodah torej ne uporabljamo nobenih pomirjeval.
Smiselno je da se raziskave udeležite tudi s starejšimi dobermani, saj frekvenca bolezni s starostjo narašča in jo lahko s pravočasnim odkritjem uspešno zdravimo.

Rezultati raziskave posameznega psa so diskretni, rezultati celotne študije, pa bodo upamo objavljeni v eni izmed priznanih veterinarskih znanstvenih revij, o čemer vas bom obvestila.

Ker imamo na razpolago samo en Holter, je možno priti na en dan samo z enim psom. Obenem obveščam, da bo potrebno naslednji dan po preiskavi srca, še enkrat priti na kliniko, na odstranitev Holterja.
Ker sem trenutno še v tujini, bom zainteresirane lastnike poklicala v zadnjem tednu oktobra, ali pa vas bo že prej poklical veterinarski tehnik, da se natančno dogovorimo za termine.

Zainteresirani lastniki in vzreditelji izključno rodovniških dobermanov starejših od 4 let, mi lahko pišete na maja.spiljak@mf.uni-lj.si in mi sporočite ime psa, datum kotitve in telefonsko številko, kamor vas lahko pokličemo.

Z lepimi pozdravi,
Maja Špiljak, dr.vet.med."