Stran 1 od 18 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 173

Tema: lovski turizem

  1. #1
    Član od
    Mar 2010
    Lokacija
    Semič
    Prispevki
    27

    Privzeto lovski turizem

    Spoštovani

    1. Zanima me, kolikšna je tarifa vstopa v lovišče, ki jo plača gost družini.
    2. Pa še eno vprašanje imam:
    Ali je lahko gost spremljevalec drugemu gostu? (Kje se to dogaja me ne vprašajte)

    lp

    in hvala

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Eisern
    Prispevki
    355

    Privzeto

    1. Evo prekopirano iz cenika LZS. Ne garantiram pa, da se vsi upravljavci tega držijo. Za medveda je priporočena 100 €, za ostalo divjad 50 €.

    "Z dnevno lovno pristojbino lovski gost plača:
    1. pri lovu na medveda, jelena, srnjad, gamsa, muflona, damjeka in divjega prašiča - organizacijo lova, vstop v lovišče, spremljevalca, uporabo lovskih naprav in pripravo trofeje;
    2. pri lovu na malo divjad - organizacijo lova, vstop v lovišče, spremljevalca in uporabo lovskega psa."

    2. Tu pa je treba prebrat 60. in 62. člen ZDLov. Po mojem, ne(veljavna izkaznica upravljavca), pa kakor koli si že tolmačili izraz "strokovno spremstvo".

    Dober no, te pa ne bom vprašal .
    LP
    Služimo narodu !

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Prenešeno sem iz področja zakonodaje.

    admin

  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Pa še moj osebni odgovor na objavo.

    Sem absolutno proti lovskemu turizmu, kar sem že nekajkrat jasno izrazil.
    A pustimo to na strani.

    Bolj me zanima s kakšno pravico in na kakšni osnovi LZS predpisuje ali priporoča cene za turizem? Kdo pa so oni?!!

    Upravljavec lovišča, tisti, ki državi plačuje koncesijo ima polno pravico da svoje storitve zaračunava po tržnih zakonitostih. Za boljšo storitev več denarja, za slabšo manj ali celo penali. To je popolnoma v rokah pogodbenih strank, upravljavca in gosta in internih določil LD, ki se s turizmom ukvarja! In seveda je to povezano z dajatvami, ki jih je potem treba odvesti državi!

    Kar se same prodaje odstrela in trofeje tiče pa bi to morala država z zakonom prepovedati. Vse storitve okoli tega pa naj LD pošteno in pravično zaračuna. Nastanitev, vodenje, priprava trofeje ipd. In to je možno zaračunati tudi ostalim gostom, tistim, ki si želijo lova s fotoaparatom ali pa si divjad samo ogledati.

    A po pravici povedano, menim, da vodilni v večini naših lovišč česa takega sploh niso sposobni!

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Pa še moj osebni odgovor na objavo.

    Sem absolutno proti lovskemu turizmu, kar sem že nekajkrat jasno izrazil.
    A pustimo to na strani.

    Bolj me zanima s kakšno pravico in na kakšni osnovi LZS predpisuje ali priporoča cene za turizem? Kdo pa so oni?!!

    Upravljavec lovišča, tisti, ki državi plačuje koncesijo ima polno pravico da svoje storitve zaračunava po tržnih zakonitostih. Za boljšo storitev več denarja, za slabšo manj ali celo penali. To je popolnoma v rokah pogodbenih strank, upravljavca in gosta in internih določil LD, ki se s turizmom ukvarja! In seveda je to povezano z dajatvami, ki jih je potem treba odvesti državi!

    Kar se same prodaje odstrela in trofeje tiče pa bi to morala država z zakonom prepovedati. Vse storitve okoli tega pa naj LD pošteno in pravično zaračuna. Nastanitev, vodenje, priprava trofeje ipd. In to je možno zaračunati tudi ostalim gostom, tistim, ki si želijo lova s fotoaparatom ali pa si divjad samo ogledati.

    A po pravici povedano, menim, da vodilni v večini naših lovišč česa takega sploh niso sposobni!
    Z zadnjim stavkom si si sam odgovoril, zakaj je dobro, da LZS priporoča neke okvire. Vseeno so tam ludje, ki imajo neke izkušnje s tem in so cene oblikovali glede na razmere v primerljivih državah v Evropi.
    Priporočene cene nikogar ne obvezujejo, odzivi s trga pa so edini pokazatelj, če je cena prava ali ne .
    Če imaš kakega pacienta, mu lahko gumbarja prodaš za jurja in ti LZS ne more nič.
    Zanima me pa tudi, koliko izkušenj imaš z lovskim turizmom, pa s tem ne mislim zastojnkarskega šfercanja pri forumskih prijateljih.

  6. #6
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Talking Turizem in zastonjkarstvo...

    Lp!

    Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu X Povezava 7320

    Vem kaj boli tiste, ki ste proti lovnemu turizmu, samo kaj pa tebe boli če jaz povabim Lovskega Tovariša in mu odstopim odstrel Gamsa, ki bi ga drugače sigurno sam uplenil??? Mogoče to, da nisem povabil tebe...???

    Eh saj smo vsi po malem še otroci...Povezava 7319

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  7. #7
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Kot pravi Janez L smo se že ničkolikokrat spričkali zaradi lovskega turizma. Osebno sem tudi mnenja,da bo kult trofeje pokopal slovensko lovstvo in to se dobro vidi ravno pri fovšiji. Torej moje videnje nekega kompromisa med zagovorniki turizma in med nasprotniki je takole. Kot je predlagal ZR7 naj država prepove lovni turizem vendar samo na trofejno divjad. Pravi lovski izziv je doživetje na lovu in torej pravi lovci naj nebi delali razlike med lovom na trofejno in netrofejno divjad.Torej lovni turizem da vendar na netrofejno divjad z obveznim odkupom mesa po cenah, ki jih sedaj plačuje Nimrod v državnih loviščih. Seveda je potrebno pri takem lovu gostu ponuditi tudi druge storitve ki spadajo zraven za dobro počutje v lovski družbi. Trofejno divjad pa bi za turizem odprli le fotolovcem in jim ravno tako zaračunali vse pristojbine za vstop v lovišče,spremljevalca .....Na tak način bi verjetno zaslužili precej manj, zelo verjetno bi se črni trg razcvetel (potrebn boljši nadzor čuvajev in inšpektorjev) vendar bi se približali ideji o lovcu naravovarstveniku in vsekakor bi fovšijo zmanjšali na minimum. KOt pravim to je moje mnenje vendar mislim ,da je v tem nekaj soli.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  8. #8
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat JANEZ L je objavil: Pokaži objave
    Lp!

    Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu
    Vem kaj boli tiste,...
    JanezL, tako kot mnogi, tudi ti sedaj mešaš izraz turizem in gost.
    Kaj ti, ko nekoga povabiš k sebi domov ali kamorkoli že in ga pogostiš na svoje stroške, takemu človeku rečeš turist?
    Meni se zdi, da je to gost, kajne?!
    Če pa oddajaš sobe in strežeš hrano in pridejo k tebi ljudje, ki ti bodo to plačali, pa so to turisti.
    Resda tu tudi SSKJ ne ločuje natančno, a za nadaljno debato reciva, da je tako in s tem določiva ti dve različni kategoriji lovcev izven lastnega lovišča.

    In seveda se mi zdi višek folšije in zlobe, če mi nekdo očita, ker sem lovskemu prijatelju dal tisto, kar itak pripada meni. Folšljiv mi je lahko le za tisto, kar sem sam dobil od mojega gosta. Prijateljstvo, zaupanje, skupno doživetje lova ipd. A tega se ne da plačati in kupiti niti ne meriti z denarjem. To si mora prislužiti vsak sam in je neprecenljivo!

    No, toliko, da sem ti odgovoril, čeprav je izven koncepta te teme.

    LP in dober pogled!

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat JANEZ L je objavil: Pokaži objave
    Lp!

    Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu X Povezava 7320

    Vem kaj boli tiste, ki ste proti lovnemu turizmu, samo kaj pa tebe boli če jaz povabim Lovskega Tovariša in mu odstopim odstrel Gamsa, ki bi ga drugače sigurno sam uplenil??? Mogoče to, da nisem povabil tebe...???

    Eh saj smo vsi po malem še otroci...Povezava 7319

    Lovski zdravo
    Janez L

    Moje vprašanje je bilo v smislu poznavanja tematike lovskega turizma, glede na dane komentarje.
    Nimam pa nič proti zastojnkarstvu, še manj pa želje po tvojem vabilu.
    Mogoče kako stvar dvakrat preberi, če je takoj ne razumeš.

    Zdaj pa hitro daj opomin pa pet pik.

  10. #10
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat muzikant je objavil: Pokaži objave
    Z zadnjim stavkom si si sam odgovoril, zakaj je dobro, da LZS priporoča neke okvire. ...
    Ponavljam vprašanje: Kdo pa so oni? Dokler bodo lovci dojemali LZS kot velikega botra, pokrovitelja, skrbnika, diktatorja in ne vem kaj še, bo Slovensko lovstvo globoko v .... (izraz vstavi sam)!
    Ko pa bodo lovci sposobni razmišljati samostojno in odgovorno, bo zveza postala zveza enakopravnih in sposobnih se prilagajati sodobnim zahtevam in potrebam svetovnih družb pri varovanju prostoživečih živali in okolja. V tem vidiku pa je lovski turizem zelo delikatna in odgovorna stvar.

    Razmišljanje, da je dobro, da LZS izda cenik, po drugi strani pa vedeti in odobravati, da se ga ne spoštuje, je malo ... dvotirno, da ne iščem drugih izrazov.


    Citat muzikant je objavil: Pokaži objave
    Zanima me pa tudi, koliko izkušenj imaš z lovskim turizmom, pa s tem ne mislim zastojnkarskega šfercanja pri forumskih prijateljih.
    Izkušnje z lovskim turizmom ..., no tole mora biti pa huda reč in nekaj čisto drugega kot so same izkušnje z lovom in skrbjo za divjad.
    Predvidevam, da če se hočeš ukvarjati z lovskim turizmom, moraš imeti vsaj visoko izobrazbo turistične in andragoške smeri, da lenuha privlečeš na štant, ga tam nabašeš s salamo in pijačo, mu nabašeš puško, (upss, pozabil, za tole moraš imeti kakšno hudo izobrazbo iz balistike in zakonov), poveš, kaj sme ustreliti, potem sprožiš še sam dodatni strel na 2cm nad kolenom zadeto divjad, si oprtaš plen, oz. če gre za bogato "lovko", to na njeno zahtevo še "nabrišeš" na še toplem plenu (hmmm, kakšno izobrazbo pa tu rabiš? So izkušnje dovolj?) in kasneje pripraviš trofejo.

    No, pa dajva raje bolj resno:
    Lovski gost je nekaj čisto drugega kot lovski turist. In da, z lovskimi gosti imam nekaj malega izkušenj. To so moji prijatelji s katerimi rad delim lepa doživetja lova. In tudi sam grem rad v goste, če le čas in sredstva to dopuščata. In če računamo vse prevožene kilometre in druge stroške za prihod v normalno lovišče, kjer divjad ni privezana kot v štali, postane krvavo plačan odstrel lovskega turista malenkost.

    Sicer se mi pa osebno čisto žvižga, če lovske družine ne sprevidijo poti, ki edina pelje v bodočnost. Bodočnost bo itak sama naredila selekcijo kdo bo še upravljal z divjadjo in predvsem kako bo to počel.
    Last edited by ZR7; 3. June 2010 at 10:46.

Stran 1 od 18 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •