Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 44

Tema: Prepariranje in strojenje

  1. #11
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat tarfila je objavil: Pokaži objave
    Kostanjevo lubje ima največ tanina !
    Največ ga imajo hrastove šiške. Včasih so jih celo nabirali in prodajali usnjarskim podjetjem.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #12
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Voučja vas ŽeLBEZNki
    Prispevki
    702

    Privzeto

    Pr nas živi en starejši model, ki živi čisto po starih normah, in on sam stroji kože in izdeluje iz njih izdelke. Moram enkrat do njega, da mi razloži osnove, potem vam pa poročam, da bomo še mi probal
    Žlht smo lohk, škode pa na smemo delat !

  3. #13

    Privzeto

    odlično tarfila! in če ti ni odveč, še kaj poslikaj

    me zanima, kakšne izdelke izdeluje. Sicer pa sem mnenja, da bi morali bolj promovirati na tak lovski način uplenjene "slovenske lisice". Morebiti, bi morali izdelait poseben žig in potrdilo, da je izdelek izdelan iz v Sloveniji uplenjenih lisic in ne iz lisic iz farm. To bi izdelku dodalo precejšnjo vrednost, pa še lovci bi imeli nekaj od tega. Iz tega bi se dalo narediti prestiž, če bi le bila volja in znanje. Tudi sam še nisem zavrgel niti ene same lisičje in kunje kože, razen garjavih!
    podoben razmislek velja seveda tudi za ostale kožuharje in nenazadnje vse kože. Vemo kaj in kako porabljajo kože skandinavci... V glavnem še ena stvar, kjer lahko skupaj nekaj dosežemo!
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  4. #14

    Privzeto Strojenje lisičje kože

    Pozdravljeni, iščem mojstra, ki bi bil pripravljen ustrojiti lisičjo kožo, po možnosti kdo z Gorenjske.
    Je pomembno, v katerem času je lisica uplenjena?
    Se priporočam za kakšen kontakt, lahko na zs, da grem lahko v akcijo. :)

  5. #15

    Privzeto

    Citat macesen je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni, iščem mojstra, ki bi bil pripravljen ustrojiti lisičjo kožo, po možnosti kdo z Gorenjske.
    Je pomembno, v katerem času je lisica uplenjena?
    Se priporočam za kakšen kontakt, lahko na zs, da grem lahko v akcijo. :)
    Normalno, da je dobra uplenjena v zimski dlaki. Nekje proti koncu novembra ali začetek decembra bi že morala biti prava, vsaj tako pravijo pravi stari lisičarji oziroma kožuharji.
    Za več info me kontaktiraj na ZS.

  6. #16

    Privzeto

    Hvala za odgovor. Sem poslal ZS.

  7. #17
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Star strojar mi je rekel, da je najboljša kvaliteta kože decembra in januarja.
    Za kontakt strojarja na gorenjskem pa mi lahko pišeš na ZS.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  8. #18

    Privzeto

    Koža je primerna za strojenje, ko pri odiranju znotraj ne vidimo več temnih lis.
    Prvo lisico sem uplenil v oktobru in dal narediti kučmo. Po 30 letih je še vedno enaka. Temne lise znotraj pa so znak, da krzno še raste. Taki koži pri strojenju (odstranjevanju notranjega sloja) porežemo čebulice dlak in dlaka izpada. To lahko vidimo saj dlako lahko povlečemo na notranjo stran.
    Jaz kožo namočim v sol, ki sem ji dodal 2 žlici mravljične kisline. Večkrat premešam. Po par dneh notranji sloj odstopi in ga odstranim z topim nožem. Kožo nato dam v kromovo sol. To sol dobite v vsaki galvaniki ali trgovini (poiščite na spletu). Sol raztopite v vodi in nastane temno rjava raztopina. Krzno v tej raztopini vsak dan premešamo. Postane elastično po par dnevih. Odvisno od koncentracije soli. Nato krzno dobro operem v čisti vodi in dam sušiti. Med sušenjem ga nategujem in večkrat premečkam drugače je lahko trdo.
    Če imamo kožo za na zid trdota ne moti. Za ovratnik ali kapo je pa dobro, če je mehko. Probajte.
    Obstaja veliko načinov strojenja. Meni je opisani najbolj enostaven.
    Last edited by alojz1; 5. November 2014 at 09:45.

  9. #19

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    ... Jaz kožo namočim v sol, ki sem ji dodal 2 žlici mravljične kisline. Večkrat premešam. Po par dneh notranji sloj odstopi in ga odstranim z topim nožem. Kožo nato dam v kromovo sol. To sol dobite v vsaki galvaniki ali trgovini (poiščite na spletu). Sol raztopite v vodi in nastane temno rjava raztopina. ...
    Lahko prosim napišeš še približna razmerja voda : sol : kislina . Koncentracije verjetno niso nepomembne.
    Verum justicia quod parilitas!

  10. #20

    Privzeto

    Sol ni tako pomembna (dve pesti). Če pa je kisline preveč se pa koža trga. Zato sem napisal 2 žlici za eno kožo. Vode pa toliko, da je koža pokrita. Saj lahko probaš kdaj notranji sloj odstopi. Včasih lahko kar potegneš in gre stran.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •