Stran 13 od 22 PrvaPrva ... 391011121314151617 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 121 do 130 od 212

Tema: vprašanje o varnem rokovanju z orožjem in zravniškem pregledu

  1. #121

    Privzeto

    KAREL: karel je objavil:

    "... Katerere pogoje mora izpolnjevati oseba, ki ima OL - šport, da lahko pridobi Posestni list - lov? Oseba ni član nobene LD in nima lovskega izpita."

    Odgovor:

    Orožne listine "Posestni list- lov" Zakon o orožju ne pozna. Zakon ima NUMERUS CLAUSUS – omejeno število orožnih listin, za vsako pa tudi določa pravice in obveznosti, ki izhajajo iz posamezne vrste orožne listine. Zakon pozna devet vrst orožnih listin in jih našteva v svojem 10. členu. Poleg teh pa se po drugem odstavke tega istega člena zakona za orožne listine štejejo tudi druge listine za orožje, izdane na podlagi mednarodnih pogodb. Zakon pa pozna "Orožni posestni list", ki dovoljuje pravnim osebam in podjetnikom posest orožja, ki ga pod pogoji iz tega zakona in posebnih predpisov lahko zaupajo posameznikom. In kdo se ti posamezniki in pravne osebe. To so lahko LD –orožni posestni list za lovsko orožje, Zavod za gozdove – LPN – orožni posestni list za lovsko orožje; pravne osebe ali podjetniki, katerih predmet njihove poslovne dejavnosti je osebno varovanje -orožni posestni list za varnostno orožje, itd. Orožni posestni list pa se lahko izda tudi pravnim in fizičnim osebam in podjetnikom, če odgovorne osebe pravne osebe oz. podjetnik izpolnjuje pogoje iz 1.,2.,3.,5. in 6. točke 2.od. 14. čl. tega zakona, če izkažejo upravičeni razlog za nabavo orožja B,C kategorije in iz 1. do 5. točke D kategorije in se ukvarjajo s filmsko, gledališko ali muzejsko dejavnostjo, športnim streljanjem, lovstvo ali gojitvijo divjadi. Torej v tvojem primeru bi si oseba – posameznik, ki ima OL-šport, pa nima lovskega izpita in ni član LD, lahko pridobil orožni posestni list, če bi gojil divjad, t.j. da bi bil lastnik legalne obore, v njej pa bi npr. gojil jelenjad; lovsko orožje bi torej uporabljal za streljanje gojene divjadi –jelenjadi v obori, ker živali ne more fiksirati z namenom zakola oziroma bi to dejanje ogrožalo varstvo in zaščito ljudi oziroma živali, streljanje divjadi iz tega upravičenega razloga v oborah pa dovoljuje zakon o zaščiti živali; lahko se odstreli le z lovskim orožjem, športnega se v ta namen ne sme uporabljati; zakon namreč določa, da se ta vrsta orožja /športno/ lahko uporablja samo na strelišču; obora pa ni strelišče.
    Poleg navedenega pogoja pa bi moral izponjevati ša vse druge v zakonu navedene pogoje, te pa najverjetneje izpolnjuje, saj sicer ne bi imel OL za športno orožje.

    Upam, da sem ti na tvoje vprašanje odgovoril.

    Lp
    Last edited by MilanK; 25. January 2012 at 22:08.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  2. #122

    Privzeto

    MilanK, odgovoril si, a jaz sem našel še nekaj drugega:
    Ur.list št. 63/2010 z dne, 03.08.2010
    Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika za izvajanje Zakona o orožju:
    ...."»4.a člen

    Lovsko orožje

    Lovsko orožje je strelno orožje kategorij B, C in D, s katerim se sme loviti divjad po predpisih, ki urejajo lov divjadi.

    Lovska organizacija izda svojemu članu potrdilo za pridobitev dovoljenja za nabavo orožja po drugi alineji prvega odstavka 17. člena zakona. Za pridobitev orožnega lista mora posameznik predložiti veljavno lovsko izkaznico, iz katere je razvidno, s katerim loviščem upravlja lovska organizacija, katere član je, ali ustrezen dokaz, iz katerega jasno izhaja, da lovska organizacija, katere član je, razpolaga z najetim loviščem in imajo njeni člani neomejen vstop v najeto lovišče. V vseh drugih primerih, ko ima posameznik pravico do lova, se posamezniku izda dovoljenje za posest lovskega orožja.«....

  3. #123

    Privzeto

    To je za tiste, ki imajo lovsko izkaznico, niso pa člani nobene lovske družine v kateri bi lahko prosto nosili orožje. Imajo pa seveda lovski izpit. Lovijo pa le kot gosti.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  4. #124

    Privzeto

    "Ganges", napisanemu ne bom oporekal, čeprav sem drugače obveščen in bom v nadaljnih dneh iskal vir mojih informacij.
    Prišli smo vsaj do tega, da Dovoljenje za posest - lov obstaja.

  5. #125

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    "... iskal vir mojih informacij."
    Popravljam "napako" - preveril bom informacije, ki sem jih dobil. Nisem pa jih objavil, ker se nekaj ne ujema in zato sem vprašal.

  6. #126
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Tuhinjska dolina
    Prispevki
    231

    Privzeto

    Jaz bi pa vprašal če miamo narejeno varno rokovanje z orožjem..imel sem potrdilo in sem ga izgubil...ali se lahko dobi novega in če ga bomo še kaj potrebovali na izpitih? Hvala za odgovor...:icon_smile:
    7×64; 8×57JS; 308WIN; 22TOZ

  7. #127

    Privzeto

    Citat Zazek je objavil: Pokaži objave
    Jaz bi pa vprašal če miamo narejeno varno rokovanje z orožjem..imel sem potrdilo in sem ga izgubil...ali se lahko dobi novega in če ga bomo še kaj potrebovali na izpitih? Hvala za odgovor...:icon_smile:
    Kje in kdaj si opravljal ta izpit? Če pri usposoblejni članici LZS od 2010 dalje, potem ni problema, podatki so hranjeni v aplikaciji Lisjak in izpis potrdila je možen takoj.

  8. #128

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    "Ganges", napisanemu ne bom oporekal, čeprav sem drugače obveščen in bom v nadaljnih dneh iskal vir mojih informacij.
    Prišli smo vsaj do tega, da Dovoljenje za posest - lov obstaja.
    Kaj si ugotovil Karel? Res komaj čakam da razčistimo te dileme, ki jih je veliko!

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  9. #129

    Privzeto

    "Ganges", nekaj dni sem bil odsoten in nisem delal na tem.
    V glavnem, kar se tiče lovcev, ki zapuščajo eno in se ne mislijo včlaniti v nobeno drugo LD, naj bi bilo vse jasno. Lahko zaprosijo za Dovoljenje za posest - lov. Toda pri poizvedbi, kako je v slučaju, ko oseba ni bila v LD, sem dobil dvomljiv odgovor - lahko dobi to dovoljenje, a mora biti član LSZ. Ta razlaga ne gre skupaj z Zakonom o društvih in Zvezah. Tudi za osebo, ki ni več včlanjena v LD, je članstvo v LZS vprašljivo, ker je le društvo lahko član zveze in ne posameznik. Mogoče se motim in zato še zbiram podatke, nato pa bom poslal vprašanje na MNZ.

  10. #130

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Toda pri poizvedbi, kako je v slučaju, ko oseba ni bila v LD, sem dobil dvomljiv odgovor
    Tudi če ni bila v LD že prej in ima legalno orožje, je torej že prej ta oseba morala imeti neke vrste orožno listino! Ali? Nekako je morel biti upravičen do nje in na podlagi tega lahko daje zahtevke za dalje.

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Tudi za osebo, ki ni več včlanjena v LD, je članstvo v LZS vprašljivo, ker je le društvo lahko član zveze in ne posameznik.
    O tem pa je že veliko bilo napisano na forumu... To so vsi člani 4 tipa izkaznice...

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

Stran 13 od 22 PrvaPrva ... 391011121314151617 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •