Stran 11 od 22 PrvaPrva ... 78910111213141521 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 101 do 110 od 212

Tema: vprašanje o varnem rokovanju z orožjem in zravniškem pregledu

  1. #101

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    MilanK, prosim, ča mi izposojo orožja bolj na kratko opišeš na primeru:
    Ti mi posodiš orožje, za katerega imaš OL. Tudi jaz imam OL ( OL je namreč pogoj, da se lahko orožje posodi ). Zdaj pa vprašanja:
    - Lahko tvoje orožje prenašam, prevažam, nosim, posedujem zanj strelivo, uporabljam, imam doma?
    - Koliko časa lahko vse to počnem? Na potrdilu o izposoji ni naveden rok.
    Hvala in res na kratko.
    -------------------------------

    Odgovor:

    Na tvoja zastavljanja vprašanja odgovarjam tako kot jaz razumem Zakon o orožju, pri čemar pa ne izključujem možnosti, da imajo drugi drugačna stališča oz. razlago ali mnenje.

    Zakon dopušča izposojo orožja in določa tudi pogoje, pod katerimi se lahko orožje posodi. Če bi si orožje po zakonu lahko sposodil, ne bi pa ga smel uporabljati, potem njegova sposoja ne bi bila smiselna niti razumna, bila bi celo nepotrebna. Vsaj kar se tiče lovcev.

    Orožje-puško bi si od mene verjetno sposodil iz določenega razloga, morda zato, ker imaš svojo puško v okvari ali na popravilu, ali pa bi želel iti na lov na fazane, pa npr. nimaš puške z gladko cevjo. Puško, ki bi ti jo posodil, bi lahko imel v posesti /če je ne bi imel, potem je tudi uporabljati ne bi mogel/, jo nosil in uporabljal v lovišču, zanjo pa bi lahko posedoval tudi naboje, /brez njih ti ne bi koristila, vsaj ne za lov/. Če bi imela puška, ki bi ti jo posodil, drugačen kaliber od tvoje/jih puške/k, pa bi ti moral zanjo dati še naboje, sam si jih namreč ne bi mogel nabaviti, glede na to, da se strelivo lahko nabavlja le z orožnim listom in za v njem vpisano orožje. Puško, ki bi ti jo posodil, bi mi moral vrniti po poteku časa, za katerega sem ti jo posodil. Če bi ti jo sposodil npr. zato ker si šel na lov na fazane, bi mi jo pač moral vrnil naslednji dan po lovu na fazane, po tem lovu je itak več nepotrebuješ.

    Kar se tiče zakona o orožju pa ta določa, da se orožje lahko posodi za določen čas. Sam menim, da se čas za katerega se sme orožje posoditi določa oz. presoja glede na razlog, zaradi katerega si je posameznik sposodil orožje. Menim namreč, da si posameznik brez nekega razloga ne bo sposodil orožja. Če si ga je npr. sposodil zato, da bi šel na lov na fazane, potem po tem lovu pač nima več potrebe ali razloga za nadaljnje posedovanje izposojenega orožja in ga zato vrne njegovemu lastniku – izposojevalcu.

    Orožje si npr. lahko izposodi tudi zato, da bi npr. določen tip puške pred njenim nakupov preizkusil, pa si zaradi tega od lovskega tovariša sposodi puško. Ko z njo opravi streljanje in tako opravi preizkus njene natančnosti in drugih njenih tehničnih lastnosti, pa nima več razloga, da bi jo še naprej posedoval.

    Glede časa posoje orožja, pa osebno menim, da je treba izhajati iz razloga in namena, zaradi katerega si posameznik izposodi orožje. Nerazumno bi bilo, da bi sposojeno orožje - puško posedoval, čeprav zanj nima nobenega tehnega ali upravičljivega razloga niti potrebe za njegovo izposojo in posedovanje, še zlasti, če ima sam enako orožje - puško v brezhibnem stanju. Zakaj pa bi si kdo, če ima karabiner, kal. 7,64, v brezhibnem stanju, še sposodil enako puško enakega kalibra, iz kašnega razloga, nemena in potrebe.

    Lp
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  2. #102

    Privzeto

    Še enkrat hvala za odgovor. Dobil sem tudi nekaj drugih in drugačnih, ki jih bom nekako povezal v sledeče:
    - Izposojeno orožje se lahko prenaša, prevaža, nosi, poseduje zanj strelivo, uporablja in ima doma.
    - Potrdilo o izposoji orožja ne "zahteva" pojasnila namena izposoje, ne določa nobenih rokov in ne določa relacije. To se pravi, da imamo lahko tako orožje celo lovno sezono... ( vprašanje je le v tem, kdo ga bo posodil :icon_smile: )
    - Izposojeno orožje je lahko enakega tipa/vrste, kot ga že imamo, lahko pa je drugega tipa/vrste.
    - Strelivo lahko kupimo ob predložitvi tega potrdila. Trgovec vnese podatke, ki so vpisani v potrdilu in v rubriko opombe vpiše še podatke iz OL kupca.

    Glede trditve, da mora lovec sam opraviti prenos svojega orožja, sem dobil zagotovilo, da temu ni tako. Lovec lahko, na lastno odgovornost, odda orožje drugemu lovcu ( ki ima OL ) z namenom prenosa, nošenja in uporabe, ko je fizično prisoten. Ko pa se orožje posodi ( napisano potrdilo ), je vsa odgovornost na tistemu, ki si orožje izposodi.

  3. #103

    Privzeto

    Karel, tvoje sklepe prosim utemelji s predpisi!
    Sicer jim ni preveč zaupati
    Verum justicia quod parilitas!

  4. #104

    Privzeto

    Napisal sem povzetek odgovorov z MNZ, odgovora "MilanaK" in zagotovila kar nekaj lovcev, kako se dela v praksi.
    Konkretno, kaj te muči?

  5. #105

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Napisal sem povzetek odgovorov z MNZ, odgovora "MilanaK" in zagotovila kar nekaj lovcev, kako se dela v praksi.
    Konkretno, kaj te muči?
    ad 1. Uporaba več izrazov kot so v zakonu (nošenje in prenašanje)

    ad 2. Uporaba izrazov tip/vrsta.
    Vrsta je lovsko orožje. Vse orožje iz lovskega OL lahko posodiš drugemu imetniku lovskega OL. To je bistvo in vse.
    Če si hotel s tem poudariti, tisto, kar je pisal Ganges, da jaz lahko posodim karabin lovcu ki ima v OL samo kombinirko, je to res.

    ad 3. Nabava streliva s tem potrdilom o posojanju. (seveda poleg tvoj OL)
    Pokliči kakšno trgovino pa povprašaj. Jaz sem ravnokar in je bil odgovor odločen NE.
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #106

    Privzeto

    1.- Nošenje pomeni, da je orožje pripravljeno za strel ( napolnjeno ). Prenašanje pomeni, da je orožje v primerni embalaži, da v cevi, v nabojniku, ki je v orožju in v vrtljivem bobniču ni streliva ( ni napolnjeno ) in da je prenos upravičen.
    2.- Tip/vrsta je lahko izraz za orožje ( repetirna puška z risano cevjo, revolver, polavtomatska pištola itd ) ali pa za orožno listino ( OL lov, OL šport, Dovoljenje za posest itd ). Repetirko, ki jo imaš vpisano v OL lov, lahko posodiš osebi, ki ima OL lov, čeprav nima v njem vpisane repetirke.
    3. - Ni mi potrebno klicati, saj sem na ta način že kupil strelivo. Trgovcu je povsem vseeno ali je v tem slučaju pri nakupu prisoten tudi lastnik orožja ali ne. Strelivo tega kalibra, lahko imaš v posesti tako ali tako samo toliko časa, dokler imaš orožje izposojeno. Govorimo seveda o kalibru, ki ga nimaš vpisanega v svojem OL.

  7. #107

    Privzeto

    Karel, saj nisem napisal, da ne razumem teh izrazov. Napisal sem, da me moti neeksaktna uporaba. Pa pustiva zdaj to.

    O trgovcih pa raje ne bi, da ne bomo kakšnega v težave spravili!
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #108

    Privzeto

    [QUOTE=Sršen;79714]"... Napisal sem, da me moti neeksaktna uporaba..."QUOTE]
    Po domače prosim, ker sem z vasi doma :icon_smile:

    O trgovcih, ki jih v nobenem primeru ne mislim spravljati v težave, ker v težavo, ki se imenuje zgrešena poslovna odločitev, sami padejo.
    Prideš z dokumetacijo, ki je omenjamo, k trgovcu in imaš namen kupiti večjo količino zelo dragega streliva. On noče prodati in streliva se ne more rešiti še nekaj let...Prav mu je - le en telefonski klic na pravo mesto in bi bilo vse rešeno.

  9. #109

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    ...Prav mu je - le en telefonski klic na pravo mesto in bi bilo vse rešeno.
    In katero "pravo mesto" naj mu sporočim, da ne bo imel poslovne škode?
    Verum justicia quod parilitas!

  10. #110

    Privzeto

    47. člen
    Nabava streliva
    Posameznik lahko nabavlja strelivo za lovsko, športno ali varnostno orožje na podlagi orožnega lista za to orožje.
    Izjemoma lahko pristojni organ izda dovoljenje za nabavo streliva posamezniku, ki ima orožno listino za orožje, ki je preizkušeno in žigosano po predpisih o preizkušanju in žigosanju oziroma označevanju ročnega strelnega orožja in streliva.
    Pravna oseba in podjetnik posameznik lahko nabavlja to strelivo za lovsko, športno ali varnostno orožje na podlagi orožnega posestnega lista za to orožje.
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 11 od 22 PrvaPrva ... 78910111213141521 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •