Rezultati 1 do 10 od 14

Tema: Odvračanje ujed

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Krško
    Prispevki
    101

    Privzeto Odvračanje ujed

    S prijateljem golobarjem se večkrat sprašujeva kako odvrniti ujede od plenitve domače perjadi in kako odvrniti sokola selca od napadov na golobe pismonoše?
    Naloga se zdi nemogoča sploh pri golobih, ki so med treniranji v zraku in prepuščeni popolnoma sami sebi in je težko primerjat z kraguljem in kokošmi.
    Kakšna ideja?

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Ideja?Sprijazni se s tem da ti bo na leto zmanjkal kak golob,nekaj povsem normalnega je da si bo sokol postregel tam kjer je največja možnost da kaj dobi.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  3. #3
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Krško
    Prispevki
    101

    Privzeto

    Do takega zaključka prihajam tud js, ampak niso moji golobi.
    Sem mislil, da ve kdo za kak star trik.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    V obdobju intenzivnih napadov, jeseni in spomladi, imeti golobe zaprte ali ko jih odpreš biti z njimi. Je pa problem, ko poletijo. Prav sedaj so napadi vsakodnevni, ko se ujede vračajo na sever.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Citat Sagitarius je objavil: Pokaži objave
    Do takega zaključka prihajam tud js, ampak niso moji golobi.
    Sem mislil, da ve kdo za kak star trik.
    Moj sosed jih ima 1000.Z njimi tudi tekmuje,pa se je sprijaznil s tem da kak golob izgine.Nekateri se ne morejo,zato žive golobe nastavljajo v pasti,ko pa selec prileti na goloba ga bodisi ujame živega ali mu poseka tace.Zdej nej mi pa še kdo reče da ima tak vzreditelj rad ptice.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  6. #6

    Privzeto

    Dejstvo je ,da je to problem tako na strani golobarjev, ki so prizadeti zaradi izgube golobov kot tudi ljubiteljev ujed, ko golobarji vzamejo stvari v svoje roke in začno sistematično loviti in pokončevati ujede zlasti sokola selca in kragulja.

    Tudi sam sem imel nekaj časa golobe pismonoše in sem se srečeval z podobnimi težavami. Dejstvo je, da univerzalnega recepta ki bi odpravil to težavo ni. Ujede namreč plenijo za preživetje manj sposobne osebke in osebki, ki jih selekcionira človek po svojih kriterijih to nedvomno so. Tvojemu znancu, ki ima 1000 golobov predlagam, da vsako leto reskira nekaj 10 manj kvalitetnih golobov iz katerih naj formira jato, ki naj jo prvo izpušča iz golobnjaka in šele, ko bo sokol uplenil goloba naj izpusti preostalo jato v kateri so kvalitetni golobi. Tudi golob s kakšnim peresom manj v krilu bo lažji oz ciljni plen sokola in lahko na ta način žmanjšamo morebitno uplenitev kvalitetnejših osebkov. Na tekmah pa ne more dosti vplivati na izgube, od dolge poti izmučeni golobi so lahek plen ujed.

    Tisti, ki imajo le nekaj deset golobov oz. jih gojijo le ljubiteljsko pa svetujem, da imajo odprte ves čas. Golobi, ki so dosti zaprti imajo veliko željo po letenju zato so manj previdni.Na začetku bodo sicer večje izgube, kasneje pa se bodo golobi navadili na strategije ujed in se bodo tudi veliko bolje pazili.

  7. #7
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Krško
    Prispevki
    101

    Privzeto

    Se strinjam. Sam ne bi rad, da bi do tega prihajalo, zato iščem načine, kako sokola odvrnit.
    Težko je nekoga pripravt do miselnega premika, če je trdno prepričan, da prej sokolov ni blo in da jih je človek naselil.

    Prisotnost (krilečega, kričočega) človeka sokola ne odvrne.

  8. #8

    Privzeto

    Kriljenje in kričanje nima efekta, lahko poskusi z raketami, ki počijo v zraku (pištolskimi ) prej naj na poke malo navadi golobe, da ne bodo še bolj zbegani.

    Sokol selec razvije pri lovu na golobe različne lovske strategije, tako, da pogosto že po načinu lova lahko ugotoviš za kater osebek konkretno gre. Napadi sokola se običajno dogajajo visoko v zraku. Sokol prisili golobe da se dvignejo visoko v nebo tako da jih s prostim očesom le s težavo opazimo. Da se dvignejo jih prisili tako, da lepo kroži pod njimi in jih počasi dviguje, ki so zadosti visoko nekateri sokoli počakajo, da golobom začno popuščati živci in začno pikirati proti zemlji potem si enega izbere. Nekateri sokoli imajo drugo taktiko, naletijo direktno v jato in nato ocenijo kateri golob je slabši.

    Dejstvo je da so poštni golobi in visokoletači zelo privlačen plen sokola, če je kdo opazoval mestne golobe, ki so v številnih pogledih podoba skalnega goloba hitro opazi razliko. Mestni golobi živijo zunaj zato so selekcionirani v vseh pogledih, ki so potrebni za uspešno preživetje v naravi.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •