Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 61

Tema: Pomladansko soljenje

  1. #11

    Privzeto

    Danes smo zalagali solnice in po sledeh v snegu se je videlo, da so bile že vse solnice obiskane. Mislim, da ni etično solnico postaviti zaradi lažjega odlova divjadi.
    lp.

  2. #12
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Danes sem opazil isto kot HL.

  3. #13

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Priznan veterinarski strokovnjak za patologijo divjadi mi je na vprašanje s to dilemo odgovoril, da pozitiven vpliv dodajanja soli na zdravje divjadi ni nikjer dokazan. Da pa je divjadi všeč slan okus.
    Da pa sol škoduje rastlinam in krni rodovitnost tal, je pa že dolgo znano....
    bo treba tudi kmete razsvetliti. Sol dajejo živini in drobnici na pašnikih in v hlevih. Pa še varavi škodijo

  4. #14

    Privzeto

    Glede na velike količine snega, je po mojem še prezgodaj za sol. Poveča žejo in nam naredi medvedjo uslugo.

  5. #15

    Privzeto

    Divjad naj ma čez celo leto zagotovljeno sol,še najbolje je da je solnica postavljena v bližini vode potoka itd...

  6. #16

    Privzeto

    Zober, temu osebno močno oporekam. Sol izključno v času vegetacije, saj se v tem času tudi dogaja največ stvari v telesu divjadi. Če je potok, še gre, vendar na suhem kraškem terenu to ni dobro.
    Poskrbeti je potrebno, da ima divjad na razpolago dovolj grmovja in pestro pašo, pa potem celo na solnice ne zahaja tako pogosto, kot tam, kjer so vrstno manj pestre prehranske razmere. Ko pa je poletna suša, da so celo rastline uvele, ko je mraz in je voda zmrznjena pa je sol popolnoma nepotrebna.

    Probaj odlaufat en cooperejev test, pojest eno pakngo čipsa pa skledo uvele solate. Malo za šalo, malo zares.

  7. #17
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    bo treba tudi kmete razsvetliti. Sol dajejo živini in drobnici na pašnikih in v hlevih. Pa še varavi škodijo
    Alojz1, sem mislil, da ločiš med prosto živečimi živalmi in živalmi, ki so zaprte v hleve. Lovstvo tega dolgo ni znalo ločevati, za danes pa sem očitno utopično domneval, da smo ta miselni preskok že zmogli vsi. Pa očitno nismo.
    Menda je razlika med živalmi, ki si za zadovoljitev svojih potreb hrano poiščejo v naravnem okolju popolnoma svobodno in živalmi, ki jim serviramo kar jim pač servramo v jasli, in ker vemo, da manjkajo določene mineralne snovi v ponujeni krmi, jim te posebej dodamo.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  8. #18

    Privzeto

    Tudi drobnica je večinoma na prosti paši kot divjad. Tudi v vročem puščavskem podnebju išče divjad sol in prehodi velike razdalje, da pride do nje.
    Tudi ljudem je nujno potrebna. V preteklosti, ko je bila privilegij bogatih, je bilo veliko ljudi golšavih ( sedaj me bo Mugo vprašal za dokaze).
    Ne rabijo pa je mesojede živali ker jo je v mesu dovolj.

    Kakorkoli že,naša mnenja so različna. Nihče pa ne odgovori, kaj se je spremenilo v dveh letih da smo prešli iz ene skrajnosti v drugo.

  9. #19
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Sol gor, sol dol. Tako zagovarjanje ene ali druge skrajnosti brez resne analize je topoumno. Edine raziskave, za katere sem slišal, polaganja soli ne odobravajo ali pa vsaj ne vidijo koristi. Razen tiste, ki je lovci poznamo, to je privabljanje divjadi pred puškino cev.
    Rad bi pa enkrat prebral kakšno analizo glede vseh ostalih potrebnih mineralov, ker vemo (kakor kdo), da sestava mineralov v tleh in rastlinah ni več taka kot je nekoč bila. Zaradi kislega dežja in ostalih vplivov onesnaženja okolja.
    Zato bi bilo mogoče za razmišljati o polaganju drugačnih pripravkov, ki bi vsebovali še kaj več kot samo golo sol. A kot pravim, najprej analize in raziskave. Do takrat pa verjamem le to, da ima divjad sol rada prav tako kot nekdo pred TV s piksno pira in čipsom v roki. Pa brez piva tudi tisti čips postane počasi neužiten.

  10. #20
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ljudje so bili v preteklosti golšavi zaradi problemov s ščitnico, ki je posledica pomanjkanja joda in ne soli. Kuhinjska sol je natrijev klorid (NaCl), jedilni soli za ljudi so v novejšem času začeli dodajati jod, pa še to le tisti soli, ki je pridobljena v obliki kamene soli, iz rudnikov, morska sol ponavadi vsebuje jod. Tudi v okolju in v rastlinah je jod.
    Klora (Cl) je v rastlinah dovolj za potrebe živali, ki se z njimi pasejo. Je ena izmed osnovnih sestavin klorofila.
    Natrij (Na) je tudi prisoten v okolju, v rastlinah. Približno 1,2-0,7 g na kilogram suhe snovi ga je. V nekaterih ekstremnih okoljih ga je sicer manj, a ne moremo primerjati razmer v puščavi z razmerami v našem okolju.V telesu živali je 1,1 do 1,4 g natrija na kg suhe teže. Molzne živali potrebujejo več natrija za produkcijo mleka (0,3-08g Na/l mleka), predvsem zato se natrij v obliki soli dodaja tem živalim.
    Sol škodi rastlinam, to lahko vidimo ob cestah ta čas, ko so rastline ob soljenih cestah vse rumene zaradi izpiranja soli v tla. Kar zgrozim se, ko slišim poročila o tisočih tonah soli, ki jih vsako leto zmečemo po naših cestah. Količine, ki jih položimo lovci so v primerjavi s tem res majhne, pa vendar sem mnenja, da v naravno okolje ni pametno vnašati snovi, ki mu škodijo. Kdor misli, da sedaj pretiravam, naj poskusi in položi kameno sol v kakšno rogovilo zdravega drevesa. Garantiram, da se bo posušilo.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •