Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 57

Tema: Osebni podatki, informacijski pooblaščenec in LIS

  1. #1

    Privzeto Osebni podatki, informacijski pooblaščenec in LIS

    LZS naj bi pripravljala posebni pravilnik, ki na bi urejal dostop in posredovanje osebnih podatkov o lovcih. Lovski inšpektor naj bi imel neposredni vpogled oz. dostop do baze teh podatkov. Ali kdo ve kaj več o tem.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    LZS čahko dela pravilnik samo ya tiste podatke, ki jih ima o svojih zaposlenih. O meni ne sme nikomur posredovati nobenih podatkov ker ji za to nisem dal pooblastila in tudi ni namen zbiranja podatkov o meni ta, da bi jih posredovali naprej. Jaz sem jim dal podatke samo za namen pošiljanja glasila Lovec in za izzdajo lovske izkaznice in za nič drugega. Mislim, da bo kmalu na delu Urad za varstvo osebnih podatkov.

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat rock&roll je objavil: Pokaži objave
    ... Jaz sem jim dal podatke samo za namen pošiljanja glasila Lovec in za izzdajo lovske izkaznice in za nič drugega. Mislim, da bo kmalu na delu Urad za varstvo osebnih podatkov.
    Pod to trditev ponovno moj podpis.

  4. #4

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Pod to trditev ponovno moj podpis.
    Tudi jaz sem enakega mnenja kot moja predhodnika. Na lovski izkaznici so vsi najpomebnejši osebni podatki imetnika te izkaznice, razen njegovega prebivališča in prav do te baze podatkov naj bi imel lovski inšpektor neposredni dostop in vpogled. Za to naj bi se še posebaj zavzemal lovski inšpektor iz Slovenj Gradca, kakor sem to iz zanesljivih virov izvedal. O tem naj bi že podal svoje mnenje Urad za varstvo osebnih podatkov. Vsebina mi ni znana, bom pa poskušal do tega mnenja priti.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  5. #5

    Privzeto

    Vsekakor sem za dobro sodelovanje upravljalcev z inšpekcijskimi službami, ampak kar je preveč je pa preveč. Aplikacija Lisjak je bila razvita z "našim" znanjem in sredstvi in je kot taka namenjena lažjemu, bolj preglednemu in učinkovitemu delovanju upravljalcev in načrtovalcev.
    Inšpekcijske službe lahko (beri morajo) podatke, ki jih rabijo, že zaradi narave svojega dela pridobiti same in so jim v postopku, če so do njih upravičene dosegljivi.
    Če se dotaknem Urada za varstvo osebnih podatkov, pa lahko povem, da mnenja o konkretnih zadevah ne dajejo (preverjeno). Posredujejo načelna stališča kako izvajati zakon o varstvu osebnih podatkov. Radi in ažurno pa se odzovejo na prijave...

  6. #6

    Privzeto

    POLH zapiše: Če se dotaknem Urada za varstvo osebnih podatkov, pa lahko povem, da mnenja o konkretnih zadevah ne dajejo (preverjeno). Posredujejo načelna stališča kako izvajati zakon o varstvu osebnih podatkov. Radi in ažurno pa se odzovejo na prijave...
    _________

    To kar trdi kolega Polh ne ustreza resnici. V to se lahko vsak prepriča, če obišče spletno stran IP. Na osnovi "načelnih stališč" urad IP ne bi mogel izrekati glob, ki v nekaterih primerih niti niso tako male.

    Pa še nekaj besed o varovanju osebnih podatkov na LZS. LZS ima to področje dobro urejeno in zbirke tudi prijavljene v enotni evidenci pri IP. Res je, da so od zunaj močni pritiski, da bi se nekaterim zunanjim uporabnikom omogočilo dostopanje do baz osebnih podatkov članov članic LZS. V tej zvezi obstaja tudi že strokovno mnenje urada IP in zelo kvalitetno pravno mnenje predsednika pravne komisije pri LZS g. Šušteriča.

    Tako, da bi člani članic glede tega morali biti pomirjeni in zaupati odgovornim na LZS, ki se zavedajo kočljivosti problema in so do sedaj storili vse, da se z osebnimi podatki članov članic zbranih v LIS Lisjak ravna v skladu s pozitivnimi predpisi te države in sprejetimi internimi splošnimi akti LZS.

    Če pa že kdo želi to zgodbo problematizirati, pa se bo zadeva morala začeti pri LD-jih in izpostavljanju odgovornih v lovskih družinah. Na LZS obstaja natančen seznam ljudi in vstopnih gesel za vsakega uporabnika posebej od LD preko ZLD do LZS in do katerih podatkov v Lisjaku je s katerim od podeljenih gesel mogoč dostop. Če že kje prihaja do zlorab, prihaja do njih največ v LD-jih. Temeljit pregled vstopov v LIS Lisjak s pomočjo primerjanja podeljenih gesel in na njihovi osnovi dodeljenih pooblastil s številom številk IP računalnikov je nerazumno nesorazmeren. O tem bi vedeli več povedati upravljavci LIS Lisjaka, ki to lahko dnevno spremljajo in evidentirajo.

    Tako, da če se želimo lotiti zavarovanja osebnih podatkov moramo pričeti v LD-jih in jih prijaviti uradu IP, ki bo z veseljem naredil pregled in napisal globe LD-jem in odgovornim osebam v LD. Za LZS pa sem skoraj prepričan, ta dam zlorabe ni. Celo nasprotno, LZS se trudi vsakršno zlorabo preprečiti in naslednji njen korak bo verjetno v reviziji gesel in pooblaščenih oseb v LD-jih ter ZLD-jih. "Lastniki" gesel v LD-jih ne bodo več mogli svojih gesel deliti naokrog svojim kolegom in članom LD in tako omogočiti vsem in vsakemu, da šari po bazah Lisjaka. Še posebej pozorno pa bo vodstvo Lisjaka moralo biti pri vstopih v bazo osebnih podatkov članstva in v primeru suma nepooblaščenih vstopov takoj sprožiti ustrezne postopke. Boljše prva zamera kot zadnja pravi star ljudski pregovor. In tudi v tem primeru se bi kazalo tega držati, da se izognemo neželjenim posledicam in podobnim razmišljanjem ter dvomom in sumničenj kot smo jim priča na tem forumu.
    Last edited by Sraka; 10. March 2010 at 23:24.

  7. #7

    Privzeto

    Citat rock&roll je objavil: Pokaži objave
    ...in za izzdajo lovske izkaznice in za nič drugega.
    Ali meniš, da registrov lovskih izkaznic inšpektor ne sme videti?? Ali meniš, da inšpektor sploh ne sme vpogledati v osebne podatke, četudi ima zato pravno podlago? Ja, ... , malo me že vleče na smeh pri teh vaši skrbeh ali paranojah.

  8. #8

    Privzeto

    Sem si pridobil in prebral načelno stališče pooblaščenke za varstvo osebnih podatkov, ki se glasi:

    »Inšpektor ima na podlagi 6. al. 1. od. 19 čl. ZIN pravico pri opravljanju nalog inšpekcijskega nadzora pri fizični ali pravni osebi, pri kateri opravlja IN, brezplačno pridobiti in uporabljati osebne in druge podatke iz uradnih evidenc in drugih zbirk podatkov, ki se nanašajo na zavezanca in ki so potrebni za izvedbo IN. Navedeno pooblastilo je vezano na izvedbo konkretnega IN. V zadevnem primeru se lovskemu inšpektorju lahko omogoči on-line dostop do osebnih podatkov, vsebovanih v aplikaciji Liskak, vendar je potrebno uporabniku osebnih podatkov (lovskemu inšpektorju) določiti kriterije iskanja oz. pridobivanja osebnih podatkov po skrbni preučitvi zakonsko določenih pooblastil lovskega inšpektorata ter ob upoštevanju načela sorazmernosti, tako da se za lovski inšpektorat definira v zakonu določen namen obdelave osebnih podatkov ter njegova z zakonom določena pooblastila, naloge in pristojnosti. V primeru, da se lovskemu inšpektorju omogoči razširjeno iskanje, mora takšen način le-ta predhodno še posebej utemeljiti, ZAKAJ SVOJIH Z ZAKONOM DOLOČENIH, POBLASTIL IN PRISTOJNOSTI NE BO MOGEL UČINKOVITO OPRAVLJATI BREZ ZAGOTOVITVE RAZŠIRJENEGA ISKANJA.«.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Spoštovani paranoik, se sploh zavedaš, da trosiš svoje podatke vsako sekundo ko si priklopljen??!! Jutri pa lepo dohtarju, zahtevat uničenje kartoteke. Pa na policijo, na sodišče, v knjižnico... Pa na banko, na upravno enoto, davkarijo... Pa v Merkator in Merkur, kjer si, brezbožno zmene, naivno zbiral pike! Bohvedi katera brezdelna pisarniška podlasica se ta trenutek slini med brskanjem po zgodovini tvojih nakupov. Sam Bog obvaruj! Imam te na sumu, da si si danes drznil uporabiti mobilni telefon, ježeštana, pa se sploh zavedaš koliko nemarnih posameznikov ima vsak trenutek dostop do seznama vseh tvojih klicev in stikov? Izpuli baterijo iz aparata, kajti tele zanikrne pošasti v vsakem trenutku vidijo, na katero bazno postajo si "pripet". Temne sile zla se lahko vsak trenutek pripravijo na prevzem tvoje identitete!

    Najbolje bo, da gremo jutri vsi na občino zamenjat imena, potem pa nekje sredi kočevskih host po vzoru ameriških Amišev ustanovimo barakarsko naselje, odrezano od vsega zla sodobne tehnologije.

  10. #10

    Privzeto

    Drži, točen prepis mnenja informacijske pooblaščenke. In tako se bo tudi ravnalo. Bodo pa na lovske družine naslovljene zahteve inšpektorjev o posredovanju podatkov za svoje člane, kadar bodo v postopkih. Roki bodo kratki in odzivanje LD bo potrebno v kratkih rokih.
    Ponavljam pa vprašanje: ali sme imeti inšpektor vpogled v register izdanih lovskih izkazbnic??

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •