Rezultati 1 do 10 od 10

Tema: disciplinski postopek

  1. #1
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    rakičan
    Prispevki
    35

    Question disciplinski postopek

    Mene zanima ali mi lahko kdo odgovori. Imeli smo v LD primer, da je od prekrška minilo 10 mesecev, ko so lovca poslali na disciplinski postopek v LD
    Nikjer ne v pravilih LD ne v poslovniku LD se ne omenja koliko more preteči, da prekršek ne zastara.

  2. #2

    Privzeto

    V naši LD je bil disciplinski postopek zoper "kršitelja" po sedmih mesecih,prekršek je bil storjen v juniju 2000,disciplinska pa januarja 2001,z obrazložitvijo,da se vse prekrške obravnava naenkrat.

    lp

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Za družino bi bilo bolje, da bi se zmenili brez disciplinskega postopka. Če posameznik krši slovensko zakonodajo, je stvar itak v pristojnosti organov pregona. Sicer pa so disciplinski postopki prepogosto orodje za reševanje osebnih zamer in vodijo v razdor in spore znotraj LD.

  4. #4

    Privzeto

    Citat Grizzly Adams je objavil: Pokaži objave
    Za družino bi bilo bolje, da bi se zmenili brez disciplinskega postopka. Če posameznik krši slovensko zakonodajo, je stvar itak v pristojnosti organov pregona. Sicer pa so disciplinski postopki prepogosto orodje za reševanje osebnih zamer in vodijo v razdor in spore znotraj LD.
    Točno to!

  5. #5
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    rakičan
    Prispevki
    35

    Question

    Vtem je glih poanta , žal tako se vnaši družbi rešujejo stvari. Če bi vsak
    lovec, enkrat na leto prelistal etični kodeks lovca, bi bile stvari verjetno drugačne. Faušija nas bo verjetno vse pobrala, še tega nekaj kaj je nam lovskega ostalo, a otej temi enkrat drugič. Zahvaljujem se vsem, ki so mi podali svoje mnenje.

  6. #6

    Exclamation Zastaralni rok

    Citat bogo je objavil: Pokaži objave
    Mene zanima ali mi lahko kdo odgovori. Imeli smo v LD primer, da je od prekrška minilo 10 mesecev, ko so lovca poslali na disciplinski postopek v LD
    Nikjer ne v pravilih LD ne v poslovniku LD se ne omenja koliko more preteči, da prekršek ne zastara.
    Če v Pravilih in v Poslovniku ni določenega zastaralnega roka, je ta lahko določen v Pravilnku o postopku pred disciplinsko komisijo.Ta pravilnik LD verjetno ima, saj sicer disciplinskega postopka ne more voditi, razem če bi ga imela opredeljenega v Pravilih ali Poslovniku, kar pa je maloverjetno. Prav tako mora v aktih LD dejanje, ki se očita lovcu, biti določeno kot disciplinski prekršek, za tega pa določen disciplinski ukrepi, ki se lahko izreče. V moji LD to določa Pravilnik o postopku pred DK. Mi imamo relativni zastaralni rok 6, obsolutnega pa 24 mesecev. Če LD zastaralnega roka nima določenega v svojih aktih, potem bi lahko prišli v poštev zastaralni roki iz Zakona o prekrških, glede na to, da se prekrški po ZDlov vodijo po ZU in Zakonu o prekrških.

  7. #7

    Privzeto

    Mene so podučili, da veljajo zastaralani roki po Zakonu o upravnem postopku ZUP). Od prekrška do vložitve zahtevka v disciplinski postopek lahko mine 6 mesecev, absolutni zastaralni rok pa je eno leto.

  8. #8

    Privzeto

    Citat tica je objavil: Pokaži objave
    Mene so podučili, da veljajo zastaralani roki po Zakonu o upravnem postopku ZUP). Od prekrška do vložitve zahtevka v disciplinski postopek lahko mine 6 mesecev, absolutni zastaralni rok pa je eno leto.
    Tako menim tudi jaz, zadeve tečejo po ZUP-u.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  9. #9

    Privzeto Zastaralni rok, če ta v aktih LD ni določen

    Zastaralna roka, ki sem ju navedel sta roka, ki jih ima v svojem aktu navedena moja LD. Če LD nima akta, ki bi urejal DP, potem gre za pravno praznino, ki jo je mogoče zapolniti z analogno uporabo predpisov, ki so najbližji zadevi, ki je predmet postopka ali spora. Ker LD izvaja tudi naloge v javnem interesu, je glede tega za vodenje postopkov, ki se nanašajo na odločanje o pravicah, obveznostih in odgovornostih njenih članov ZUP. Po tem zakonu so dolžni postopati in voditi postopke upravni organi , osebe, ki opravljajo javno službo ali naloge v javnem interesu. Ker se ta zakon v glavnem nanaša na vodenje postopkov, je zato poleg njega potrebno uporabljati še Zakon o prekrških. Ta namreč v prvem členu določa:
    1) Ta zakon določa splošne pogoje za predpisovanje prekrškov in sankcij zanje, splošne pogoje za odgovornost za prekrške, za izrekanje in za izvršitev sankcij za prekrške, postopek za prekrške ter organe in sodišča za odločanje o prekrških.
    (2) Predpisi, s katerimi se v Republiki Sloveniji določajo prekrški, se lahko uporabljajo le v skladu s tem zakonom.
    (3) Določbe prvega dela tega zakona (materialnopravne določbe) veljajo za vse prekrške po predpisih iz prejšnjega odstavka.
    Glede na navedeno torej v upravnem ali prekrškovnem postopku ni mogoče izreči kazni brez uporabe Zakona o prekrških. Po tem zakonu poleg drugih vodi postopek tudi lovski inšpektor, če je LD, pravna oseba ali posameznik storil prekršek iz člena 75., 76. in 77 ZDlov. Ta zakon določa zastaralne roke v spodaj navedenih določbah:
    42. člen
    (1) Postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen.
    (2) Zastaranje ne teče v času, ko se po zakonu postopek o prekršku ne sme začeti ali nadaljevati.
    (3) Zastaranje pretrga vsako dejanje organa, pristojnega za postopek, ki meri na pregon storilca prekrška. Po vsakem pretrganju začne teči zastaranje znova, vendar pa postopek o prekršku v nobenem primeru ni več mogoč, ko poteče dvakrat toliko časa, kolikor ga zahteva zakon za zastaranje postopka o prekršku.
    (4) Zastaranje se pretrga tudi, če stori storilec v času, ko teče zastaralni rok, enako hud ali hujši istovrstni prekršek.
    Daljši rok za zastaranje
    43. člen
    Z zakonom, ki določa prekršek, se lahko predpiše za prekrške iz petega odstavka 17. člena tega zakona tudi daljši rok za zastaranje postopka o prekršku, kakor je predpisan s tem zakonom, vendar ne daljši od treh let.
    Zastaranje izvršitve sankcije
    44. člen
    (1) Izrečene sankcije za prekršek se ne smejo začeti izvrševati, če pretečeta dve leti od dneva, ko je odločba, s katero je bila sankcija izrečena, postala pravnomočna.
    (2) Zastaranje ne teče v času, ko se po zakonu sankcije ne morejo izvrševati.
    (3) Zastaranje pretrga vsako dejanje sodišča ali organa, pristojnega za izvršitev, ki meri na izvršitev sankcije. Po vsakem pretrganju začne teči zastaranje znova, vendar pa se sankcije ne smejo začeti izvrševati po preteku štirih let od dneva, ko je odločba, s katero je bila sankcija izrečena, postala pravnomočna.
    Disciplinski prekrški povezani z izvajanjem lova so po svoji naravi podobni prekrškom iz ZDlov, zaradi česar menim, da če bi disciplinski postopek prešel v sodni spor, da bi sodišče najverjetneje zastaralne roke ugotavljajo po Zakonu o prekrških, če teh LD ne bi imela določenih v svojih aktih, kršitelj pa bi se skliceval na zastaranje. A na staranje bi se lahko skliceval le v primeru, da se je na to skliceval že v DP. V pritožbenem postopku se na zastaranje ni več mogoče sklicevati niti navajati novih dejstev, razen tistih, za katere kršitelj ni vedel in je zanje zvedel še le po končanem postopku na prvi stopnji, nova dejstva ali dokazi pa bi utegnili vplivati na drugačen izid postopka ali na višino izrečene kazni.

  10. #10
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    rakičan
    Prispevki
    35

    Post zahvala

    Hvala MilanK, to sem hotel vedeti. Kajti mi v LD nimamo nikjer zapisano kolikšni je zastaralni rok ( časovni) in na katero zakonsko osnovo se lahko oslonimo.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •