Stran 4 od 4 PrvaPrva 1234
Rezultati 31 do 40 od 40

Tema: Omara za puške

  1. #31

    Privzeto

    MilanK, kot piše v členu 80, ki ga omenjaš, nadzor opravljajo inšpektorji za orožje!
    Ti pa lahko zahtevajo pomoč policije in drugih organov.
    Vendar jim 80 člen daje pooblastila nadzora le nad pravnimi osebami in podjetniki posamezniki!

    "Inšpektor opravlja nadzor nad izvrševanjem določb tega zakona tako, da pri pravnih osebah in podjetnikih posameznikih, ki posedujejo orožje, se ukvarjajo s prometom orožja ali dejavnostjo strelišča:
    ..."


    Po prebranem sklepam, da tvoje tolmačenje NE drži! Se kje motim?

    Zanima me tudi, zakaj posedovanje nabojev ne bi pomenilo prekršek?
    Kot so mene učili se že prazen tulec, ki ima vstavljeno neaktivirano netilko smatra za orožje in je torej posedovanje brez primerne orožne listine kršitev zakona!
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #32

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    MilanK, kot piše v členu 80, ki ga omenjaš, nadzor opravljajo inšpektorji za orožje!
    Ti pa lahko zahtevajo pomoč policije in drugih organov.
    Vendar jim 80 člen daje pooblastila nadzora le nad pravnimi osebami in podjetniki posamezniki!

    "Inšpektor opravlja nadzor nad izvrševanjem določb tega zakona tako, da pri pravnih osebah in podjetnikih posameznikih, ki posedujejo orožje, se ukvarjajo s prometom orožja ali dejavnostjo strelišča:
    ..."


    Po prebranem sklepam, da tvoje tolmačenje NE drži! Se kje motim?

    Zanima me tudi, zakaj posedovanje nabojev ne bi pomenilo prekršek?
    Kot so mene učili se že prazen tulec, ki ima vstavljeno neaktivirano netilko smatra za orožje in je torej posedovanje brez primerne orožne listine kršitev zakona!
    Prvi in drugi odstavek 80 člena zakona o orožju:


    inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega zakona pri pravnih osebah in podjetnikih, ki posedujejo orožje, se ukvarjajo s prometom orožja ali dejavnostjo strelišča, opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: inšpektorat).

    Nadzor nad izvajanjem določb 3., 4., 8., 10., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 32., 33., 34., 37., 42., 44., 45., 47., 48., 49., 53., 67., 68., 69., 71., 71.a, 71.b, 71.c, 71.d, 71.e in 71.g člena tega zakona opravlja policija, nad določbami 67., 69., 69.a, 71., 71.a, 71.b, 71.c, 71.d in 71.e člena tega zakona pa tudi carina, vsak v skladu s svojimi pooblastili.


    Prvi in drugi odstavek 25 člena:


    Posameznik mora orožje, ki ga ima v posesti, hraniti tako, da ne pride v roke neupravičeni osebi.
    Orožje se mora hraniti zaklenjeno in sicer ločeno od streliva, razen če sta orožje in strelivo shranjena v ognjevarni omari, sefu ali v posebej zavarovanem prostoru.


    Vrhovno sodišče je v sodbi IV Ips 82/2011 med drugim sprejelo tudi naslednje stališče:


    Vrhovno sodišče ob takšni razlagi 4. točke prvega odstavka 81. člena ZOro-1 še dodaja, da morajo prekrškovni organi v vsakem posamičnem primeru odkritja posesti streliva brez ustrezne orožne listine presoditi, ali je potrebno uporabiti določbo 6. a člena ZP-1 (prekršek neznatnega pomena). Uporaba navedene določbe mora biti odvisna od okoliščin konkretnega primera, zlasti pa bi utegnila biti na mestu, ko je najdena majhna količina streliva, ko je to stare proizvodnje in je njegova uporabnost vprašljiva, ko ima storilec strelivo v posesti iz določenih spominskih oziroma čustvenih vzgibov in je to hranjeno na način, ki onemogoča dostop drugim osebam in podobno.


    Zato sem v mojem postu zapisal, da posedovanje nekaj kosov nabojev brez orožne listine ni nujno prekršek.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  3. #33

    Privzeto

    Prvi odstavek 80 člen je bil spremenjen, tako da od leta 2009 glasi:

    Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega zakona pri pravnih osebah in podjetnikih, ki posedujejo orožje, se ukvarjajo s prometom orožja ali dejavnostjo strelišča, opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: inšpektorat).

    Drugi odstavek tega člena pa se glasi:

    Nadzor nad izvajanjem določb 3., 4., 8., 10., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 32., 33., 34., 37., 42., 44., 45., 47., 48., 49., 53., 67., 68., 69., 71., 71.a, 71.b, 71.c, 71.d, 71.e in 71.g člena tega zakona opravlja policija, nad določbami 67., 69., 69.a, 71., 71.a, 71.b, 71.c, 71.d in 71.e člena tega zakona pa tudi carina, vsak v skladu s svojimi pooblastili.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  4. #34

    Privzeto

    Dejstvo je, da obstoječa zakonodaja omogoča veliko fleksibilnost tako pri organih nadzora kot pri lastnikih orožja. Meni se zdi prav. Največkrat pa zakompliciramo mi sami.
    V praksi ne poznam primera, da bi policist prišel na vrata in zahteval ogled shranjenega orožja. Razen, če ni vpisano kot društveno (taki primeri so bili). Ali pa, če ukrepajo na podlagi prijave na katere pa se policija mora odzvati. V skladu z pooblastili, kot je v zadnjem stavku Milan napisal.
    Bom pretiraval. Nekdo gre mimo okna in vidi v prazni hiši na obešalniku lovske puške. Prijavi in..... problemi so tu.
    Last edited by alojz1; 26. February 2015 at 14:14.

  5. #35

    Privzeto

    Pri nas rajonski policist oz. vodja okoliša vsake toliko preveri, če je kar se tiče posesti orožja vse ok. Ni tako dolgo nazaj, ko se je oglasil na informativni razgovor (ni sicer zahteval vpogleda v omaro ali prostore), ampak je bil obisk bolj poučne narave in opravljen dobronamerno, da lastniki orožja zagotovijo (mo) primerno hrambo le tega. Meni se je to zdelo zelo pozitivno.

    Pozitivno zato, ker sem imel dokaj kmalu primer vloma v hišo (tudi v omaro za puške - odnesli sicer niso nobenega kosa orožja) in je pomembno kako imaš orožje hranjeno, ko pridejo policisti na ogled kraja kaznivega dejanja.

  6. #36

    Privzeto

    Tudi tole kar si napisal je poučno in dobronamerno. Policist je delal v skladu z pristojnotjo. Logično je da ga povabiš tudi v stanovanje in se ne pogovarjaš na pragu.
    Ampak te rajonske ima minister namen ukinit. Delujejo zelo preventivno in imajo zaupanje ljudi. Predvsem zato, ker jih poznajo.
    Last edited by alojz1; 26. February 2015 at 14:59.

  7. #37

    Privzeto

    MilanK, še vedno me nisi prepričal, da ima policist sam pravico zahtevati kako hrani orožje fizična oseba. Torej brez sodnega naloga ali da je on v spremstvu inšpektorja.

    Z navedbami za pravne osebe in podjetnike, ki posedujejo orožje ne bo šlo!
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #38

    Privzeto

    Pa jest ne morem verjet kako izjemno netalentirani so proizvajalci omar za puške. V veliko večino teh neuporabnih škatel ne moreš stlačiti puške z daljnogledom v pravilni poziciji ampak jo moraš postaviti nekako postrani da ni ničemur podobno. Potem pa v omaro za pet pušk lahko postaviš le eno. Kdo pa sname daljnogled vsakič ko pospravi puško.

  9. #39

    Privzeto

    Ja napisano je samo za puške ... optika ni všteta.

    Načeloma v tako omaro spraviš štiri puške, samo redosled je pomemben.

    Za tri puške z optiko moraš nosilce na steni omare prelimati za 90 stopinj (namesto na hrbtni, so na bočni strani omare). Tako tja odložiš tri puške, četrta (brez optike ali pa z piko ...) pa gre ob bočni strani (nosilec za to puško ostane v kotu hrbtne strani).

    Kake druge opcije pa so bolj ali manj nemogoče.

  10. #40

    Privzeto

    Citat jereb je objavil: Pokaži objave
    Ja napisano je samo za puške ... optika ni všteta.

    Načeloma v tako omaro spraviš štiri puške, samo redosled je pomemben.

    Za tri puške z optiko moraš nosilce na steni omare prelimati za 90 stopinj (namesto na hrbtni, so na bočni strani omare). Tako tja odložiš tri puške, četrta (brez optike ali pa z piko ...) pa gre ob bočni strani (nosilec za to puško ostane v kotu hrbtne strani).

    Kake druge opcije pa so bolj ali manj nemogoče.
    Skratka zafrkancija oziroma res pomanjkanje talenta.

Stran 4 od 4 PrvaPrva 1234

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •