Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 40

Tema: Omara za puške

  1. #1

    Privzeto Omara za puške

    Lep pozdrav!

    Dosti sem že prebral na temo shranjevanja orožja, in še zmerja sem v dilemi kaj naj naredim, naj kupim sef za puški ali naj dam narediti leseno omaro?
    Je dovoljeno imeti leseno omaro, oz. je 100% da je lahko lesena omara z ključavnico?

    Namreč kovinski sefi so kar dragi, ker pa sem puške podedoval in nimam municije, se mi zdi nesmiselno kupit sef za 300+ eur, pa še z denarjem sem malce omejen...

    hvala za odgovoe

    l.p

  2. #2
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    stajerska
    Prispevki
    100

    Privzeto omare

    ja deych tudi sam sem v taki dilemi-oz. bolje receno sva v dilemi z ocetom!tudi sama sva gledala v bavmaxu,....., taksne omare za shranejvenje orozja!no jst bi tistim omaricam bolje receno rekel da so garderobne omare----ker v tiste omarice ni noben problem vdreti z majnsim sunkom.....pa smo spet tam....tako,da se nagibava k ZELO masivni leseni omari..tudi za malo vecje stevilo pusk...pa se po zelji bo narejena...pa seveda €...ker mislim da je taprava omara-sef za 8 pusk grozna cena
    LP toncy
    Sanja svinja o lovski puški v koruzi

  3. #3

    Privzeto

    če ni z zakonom omejeno glede lesene omare, se bi definitivno obrnil oz. podal v naročilo lesene, vendar če je res tako, da nebom brezveze metal denar v les in izdelavo, potem pa bo problem z zakonodajo...

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Zakon o orožju pravi:


    25. člen

    Hramba orožja – posameznik

    Posameznik mora orožje, ki ga ima v posesti, hraniti tako, da ne pride v roke neupravičeni osebi.

    Orožje se mora hraniti zaklenjeno in sicer ločeno od streliva, razen če sta orožje in strelivo shranjena v ognjevarni omari, sefu ali v posebej zavarovanem prostoru.

    Posameznik, ki zbira orožje po določbah tega zakona, ga mora hraniti v posebej za to določenem prostoru, ki je tehnično varovan in v zaklenjeni vitrini ali sefu.

    Če je orožje shranjeno v leseni omari mora biti strelivo v drugi omari, če pa je omara ognjevarna pa je lahko skupaj.

    Zakon dopušča da se orožje in strelivo hrani tudi v posebej zavarovanem prostoru. Kaj je z tem mišljeno ni čisto jasno, verjetno pa gre za prostor, ki je zeklenjen, in nima moznosti vstopa skozi okno (nima okna, rešetke na oknu)

    Tudi ognjevarna omara je raztegljiva kot žvečilna guma. Standard EN 1047-1 govori o tem. Nekako pravi, da je ognjevarna omara tista, ki vsaj eno uro zadrži ogenj. Vsaka omara pa je ognjevarna. Ena za 5 minut, druga za 5 ur. Po tem času pa vsaka popusti.

    Masovni nakup zelenih pločevinastih omar za orožje, v lovskih vrstah, je reklamna poteza trgovcev, ki za to uporabljajo tudi popačeno tolmačenja citiranega člena v zakonu.

    Pomemben je prvi odstavek citiranega člena, ki lastnika zavezuje, k osebni odgovornosti za orožje. Če bo prišlo do zlorabe orožja z strani nepooblaščene osebe, bo potrebno sodniku pojasniti in dokazati, da je bilo orožje hranjeno tako da ni moglo priti nepooblaščenemu v roke. Lahko je bilo v en meter debelemu in sedem ton težkemu sefu, vendar če ni bil zaklenjen je vse zaman.

  5. #5

    Privzeto

    hvala za odgovor!

    torej bom naročil leseno omaro.Ima morda kdo kakšno sliko za lažjo predstavo?
    Streliva itaq nimam, saj bom imel orožni list za posest orožja, me pa zanima če lahko s tem streljam na strelišču in tam kupim naboje ali?

    Zanima me tudi če lahko nesem iz upravne enote puške v futroli?

    l.p

  6. #6
    Član od
    Oct 2008
    Lokacija
    štajerska
    Prispevki
    473

    Privzeto

    kolikor sem jaz seznanjen na strelišču ne boš moral streljat. za to potrebuješ spet drugo obliko orožnega lista, pa tudi čaln neke strelske organizacije moraš biti. naj me kdo popravi, če se motim.

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    81

    Privzeto

    Jaz tud tako mislim, kot je zapisal davorin.
    Puške pa MORAŠ nest v fotroli. Sploh pa na UE.

  8. #8

    Privzeto

    na UE sem jih itaq že nesel, zanima me od tam kako jih spravim do doma...

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    naj me kdo popravi, če se motim
    Spremembe zakona o orožju so bile sprejete pred dobrim mesecem( 9. oktobra 2009) in nihče ne pričakuje, da bi morali o tem že kaj vedeti.

    Ena od bistvenih sprememb je tudi posest orožja, kjer po novem lahko kupuješ strelivo in streljaš z tem orožjem, oziromal lako celo hodiš na lov, seveda pod določenimi pogoji.

    Besedilo se po novem glasi:

    5. člen:
    "Dovoljenje za posest orožja dovoljuje posamezniku posest in prenašanje posameznega kosa orožja ter njegovo uporabo v lovišču ali na strelišču in se izda s trajno veljavnostjo.".
    V obrazložitvo zakona pa o tem pišejo:

    V 5. členu dejansko ne gre za spremembo, temveč za natančno opredeljeno pravico, kot jo dovoljenje za posest orožja tudi sedaj omogoča posamezniku. Bistvena razlika med pravicami, ki izhajajo iz dovoljenja za posest in orožnega lista je dejansko le v nabavi streliva in pravici nošenja orožja pri orožnem listu za varnost. Tako lahko, posameznik, ki poseduje dovoljenje za posest nabavlja strelivo na podlagi posebnega dovoljenja za nabavo streliva, in mora pri vsaki nabavi izkazati upravičen razlog za nabavo. Imetnik orožnega lista pa strelivo nabavlja neposredno na podlagi orožnega lista. Bolj jasno definirane pravice, ki izhajajo iz dovoljenja za posest so potrebne tudi zaradi sprememb v 59. členu, ki se nanaša na odvzem orožnega lista lovcem, ki niso več člani lovskih organizacij. Lovcu, ki ni član nobene lovske organizacije oziroma lovcu, ki nima prostega dostopa do lovišča se namreč lahko izda le dovoljenje za posest orožja. Tak lovec ima sicer pravico do lova, vendar lahko to počne le bodisi v komercialnih loviščih proti plačilu ali ob izrecnem vabilu na lov s strani nekoga, ki je član lovske organizacije, ki poseduje lovišče. Za takšen način lova, ko nima dnevno prostega dostopa v lovišče vsekakor zadostuje omenjena listina.

    Mislim, da je zadeva sedaj popolnoma jasna.

  10. #10

    Privzeto

    to mi je jasno, torej iz UE bom lahko nesel oba kosa orožja ali...

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •