Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 33

Tema: sanitarni odstrel

  1. #11
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Pri nas ne čakamo na oblast, ampak smo se odločili, da bomo do konca aprila uskladili LNL z letnim načrtom LUO. Tako so družine že dobile dopise kaj je narobe in kaj morajo popraviti.

  2. #12
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    ...bomo do konca aprila uskladili LNL z letnim načrtom LUO.
    Verjetno si mislil s predlogom letnega načrta LUO. Kaj pa če se načrt na ministerstvu še spremeni, kot se je v nakaterih primerih lani? Potem pa jovo na novo....?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #13
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Zavedamo se da gre za osnutek, vendar so se na ZGS odločili, da ne bomo čakali. Sicer pa usklajevanje poteka predvsem v skladu z zahtevami Strategije o upravljanju z rjavim medvedom. Gre za zahtevo, da je eno krmišče z škrobnimi krmili na 1000 ha in samo namembnost krmišč.

  4. #14
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Če se povrnemo k sanitarnemu odstrelu.
    Imam eno dilemo, včeraj sem ob piršu skozi gozd zaslišal čudno hropenje in kašljanje iz gostega mladovja ob vlaki. Čudni glasovi so se približevali in začuden sem obstal sredi vlake in čakal, če bom imel priložnost videti, kaj oddaja te glasove. Čez minuto sem opazil srnjaka, ki je šel proti meni in kar naprej kašljal in hropel kot nekdo, ki ima nekaj v plučih. Bil je po moji oceni 2-3 lata star z lepim pravilnim rogovjem, ki pa je bilo še v mahu.Telesno je bil nekaj srednjega, ni bil shujšan. hodil je počasi, nekako s tažavo, čuden se mi jezdel tudi položaj telesa, saj se je držal nekako zgrbljeno. Prišel je po vlaki proti meni na kakih 15m in me je seveda opazil, nakar je odskočil kakih 30m in se nato med počasnim premikanjem pasel v podrasti. Med tem je seveda še kar hropel, zame se pa ni več zmenil.
    Sam sem bil pa v dilemi, jasno je bilo, da srnjaka muči neka bolezen, zajedalci najbrž. Takole na pamet bi rekel, da verjetno pljučni črvi, ampak kaj pa zolji? Sicer sem glede zoljev skeptičen, pa vendar. Najbolje bi bilo če bi tega srnjaka odstrelil, samo ali bi mi priznali sanitarni odstrel? Če so samo zolji verjetno ne, potem tudi stanje ni tako kritično. Ampak pomoje niso, je pa problem potem upravičevati sanitarni odstrel, ker na mrtvi divjadi se pa na zunaj nič ne vidi, da je kašljala in hropla in se čudno vedla. Pustimo tukaj, da se parazite da najti na notranjih organih.... take stvari so že prevelika znanost za naše družinske veleume. Kaj torej menite, bi ga moral odstreliti in bi mi priznali sanitarnega ali ne? So zolji v začetku maja že problem ali so kasneje? Vem da bi bilo do divjadi najbolj prav, da bi ga odrešil muk, ampak tu ni to edini faktor za odločitev, so še naše človeški "zanimivi" različni pogledi. Kaj pravite? Ima kdo izkušnje s sanitarnim odstrelom zaradi pljučnih parazitov?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  5. #15

    Privzeto

    Močno hropenje pri srnjadi povzroči tudi ''nosni obad'' ima ga pa večina srnjadi, vsaj pri nas. Pri lanščaku ki je bil uplenjen v soboto jih je bilo v nosni votlini cca 30.

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat jvpv je objavil: Pokaži objave
    Močno hropenje pri srnjadi povzroči tudi ''nosni obad'' ima ga pa večina srnjadi, vsaj pri nas. Pri lanščaku ki je bil uplenjen v soboto jih je bilo v nosni votlini cca 30.
    Saj pravim, da bi bil mogoče lahko nosni zolj (=nosni obad), čeprav poznam obnašanje srenjadi v tem primeru, ko prha, kašlja in stresa z glavo. V tem primeru je bilo to nekako drugače, srnjak je kašljal in hropel bolj globoko, kot nekdo s pljučnico. Še kakšno mnenje?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  7. #17
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Mugo, kje je problem? A nimaš pravice srnjaka ustrelit letos? Drugače pa nekoga s seboj uzemi.
    Sweet Emotion: 8x57IS; 7x65R/16; 12-12/76;16/16; 222Rem; .22LR; NLT.

  8. #18
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Dictyocaulus arnfeldi...

    Lp!

    Sicer sem nerazgledan in brez izkušenj, večkrat označen za "morilca" in to brez znanja, a bi z največjo ponižnostjo napram pametnim, izobraženim in razgledanim, v strahu pred diskreditacijo zapisal. Pljučni črv (več vrst) je sicer pogost parazit srnjadi, ki ji dejansko ni nevaren, v nekaterih primerih, sploh če je srnjad že kako drugače prizadeta (ne mentalno), pa se enormno razmnoži. Divjad hrope, kašlja, komaj diha, telesno oslabi in nazadnje seveda pogine. Po mojem skromnem mnenju, ki seveda ne šteje, je ta srnjak močno okužen prav s tem zajedalcem in so mu tuzemski čas nezadržno izteka...

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  9. #19

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Saj pravim, da bi bil mogoče lahko nosni zolj (=nosni obad), čeprav poznam obnašanje srenjadi v tem primeru, ko prha, kašlja in stresa z glavo. V tem primeru je bilo to nekako drugače, srnjak je kašljal in hropel bolj globoko, kot nekdo s pljučnico. Še kakšno mnenje?
    Ko si omenjal zolja mi je najprej padel na pamet podkožni

  10. #20

    Privzeto Srnjak brez ene noge

    Zanima me, kakšne imate kriterije za sanitarni odstrel? Ponavadi se zakomplicira pri srnjakih 2+. Zato me zanima, če se pri vas za zanitarni odstel šteje srnjak brez ene noge, poškodba je stara in zaraščena. Hvala za vaše mnenje.

Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •